Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by IM_ex » 22 Aug 2013, 22:31

Sheval wrote:Svim ovim navedenim insektima ja yebem mater.
Eto toliko.
:ha
komentar iznad svih :D.
E sad necu ni kako ja hocu

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by Lebowski » 18 Nov 2013, 16:33

Komaraca je haman sve manje i manje ovdje i ne ujedaju me ko prije. Žohara nema, viđam ih samo po kafićima.
Mravi su mi ljetos napravili kodidor kroz kuću, od ulaznih vrata pa do kuhinje. Nikao preko noći mravinjak ispred kuće. Gdje su išli nemam pojma. Nervirali su me, usisavao sam ih. Muhe dosadne ali ne ujedaju, jučer su me maltretirale na kafi.
Najgori su mi bili mali zeleni skakavci ljeti...kada to nagrne u kuću. Obično su svi prozori otvoreni noću, bude prevruće...kasnije pogasiš svjetla, legneš, pa počne nešto skakutati po tebi, po sobi. Upališ svjetlo pa vidiš da ih ima 300. Onda ih pola sata ganjaš. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by Maja » 19 Nov 2013, 19:25

Lebowski wrote:Komaraca je haman sve manje i manje ovdje i ne ujedaju me ko prije. Žohara nema, viđam ih samo po kafićima.
Mravi su mi ljetos napravili kodidor kroz kuću, od ulaznih vrata pa do kuhinje. Nikao preko noći mravinjak ispred kuće. Gdje su išli nemam pojma. Nervirali su me, usisavao sam ih. Muhe dosadne ali ne ujedaju, jučer su me maltretirale na kafi.
Najgori su mi bili mali zeleni skakavci ljeti...kada to nagrne u kuću. Obično su svi prozori otvoreni noću, bude prevruće...kasnije pogasiš svjetla, legneš, pa počne nešto skakutati po tebi, po sobi. Upališ svjetlo pa vidiš da ih ima 300. Onda ih pola sata ganjaš. :D
A da ti ostaneš kod kuće :sok

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by Lebowski » 19 Nov 2013, 19:50

Ozbiljno je tako. Zavuku se u šankove a kad higijena nije baš najbolje eto i žohara. :D
A muhe su posebna priča, kud ih baš sad ima.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120480
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Krokodil Behko » 26 Jun 2014, 09:56

Image

Azijski stršljenovi koji već nekoliko mjeseci izazivaju paniku među stanovništvom Slovenije i Hrvatske, očekuju se i u Bosni i Hercegovini, prenosi novinska agencija Patria.

Suvad Lelo, entomolog – zoolog Odsijeka za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu objasnio je da širenje ovog stršljena stručnjaci predviđaju na području cijele srednje i južne Evrope, računajući i Bosnu i Hercegovinu, sve do najistočnijih područja Balkanskog poluostrva.

- U posljednjih deset godina postoje jasno dokumentovani podaci o pojavi treće vrste stršljena u Evropi: azijski žutonogi stršljen za kojeg se pouzdano zna da je slučajno transportovan u Bordo u kontejnerima koji se koriste za prekookeansku trgovinu 2004. godine – kaže Lelo i dodaje:

- Od tada vrsta se rapidnom brzinom širila kroz jugozapadnu Francusku pa je nedugo potom primijećena u sjeveroistočnoj Španiji, Holandiji i Portugalu – objašnjava profesor Lelo.

- Složenom predikcijom stručnjaci Adolfo Ibanjez-Justicija i Anton J. M. Lumans na osnovu opštih klimatskih uslova predviđaju njeno širenje na ovim prostorima – kaže ovaj ugledni stručnjak.

Iako su azijskog stršljena mnogi medijski izvještaji predstavili kao najopasnijeg otrovnog insekta, koji leti brzinom do 60 kilometara na sat, a svake godine ubije oko 40 ljudi, profesor Lelo kaže da ovaj stršljen nije agresivna vrsta i da on zapravo najveću opasnost predstavlja za pčele.

- Azijski žutonogi stršljen nije agresivna vrsta, ali aktivno brani gnijezdo pa radoznali i neoprezni šetači mogu da dobiju ubod koji je vrlo bolan i, na sreću, bezopasan, izuzev za alergične osobe, odnosno kod većeg broja uboda u blizini perifernih krvnih sudova ili nerava – kaže profesor Lelo.

Evropu autohtono naseljavaju dvije vrste stršljenova: evropski stršljen i orijentalni stršljen od kojih je prva vrsta svuda prisutna i uobičajena u Bosni i Hercegovini. Ipak, azijski stršljen nikada ranije nije primijećen u BIH.
I u Italiji je obajavljeno više novinskih članaka i snimaka vrlo velikih stršljenova koji očigledno pripadaju azijskoj vrsti, koji su dvostruko veći od uobičajenih stršljenova u regionu.

- Značajno veći azijski džinovski stršljen može da napravi ozbiljne probleme ljudima koje ubode. Te vrste su sklone vrlo agresivnom ponašanju prema pčelama tako da mogu da izazovu ozbiljne ekonomske štete u pčelarstvu – kaže Lelo.

Image
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Trepavica » 26 Jun 2014, 10:20

Zar nisu vec stigli ?

:oo

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Spanac_113 » 26 Jun 2014, 10:25

Cekaju vize

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Maja » 26 Jun 2014, 10:26

Vidi piše nico na slici :D.
Ima ih ovog ljeta dosta, samo ne znam jesu li oni obični naši ili ti azijski.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Maja » 26 Jun 2014, 10:29

Ps samo se umiris i oni odu.
Oko mene se motaju u zadnje vrijeme brate.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Melek » 26 Jun 2014, 10:59

Maja wrote:Ps samo se umiris i oni odu.
Oko mene se motaju u zadnje vrijeme brate.
Cudi me da te ni malo ne bocnu. Ja da sam strsljen a Maja u blizini.....
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Maja » 26 Jun 2014, 11:02

Ne smiju :oo
Otrovali bi se :oo

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Melek » 26 Jun 2014, 11:32

Näh..
Kad je med bio otrov :)
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Opasni azijski stršljeni stižu i u BiH

Post by Maja » 26 Jun 2014, 11:39

Oh, ti laskavče!

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Šta vi mislite o komarcima:

Post by Lebowski » 11 Jul 2014, 21:35

Noa, pa sto su ti trebali komarci na barci.. ljubi te deda!
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Šta vi mislite o komarcima:

Post by Maja » 11 Jul 2014, 22:19

Zar nemamo temu o komarcima.
Meni su zadnjih dana noge sve izgrebane.
Takva mi je koza cim se jednom pocesem zgulim je.
Nije ih bilo zadugo al sto su sad navalili... Kod nas i nije toliko lose koliko kod
ovih sto zive uz rijeku, ni tri aparata u sobi ne pomazu.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by Lebowski » 12 Jul 2014, 21:31

Zašto nas ujedaju komarci

Image

Oko 20 posto ljudi na svijetu vrlo je privalčno komarcima, a naučnici tvrde da su otkrili iznenađujuće razloge zašto je to tako.

Rezultati jedne japanske studije pokazuju da su komarci u potrazi za jelom gotovo dvaput skloniji slijetanju na ljude krvne grupe 0 nego na ljude krvne grupe A. Naime, većina ljudi izlučuje tvari koje omogućavaju komarcima da prije uboda odrede krvnu grupu čovjeka.

Evo nekih zanimljivih otkrića koja bi mogla pomoći da shvatimo zašto su neki ljudi posebno “ukusan” plijen komarcima.

Vole krvnu grupu 0

Rezultati jedne japanske studije pokazuju da su komarci u potrazi za jelom gotovo dvaput skloniji slijetanju na ljude krvne grupe 0 nego na ljude krvne grupe A. Naime, većina ljudi izlučuje tvari koje omogućavaju komarcima da prije uboda odrede krvnu grupu čovjeka.

Vole tamniju odjeću

U usporedbi sa svjetlijom odjećom, odjeća tamnih boja može povećati rizik od uboda komaraca, kaže dr. Koehler. U jednoj studiji uspoređena je privlačnost različitih boja komarcima. Istraživači su dobili sljedeće rezultate: crna (najprivlačnija); crvena (vrlo privlačna); siva i plava (neutralne); maslinasta, zelena, svijetlosmeđa, žuta (manje privlačne).

Vole pivopije

Prema saznanjima iz studije objavljene u časopisu “Journal of the American Mosquito Control Association”, ispijanjem samo jedne boce piva značajno povećavate rizik od uboda komarca.

Naučnici tvrde da se broj slijetanja komaraca na volontere u ispitivanju značajno povećao nakon što su popili pivo.

Puni mjesec

Sićušne su krvopije 500 puta aktivnije za vrijeme punog mjeseca, tvrdi Američko udruženje za kontrolu komaraca (AMCA). Općenito, u zoru i u sumrak rizik od uboda komaraca je najveći, a ženke nekih vrsta putuju čak do 50-ak kilometara u potrazi za jelom (mužjaci ne bodu).

Ne skidajte cipele

Neugodan miris prljavih nogu komarcima je neodoljiv, otkrio je naučnik Bart Knols, koji je sjedio u laboratoriju u donjem rublju kako bi saznao koje dijelove tijela male napasti najviše bodu. Utvrdio je da 75 posto insekata cilja stopala, ali nakon što je oprao noge mirisnim sapunom, komarci su grizli nasumično dijelove tijela. Njegov je tim također izvijestio da sirevi prodornog mirisa, poput limburgera, u kojem se nalazi isti spoj koji uzrokuje neugodan miris stopala, također privlače komarce.

Prepoznajte trudnoću

Komarci su skloniji bosti buduće mame, gotovo dvaput češće nego žene koje nisu trudne, čime se povećava rizik od bolesti koje se prenose ubodom insekta, upućuju rezultati studije provedene u Gambiji.

Istraživači pretpostavljaju da je uzrok tome za 21 posto veći izdisajni volumen u kasnijim mjesecima trudnoće, te činjenica da komarce privlači vlaga i ugljikov dioksid u dahu trudnica.

Također su utvrdili da je stomak trudnica topliji gotovo za jedan stepen, što bi moglo uticati na prisutnost veće količine hlapljivih tvari na koži koje se izlučuju putem znoja, a privlačne su komarcima.

Trčanje ne pomaže

Ugljikov dioksid koji izdišemo i tvari koje se nalaze u znoju, poput mliječne kiseline, pomažu komarcima da pronađu plijen. Dr. Phil Koehler, profesor entomologije sa Univerzitet u Floridi tvrdi sljedeće:

“Veća je vjerovatnoća da će vas komarac ubosti ako trčite ili vježbate nego ako mirujete, zato što teže dišete i više se znojite.”

Fizička aktivnost povećava rizik od uboda do 50 posto.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by storm » 12 Jul 2014, 21:37

Ovo za smrdljive noge je najjače :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5694 times
Been thanked: 12251 times
Contact:
Status: Online

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by Maja » 12 Jul 2014, 22:19

Veceras pun mjesec. Cuvajte se :zao

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Komarci, muhe, mravi, žohari i slično...

Post by Biba » 27 Feb 2015, 16:21

U mom kraju ima i komaraca i muva cak i tamo gdje nema svinjaca...mi imamo malo kukuruza na tavanu a i miseva ima malo....macak nekad ulovi misa a imali smo macka koji se bojo miseva....Meni je jednom dijete u skolu donijelo misa u torbi pa to je bio sou....a bilo je i gnijezdo miseva u skoli....e citala sam da komarci vole odredzenu krvnu grupu al zaboravila sam koju...Znam da mene izujedaju i sva se sarenim i pece me a moju mamu ne grizu jako....ja sam AB grupa......ne znam znaci li to njima nesto.....a kad moja mam pocne muvarom ubijati muve muka mi bude jer sve zidove pofleka....pa budem ljuta....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120480
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Online

Plašite se pauka? E pa šteta, uskoro počinje njihov uzgoj

Post by Krokodil Behko » 11 May 2015, 08:31

Image
Italijanski naučnici uspjeli su da od običnih naprave superpauke, čije mreže su jače i od kevlara, sintetičkog materijala od kojeg se prave prsluci za zaustavljanje metaka.

Eksperiment koji su proveli naučnici na Univerzitetu u Trentu zvuči kao pozadina priče o Spidermenu, ali je itekako istinit i rezultirao je stvaranjem najjačih vlakana.

To su uspjeli tako što su paukove poprskali vodom u kojoj su se nalazile ugljenične nanocjevčice i sićušne "pahulje" grafena.

Emilijano Lepore, koji je predvodio eksperiment, uporedio je nakon toga jačinu vlakana koja su pravili paukovi iz grupe koju su vještački tretirali sa vlaknima običnih paukova, prenio je RTS.

Ocjenjujući rezultate istraživanja svojih italijanskih kolega, Institut za tehnologiju u Masačusetsu ocijenio je da su oni zadivljujući, jer su vlakna tretiranih paukova znatno jača od sintetičkih vlakana poput kevlara, što znači da su najjača vlakna poznata čovjeku.

Eksperiment bi mogao da dovede do zanimljivih otkrića i eventualne primjene paukovih vlakana, za koja se već zna da su izuzetno jaka.

Istraživači još nisu potpuno sigurni kako ugljenične nanocjevčice i grafenske pahulje utječu na jačinu vlakana. Sigurni su da su paukovi unijeli "začinjenu" vodu, ali ne znaju tačno na koji način uspijevaju da sastojke u njoj prerade i ugrade u vlakna koja proizvode.
online

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests