Zašto smo bolesni?

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Zašto smo bolesni?

Post by Mutevelija » 27 Apr 2018, 13:50

Sta je razlog da su ove generacije bolesnije od starijih, pa je povećan broj dijabetičara, pacijenata sa visokim ili niskim krvnim pritiskom, pa onda sa povecanim holesterolom, srčanih moždanih udara, karcinoma itd.
Oteo bi se dojmu da prije medicina nije uznapredovala pa se nisu mogle otkriti te bolesti, ali nije ni to tačno narod je bio zdraviji.
Čak bi rekao da i vegetarijanka ishrana naših predaka je moguće doprinijela boljem zdravlju, nije se baš često jela piletina kao sad možda sedmično ili čak mjesečno jednom, nije bio baš luksuz sa izborom mesa kao danas.
Sta bi moglo biti od razloga pa smo bolesniji od predaka, i da li će generacije što dolaze za 50 100 godina biti bolesnije od nas.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Nice try » 27 Apr 2018, 14:01

Ne znam da smo bolesniji baš mnogo više nego naši preci. Medicina ranije nije mogla ustanoviti ili otkriti neke bolesti, a i nije se tako često išlo ljekaru. Nije im bilo dostupno i pri ruci sve što mi imamo danas.
Dalje,ako i jesmo bolesniji, ima razloga i u ishrani. Danas jedemo prerađenu hranu, previše slano i sl.
Zatim stres. On je vjerujem glavni krivac.
Bolest novog doba.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Mutevelija » 27 Apr 2018, 14:06

Kad pogledam starije snimke i prije rata narod je izgledao mršavije, nije da se nije imalo šta jest, mislim da se manje meso konzumirali.
Starije generacije su bili poluvegetarijanci sigurno ili za nevolju vegetarijanci :DD
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Sheval » 28 Apr 2018, 08:19

Istina, nasi preci su bili dosta mrsaviji, zilaviji. Debeo covjek bio je rijetkost. Dijelom zbog povećane fizičke aktivnosti, dijelom zbog ishrane koja nije bila obilna.
Danas ljudi najviše obolijevaju bas zbog te prehrane i slabe pokretljivosti. Moderni nacin zivota uzima svoj danak.
Ja nisam moderan, ja zivim kao moji preci :ooo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Melek » 28 Apr 2018, 08:52

Mutevelija wrote: 27 Apr 2018, 13:50 Sta je razlog da su ove generacije bolesnije od starijih, pa je povećan broj dijabetičara, pacijenata sa visokim ili niskim krvnim pritiskom, pa onda sa povecanim holesterolom, srčanih moždanih udara, karcinoma itd.
Oteo bi se dojmu da prije medicina nije uznapredovala pa se nisu mogle otkriti te bolesti, ali nije ni to tačno narod je bio zdraviji.
Čak bi rekao da i vegetarijanka ishrana naših predaka je moguće doprinijela boljem zdravlju, nije se baš često jela piletina kao sad možda sedmično ili čak mjesečno jednom, nije bio baš luksuz sa izborom mesa kao danas.
Sta bi moglo biti od razloga pa smo bolesniji od predaka, i da li će generacije što dolaze za 50 100 godina biti bolesnije od nas.
Jes', vala bas. A nikad se u dzamiju nije vise islo :cudi
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by lejlamo » 28 Apr 2018, 11:04

Mutevelija wrote: 27 Apr 2018, 13:50 Sta je razlog da su ove generacije bolesnije od starijih, pa je povećan broj dijabetičara, pacijenata sa visokim ili niskim krvnim pritiskom, pa onda sa povecanim holesterolom, srčanih moždanih udara, karcinoma itd.
Oteo bi se dojmu da prije medicina nije uznapredovala pa se nisu mogle otkriti te bolesti, ali nije ni to tačno narod je bio zdraviji.
Čak bi rekao da i vegetarijanka ishrana naših predaka je moguće doprinijela boljem zdravlju, nije se baš često jela piletina kao sad možda sedmično ili čak mjesečno jednom, nije bio baš luksuz sa izborom mesa kao danas.
Sta bi moglo biti od razloga pa smo bolesniji od predaka, i da li će generacije što dolaze za 50 100 godina biti bolesnije od nas.
e, ja bih se sada osvrnula malo na ove ekrane u koje mnogo buljimo...
nedavno sam slušala dr. neurologa po struci, ali je on svašta nešto još, uglavnom, spominjao je epifizu...

Osim što epifiza ima snažan učinak na cirkadijski ciklus, ona je zadužena i za modulaciju fotoperiodičnih – godišnjih funkcija u svakom zdravom ljudskom biću stoga je najodgovornija za cikluse bioritma. Ova žlijezda se aktivira svjetlošću i ne može proizvoditi melatonin ako spavamo u osvijetljenoj prostoriji. Čak i ako je to svjetlo toliko malo kao recimo slabašna lampica na detektoru za dim.

Epifiza radi u harmoniji s hipotalamusom, žlijezdom koja određuje našu želju za jelom, pićem, seksom i ona upravlja s biološkim satom koji određuje procese starenja. Iako hipotalamus zauzima tek 1% mozga, njegova kontrola nad najvažnijim životnim funkcijama, uključujući ritam rada srca, krvni tlak itd., ona također upravlja radom autoimunog nervnog sustava i preko hipofize upravlja endokrinim sustavom, hipotalamus ima i važnu ulogu u aktiviranju emocija i motivacije.

Epifiza može izlučivati melatonin jedino kada smo opušteni, relaksirani i kada spavamo, melatonin se čak može lučiti i za vrijeme meditacije i vizualizacije.

Interesantno je da molekula melatonina ima istu strukturu kao i molekula LSD-a, no dok je melatonin stimulans odmora, zadovoljstva i opuštenog razmišljanja, LSD ima psihodelična i često pogubna halucinogena svojstva koja mozak pretvaraju u „švicarski sir.“


i tako dalje, koga zanima može pronaći više info...

ali su mi bili zanimljivi doktorovi podaci po kojima se u usku vezu dovodi smanjeni rad epifize (zbog ove svjetlosti kojoj smo izloženi) i porast broja oboljelih žena od karcinoma dojke i jajnika....
kao i ostale bolesti...

a dijabetes.... posebno kod djece....usko povezano sa pokretljivošću i lošom ishranom....te, naravno, opet ti ekrani :123

poredili smo podatke o aktvinostima djece kojima su se razvijale sinapse, akomodacija oka, fina i gruba motorika, asocijativno mišljenje, paralelne asocijacije, misaona klasifikacija, serijacija i ostalo.....tjelovježba, stalna pokretljivost...
Image

ovi brojevi su zapravo broj minuta, na dnevnom nivou, u kojima se razvijalo sve ovo što iznad nabrojah...

znači, sa 180 minuta, pali su (smo) na 5 minuta dnevno :(
i kako onda da ne budemo i bolesni, i zaglupljeni i sa milion poremećaja u ponašanju, komunikaciji i sl.?
eheto.

i što već spomenuste, kontinuiran stres, pritisci, ishrana...odosmo u helać :D
Last edited by lejlamo on 28 Apr 2018, 11:29, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Mutevelija » 28 Apr 2018, 11:28

Znam to za mobitele ali nisam znao baš detaljno da je do epifize, ja bi laički rekao varaš mozak vještačkim svjetlošću sa umjetnom.
Mobitel definitivno utiče na socijalizaciju, mislio sam da je kompijuter los mobitel je još gori. A izumiti će se još gore stvari od mobitela osjecam, nešto što će više udaljiti ljude :hihi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Hannibal » 28 Apr 2018, 11:36

moj dedo je sa 70 godina imo 2 metra i 110 kila bez grama sala, jaci je bio od klicka jbt kad se sjetim ledja ko ormar. prico mi je stari kako se nekad jelo na pesteru, pojede covjek sam tepsiju pite il tepsiju birijana jbt a preko onog birijana bace onu ovciju mast al oni su to mogli jer su po cijeli dan na livadi kosili plastili... sad kad bi neko pojeo tako masan birijan umro bi u roku od pola sata
🐽

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Username » 28 Apr 2018, 11:38

Koristimo los deterdzent

Image

User avatar
uvijek_kontra
zmajček
zmajček
Posts: 28478
Joined: 01 May 2014, 13:09
Location: kompjutOr
Mood:
Has thanked: 1489 times
Been thanked: 1487 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by uvijek_kontra » 28 Apr 2018, 18:10

Ako uzmemo u obzir samo jela koja su se nekad
pravila i danas. Bilo je sve zdravije. Nisu ni imali para
za neke bedastoce kao mi, slatkise i slicno.

Moja baka hranu nikad nije solila, ni do neke
normalne granice, a kamoli preko toga. Vecinu
stvari kod kuce su posadili, kupovalo se malo.

A danas.. danas sve puno nekih Ejeva i slicnih
otrova, kud jos ne radimo kao sto su npr. nasi
bake i dede i zivimo sasvim drugaciji zivot.

Stres, tehnologija.. ima i to svoje.
A bilo je bolesti i prije, samo se vjerovatno nije
toliko pricalo o tome, nit su znali toliko kao mi
danas. A zivjeli su teze, a mnogo ljepse.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Rum » 28 Apr 2018, 18:14

Zasto ste bolesni Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Zagorka » 28 Apr 2018, 23:08

Lijenost - bolest. Trosjed i tv majka, daj gotovo jelo podgrij u mikrovalnoj, kupi usput, boje koje neko nazva sokovima da bi vas zajebao, vrlo uspjesno.

Brati zovu pa praviti sok od iste, zahtjeva kretanje i trud, susiti voce ili bilje, praviti svaki dan domace jelo itdisl...

Najlakse je leci, jos da neko donese na jastuk pa da onda kukamo kako ne vidimo tv dobro od te porcije. Valja nac razlog za kukanje jbg.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Zagorka » 28 Apr 2018, 23:08

Sheval wrote: 28 Apr 2018, 08:19 Istina, nasi preci su bili dosta mrsaviji, zilaviji. Debeo covjek bio je rijetkost. Dijelom zbog povećane fizičke aktivnosti, dijelom zbog ishrane koja nije bila obilna.
Danas ljudi najviše obolijevaju bas zbog te prehrane i slabe pokretljivosti. Moderni nacin zivota uzima svoj danak.
Ja nisam moderan, ja zivim kao moji preci :ooo
Opet laze :ccc
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Mutevelija » 29 Apr 2018, 00:35


Interesantno sreća nismo Amerika
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by srculence7 » 29 Apr 2018, 03:33

Pročitala sam lejlin post i sad znam zašto imam potrebu da spavam u potpunom mraku i to uvek praktikujem, kao i tišinu,ne volim da čujem nikakve zvuke, meni i sat smeta, nekad izvadim bateriju kad ne mogu da se habituiram :ooo
Ali za mnoge bolesti postoji i ta genetska predispozicija. Eto dijabetes je često nasledan, kod mene u familiji sa mamine strane ga skoro svi imaju, osim moje majke, ali i ja čak imam tu isulinsku rezistenciju. Ima primera i za neke druge bolesti a normalno da bi se ona razvila doprinese često i životna sredina kao i loše navike koje smo stekli. A toga je bilo i u prethodnim generacijama, samo smo možda napretkom pospešili zagađenje okoline a i povećali broj mogućnosti kojima možemo sebi da naškodimo.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Username » 29 Apr 2018, 15:31

srculence7 wrote: 29 Apr 2018, 03:33 Pročitala sam lejlin post i sad znam zašto imam potrebu da spavam u potpunom mraku i to uvek praktikujem, kao i tišinu,ne volim da čujem nikakve zvuke, meni i sat smeta, nekad izvadim bateriju kad ne mogu da se habituiram :ooo
Ali za mnoge bolesti postoji i ta genetska predispozicija. Eto dijabetes je često nasledan, kod mene u familiji sa mamine strane ga skoro svi imaju, osim moje majke, ali i ja čak imam tu isulinsku rezistenciju. Ima primera i za neke druge bolesti a normalno da bi se ona razvila doprinese često i životna sredina kao i loše navike koje smo stekli. A toga je bilo i u prethodnim generacijama, samo smo možda napretkom pospešili zagađenje okoline a i povećali broj mogućnosti kojima možemo sebi da naškodimo.
1 post ti je otkrio nesto sto nisi mogla cijeli zivot

Cestitke

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Zagorka » 02 May 2018, 00:20

srculence7 wrote: 29 Apr 2018, 03:33 Pročitala sam lejlin post i sad znam zašto imam potrebu da spavam u potpunom mraku i to uvek praktikujem, kao i tišinu,ne volim da čujem nikakve zvuke, meni i sat smeta, nekad izvadim bateriju kad ne mogu da se habituiram :ooo
Ali za mnoge bolesti postoji i ta genetska predispozicija. Eto dijabetes je često nasledan, kod mene u familiji sa mamine strane ga skoro svi imaju, osim moje majke, ali i ja čak imam tu isulinsku rezistenciju. Ima primera i za neke druge bolesti a normalno da bi se ona razvila doprinese često i životna sredina kao i loše navike koje smo stekli. A toga je bilo i u prethodnim generacijama, samo smo možda napretkom pospešili zagađenje okoline a i povećali broj mogućnosti kojima možemo sebi da naškodimo.
Iznenadjuje me da ti majcinstvo nije to promijenilo. Mora da je S. dobra i mirna beba.
Ja sam prije ranila i radila, ali bih uspjela otkomadit koji sat noću. I obavezno mrkli mrak i tak to.
Sad uz nocno svijetlo i tv zaspem.
Preciznije, padnem u duboku komu. :oo
(Ja godinama nisam provela noc bez ustajanja, prosto ima takav ritam i nista tu ne mogu, dok ne prodje s odrastanjem. Tako da sam kronicno neispavana a to vjeruj mi mijenja navike oko spavanja.)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Hurija » 11 Feb 2021, 19:32

Medicina je ranije bila slabije razvijena i manje su se istraživali uzroci bolesti a i smrti .

Jednostavno se govorilo umro je od nečega teškog. Bila je i prirodna selekcija .
Ostalo je cutanje.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37362
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24761 times
Been thanked: 4682 times
Status: Online

Re: Zašto smo bolesni?

Post by ElTriconi » 11 Feb 2021, 19:40

Zato sto cojek tezi smrti 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Zašto smo bolesni?

Post by Mutevelija » 11 Feb 2021, 20:55

Manjak fizicke aktivnosti
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests