PTICE

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 09 Jun 2014, 10:52

Bla wrote:Danas dok sam na livadi klopao onu argetu, dođe nekakav mačak da moli za zalogaj, pa se od njega uznemiriše nekakve ptičice u obližnjem žbunju te počeše da ga dozivaju, valjda da odvrate pažnju od gnijezda.
Helem, nikad do sada nisam vidio takve ptice. Grudi su joj jarko narandžaste, kompletna glava i vrat su skroz crni, i to baš baš crni, kao da je kapu stavila, i na tjemenu glave ima bijelu fleku.
Jel' ih neko viđao? Zna li im ime? Bezuspješno (za sada) pokušavam da nasurfam o kojoj vrsti se radi.
Da odmah napomenem, znam kako crvendać izgleda i ovo uopšte ne liči na njega. Osim ako nije neka vrsta, podvrsta. I tijelo ovih ptičica je elegantno, skoro kao kanarinac, u poređenju s crvendaćem koji je prilično zdepast.
Žao mi bi što nisam imao fotoaparat sa sobom. Ovi pokušaji da nazoomam telefonom su rezultirali smo šarenim mrljama. :(
kod nas je crvendac im'o crvena prsa... ovdje sjevernije su mu prsa narandzasta.... gled'o sam jedan doku, u africi zive crvendaci sa jarko zutim prsima....

znaci moguce je da se ovaj nas narandzasti malo prosirio prema jugu...
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 09 Jun 2014, 10:59

za one koji ne znaju... ovdje u nekim dijelovima njemacke ( köln, düsseldorf, bonn i heidelberg ) zive papagaji. kod nas je ta vrsta bila poznata pod nazivom "tigrice"...

nekolikio parova su odleprsale iz zooloskog vrta krajem 80-tih i zbog jako blage klime u dolini rajne i zbog nedostatka prirodnih neprijatelja se vrlo brzo prosirila. mene svako jutro bude, dolete na balkon ili drvo pokraj balkona. krecu se vecinom u jatima od 100 do nekoliko stotina ptica....

Image
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2014, 11:02

ovo nisu tigrice na slici
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95678
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33899 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Rum » 09 Jun 2014, 11:03

Jesu divlje
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 09 Jun 2014, 11:06

Julia-Klara wrote:ovo nisu tigrice na slici
eh onda sam se zafrk'o u nazivu :-( u svakom slucaju je na slici vrsta, koja zivi ovdje u vaterlandu. veliki su oko 30cm...
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2014, 11:11

tigrice se u njamckoj zovu wellensitiche , i bez repa su nekih 10ak cm velike

ove Njemacke su Halsbandsittiche, kod nas poznate kao Nimfe

ovo su tigrice
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 09 Jun 2014, 11:15

u pravu si klara.... a te nimfe se jos nazivaju i "veliki aleksandar"...

Image

evo ovdje link:

http://www.papagaji.info/papagaji/veliki%20papagaji.php
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Julia-Klara » 09 Jun 2014, 11:18

immer gerne ;)

tigrice sam imala, papagaje onako "hobitivno" zagledala, ali nimfice nikad nisam voljela jer bezze vriste :) glasne su i bezvezne,ali da bih ih voljela vidjeti "freifliegend" bih
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Bla » 09 Jun 2014, 12:04

Tigrice, nimfe i veliki aleksandar su 3 totalno različite ptice, i po izgledu i po veličini. ;) One slike koje je Tatanka zalijepio pripadaju velikom aleksandru mada nije isključeno ni da su u pitanju mali aleksandri, koji izgledaju maltene isto samo što su znatno manji.
Jesi li ih viđao ili samo čuo tatanka? Možeš li se sjetiti veličine? Veliki je s repom oko 60cm a mali 40-tak. Poređenja radi, obični golub je oko 40-ak cm.

A ona moja što sam je jučer vidio je izgleda neka vrsta redstarta. Vjerovatno ovaj obični koji i živi po evropi, mada mi je čudno da ga baš nikada nisam vidio, a pogotovo da nasurfam nešto na našem jeziku gdje bi eventualno imao i neko prigodno lokalno ime a ne ovo englesko koje navodim. A ostalih 10-ak vrsta redstart ptičica živi tamo negdje daleko po istoku od Afganistana, Indije do Tajvana i Japana. Mada kad gledam slike običnog i ovih nekih drugih, više mi liči na jednog ovog neobičnog. Ako se sjetim, sljedeći put ću da ih vrebam kroz objektiv pa da uporedim s opisima dotičnih.

Na slici obični redstart, s tim da bi se ja ipak zakleo da je ova imala kompletnu glavu crnu kao što je ovoj vrat i prednji dio glave, kako sam to inicijalno opisao. Samo nije mojim očima vjerovati, pa dok fotka ne dokaže suprotno, vjerovat ću da je to ovaj obični a ne neki zalutali sa dalekog istoka.
Common-redstart-male.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Bla » 09 Jun 2014, 14:17

Malo prosurfah, uglavnom, ti papagaji što su se naselili uz Rajnu po Njemačkoj su ipak mali aleksandri.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Calla » 10 Jun 2014, 13:32

Tatanka wrote:za one koji ne znaju... ovdje u nekim dijelovima njemacke ( köln, düsseldorf, bonn i heidelberg ) zive papagaji. kod nas je ta vrsta bila poznata pod nazivom "tigrice"...

nekolikio parova su odleprsale iz zooloskog vrta krajem 80-tih i zbog jako blage klime u dolini rajne i zbog nedostatka prirodnih neprijatelja se vrlo brzo prosirila. mene svako jutro bude, dolete na balkon ili drvo pokraj balkona. krecu se vecinom u jatima od 100 do nekoliko stotina ptica....

Image

Wiesbaden ili si zaboravio,,ili nisi znao ?i u Wiesbadenu zivi jato papagajica :=)
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 10 Jun 2014, 17:57

Bla wrote:Tigrice, nimfe i veliki aleksandar su 3 totalno različite ptice, i po izgledu i po veličini. ;) One slike koje je Tatanka zalijepio pripadaju velikom aleksandru mada nije isključeno ni da su u pitanju mali aleksandri, koji izgledaju maltene isto samo što su znatno manji.
Jesi li ih viđao ili samo čuo tatanka? Možeš li se sjetiti veličine? Veliki je s repom oko 60cm a mali 40-tak. Poređenja radi, obični golub je oko 40-ak cm.
dobro ti to skonta, meni haman trebaju naocale :D

vidjam ih svaki dan bolan, puni parkovi, na balkon mi dolaze.... oni su oko 40-tak cm. i malo veci su od goluba... eh sad se i ja pitam jel' mali aleksandar il' je to potpuno razlicita vrsta nego nimfa..? jer, ovi moji ovdje ne izgledaju bas kao alex :D
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Bla » 10 Jun 2014, 18:41

Nimfa
nimfa.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 10 Jun 2014, 18:56

uh Hebote... oznojismo se, dok ne uganjasmo :D eh sacemo trazit' crvendaca :D
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Bla » 10 Jun 2014, 19:00

Pa dobro, što se nimfi tiče, 14 godina su mi pravile društvo. Bar s njima nemam dvojbe. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Luna. » 10 Jun 2014, 19:05

mene cudi da se tatanka ne razumije u nimfe :oo
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Katja » 10 Jun 2014, 22:51

Bla, ima jedna ptica kod nas koju zovemo Batić, a ovo što si ti opisao mi nalikuje na crnoglavog batića...evo slike.
Mada, nije baš u dlaku opis... fali mu bijelo navrh glave. :oo

Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Bla » 10 Jun 2014, 23:01

Liči. :ok Kao što već napomenuh, mojim očima nije vjerovati 100% a valjda budu tamo i sljedeći put kad odem naoružan fotoaparatom i drhtavim rukama. :D.
Hvala. Sad vidjeh da ima i tih batića podosta vrsta, možda pripada tom rodu/skupini.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Dzagoda
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4639
Joined: 10 Feb 2014, 12:19
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Dzagoda » 11 Jun 2014, 14:38

Fatanje stiglicOva 101, chapter 1 :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi :plavi
D.I.L.L.I.G.A.F.
btw. U ovom ruznom svijetu imam noge za 10 :D

User avatar
Tatanka
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 522
Joined: 06 Apr 2010, 23:16
Location: Germania
Status: Offline

Re: PTICE

Post by Tatanka » 11 Jun 2014, 21:07

Bla wrote:Danas dok sam na livadi klopao onu argetu, dođe nekakav mačak da moli za zalogaj, pa se od njega uznemiriše nekakve ptičice u obližnjem žbunju te počeše da ga dozivaju, valjda da odvrate pažnju od gnijezda.
Helem, nikad do sada nisam vidio takve ptice. Grudi su joj jarko narandžaste, kompletna glava i vrat su skroz crni, i to baš baš crni, kao da je kapu stavila, i na tjemenu glave ima bijelu fleku.
Jel' ih neko viđao? Zna li im ime? Bezuspješno (za sada) pokušavam da nasurfam o kojoj vrsti se radi.
Da odmah napomenem, znam kako crvendać izgleda i ovo uopšte ne liči na njega. Osim ako nije neka vrsta, podvrsta. I tijelo ovih ptičica je elegantno, skoro kao kanarinac, u poređenju s crvendaćem koji je prilično zdepast.
Žao mi bi što nisam imao fotoaparat sa sobom. Ovi pokušaji da nazoomam telefonom su rezultirali smo šarenim mrljama. :(
imal' je ovdje..?

Phoenicurus phoenicurus

Image



Pyrrhula pyrrhula

Image
Bolje je uzivati i kasnije se kajati, nego se kajati sto nisi uzivao...
Giovanni Boccaccio

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests