Unistavanje rijeka

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Pasaga » 04 Sep 2016, 22:29

Sheval wrote:Dalo bi se o tome na dugo i na siroko.Imas tih manjih rijeka koje ne prolaze kroz gradove uopce.Kako sam kao dabar,stanovnik tih rijeka u ljetnom periodu...sokiram se svaki put.Nevjerojatna kolicina smeca,utroba zivotinja,lesina.A ponavljam...te rijeke ne prolaze kroz gradove nikako.Ali tipicno balkansko,samo neka nije u mom dvoristu.Uostalom,gdje se to jos bezpravno vadi sljunak iz rijeka i mijenja njihov oblik,izgled?Ili pak...jedan visoko pozicionirani bh politicar zarad svog ranca promijenio tok rijeke :cudi .
Mi smo ljudi pusteni sa lanca.
...reci ga ...jbga ti....
Cova ...zvani sokolic.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Unistavanje rijeka

Post by Krokodil Behko » 04 Sep 2016, 22:45

Jer živimo takvim životima i u ovakvoj državi. Tjeskobni smo, anksiozni, vječno mrzovoljni i tek ispijena konzerva pive, veliki je problem. Ne možemo sad podnijeti i taj teret, da je vucaramo po kesi, do neke korpe za otpatke, nego želimo trenutno rješenje tog problema.
I kad još pročitam one gluposti: Bosna je ćilimima zastrta, miriše behar ko nigdje na svijetu.. samo se kiselo nasmijem.
Pa hajd to što smo mi takvi, pa mučimo se oko poneke daske u glavi, nego i ovi stranci tvrde, da je kod nas zrak zdrav, planine, zelenilo. Pa šta im je u pm? :lud
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Hurija » 29 Nov 2020, 10:36

Dobrih ovdje ima tema i pametnih za pročitati baš , fali mi Behko ljudi ovdje na Forumu a vi kako kod hoćete . :ok
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mocan_Nick
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 661
Joined: 30 Jul 2020, 00:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Mocan_Nick » 29 Nov 2020, 11:37

Ovoga ubrzo nazalost nece vise biti
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Maja » 30 Nov 2020, 01:36

Mocan jel tvoje zanimanje vezano za rijeke ili pecas ili nesto trece jer cesto postavljas fotke vezane za njih.
2 i 3 fotke wow. Nadam se da su ribe ostale na zivotu.

User avatar
Mocan_Nick
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 661
Joined: 30 Jul 2020, 00:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Mocan_Nick » 30 Nov 2020, 13:35

Maja wrote: 30 Nov 2020, 01:36 Mocan jel tvoje zanimanje vezano za rijeke ili pecas ili nesto trece jer cesto postavljas fotke vezane za njih.
2 i 3 fotke wow. Nadam se da su ribe ostale na zivotu.
Pecanje je hobi koji sam pretocio u honorarnu zaradu..
Testiram opremu za jednog svjetskog proizvodjaca..

Sve autohtone ribe se vracaju nazad da plivaju i dalje..
Sve alohtone ribe koje stete nasim rijekama idu u tavu

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by respo » 23 Dec 2020, 12:32

Maloprije silom prilika slusam dvojicu iz hrasnice kaze jesi vidio ne daju vise bacati u zeljeznicu
Ja prvo stao ono ne kontam kad se to uopste dalo
Reko a sta ne daju da se baca
Kaze smece
Pa reko jel normalno da se smece baca u zeljeznicu oni sute
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Mocan_Nick
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 661
Joined: 30 Jul 2020, 00:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Mocan_Nick » 23 Dec 2020, 12:46

respo wrote: 23 Dec 2020, 12:32 Maloprije silom prilika slusam dvojicu iz hrasnice kaze jesi vidio ne daju vise bacati u zeljeznicu
Ja prvo stao ono ne kontam kad se to uopste dalo
Reko a sta ne daju da se baca
Kaze smece
Pa reko jel normalno da se smece baca u zeljeznicu oni sute
😂😂😂

Normalno kod nas sve..
Na Lasvi redovno bacaju smece, lug, sutu, madrace..

U Plivi ima skoljka od Fice, kupio lik golfa 2 a ficu utopio

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37850
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2934 times
Been thanked: 2274 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Pasaga » 23 Dec 2020, 18:53

Mocan_Nick wrote: 23 Dec 2020, 12:46
respo wrote: 23 Dec 2020, 12:32 Maloprije silom prilika slusam dvojicu iz hrasnice kaze jesi vidio ne daju vise bacati u zeljeznicu
Ja prvo stao ono ne kontam kad se to uopste dalo
Reko a sta ne daju da se baca
Kaze smece
Pa reko jel normalno da se smece baca u zeljeznicu oni sute
😂😂😂

Normalno kod nas sve..
Na Lasvi redovno bacaju smece, lug, sutu, madrace..

U Plivi ima skoljka od Fice, kupio lik golfa 2 a ficu utopio
sve to stoji.
medjutim,kad pocmu rokat konzerve,tanke limove,a tek staklo ...
...kuku lellleee
jaran mi zagazio u plicak,jedva ga izvukli,sav isjecen ....
sta reci na to ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3792
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by tuzlak1212 » 23 Dec 2020, 20:31

Sta imate protiv pecanja, wtf :grana

Treba poribljavati rijeke, cistiti od smeca i zabraniti u sto vecoj mjeri bilo koji oblik baza za fabrikovanje, preusmjeravanje, filtriranje i bilo koju industrijsku upotrebu rijeka bilo kojih...
Naravno, ne moze industrija bez vode, al treba zakonom definisat sta moze a sta ne moze... Eto im gomila vec napravljenih akumulacionih jezera, potopljenih kopova i sl. Nek ostave rijeke i potoke u miru

Neki dan sam na Zlaći bio, pa jbt u po jebene planincuge (a mi smo se bas zavukli, odmakli od ikakve staze) nidje nista, kad tamo stoji neka kuca gdje flasiraju vodu iz potoka... :grana

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Unistavanje rijeka

Post by Hurija » 15 Mar 2021, 09:32

Mocan_Nick wrote: 23 Dec 2020, 12:46
respo wrote: 23 Dec 2020, 12:32 Maloprije silom prilika slusam dvojicu iz hrasnice kaze jesi vidio ne daju vise bacati u zeljeznicu
Ja prvo stao ono ne kontam kad se to uopste dalo
Reko a sta ne daju da se baca
Kaze smece
Pa reko jel normalno da se smece baca u zeljeznicu oni sute
😂😂😂

Normalno kod nas sve..
Na Lasvi redovno bacaju smece, lug, sutu, madrace..

U Plivi ima skoljka od Fice, kupio lik golfa 2 a ficu utopio
Te olupine od auta kod nas si izvukli kad je bila potražnja za željezom,ali ima svega kad vidim seljačinu da dodje auto prati na plaži,ospem se sva .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96373
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34347 times
Been thanked: 21076 times
Contact:
Status: Online

Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by Rum » 26 May 2021, 11:20

Image

Prevrtanje cisterne u Podorašcu kod Konjica 21. maja ipak nije prošlo bez ekoloških posljedica, a one se zasad očituju velikim pomorom ribe.

Zbog prevrtanja cisterne u vlasništvu Knez Petrola na magistralnom putu M-17 kod mjesta Podorašac došlo je do ogromne ekološke katasrofe na rijeci Trešanici, koja se ulijeva u Neretvu, kažu za Klix.ba iz Organizacije sportskih ribolovaca Konjic, korisnika ribolovnog prava za ribolovno područje-ribolovnu zonu Konjic.
Image

Oko 30.000 litara nafte se iz prevnute cisterne slilo u rijeku Trešanicu. Kontrolom terena ribočuvarske službe OSR Konjic na rijeci Trešanici, nizvodno od mjesta Podorašac, pronađeno je skoro 150 komada mrtvih riba. Pouzdano možemo reći da je došlo do uginuća, odnosno pomora velikih količina ribe - potočne pastrmke. Kompletan eko sistem u rijeci Trešanici je uništen, nafta se osjeti na svakom dijelu i stalno je prisutna. Može se slobodno reći da je ugrožen opstanak kompletnog životinjskog i biljnog svijeta u rijeci Trešanici. Korito i obale rijeke su trajno zagađeni", kažu iz ribarskog udruženja.

Oni kažu kako takva razlivena nafta zbog visoke koncentracije organske tvari u sebi dovodi do visoke biološke aktivnosti, a samim tim i do eksplozije bakterija, što može dovesti do izumiranja i genetskih poremećaja riba.

Image

"Trenutno se mrlja od nafte proteže rijekom Trešanicom od mjesta Podorašac do Jablaničkog jezera u mjestu Donje Selo, gdje se i trenutno vrši prikupljanje nafte. Trenutno se u samom koritu rijeke Trešanice na svakom dijelu od mjesta Podorašac osjeti prisustvo nafte koja je vidljiva golim okom po površini rijeke, po kamenju i obalama rijeke. Rijeka Trešanica, dužine blizu pet kilometara, je uništena za sportski ribolov na duže vrijeme i trebat će vremena kako bi se nastala šteta sanirala", navode dalje.

OSR Konjic je o svemu obavijestilo kantonalnu poljoprivrednu inspekciju, a također će obavijestiti, kako najavljuju, sve nadležne institucije za provođenje mjera i zakona o slatkovodnom ribarstvu i zakona o zaštiti okoliša i prirode te pristupiti saniranju posljedica izazvanih ovim ekološkim incidentom.

Image


Napominjemo da se rijeka Trešanica ulijeva u Neretvu, a zatim u Jablaničko jezero, gdje su u toku radnje na otklanjanju naftnih mrlja koje se zaustavljaju u Jablaničkom jezeru. Štetu koja je nanesena rijeci Trešanici, odnosno ribljem fondu i eko sistemu, kao i saniranje posljedica utvrdit će vještaci iz te struke. Posljedice po biljni i životinjski svijet na Jablaničkom jezeru bit će dugotrajne, jer nakon samog izlijevanja aromatski ugljikovodici uzrokuju smrt mnogih živih organizama, nakon nekoliko dana nafta se pretvara u kuglice koje tonu i imaju za posljedicu smanjenje količine kisika u vodi", zaključuju oni.

Nakon saobraćajne nesreće i izlijevanja Agencija za vodno područje slivova Jadranskog mora je angažovala specijaliziranu firmu za ekološke incidente "Delta Petrol" iz Kaknja, koja je odmah došla na mjesto događaja te je na rijeci Neretvi postavila plutajuću barijeru da zaustavi fleku od nafte koja se širila, a zatim je nastavljeno vađenje naftne mrlje iz korita rijeke.

Zahvaljući brzoj intervenciji spriječena je ekološka katastrofa većih razmjera, naveli su tada iz agencije.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80449
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7142 times
Been thanked: 11582 times
Status: Online

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by spacebound » 26 May 2021, 11:30

:(
Exchan ❌️

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81166
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10177 times
Been thanked: 7024 times
Status: Offline

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by Julia-Klara » 26 May 2021, 11:42

Posljedice po biljni i životinjski svijet na Jablaničkom jezeru bit će dugotrajne, jer nakon samog izlijevanja aromatski ugljikovodici uzrokuju smrt mnogih živih organizama, nakon nekoliko dana nafta se pretvara u kuglice koje tonu i imaju za posljedicu smanjenje količine kisika u vodi


eh,moje ribice i ostale baje :tuga
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80449
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7142 times
Been thanked: 11582 times
Status: Online

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by spacebound » 26 May 2021, 12:33

Ovo je strasno, i jednako je strasno koliko su malo ljudi zainteresivani. Totalno ekoloski "onesvijesteni". Vecina i ne procita vijest. Pa vidi i na forumu, ti i ja komentarisale.
Exchan ❌️

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14153 times
Been thanked: 14460 times
Status: Online

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by ironman » 26 May 2021, 12:40

Ove koordinate su navikle na lose vijesti to je pod 1.
A pod 2 da je uz ovu vijest stavljena slika neke sta ja znam Karleuse ili slicne ...use golih sisa onda bi imali pokrivenost 100%..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by insomnia » 26 May 2021, 12:47

Pa kad neki dan ljudi pokupili
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by Nice try » 26 May 2021, 15:01

Zar nije spriječena ekološka katastrofa?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/nakon-p ... /210524016
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by Nice try » 26 May 2021, 15:02

spacebound wrote: 26 May 2021, 12:33 Ovo je strasno, i jednako je strasno koliko su malo ljudi zainteresivani. Totalno ekoloski "onesvijesteni". Vecina i ne procita vijest. Pa vidi i na forumu, ti i ja komentarisale.
Pa sta cemo s komentarima :D.
K'o neka korist što ovuda škrabamo...
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4967
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Pomor ribe zbog izlijevanja cisterne kod Konjica, ribari upozoravaju na ekološku katastrofu

Post by Remzudin » 26 May 2021, 19:50

Tako su bili i kod poceli dok ja nisam dosao.
Poceli sipati otrovni odpad u potoke kao prije
za vremena komunista.
Kad sam njima ubacio par ostri metaka 7,62 u
sanduk,prestali su.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests