"Opasne" rase pasa

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Odraz » 27 Jul 2020, 16:52

Mister No wrote: 27 Jul 2020, 15:58 A sto zabranjuju te pit bullove u pojedinim zemljama?
I to u mnogim.

Kanađani hoce da ih potpuno iskorijene
Ma zbog vlasnika. Cuke rade kako ih vlasnik nauci, a pitove najcesce uzimaju hajvani da bi prekl'o komsijinog cuku i da siju strah gdje se pojave. :123
Evo ovaj moj jaran argentina tako naucio da kad ga je napao avlijaner iz komsiluka jadan nije se uopce branio, samo cucnuo da ga ne ujede za stomak i gledao u gazdu i cekao naredbu, a moze ga prepolovit da hoce. Gazda otjero tog avlijanera, nije htio da se bore. Djeca dolazila da ga gnjave, vuku ga za usi, za rep, sjede na njemu, cuko presretan. :oo
A pojesce pit bula kad mu se naredi.
Jednom mu mi navratili na pivu u radionicu, i cuko sjedi na kaucu i malo zacvili, dosao bi da se druzi. Jaro samo kaze tisina, i on spusti njusku i suti. Kaze ucim ga da slusa. Poslije nekog vremena samo rekao dodji, kad je mrcina projurila sve nas poobarao, ko blok betona da je prosao. Radostan mlati repom ko kakvom letvom da te zvekne. :plavi

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Odraz » 27 Jul 2020, 16:55

Fufe wrote: 27 Jul 2020, 16:47
Odraz wrote: 27 Jul 2020, 14:42 Sta fali argentinu?
Ništa, odličan pas. Onako više za lov krupne divljači.
Meni je argentino ljepsi. :cool

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Taare » 27 Jul 2020, 17:06

Odraz wrote: 27 Jul 2020, 16:55 Meni je argentino ljepsi
Napravili lošu kopiju pita :ooo
Svi mi se morete obratit

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Odraz » 27 Jul 2020, 17:11

Fufe wrote: 27 Jul 2020, 17:06
Odraz wrote: 27 Jul 2020, 16:55 Meni je argentino ljepsi
Napravili lošu kopiju pita :ooo
Uf ... gledao sam kad tri pit bula mrljave oko vepra, hoce nece, krenu a vepar ih razbaca ko kegle, razbjeze se i gledaju ga izdaleka ... i onda puste argentina, on ode i odmah ga zgrabi za glavu. Onda i oni pitovi fol dodju da ga i oni ko ujedu nesto ... imas to na Youtube. :kafa

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Taare » 27 Jul 2020, 17:16

Pa i među pitovima imaš škarta.
Svi mi se morete obratit

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by bRoot » 27 Jul 2020, 22:02

previše se družiš s bagrom kol'ko se raspiso :D.


ma meni lično gadan nema ništa lijepo životinjsko ko npr haski il malamut dovoljno je da pogledaš u oči :srcee
neg isto nusprodukt iz labaratorija :nokti
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by spacebound » 27 Jul 2020, 22:05

Haski :srce Al'i njega se ljudi boje :D.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by bRoot » 27 Jul 2020, 22:13

spacebound wrote: 27 Jul 2020, 22:05 Haski :srce Al'i njega se ljudi boje :D.
ma ko se haskija boji
ja nisam sreo do sad ni jednog da sam se boj'o ga u u oči pogledati direktno :srcee
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by spacebound » 27 Jul 2020, 22:17

Krooti wrote: 27 Jul 2020, 22:13
spacebound wrote: 27 Jul 2020, 22:05 Haski :srce Al'i njega se ljudi boje :D.
ma ko se haskija boji
ja nisam sreo do sad ni jednog da sam se boj'o ga u u oči pogledati direktno :srcee
Imala ga ja. Ljudi prelazili na drugu stranu ulice kad setamo :D. A on mazan, njezan, divan :love
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by bRoot » 27 Jul 2020, 22:21

spacebound wrote: 27 Jul 2020, 22:17
Imala ga ja. Ljudi prelazili na drugu stranu ulice kad setamo :D. A on mazan, njezan, divan :love
prelijepi su , od očiju pa na dalje sve :srcee
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Taare » 27 Jul 2020, 22:36

Krooti wrote: 27 Jul 2020, 22:02 previše se družiš s bagrom kol'ko se raspiso
Aaaa, kad je u pitanju pit, sav se raspekmezim :inasab
Krooti wrote: 27 Jul 2020, 22:02 meni lično gadan nema ništa lijepo životinjsko ko npr haski il malamut dovoljno je da pogledaš u oči
neg isto nusprodukt iz labaratorija
Idi bestraga, zli čovječe :auf
Da mi je živ rocky, natjerao bi te da mu se izviniš.
Msm, on bi te natjerao, a ne ja.
Svi mi se morete obratit

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by spacebound » 27 Jul 2020, 22:38

Pa na oko, haski ako nije najljepsi, definitivno je medju najljepsim, a i divnog su karaktera :srce
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Taare » 27 Jul 2020, 22:42

spacebound wrote: 27 Jul 2020, 22:38 Pa na oko, haski ako nije najljepsi, definitivno je medju najljepsim, a i divnog su karaktera :srce
Ne umije lajat. Samo zavija. :auf :rug
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Taare » 27 Jul 2020, 22:53

Ovo je moj posljednji pit prije odlaska u njemačku.
Kupio ga kao tromjesečno štene od jednog srbina.
Nažalost, već mu je bio kupirao uši.

I, kad sam krenuo u njemačku, poklonim ga jednom prijatelju koji ga je zavolio ko brata, a evo i zašto...
Taj čovjek je mrzio mačke i to iz jednog prostog razloga.
Bio je veliki ljubitelj dobre kapljice i mezeta i uvijek bi poslije posla sjedio u dvorištu.
Ali, kada bi ustao do wc-a, mačke bi mu krale meze.
Ovog cuku je naučio da mu čuva meze tj rastjeruje mačke :oo
Cuko je živio ko bubreg u loju.
Hranjen mesinom i pušten da šeta ogromnim dvorištem.
Kratko rečeno, pseći raj.

Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Odraz » 28 Jul 2020, 03:53

Fufe wrote: 27 Jul 2020, 22:42
spacebound wrote: 27 Jul 2020, 22:38 Pa na oko, haski ako nije najljepsi, definitivno je medju najljepsim, a i divnog su karaktera :srce
Ne umije lajat. Samo zavija. :auf :rug
Eeee kad mastif lane ... odma fasada spadne sa kuce. :cool
Bili kod jednog gazde na vjencanju i odvede nas iza kuce, tamo kavez od metalnih cijevi, unutra sta je ono gluho bilo ... :sok
Isto medjed. Ma nije ni lan'o nego reko "vau", mi svi sjeli. :klanja

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by spacebound » 18 Sep 2020, 17:08

Opasan :julia

Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by spacebound » 11 Mar 2021, 16:52

ZAŠTO BI PAS NAPAO DIJETE, DA LI SU ROTVAJLERI ZAISTA AGRESIVNI I KOJE GREŠKE SA NJIMA PRAVI ČOVJEK?



Srbiju je potresla vijest da je u Senti preminuo dječak (4) nakon što su ga izgrizla dva rotvajlera i jedan doberman. Stravičan napad dogodio se sinoć između 20 i 21 sat, a uprkos naporima ljekara, mališan je preminuo nakon prijema u bolnicu.

Napad se dogodio u dvorištu, a psi su, kako nezvanično saznaje Telegraf.rs, dijete napali ispred ulaznih vrata kuće. Ova informacija je naravno uznemirila roditelje koji svakodnevno brinu da će im djecu napasti lutalice, a kada se dogodi i da dijete napadne vlasnički pas, i to rasan, uvijek se pokrene pitanje koliko su pojedine rase opasne za ljude i zašto ih ne bi trebalo puštati da šetaju bez povoca i korpe, kao i da u dvorištu moraju da budu vezani.



Iako još nisu poznati svi detalji tragedije koja se sinoć dogodila u Senti već na društvenim mrežama kruže komentari kako su rotvajleri i dobermani opasni, da uopšte nije pametno da budu u blizini djece, te da će da napadnu i za najmanju moguću sitnicu.

Ništa od ovog, naravno, nije istina. Kako za Telegraf.rs objašnjavaju stručnjaci, psi su agresivni u slučajevima kada se agresivno postupa sa njima, i kada se agresivnosti uče.
Odani, hrabri i dobroćudni

Rotvajleri su ranije odgajani kao vodiči stoke i spadaju u rasu koja je među prvima bila u upotrebi vojske i policije, a danas su vjerni pratioci čovjeka i njegove porodice. Slove za neustrašive, samouvjerene, odane, hrabre i dobroćudne pse, koji će, ukoliko su adekvatno odgajani i lijepo dresirani biti odlični psi čuvari, sa blagim temperamentom i uspješni ne samo kao policijski ili vojni psi, već i kao ljubimci, koji će biti najverniji zaštitnici porodice.


Imaju urođeni instikt da zaštitite svoje vlasnike i ako ih slučajno neko ugrozi, mogu da budu opasni. Zato ih treba pažljivo odgajati da budu smireni, kako ne bi došlo do toga da budu previše zaštitnički nastrojeni.

Kao i kod svakog psa i temperatment rotvajlera će zavisiti isključivo od načina odgoja, kaže Tibor Gere, međunarodni kinološki sudija, koji se već decenija bavi uzgojem i ocenjivanjem rotvajlera.

– To su stabilni, snažni, pouzdani psi. Radim sa njima preko 35 godina, uvijek sam imao pozitivna iskustva. Nikad nije bilo problema. Izuzeci postoje u svakoj rasi, bez obzira da li je to bernandinac, koji je izuzetno miran, ali dešavalo se nekoliko nesreća sa njima i sa drugim rasama. Tu je sve pitanje odgoja i odnos vlasnika prema ljubimcu. Važno je da se o psu brine, da se pas socijalizuje. Ako se pas adekvatno drži i socijalizuje, ovako nešto ne može da se dogodi – objašnjava Gere.


Maja Dimitrijević, doktorka veterinarske medicine, za Telegraf.rs kaže da pas nikad neće biti agresivan, ukoliko se sa njim agresivno ne postupa. Kaže da, nažalost, nekad nisu vlasnici ti koji su agresivni prema psima, već prolaznici, pa ako je pas više puta izložen nekom maltretmanu, može da odreaguje.

– Znam za slučaj zlatnog retrivera koji se radovao svima koji prođu pored kapije osim djeci. Kad god bi prošlo neko dijete, on bi lajao. Ispostavilo se da su djeca iz ulice koristila svaku priliku da ga gađaju kamenjem, i on se sad agresivnije ponaša kada god ugleda dijete – objašnjava dr. Dimitrijević.


Gere kaže da ovakve stvari jesu moguće jer kod pasa rade uslovni refleksi.

– Ukoliko pas ima pozitivna iskustva, on će imati pozitivnu naviku. Ukoliko je imao negativno iskustvo, ne daj bože sa djecom, kod psa će se javiti ta negativna navika i, nažalost, vjerovatno prema svoj djeci. Postoje slučajevi kada mališani nekad pretjeraju u igri, ne mora da bude iz loše namere, ali nesvjesno povrede psa ili ga izlože nečemu što mu ne prija. Tada psi umiju da izgrade uslovni refleks koji povezuju sa djecom, pa budu loše raspoloženi ili čak i agresivni prema njima – kaže Gere.

On kaže da je veoma važno da prilikom vaspitavanja i djece i pasa treba ukazivati na brigu i ljubav.

– Ja sam štenad uvek spajao sa djecom, baš da bi se razvio taj pozitivan odnos – kaže naš sagovornik.

Rotvajlere od malena morate naučiti šta je prihvatljivo i dozvoljeno ponašanje u zajedničkoj interakciji sa malom djecom, kako ne bi dolazilo do problema. Dr. Dimitrijević također ističe da je socijalizacija životinja i djece veoma važna i da, ako se prema psu ponaša normalno i pas se ne uči nasilju i ne trpi nasilje, nikad neće biti agresivan prema djeci.

– Toliko sam puta vidjela malu djecu koja šetaju dogu ili rotvajlera i nikad nije bio nijedan problem. Viđala sam i agresivne pse, ali tačno vidiš iz stava vlasnika da on psa dresira da on bude opasan – navodi doktorka.
Psihologija čopora

Na pitanje kako je moglo da dođe do toga da više pasa odjednom napadne dijete, sagovornici kažu da u tom trenutku kreće da vlada psihologija čopora.

– Ako je jedan pas krenuo na dijete, a slovi za vođu čopora, i ostali psi će krenuti za njim – ističe Dimitrijević.

Gere objašnjava da je veoma interesantno kako psi znaju da reaguju u čoporu, pa čak i da se promjene.

– Jedan pas, koji je sasvim miran i normalan, može da promjeni ponašanje u čoporu. Zato se posebno vodi računa kod dresure, pregleda, da psi imaju pozitivna iskustva iz čopora, da preuzmu pozitivno ponašanje, a ne agresivno, jer sasvim miran i staložen pas može da se pretvori u agresivnog ako se svi tako ponašaju u čoporu, a da toga nije ni svjestan – ističe Gere.

Razlog zbog kojih pas napada

– Psi laju da upozore čovjeka da ulazi na njihovu teritoriju. Čoper umije da napada u želji da odbrani mladunce. To se veoma rijetko dešava. Dešava se da pokušavaju da odbrane teritoriju gdje imaju hranu – objasnio je Aleksandar Gavrić iz Animal rescue Serbia.

On je otkrio i nešto što ide u prilog poslovici “da pas koji laje, ne ujeda”:

– Pas laje da upozori. Kad hoće da napadne, on se ućuti, iskezi zube, nakostreši dlaku, povije uši, nekad povije rep, nekad i maše repom. Ako maše repom, dakle, ne znači da neće napasti. Ali pas koji laje kada prolazite pored dvorišta, često prestane da laje kada uđete u dvorište.

Dešava se i da psi potrče za kesom sa hranom, što je posebno veliki problem za djecu.

– Psi krenu za njima, ljudi se uspaniče i mlate tom kesom, psi to dožavljavaju kao napad. To je zabuna između čoveka i čopora. Najveći problem jeste što su deca ugrožena kategorija jer su mali. Njih psi prepoznaju kao manji plen koji lakše mogu da savladaju – kaže navodeći mogući scenario:

– Roditelji spakovali detetu hranu, okačili mu je o ranac na leđima. Ono đače prvače, drugi, treći razred… Psi jednostavno krenu za tom hranom, a djeca krenu da bježe, onda to izaziva još veću paniku i tako to eskalira. Savjetujmo roditeljima i djeci da ne pakuju hranu u kese, nego u kutije koje ne puštaju mirise, jer psi imaju daleko oštrije čulo mirisa nego mi.

Pored toga što upozorava na bježanje, objašnjava na koji način treba postupiti kada se čovjek nađe pred čoporom pasa.

– Ako čopor pasa stane ispred čovjeka, očekujući reakciju, čovjek ne smije da se uspaniči, ne smije da bježi. Druga stvar je da ne treba ni da ih napada. U prvom slučaju se predstavlja kao plijen. A ako krenete da ih napadate, onda ste faktički agresor i oni se brane. Vjerovatno će vas napasti. Važno je da ih ignorišete – rekao je Gavrić.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by ElTriconi » 11 Mar 2021, 16:59

Treba za kera imat oruzani list, ha ker ha pistolj, isto ti dodje 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by Hurija » 11 Mar 2021, 17:23

Ma jašta su nego opasni i u krvi su im isključivo borbe ,usto kada zagrizu sklope čeljusti i kidaju meso nedaj bože. mislim na Doge,Doberbane,Stanforde i slično.
Ostalo je cutanje.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: "Opasne" rase pasa

Post by srculence7 » 13 Mar 2021, 11:18

Dečak star četiri godine preminuo je neki dan od posledica ujeda pasa u Senti.
Dečaka su u predelu stomaka izujedali rotvajleri, mužjak i ženka, sve se dogodilo u dvorištu privatne kuće u Vozarskoj ulici, a psi su u vlasništvu majke dečaka.

Dete je hitno prevezeno za Novi Sad, ali dok su došli do bolnice, on je preminuo od posledica ujeda, potvrdio je za RTS zamenik Višeg javnog tužioca u Subotici Branislav Rankov, koji vodi slučaj.
Rankov je naredio eutanaziju rotvajlera i dobermana, koji je takođe bio u vlasništvu majke dečaka, ali nije napao dete.

(N1 info)

I to na dan njegovog rođendana, kako su kasnije objavili...
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests