Životinje

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Heidi » 05 Apr 2017, 19:19

Evo dvije iz Monkey Villagea sam nasla. Makaki, cuvari hrama. Koji su ovo sejtani. Nisma ni izasla iz auta kako treba, vec mi je drpio cvikere :ooo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Username » 05 Apr 2017, 19:23

Zato je od stida stavio glavu u kantu

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80490
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11611 times
Status: Online

Re: Zivotinje

Post by spacebound » 05 Apr 2017, 19:32

:D. To su oni sto haraju indijskim ulicama i pustose tezge sa hranom.
Exchan ❌️

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Heidi » 05 Apr 2017, 19:41

Dodju oni u coporu, cekaju da im das banana, koje mozes kupiti u kiosku, maksuz za njih. Tako finansiraju selo i odrzavaju hram.
Ja sam krenula prema njima sa "granom" banana, i kad sam vidjela da trce prema meni, bacila sam i pobjegla u auto :D. :ooo Jedan od njih nije uspio ugrabiti ni jednu, totalno je poludio i odvalio neku letvu i kao ludjak lupao po kapiji :D.
Tek kasnije sam se oslobodila i prisla im blize. Imam negdje sliku gdje zenka hrani mladunce.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80490
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11611 times
Status: Online

Re: Zivotinje

Post by spacebound » 14 Apr 2017, 12:50

Da mi je ovo jedno izgnjavit :srce

Exchan ❌️

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7080 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Julia-Klara » 24 Apr 2017, 21:12

Kako se MURMELTIER (eng. MARMOT) zove kod nas?

Image
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7080 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Julia-Klara » 24 Apr 2017, 21:13

nasla - mrmot (alpski mrmot)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Socrates » 24 Apr 2017, 21:28

IkissedamooseandIlikedit.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
. . . . . . . . .

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Heidi » 24 Apr 2017, 21:37

Danas sam na HRTu gledala dokumentarac o velikoj bijeloj ajkuli. Kakva zvjerka.
Duga do 6 metara, teska toliko tona, vretenasta, brza i ugozena vrsta jer vaze za krvolocne ubice. Voli da njopa delfine i foke.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Čarobni » 24 Apr 2017, 22:23

Heidi wrote:Danas sam na HRTu gledala dokumentarac o velikoj bijeloj ajkuli. Kakva zvjerka.
Duga do 6 metara, teska toliko tona, vretenasta, brza i ugozena vrsta jer vaze za krvolocne ubice. Voli da njopa delfine i foke.
I veoma je ukusna, mnogo bolja od delfina.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Heidi » 24 Apr 2017, 22:24

Nisam kusala. Mislim, nisam svjesno. :oo
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Heidi » 24 Apr 2017, 23:29

Image
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Mutevelija » 24 Apr 2017, 23:39

30 feet 9 metara i nesto
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Username » 25 Apr 2017, 00:08

Heidi wrote:Danas sam na HRTu gledala dokumentarac o velikoj bijeloj ajkuli. Kakva zvjerka.
Duga do 6 metara, teska toliko tona, vretenasta, brza i ugozena vrsta jer vaze za krvolocne ubice. Voli da njopa delfine i foke.
Ganjaju li i njih Orke?

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80490
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7160 times
Been thanked: 11611 times
Status: Online

Re: Zivotinje

Post by spacebound » 04 May 2017, 09:53

20 ZANIMLJIVIH CINJENICA O DELFINIMA

1. Maui delfini su najmanja vrsta delfina, dugački su oko 1,2 metra i teški oko 40 kg. Najveća vrsta su orce, ili kitovi ubojice (da, oni su tehnički delfini), a mužjaci ove vrste obično narastu oko 6-8 metara i često su teški više od 6 tona.

2. Većina delfina ima dugačak životni vijek. Najpoznatija vrsta, Tursiops (Bottlenose), ima prosječan životni vijek od 40 godina, dok orce ponekad dožive i 80-tu godinu.



3. Delfini ne mogu disati automatski. Zbog toga, kada spavaju jedna polovica mozga im je budna, dok se druga odmara, pa se onda druga probudi, a prva zaspe. Delfini provedu oko 8 sati dnevno u ovom stanju, a ono im omogućuje da budu dovoljno svjesni da kontrolišu disanje i povremeno isplivaju na površinu kako bi uzeli zrak.

4. Delfini ne koriste samo oči, već i ekolokaciju (slično sonaru) kako bi izbjegli prepreke i pronašli plijen.

5. Naziv “delfin” dolazi od grčke riječi “delphis”, što otprilike znači “riba sa maternicom”.

6. Naučnici su primjetili kako delfini uče svoje mlade da koriste alate (npr, pokrivaju njihove njuške spužvama kako bi ih zaštitili od mulja). Također su primjetili da održavaju neku vrstu pogrebne ceremonije za svoje mrtve.

7. Drevni Rimljani su nekada koristili delfine da im pomognu u ribolovu. Obučavali su ih da tjeraju manje ribe prema ribarima, a kada se dovoljno velika skupina riba okupi na jednom mjestu, delfini bi signalirali ribarima da je vrijeme da bace svoje mreže. Danas se ova praksa još uvijek može vidjeti u Santa Catarini u Brazilu.

8. Delfini iz rijeke Amazon plivaju naopačke. Vjeruje se da im grbe na leđima pomažu da ‘osjete’ dno rijeke kako bi na njemu pronašli hranu. Ovakvav način plivanja im također može pomoći i da bolje vide šta se nalazi ispod njih, jer ispod očiju imaju malo veće obraze koji im otežavaju gledanje prema dolje.

9. Delfini su jedina vrsta životinja, osim ljudi, koji razvijaju prirodni oblik tip 2 dijabetesa.

10. I delfini se drogiraju.

Naučnici već dugo vremena proučavaju nevjerovatnu sposobnost delfina da prežive napade ajkula i i jako brzo u potpunosti zacijele rane, bez ikakvig trajnog oštećenja.
Naučnici već dugo vremena proučavaju nevjerovatnu sposobnost delfina da prežive napade ajkula i jako brzo u potpunosti zacijele rane, bez ikakvog trajnog oštećenja.
11. Delfini imaju sposobnost prepoznavanja, pamćenja i rješavanja problema, što ih čini jednim od najinteligentnijih bića na planeti.

12. Delfini mogu biti veseli, tužni, pa čak i ljuti. Također, postoji broj slučajeva gdje su postali zlopamtila i osvetili se ljudima.

13. Delfini smatraju trudnoću fascinantnom pojavom, i iako ne misle nikakvo zlo, okupit će se oko trudnice. Razlog zašto je trudnim ženama zabranjeno da plivaju sa delfinima, iako se čini da bi im upravo trebalo biti preporučljivo, je taj što bi se neke žene mogle prepasti kada svi delfini pojure prema njima – i tužiti vodeni park.

14. Svaki delfin ima jedinstveno leđno peraje, koje se često može koristiti za lakše prepoznavanje i identifikaciju.

15. Zabilježeni su brojni slučajevi o tome kako delfini pomažu jedni drugima u nevolji. Pomažu starijima u skupini, a također mogu napraviti i ‘splav’ od svojih tijela i tako nositi bolesne ili povrijeđene.

16. Delfini ne pomažu samo drugim delfinima. Čini se da njihova empatija ne poznaje granicu, jer je zabilježeno kako pomažu ljudima u nevolji, pa čak i kitovima mnogo većim od sebe.

17. Delfini su izuzetno razigrane i radoznale životinje. Često se igraju jedni s drugima, igraju se među algama, ali se također igraju i sa drugim vrstama, npr ljudima, pa čak i psima.

18. Delfini mogu biti pravi zavodnici. Mužjaci skupljaju morsku travu kako bi napravili nešto što podsjeća na buket cvijeća koji zatim odnesu svojim damama. Isprva, naučnici su vjerovali da se oni samo igraju, dok nisu primjetili da uvijek mužjaci prave ove ‘bukete’, te da ih uvijek prave ispred ženki.

19. Nedavna istraživanja pokazuju da delfini imaju svoja imena, te da mogu pozvati jedni druge ‘po imenu’ (svaki odgovara na različit zvižduk).

20. Jedan od glavnih uzroka smrti među delfinima u zatočeništvu je samoubistvo. Oni mogu počiniti samoubistvo na više načina, a najčešći su odbijanje da jedu ili ‘lupanje’ glavom od zidove bazena.

Heidi wrote:Danas sam na HRTu gledala dokumentarac o velikoj bijeloj ajkuli. Kakva zvjerka.
Duga do 6 metara, teska toliko tona, vretenasta, brza i ugozena vrsta jer vaze za krvolocne ubice. Voli da njopa delfine i foke.
Mislim da zbrojim sve dokumentarce odgledane u zivotu kojoj tema nisu velike bijele ajkule na jednu stranu i one kojima jesu na drugu stranu, druga strana bi prevagnula :hihi :srce
Exchan ❌️

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7080 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Julia-Klara » 07 May 2017, 16:31

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7080 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Julia-Klara » 07 May 2017, 16:33

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7080 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Julia-Klara » 07 May 2017, 16:37

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7080 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Julia-Klara » 07 May 2017, 16:42

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Zivotinje

Post by Vjetar » 07 May 2017, 16:55

spacebound wrote:
Heidi wrote:Danas sam na HRTu gledala dokumentarac o velikoj bijeloj ajkuli. Kakva zvjerka.
Duga do 6 metara, teska toliko tona, vretenasta, brza i ugozena vrsta jer vaze za krvolocne ubice. Voli da njopa delfine i foke.
Mislim da zbrojim sve dokumentarce odgledane u zivotu kojoj tema nisu velike bijele ajkule na jednu stranu i one kojima jesu na drugu stranu, druga strana bi prevagnula :hihi :srce
Orke su veće, ljepše, 300 puta pametnije i moćnije i, o yeah, jedu velike bijele :pusi

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests