Unistavanje rijeka

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Unistavanje rijeka

Post by Konsultant » 17 Jul 2015, 09:17

Na 13. sjednici Gradskog vijeća Bihać nakon duge i na momente žustre rasprave većinom glasova jučer je usvojen Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na pokretanje postupka dodjele koncesije Javnim natječajem – tender za projektovanje, izgradnju, upravljanje i prijenos mHE na lokalitetu Martin Brod i Dobrenica

Usvojenom odlukom data je saglasnost Vladi USK-a, odnosno Ministarstvu privrede na pokretanje postupka dodjele koncesije javnim natječajem uz obavezu da se prilikom provođenja dodjele koncesije maksimalno uključi i NP "Una" u svim fazama budućih aktivnosti, kao i eventualnih odluka koje se budu donosile u vezi sa navedenim predmetom koncesije.

“Imali smo jednu demokratsku raspravu u gradskom vijeću gdje smo mogli čuti stavove za i protiv i većina u GV Bihać usvojila je ovu odluku koja sad ide prema Vladi USK-a i ono što je također bitno, ukoliko menadžment NP Una, na čijem se teritoriju i nalazi lokacija, ne da saglasnost neće se ni ova protočna centrala graditi'', kazao je gradonačelnik Galijašević.

Nacionalni park "Una" u ime Federacije BIH upravlja ovim teritorijem, a resorno Federalno ministarstvo u trećem je mjesecu napismeno poslalo odbijenicu kad je u pitanju izdavanje urbanističke saglasnosti. NP Una kao javno preduzeće je zakonski upravitelj tim područjem i Grad kao i Kanton nemaju ingerencije po tom pitanju, a pogotovo kad je u pitanju davanje koncesije.

Zakon o NP Una kaže da se vodotokovi u području NP Una mogu koristiti u elektroenergetske svrhe, a član 182 o zaštiti prirode da koncesiju u zastićenim područjima i uvjete davanje koncesije propisuje upravljač zaštićenim područjima.

''Niti nas je ko uključio u ovu priču niti smo raspisali ikakav javni poziv za prikupljanja ponude i ne možemo to ni raditi mimo resornog ministarstva okoliša i turizma, pa se ovdje očito radi o ignorisanju Zakona. Stav Uprave NP Una je provedba zakonske procedure. Potpisali smo Konvencije o savskom slivu, gdje nema mjesta apsolutno nikakvim izgradnjama u zaštićenim područjima'', kazao je Amarildo Mulić za ABC.ba

Nakon očigledne havarije građani su jučer nezadovoljstvo izražavali na društvenim mrežama. Malu grupicu hrabrih protestanata, među kojima su se nalazile sadašnja i bivša predsjednica udruženja Unski smaragdi Mejasa Dupanović i Nurzekija Marjanović, te mnogi drugi građani ovoga grada.

S obzirom da je gradonačelnik u svom izlaganju na sjednici Gradskog vijeća rekao da se neće graditi ukoliko menadžment NP-a "Una" ne izda saglasnost, a s obzirom da je direktor NP-a "Una" za ABC.ba izjavio da neće biti saglasnosti, u duhu ljudi koji drže do svoje riječi molimo Vas da se ova priča onda završi.

Nastavno na sramnu odluku Gradskog vijeća Bihać da rijeku Unu u Nacionalnom parku daju na koncesiju privatnim investitorima kako bi gradili hidrocentrale danas već sa svakim satom stižu reakcije, kako udruženja, institucija tako i građana.

Jedan od takvih je i reakcija građana sa područja teritorije općine Bosanska Krupa koji u znak protesta što su bihaćki vijećnici sebi za pravo uzeli da ”prodaju” Unu žele zaustaviti Una regatu na području ove općine.

Naime jedan od velikih promotora rijeke Une, fotograf i unoljubac u svojoj poruci je naveo:

“U znak protesta na sramnu odluku vijećnika grada Bihaća Unska regata će biti zaustavljena na dijelu Une gdje počinje općina Bosanska Krupa i ništa nas neće spriječitu u toj namjeri. Ako vi gospodo imate pravo donositi odluke na dijelu teritorije gdje smatrate da je Una samo vaša onda će mo i mi donijeti ovakvu odluku gdje je Una Naša.”

Ovoj poruci ubrzo se pridružilo desetine građana odobravajući planirani čin.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Konsultant » 24 Jul 2015, 08:06

Hvala svima koji su podrzali ovu akciju :bravo :jupi :jupi :jupi
[ytube][/ytube]

Mrs od Une :fuckoff

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by titicha » 24 Jul 2015, 08:27

Klasika na nasem podrucju...sve lijepo unistiti ili prodati
tj.dati u koncesiju onima koji ce unistiti. Sve te odluke se donose
radi svojih,malih interesa. Imamo toliko prirodnih ljepota a u samom
vrhu su rijeke.
Btw,Una je jedna od meni najljepsih rijeka. Bilo ljeti ili zimi.
Planiram vec dugo vremena rafting na Uni. :ok

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Ideja » 13 Feb 2016, 19:30

Primjecujem da je i u Uni svake godine sve vise smeca. Nije kao Bosna ali opet ima dosta. Ovako zimi kad nema zelenila bas se primijeti. Nikad necu moci razumjeti nasu nesavjesnost i nekulturu
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37665
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Online

Re: Unistavanje rijeka

Post by Pasaga » 13 Feb 2016, 19:36

Ideja wrote:Primjecujem da je i u Uni svake godine sve vise smeca. Nije kao Bosna ali opet ima dosta. Ovako zimi kad nema zelenila bas se primijeti. Nikad necu moci razumjeti nasu nesavjesnost i nekulturu
To me iznenadjuje.
Una,kao i njene obale,su zasticena zona,koliko znam ?
Sta rade cuvari,imaju koji kontrolisu taj park,sta radi opstina sa svojom sluzbom zastite okoline...?
Sve to treba prozvati i utvrdit dio odgovornosti.
Za nesavjesnost gradjana,opet krivim opstinske sluzbe koje su duzne edukovat,upozoravat.
To je malo veca sramota......
Opet,ko nije vidio obale Neretve......da bog sacuva .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Ideja » 13 Feb 2016, 19:47

Ne mogu cuvari biti na svakom cosku, ako ih i ima :hm ... a dzaba i to kad je svijest o ocuvanju prirode jednaka nuli.

E, da, Neretva. Lijepa rijeka. Konacno je vidjeh i ja. I ostadoh razocarana u Mostaru ( Majo, konacno i ja tamo zalutah :D. ). Toliko smeca na obali uz sami Stari most. Pa svakodnevno su tu turisti i da se o tome ne moze voditi briga. Dzaba, dzaba nam sve prirodne ljepote kad smo hajvani :grana
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Konsultant » 17 Feb 2016, 06:20

Cemu pisanje po sajber svijetu, zasuci rukave i pocisti.

E, da, Neretva. Lijepa rijeka. Konacno je vidjeh i ja
Stidi se.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Ideja » 17 Feb 2016, 08:53

A nek si mi reko :klanja bas ono smislena kritika

I zasto bih se stidjela? Mozda bi se trebao ti stidjeti
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Rum » 17 Feb 2016, 08:57

Ideja wrote:Ne mogu cuvari biti na svakom cosku, ako ih i ima :hm ... a dzaba i to kad je svijest o ocuvanju prirode jednaka nuli.

E, da, Neretva. Lijepa rijeka. Konacno je vidjeh i ja. I ostadoh razocarana u Mostaru ( Majo, konacno i ja tamo zalutah :D. ). Toliko smeca na obali uz sami Stari most. Pa svakodnevno su tu turisti i da se o tome ne moze voditi briga. Dzaba, dzaba nam sve prirodne ljepote kad smo hajvani :grana
A u Zenici Bosna jel cista ???
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Ideja » 17 Feb 2016, 09:03

prljava brEte :oo
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Konsultant » 19 Feb 2016, 16:50

Ideja wrote:A nek si mi reko :klanja bas ono smislena kritika

I zasto bih se stidjela? Mozda bi se trebao ti stidjeti
Stidit? Sta vidio Neretvu, plivo po njoj :sjedi

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Podrinjac » 19 Feb 2016, 17:58

Od Bosanca sačuvati nešto? Taj se nije rodio ko bi sačuvao. Sve to pršti od patriotizma, od Une do Drine. A nisu dostojni sačuvati jedina blaga koje posjeduje Bosna. Ee yebo ti te 'patriote'.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Ideja » 19 Feb 2016, 19:32

Konsultant wrote:
Ideja wrote:A nek si mi reko :klanja bas ono smislena kritika

I zasto bih se stidjela? Mozda bi se trebao ti stidjeti
Stidit? Sta vidio Neretvu, plivo po njoj :sjedi
Ma nisi valjda? A to te pretpostavljam ucinilo ljepsim, pametnijim... Divim ti se.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by greeneyes » 19 Feb 2016, 19:37

Ima da i ja budem dio raftinga na Uni pa makar pod stare dane s čvegom u ruci!

Inače, nemamo mi svjesti(jesam nešto novo rek'o) o očuvnaje prirode, tj. u manjini su oni koje je briga za prirodu i prirodne ljepote.
Samo sabura

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Konsultant » 21 Feb 2016, 07:12

Ideja wrote:
Konsultant wrote:
Ideja wrote:A nek si mi reko :klanja bas ono smislena kritika

I zasto bih se stidjela? Mozda bi se trebao ti stidjeti
Stidit? Sta vidio Neretvu, plivo po njoj :sjedi
Ma nisi valjda? A to te pretpostavljam ucinilo ljepsim, pametnijim... Divim ti se.
:hihi naljuti se na zezu. simpa si :ok

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by titicha » 21 Feb 2016, 08:30

greeneyes wrote:Ima da i ja budem dio raftinga na Uni pa makar pod stare dane s čvegom u ruci!

Inače, nemamo mi svjesti(jesam nešto novo rek'o) o očuvnaje prirode, tj. u manjini su oni koje je briga za prirodu i prirodne ljepote.
ako voliš adrenalinske sportove onda ih voliš dok dišeš :hop
nemaju godine s tim veze,što više godina,bolje uživaš...neopterećen si s tim šta ti se može dogoditi :D.
btw,prijateljica mi je bila na raftingu na uni i kaže da je osjećaj neponovljiv :)

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by titicha » 21 Feb 2016, 08:34

BiH ima prelijepe rijeke i prirodne ljepote
Unski kanjon,kanjon Vrbasa kad se izađe iz BL prema Sarajevu,Neretva kroz Čapljinu,vrelo Bosne....
a valjda će i svijest o očuvanju te ljepote ubrzo proraditi :)

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Podrinjac » 21 Feb 2016, 10:53

titicha wrote:BiH ima prelijepe rijeke i prirodne ljepote
Unski kanjon,kanjon Vrbasa kad se izađe iz BL prema Sarajevu,Neretva kroz Čapljinu,vrelo Bosne....
a valjda će i svijest o očuvanju te ljepote ubrzo proraditi :)
Takav narod. Nema tu svijesti.

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by niska grana » 04 Sep 2016, 21:38

Na zaprljana korita po gradovima sam navikao, ali sve do prije nekih 5-6 godina mislio sam da barem ljudi sa sela, dakle u cescem kontaktu s prirodom, imaju mnogo bolji odnos prema okolisu....medjutim, radeci mnogo s njima u najvecem broju slucajeva stekao sam suprotan utisak.
Nemoguce je ne primijetiti da covjek s nekakvim cudnim, mracnim uzitkom baci konzervu na zemlju i zafrljaci kesu s otpacima u potok ili rijeku; gleda kako da osteti neke objekte od javnog dobra, bilo radi sticanja sitne koristi ili cisto onako, iz obijesti, jer ne vidi svrhu tome pa ga postojanje istih nervira (putokaz, lovacka kuca, zeljezni stup, cesma....).
Pored toga, ne jednom mi se desilo da kad upitam nekog lokalnog mjestanina za obliznji toponim (npr. kako se zove brdo), dobijem odgovor tipa "ma j... te to, sta te to zanima" ili "boli me briga, da ima neke koristi od toga, znao bih".
Cini se kao da nas covjek zapravo ne voli ili cak mrzi vlastito okruzenje, ne znam kako bih se tacno izrazio. Cudan fenomen.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Sheval » 04 Sep 2016, 22:01

Dalo bi se o tome na dugo i na siroko.Imas tih manjih rijeka koje ne prolaze kroz gradove uopce.Kako sam kao dabar,stanovnik tih rijeka u ljetnom periodu...sokiram se svaki put.Nevjerojatna kolicina smeca,utroba zivotinja,lesina.A ponavljam...te rijeke ne prolaze kroz gradove nikako.Ali tipicno balkansko,samo neka nije u mom dvoristu.Uostalom,gdje se to jos bezpravno vadi sljunak iz rijeka i mijenja njihov oblik,izgled?Ili pak...jedan visoko pozicionirani bh politicar zarad svog ranca promijenio tok rijeke :cudi .
Mi smo ljudi pusteni sa lanca.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests