Černobil...od havarije do serije

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 01 Jun 2019, 23:59

Image


Baš aktualna tema ovih dana, serija je samo okidač za razmišljanja, kako smo olako prebrisali u sjećanju taj događaj.
Naime, tek dolazi na naplatu golema radijacija, koja je uslijed Černobilske katastrofe emitirana diljem zapadne hemisfere...
Zamislio sam da tu postavljamo poznate nam dokumentarne filmove, članke...a usput i raspravljamo o saznanjima.
Ja iskreno nisam znao puno o uzrocima havarije ...pogledavši prve dijelove, malo sam se zarovio u dostupne informaije i iznenadio se koliko je vjerno dosta stvari obrađeno i navedeno u istoj.
U redu, dopuštam da su to neke "univerzalne" istine za raju....jer kad su rusi u pitanju, vrlo sam skeptičan na njihov pogled istine.
Koliko košta istina? Pitanje koje se provlači cijelo vrijeme od 1986 godine...



Što se zapravo dogodilo 26. aprila 1986?
Danas se sa sigurnošću može tvrditi da je glavni uzrok nesreće nesiguran dizajn sovjetskog nuklearnog reaktora te ljudska pogreška nedovoljno stručnih ljudi pri pokušaju uspostavljanja stabilizacije nad nepredviđenim radom tada destabiliziranog reaktora. Točno u 1 sat i 23 minute, 26. travnja 1986. godine, došlo je do eksplozije na 4. reaktoru Černobilske nuklearne elektrane. Nedovoljno stručnom procjenom, prilikom eksperimenta nije ostavljen dovoljan broj šipki u četvrtom reaktoru što je nenadano dovelo do opterećenja sustava. Istovremeno je drugi operater isključio dovod vode u reaktor koja ga hladi, nakon čega je došlo do eksplozije. Prema posljednjem izvještaju iz 1991. godine, uzrok ekplozije predstavljaju greške u dizajnu samog reaktora, točnije u šipkama koje kontroliraju rad reaktora.
Image
Među čimbenicima koji su doprinjeli nesreći su i neadekvatno obučeni djelatnici elektrane. Direktor V. P. Brjuganov je prije transfera u černobilsku nuklearnu elektranu radio u termoelektrani na ugljen. Glavni inženjer Nikolaj Fomin je također imao iskustva samo na konvencionalnim elektranama. Anatolij Djatlov, zamjenik glavnog inženjera, je imao pretežito iskustva sa nuklearnim reaktorima na podmornicama. Djatlov je nakon nesreće isticao da su u upustvima za rukovanje, dizajneri reaktora namjerno propustili napomenuti da su reaktori nestabilni pri pojedinim opsezima rada. Operateri također nisu bili svjesni mane ili bolje rečeno osobine kontrolnih šipaka. Naime, dio kontrolnih šipaka, koje apsorbiraju neutrone i time usporavaju reakciju kad se spuste u reaktor, je bio napravljen od grafita, i to dio koji prvi ulazi u reaktor, što je dovelo do istiskivanja dijela tekućine koja hladi reaktor. Uslijed ovakvog dizajna, spuštanje kontrolnih šipki je dovelo do kratkog povećanja aktivnosti u reaktoru prije smanjivanja.

Eksperimentom se trebalo utvrditi mogu li turbine pri gašenju, u slučaju da ne postoji vanjsko napajanje električnom energijom, osigurati dovoljno energije za održavanje sustava hlađenja reaktora dok se ne uključe dizel agregati. Eksperiment je prije toga uspješno sproveden, no rezultati su bili ispod očekivanja, turbine nisu osigurale dovoljno energije za vodene crpke sustava za hlađenje, niti za ostale sigurnosne uređaje. Na osnovi rezultata prethodnog eksperimenta, napravljena su izvjesna poboljšanja koja je trebalo ispitati. Budući da je reaktor 4. trebao privremeno biti isključen zbog održavanja, on je izabran za eksperiment.

Elektrana je imala četiri reaktora snage 1GW tipa RBMK-1000, (Ruski RBMK Reaktor "Bolьšoй Moщnosti Kanalьnый"; reaktor velike snage, kanalskog tipa). U vrijeme nesreće, sva četiri reaktora su proizvodila oko 10% električne energije za potrebe Sovjetske Ukrajine. Gradnja elektrane je započeta sedamdesetih godina. Sukladno se izgrađivao i ukrajinski gradić Pripjat, prvenstveno za djelatnike elektrane i njihove obitelji. Reaktor br. 1 je počeo sa radom 1977., godinu dana kasnije je pušten u pogon i reaktor 2. Reaktor 3. - 1981, a četvrti 1983. Još dva reaktora su bila u izgradnji kad se nesreća dogodila.
Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Vjetar » 02 Jun 2019, 08:46

Ovaj mi je odličan

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80125
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7020 times
Been thanked: 11330 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by spacebound » 02 Jun 2019, 09:11

Ja jucer odgledala 3 epizode i zainteresovalo me da li je sve vjerodostojno prenijeto.Istina, nisam se prije pretjerano zanimala, znam samo sto smo u skoli ucili, a to je vrlo malo, i ovako par puta kad sam naletila na neki prilog na tv-u.
Jucer procitah ovaj clanak, planiram jos malo prokopati kad stignem
https://www.google.com/amp/s/www.expres ... rati-20110

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 02 Jun 2019, 09:20

pa tako je predstavljeno i u seriji, jučer smo storm i ja o tome komentarisali. kremlj upozoren deset godina prije da je rad reaktora nestabilan pri niskom naponu i da te šipke prvo ulaze sa grafitom, a ne borom i da to povećava reaktivnost. nevjerovatno kako je ego toliki da im je bio je vrijedan ovolike tragedije.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 02 Jun 2019, 09:25

meni su najzanimljiviji i najpozitivniji likovi legasov i ona teta bjeloruskinja ..

ovo je intervju s njegovom kćerkom

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 09:25

spacebound wrote: 02 Jun 2019, 09:11 Ja jucer odgledala 3 epizode i zainteresovalo me da li je sve vjerodostojno prenijeto.Istina, nisam se prije pretjerano zanimala, znam samo sto smo u skoli ucili, a to je vrlo malo, i ovako par puta kad sam naletila na neki prilog na tv-u.
Jucer procitah ovaj clanak, planiram jos malo prokopati kad stignem
https://www.google.com/amp/s/www.expres ... rati-20110
Odličan članak :ok

ovo bih izdvojio
Uz podršku KGB Sovjeti su odlučili sakriti istinu kako je katastrofa koja se dogodila u Černobilu rezultat godina laži i neiskorijenjene nesposobnosti. Na kraju su zaključili kako je bila jednostavno zbroj neobičnih slučajnosti. Tri mjeseca nakon katastrofe i nakon što je provedena tajna istraga Politbiro je donio svoju presudu.
"Nesreću su uzrokovali radnici koji su grubo prekršili niz radnih regulacija reaktora na atomskoj elektrani", priopćili su. Okrivili su radnike, a oni koji su preživjeli sve što se te noći događalo u kontrolnoj sobi poslani su u logore. Nije bilo nikakvog govora o dizajnerskim manama u reaktoru, no iza zatvorenih vrata Gorbačov i Politbiro znali su što se dogodilo i tajnu koja se skrivala.
Znali su od 1975. godine i Lenjingradske nesreće kako postoji mogućnost da bi jedan njihov reaktor mogao eksplodirati. Izrađeni kao ogromni cilindri černobilski reaktori bili su 20 puta veći od zapadnih i mogli su proizvesti struje dovoljno za napajanje najmanje milijun modernih domova. Bila je to prava počast sovjetskoj opsesiji sa ogromnom arhitekturom i inženjeringom, prava 'gigantomanija'.

POSLJEDICE U ČEŠKOJ ZNANOST Zastrašujuće: 30 g. nakon Černobila životinje su radioaktivne Znanstvenici SSSR-a proglasili su ovaj model "nacionalnim" reaktorom i požurili u proizvodnju istog od Finskog zaljeva do Kaspijskog mora.
Nisu se čak ni zamarali s prototipom. Uz sve pohvale o moći "crvenog atoma", dizajn masivnih černobilskih reaktora nije bio bez mane.
Bili su nestabilni i hiroviti, osobito pri manjoj snazi. Ironičnoj je što je to postrojenje bila najbolja nuklearna elektrana u Sovjetskom savezu i na proljeće je trebala dobiti Lenjinov orden. Uništenje i katastrofa koje su se dogodile nisu se mogle mjeriti s posljedicama koje žive još i danas. Ugled Mihaila Gorbačova na zapadu je okaljan. Optužio je sovjetsku nuklearnu politiku da su skrivali tajnu koja je zemlju koštala života.
"30 godina govorili ste nam da je sve sigurno. Pretpostavili ste da ćemo vas gledati kao bogove, i zato se sve ovo dogodilo. Zato se dogodila ova katastrofa", rekao je. Bila je to velika laž koja je ostavila razorne i smrtonosne posljedice u cijeloj zemlji, pa i svijetu, i pokazala koliko su ih duboku zaveli idejom kako je zemlja snažna super moćna sila sa tehnologijom koja će pokrenuti svjetske reforme.
Tako je zapravo i taj komunistički san nestao u eksploziju, u trenutku, i zahvaljujući nizu nesretnih pogrešaka koje su odnijele ljudske živote, a čine to i danas.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Krokodil Behko » 02 Jun 2019, 09:31

online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 09:44

lejlamo wrote: 02 Jun 2019, 09:20 pa tako je predstavljeno i u seriji, jučer smo storm i ja o tome komentarisali. kremlj upozoren deset godina prije da je rad reaktora nestabilan pri niskom naponu i da te šipke prvo ulaze sa grafitom, a ne borom i da to povećava reaktivnost. nevjerovatno kako je ego toliki da im je bio je vrijedan ovolike tragedije.
Dok bi još shvatio određenu tajanstvenost podataka zbog tobožnje državne sigurnosti, nikako ne mogu shvatiti, da znaš, da je reaktor sa greškom i da je samo pitanje vremena do katastrofe ...dan, mjesec, godina...i svejedno to sve pustiš i tjeraš pa dokle ide
Ovo što više sve čitam, to mi je serija više pogodila point...u prvom planu je LAŽ...a rekoh, i tehnički dio je dovoljno precizno obradjen...
Naletjeh na još jednu činjeniu ili podatak...
dotični RBMK reaktor u konstrukciji je imao 211 grafitnih palica za kontrolu reakcije...
u trenutku testiranja, samo ih je 7 (sedam!!!) bilo namješteno za manipulaciju! Ostale su bile povađene iako je bilo propisano da je sa manje od 15 palica, izuzetno rizično kontrolirati reaktor...
Užas do užasa, kad se zakopaš :grana
Dalje, uslijed grijanja reaktora, deformirale su se cijevi, kojima se spuštaju grafitne palice u reaktor....zato dugme AZ5 i nije funkcioniralo, jer su palice zaglavile na trećini puta u deformiranim cijevima, da urone u reaktor i zaustave reakciju....
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 02 Jun 2019, 09:47

nemar u kombinaciji sa egom. bukvalno katastrofalna kombinacija.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 09:58

lejlamo wrote: 02 Jun 2019, 09:47 nemar u kombinaciji sa egom. bukvalno katastrofalna kombinacija.
Da...baš nemar...još kad pročitaš, kako su u biti nekompetentni ljudi rukovodili svim tim :lud
Ni jedan od njih nije bio uopće stručnjak za RBMK reaktor...
Vođa smjene, Anatolij Djatlov, je imao tek iskustva sa VVER malim reaktorima, koje su sovjeti imali na podmornicama...
Direktor Brjukanov do tada imao je iskustva isključivo sa elektranama na ugalj :lud
Glavni inžinjer Nikolaj Formin radio je do tada samo na običnim elektranama :lup
...i nitko od njih naravno nije imao blage veze o strašno velikoj mogućnosti greške zbog velikog pozitivnog keoficijenta pražnjenja (prilikom prekida reakcije, reaktor je nestabilan i silovito poraste reakcija u prvom trenutku)
...i tak to dalje :123
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 02 Jun 2019, 10:01

da, pa i legasov je bio po struci hemičar i molekularni fizičar, a bio je neko ko je bio rangiran kao najveći stručnjak za nuklearku u tom momentu.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 10:08

lejlamo wrote: 02 Jun 2019, 10:01 da, pa i legasov je bio po struci hemičar i molekularni fizičar, a bio je neko ko je bio rangiran kao najveći stručnjak za nuklearku u tom momentu.
Strašno... I upravljati tako opasnim postrojenjem te cijelom tehnologijom...

Par dana samo to kopam... Valja mi neki grafit nabiti, izgorjeh :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by Podrinjac » 02 Jun 2019, 10:10

Komunizam i njihov kriminal.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 02 Jun 2019, 10:22

ukratko,...


User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by lejlamo » 02 Jun 2019, 10:23

i opet i ova čelična konstrukcija ima rok trajanja od nekoliko desetina godina...a spominjalo se curenje ispod onog betonskog sarkofaga, mah, potrovalo je to narod samo tako..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 19:30

Tko je glavni lik iz Černobila? Spasio je milijune, a ubio se iz očaja
Petar Stošić

Image
Screenshot: RT/HBO
AKO NISTE još počeli gledati hit-seriju Černobil američkog HBO-a, ovaj tekst sadrži određene spoilere - u mjeri u kojoj igrana serija o stvarnom događaju koji je obilježio svjetsku povijest uopće može sadržavati spoilere.

Čak i ako mislite da znate sve o Černobilu, ova će vas serija zasigurno prikovati za sjedala, a prikaz stravičnih posljedica visokih doza nuklearne radijacije duboko potresti. A glavni tragični lik u seriji, ruski znanstvenik Valerij Legasov, stvarna je osoba.

Prva epizoda serije počinje upravo Legasovljevim samoubojstvom, točno dvije godine i jedan dan nakon nesreće. Tek se onda vraća na trenutak u kojem je sve počelo.

>> "Černobil", zastrašujuća serija koja se ne propušta

No što se točno dogodilo te kobne noći, 26. travnja 1986., u Černobilu?

Ukratko, sigurnosni test nuklearnog reaktora 4 doveo je, nevjerojatnom kombinacijom pogrešaka u dizajnu i ljudskog nemara, do nezamislive katastrofe. Jezgra nuklearnog reaktora nije se samo rastopila već je doslovno eksplodirala, a njen ekstremno radioaktivni sadržaj rasuo se kroz krov koji je uništen eksplozijom, po području elektrane.


Dim iz uništenog reaktora, koji je sadržavao čestice nuklearnog goriva (uranij-235) i produkte nuklearne fisije (cezij-137, jod-131, stroncij-90 i drugi) nastavio je sukljati danima, dok požar konačno nije ugašen, a nova eksplozija spriječena.

"Radijacija dvije atomske bombe u Hirošimi svakog sata"

Oblak s radioaktivnim česticama proširio se ne samo Ukrajinom i Sovjetskim Savezom nego i znatnim dijelom Europe. Tek kad je ujutro 28. travnja Švedska detektirala povišenu radijaciju, svijet je otkrio da se u SSSR-u dogodila strašna nuklearna nesreća. Sovjetski režim dotad je pokušavao sve zataškati.

Katastrofa bi bila daleko smrtonosnija - broj žrtava možda se ne bi mjerio u desecima, nego u milijunima - da nije bilo nezamislive požrtvovnost osoblja elektrane, vatrogasaca i, u tjednima i mjesecima koji su uslijedili, stotina tisuća takozvanih likvidatora. Njih najmanje 28 je, primivši smrtonosne doze radijacije, u roku od nekoliko dana do nekoliko tjedana umrlo u najgorim mukama.

"Vatra koju gledamo vlastitim očima ispušta gotovo dvostruko veću radijaciju od bombe u Hirošimi. A to je svakog sata. Tako da, sat za satom... dvadeset sati nakon eksplozije, dakle četrdeset bombi dosad. I neće prestati. Ne za tjedan, ne za mjesec. Gorjet će i širiti svoj otrov dok cijeli kontinent ne bude mrtav." Ovo su riječi koje lik znanstvenika Valerija Legasova izgovara u seriji. Ne znamo, naravno, je li ih stvarni Legasov zaista izrekao u tim presudnim danima nakon eksplozije.

No znamo da bi se radioaktivna kontaminacija nastavila do danas da uništeni reaktor nije u prosincu 1986. prekriven i zapečaćen ogromnim betonskim sarkofagom koji je 2017. zamijenjen novom i trajnom zaštitnom strukturom.

Također znamo da je serija - uz iznimku par izmišljenih likova radi bolje dramatizacije - temeljena na stvarnim likovima i stvarnim događajima koje vrlo vjerno prenosi. Jedan od tih likova je i Legasov. A citirane riječi, kao i one da su "suočeni s nečim što se nikad ranije nije dogodilo na ovom planetu", odgovaraju istini.



Legasov je bio sovjetski anorganski kemičar i član Akademije znanosti Sovjetskog Saveza. Rođen je u Tuli, nekih 200 kilometara južno od Moskve, u obitelji državnih službenika. Diplomirao je na Moskovskom institutu Mendeljejev za kemiju i tehnologiju, a nakon toga na Institutu Kurčatov za atomsku energiju.

Uvjerio je sovjetske birokrate da evakuiraju grad od 50 tisuća stanovnika

Doktorirao je kemiju 1972., sa samo 36 godina. Postao je profesor na Moskovskom institutu za fiziku i tehnologiju, a onda, od 1983. do smrti, ravnatelj Odjela za kemijsku tehnologiju na Državnom sveučilištu u Moskvi. 1981. je postao i član Akademije. Kao prvom zamjeniku ravnatelja instituta, vlasti su mu se 26. travnja 1986. obratile s naredbom da se uputi u Černobil jer je tamo došlo do nekakve eksplozije.

Legasov je postao ključni član vladine komisije koja je formirana kako bi se istražili uzroci katastrofe i donijeli planovi za ublažavanje posljedica. Iako je bio stručnjak za kemiju i molekularnu fiziku i nije bio specijaliziran za nuklearne reaktore, izabran je jer u trenutku katastrofe naprosto nije bilo dostupnih stručnjaka.

Upravo je on donio najvažnije odluke kojima se izbjeglo ponavljanje takve nesreće te informirao sovjetski režim, uključujući i samog predsjednika Mihaila Gorbačova, o situaciji u području zahvaćenom radijacijom.

Inzistirao je na evakuaciji čitave populacije obližnjeg grada Pripjata, s 50 tisuća stanovnika, što je nakon početnog protivljenja ipak provedeno 27. travnja 1986., 36 sati nakon nesreće - i nakon što su, kao što je u prvoj epizodi serije prikazano, neki od stanovnika s mosta gledali požar, dok ih je radijacija zasipala. Pripjat, koji je i osnovan 1970. zbog obližnjeg Černobila, danas je "grad duhova".

Nakon što je grad evakuiran, Legasova je dopala nezavidna zadaća zaustavljanja radijacije iz izloženog reaktora. Naredio je gašenje požara izbacivanjem pijeska i bora iz helikoptera. Helikopteri nisu smjeli letjeti izravno iznad gorućeg reaktora, ali nisu ga mogli niti pogoditi iz prevelike daljine. Jedan je helikopter prišao preblizu i naprosto se srušio kad mu je radijacija spržila elektroniku.



Nakon što je otišao u Moskvu izvijestiti o daljnjim opasnostima, prvenstveno od kontaminacije podzemnih voda, vratio se u Černobil iako je znao da je već izložen opasnim količinama radijacije.

Ovaj se znanstvenik istaknuo i po tome što se nije ustručavao govoriti svojim kolegama u znanstvenoj zajednici, ali i novinarima, o sigurnosnim rizicima uništene elektrane. U kolovozu 1986. održao je i prezentaciju sovjetske delegacije na specijalnom sastanku Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Beču. Tom je prilikom detaljno i iskreno razložio razloge i posljedice nesreće - unatoč tome što su dotad sovjetski državni mediji inzistirali da takve nuklearne katastrofe nisu moguće u SSSR-u. Na kraju sjednice, Legasov je dobio ovacije od kolega zbog svojih napora u zaustavljanju katastrofe.

Otkrio fundamentalnu pogrešku u dizajnu reaktora i objasnio je svijetu

RBMK je imao fundamentalnu pogrešku u dizajnu - ono što fizičari zovu pozitivni koeficijent ispražnjenja. Naime, reaktor proizvodi paru za turbine koje proizvode električnu energiju tako što nuklearnim gorivom grije do ključanja vodu u samom reaktoru. Povećanje pare povećava tempo same nuklearne reakcije, što onda bez kontrolnih mehanizama stvara nekontrolirani krug i pregrijava reaktor.

No sigurnosni mehanizam za automatsko gašenje sam je bio ugašen, a kad su operatori pokušali ručno ugasiti reaktor, dogodilo se upravo suprotno - temperatura jezgre naglo je skočila i izazvala eksploziju. A budući da sovjetski reaktori, za razliku od zapadnih, nisu imali zaštitnu strukturu od olova ili čelika oko reaktora, eksplozija je raznijela krov zgrade i kontaminirala okoliš.

Osoblje elektrane, kao i njihovi nadređeni, u početku nije bilo svjesno da je reaktor eksplodirao. To je, prema svim njihovim izračunima, bilo naprosto nemoguće. Ali ipak se dogodilo, a upravo je Legasov, čim je došao u Černobil, otkrio strašnu istinu. Iako je bio svjestan dugoročnih posljedica radijacije, iduća četiri mjeseca proveo je u Černobilu, pokušavajući u isto vrijeme zaustaviti katastrofu i shvatiti kako se najcrnji - navodno nemogući - scenarij uopće dogodio.

27. travnja 1988. Legasov si je oduzeo život objesivši se u svom uredu. Prije smrti je na magnetofonskoj snimci dao svoj komentar černobilske katastrofe i otkrio neke dotad nepoznate činjenice o njoj. U snimci je tvrdio da je na njega vršen politički pritisak kako ne bi otkrio inkriminirajuće detalje o tome kako, zbog državne cenzure, ni operatori u elektrani nisu znali za greške u dizajnu i prethodne probleme s nuklearnim reaktorom tipa RBMK.



Zbog toga operatori nisu ni znali u kojoj se mjeri igraju s vatrom kad su te noći tijekom sigurnosnog testa isključili čak sedam sigurnosnih mehanizama. "To je bilo kao da piloti aviona eksperimentiraju s motorima tijekom leta", objasnio je Legasov.

Greške u reaktoru ispravljene tek nakon njegove smrti

Prema BBC-jevom televizijskom filmu Chernobyl Nuclear Disaster, Legasovljevo samoubojstvo bilo je barem dijelom motivirano njegovim žaljenjem što mu nije dozvoljeno da na konferenciji u Beču govori o ovim faktorima te što ga se i kasnije blokiralo u pokušajima da otkrije te informacije.U SSSR-u je nominiran i za nagradu Heroja socijalističkog rada, ali nije ju dobio.

Odbijanje vlasti da isprave greške u dizajnu reaktora i tako preveniraju novi Černobil učinilo ga je usamljenim, razočaranim i ogorčenim, pisao je Bulletin of Atomic Scientists. Ovo "talasanje" je imalo i štetne posljedice na njegovu znanstvenu karijeru, što je samo produbilo njegov očaj.

Legasov je završio u bolnici u kolovozu zbog posljedica radijacije, a tamo je navodno prvi put pokušao samoubojstvo. Nakon što je spašen, nastavio je grozničavo raditi na istraživanju černobilske katastrofe. Pisao je članke u kojima je oštro kritizirao niske standarde u sovjetskoj nuklearnoj industriji , a postao je i skeptičan prema sovjetskom sustavu, piše portal Meaww.

Ironično, tek je njegovo samoubojstvo, koje je šokiralo sovjetsku nuklearnu industriju, nagnalo odgovorne da priznaju fatalne greške u RBMK reaktorima, odnosno njihovim kontrolnim mehanizmima, i isprave ih. No sovjetski mediji to nisu, izvještavajući o njegovoj smrti, uopće spomenuli.

Neki su ipak izrazili sumnju u njegovo samoubojstvo jer je na njegovom stolu pronađen pištolj, a čvor užeta kojim se objesio svezan je profesionalno. Dio snimki koje je ostavio iza sebe, kako piše njemački Spiegel, ubrzo je izbrisan. Uostalom, da na vlasti nije bio Gorbačov, posljednji predsjednik SSSR-a poznat po svojim liberalnim reformama glasnosti i perestrojke, možda ništa od toga što je Legasov otkrio ne bi ugledalo svjetlo dana.

A kad su sovjetski službenici ušli u njegov ured s radijacijskim dozimetrom, ispostavilo se da su sve njegove stvari bile ozbiljno ozračene. Sve su morali spaliti.

Deset godina nakon černobilske katastrofe i osam godina nakon njegove smrti Legasova je prvi predsjednik Ruske Federacije Boris Jeljcin odlikovao odličjem Heroja Ruske Federacije. No svojim heroizmom ovaj je znanstvenik zadužio ne samo Rusiju nego i cijelo čovječanstvo.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by dadojović » 02 Jun 2019, 19:33

Ove dokumentarne snimke iz Černobila nakon katastrofe su zbilja sablasne. A zanimljivo kako ni nakon takve nesreće nije se odustalo od nuklearki, mada postoje puno sigurniji načini proizvodnje energije. Sjećam se onog kišnog vala nakon havarije, koji je to pljusak bio...
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 19:43

Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by storm » 02 Jun 2019, 20:02

dadojović wrote: 02 Jun 2019, 19:33 Ove dokumentarne snimke iz Černobila nakon katastrofe su zbilja sablasne. A zanimljivo kako ni nakon takve nesreće nije se odustalo od nuklearki, mada postoje puno sigurniji načini proizvodnje energije. Sjećam se onog kišnog vala nakon havarije, koji je to pljusak bio...
Pa sad... Ako je sve u redu i ispravno... Zasad, do sad, nema cisceg, efektnijeg i manje štetnog načina za proizvodnju električne energije... Termo i hidro daleko više utječu na okoliš.
Ako je sve u redu, ponavljam..
Ne znam što da mislim, eto NE Krško je 50km od mene :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Černobil...od havarije do serije

Post by dadojović » 02 Jun 2019, 20:36

storm wrote: 02 Jun 2019, 20:02
dadojović wrote: 02 Jun 2019, 19:33 Ove dokumentarne snimke iz Černobila nakon katastrofe su zbilja sablasne. A zanimljivo kako ni nakon takve nesreće nije se odustalo od nuklearki, mada postoje puno sigurniji načini proizvodnje energije. Sjećam se onog kišnog vala nakon havarije, koji je to pljusak bio...
Pa sad... Ako je sve u redu i ispravno... Zasad, do sad, nema cisceg, efektnijeg i manje štetnog načina za proizvodnju električne energije... Termo i hidro daleko više utječu na okoliš.
Ako je sve u redu, ponavljam..
Ne znam što da mislim, eto NE Krško je 50km od mene :oo
Da u tom kontekstu i govorim, ako dođe do katastrofe tu su posljedice stravične. S druge strane ako se pokvari na primjer vjetrenjača koja proizvodi el. energiju nikakva šteta.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests