Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2203 times
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Pasaga » 28 Dec 2018, 09:05

Imas ba ovde podrucja,zona,gdje nece biti dozvoljeno...cak ni boraviti u narednih 50-tak god.
Toliko je prosuto raznih kiselina,opasne metalne prasine,da nikakvi protu- sredstvima nemogu neutralizovati....
a...sta je to....
tih koji su to uradili...nigdje nema....
To se desavalo u zadnjih 15-ak god. kad je ekoloska svjest ipak bila na zavidnom nivou...
Da negovorimo o tome sta se danas desava,konkretno oko odlaganja raznih atomskih otpada
duz granice BH ....
To su siroke teme...
N.P.R. koliko se tog otpada ukopalo,direktno u zemlju,tokom rata ...u BH ...
Sve to je dovezeno iz zapadnih zemalja...
Imaju svjedoci...
U tim krajevima je danas smrtnost,rak...u jako velikom procentu ...
Ipak je neko primio lovu za odobravanje istog....
I ...gdje je tu svjest,odgovornost ....veli...nece mene .... :p
Last edited by Pasaga on 28 Dec 2018, 09:06, edited 1 time in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Vrag » 28 Dec 2018, 09:05

Kad bi se narod bunio i trazio promjene ovo vise ne bi bila kokuz drzava, ali ne buni se. Sjedi i vice "neka, suti, dobro je elhamdulilah, ne puca se"
Mladi aktivni ko panj. Pa mi nemamo vode, a oko Sarajeva vode da napaja London. Ali dobro je, elhamdulilah.
Ima do tih gradnji, nacelniku gurnuli kesa u padze, a on dao dozvole. To se zna, javna tajna, niko ne strada.
Stanje je bilo lose, nije ovako, ali je bilo lose. Niko nista nije poduzeo, 20 godina poslije...

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by storm » 28 Dec 2018, 09:14

Ja sam dosadan već samome sebi....ali ponavljam, sve kreće od izbora.
Ne od jednih, ne od sljedećih....nikad to nije nigdje uspjelo...
Ali to, kako se u BIH 20+ godina ništa ne mijenja je najgore...
Sve izvire tu.....rođački uhljebizam, uski pogledi isključivo za interes male grupe ljudi...
Neće ni jedna vlast biti idealna, niti je igdje....ali ovo je teški mazohizam, a vi kako hoćete...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by storm » 28 Dec 2018, 09:15

Znam....lako je pisuckati ovako....ali ne mogu odšutjeti to.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Vrag » 28 Dec 2018, 09:37

Pa krece od izbora, ali hajd ti objasni ovci zasto da glasa za druge. Kad ti dodje sa argumentom bolje da naš krade. Ja bi ga najradio bacio pod kamion, ali jbg ne moze ni to. Kod nas i mrtvi glsaju

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Krokodil Behko » 28 Dec 2018, 10:39

Inače, taj Mumbai imna 19.000.000 stanovnika, a eto, ispod je SA na listi.
online

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by alcapone » 28 Dec 2018, 12:25

Opstanak 🤣
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Rockefeller » 28 Dec 2018, 14:46

Vrag wrote: 28 Dec 2018, 09:05 Kad bi se narod bunio i trazio promjene ovo vise ne bi bila kokuz drzava, ali ne buni se. Sjedi i vice "neka, suti, dobro je elhamdulilah, ne puca se"
Mladi aktivni ko panj. Pa mi nemamo vode, a oko Sarajeva vode da napaja London. Ali dobro je, elhamdulilah.
Ima do tih gradnji, nacelniku gurnuli kesa u padze, a on dao dozvole. To se zna, javna tajna, niko ne strada.
Stanje je bilo lose, nije ovako, ali je bilo lose. Niko nista nije poduzeo, 20 godina poslije...
Mnoge revolucije, a francuska najbolje, su pokazale da se revolucijom samo promijene osobe. Ne može se to tako mijenjati i to je kliše.

Jedini način da se promijeni bilo šta je da se sami mijenjamo i da mijenjamo samo svijet oko sebe. Ne više od toga. I da ukupni rezultat bude proizvod tih novih vektora.

Postoje isprobani recepti u svijetu sastavljeni od uvjerenja, vrijednosnih sistema i načina razmišljanja. Jedini način koji je realan i održiv da se stanje u Bosni promijeni je da pojedinci počnu usvajati takve recepte i da ih argumentovano, svojim ponašanjem, nametnu svojoj okolini.

Evo, zadnje što sam komentirao na ovom forumu je bilo na temu hrane pa počnimo od toga - jede se sa viljuškom, nožem i kašikom, dok mnogi moji i tvoji sugrađani i dan danas jedu rukom.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by storm » 28 Dec 2018, 14:51

Ja cevap I pitu volim rukom, a gestapo sam oko sortiranja otpada... Što cemo sa mnom :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Rockefeller » 28 Dec 2018, 15:01

storm wrote: 28 Dec 2018, 14:51 Ja cevap I pitu volim rukom, a gestapo sam oko sortiranja otpada... Što cemo sa mnom :hm
Pa upravo to je moja poenta - ja ti neću ništa. Tvoja stvar.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by storm » 28 Dec 2018, 15:08

Rockefeller wrote: 28 Dec 2018, 15:01
storm wrote: 28 Dec 2018, 14:51 Ja cevap I pitu volim rukom, a gestapo sam oko sortiranja otpada... Što cemo sa mnom :hm
Pa upravo to je moja poenta - ja ti neću ništa. Tvoja stvar.
Ni ne možeš mi ništa... Htio sam ti reći, da ti je bezze point...

Puno previše ih jede sa kravatama, u rukama nož i viljuska... A djela su im na razini pecine...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Rum » 28 Dec 2018, 15:12

Isto da na picic ides viljuskom tako i pita ,cevap janjetina bog dao ruku pomazi ,copni pa polizi prste :bali to je bit pa ne operes ruke da jos dugo nakon konzumacije vagine ,pite ,janjetina uzivas u tom mirisu :bali
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Rockefeller » 28 Dec 2018, 15:14

storm wrote: 28 Dec 2018, 15:08
Rockefeller wrote: 28 Dec 2018, 15:01

Pa upravo to je moja poenta - ja ti neću ništa. Tvoja stvar.
Ni ne možeš mi ništa... Htio sam ti reći, da ti je bezze point...

Puno previše ih jede sa kravatama, u rukama nož i viljuska... A djela su im na razini pecine...
Pa samo smo započeli... Fraza da su djela na razini pećine je široka ali ako mogu da u par riječi odgovorim na njih onda je naučiti ljude da budu korisni članovi društva.

To jeste problem i ja ti ga ne sporim.

Ps. Opet primjerom i unutar svog svijeta. Oko svakog čovjeka mora biti filter koji će u njegovo društvo propuštati samo kvalitetne ljude.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Bla » 28 Dec 2018, 15:20

pa ne može i jare i pare
kotlina je takva
kome se ne diše, neka ne diše
ili neka diše negdje drugo :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by alcapone » 28 Dec 2018, 16:20

Nek ide gdje mu je bolje :oo
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Konsultant » 28 Dec 2018, 21:49

storm wrote: 28 Dec 2018, 14:51 Ja cevap I pitu volim rukom, a gestapo sam oko sortiranja otpada... Što cemo sa mnom :hm
Kolega do forumasica je.

User avatar
lejlamo
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12993
Joined: 23 Feb 2018, 18:17
Location: kamen i drača
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by lejlamo » 28 Dec 2018, 22:03

Rudolph wrote: 28 Dec 2018, 15:12 Isto da na picic ides viljuskom tako i pita ,cevap janjetina bog dao ruku pomazi ,copni pa polizi prste :bali to je bit pa ne operes ruke da jos dugo nakon konzumacije vagine ,pite ,janjetina uzivas u tom mirisu :bali
i riba se rukom jede :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Sheval » 07 Jan 2019, 23:41

Rockefeller wrote: 22 Dec 2018, 21:43 Inače otiđi u Lukavac pa popričaj sa ljudima tamo. Bilo je i u mjesta koje je meni na jače od pola sta i ima sve uslove da bude ljepše i bolje turistično mjesto i od tvog (?) Mostara
Forum je onako mjesto za malo slobodnije izrazavanje, zezanje i to.
Tako...neka ovo ostane na forumu.
Nemoj u javnosti, medju ljudima, ismijavace te bezveze...ne treba ti to.
Lukavac?

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Zagadjenje zraka i voda u gradovima BiH

Post by Mister No » 08 Jan 2019, 01:24

Svasta vi nabacaste ovdje, od cevapa do zagadjenja.

Sarajevo sigurno nije najzagadjenije u BiH, pored Tuzle, Lukavca, Zenice a vjerovato i Kaknja nema sanse da bude.
Te mjerne jedinice za kontrolu kvaliteta zraka se mogu staviti i lijevo i desno, odnosno mogu se postaviti da malo daju i frizirane podatke.
Sarajevo je zbog statusa najzanimljivije, ipak je glavni grad, pa mu se logicno i daje najveca paznja.
Takodje mjeri se citav niz polutanata (na tim mjernim jedinicana) pa malo treba razgraniciti i "sta je sta" kao i odakle nastaje?
Najveci problem od svih tih polutanata (bar ja tako smatran) predstavlja sumpor dioxid, a on se pojavljuje prije svega kao produkt sagorijevanja uglja.
Karakterise ga onaj ostar neprijatan miris, zuckasta boja a sa vlagom, koje uvijek ima u zraku, stvara sumporastu kiselinu. Ovako stvorena kiselina pada na tlo u obliku kise, magle, smoga i pri tome grize sve zivo, od lisca na stablima, odjece, auta do pluca.
Tito je na zalost mnoge generacije ucio kako smo bogati ugljem, i to da smo medju glavnim frajerima u svijetu. Istina je da zapravo nasi ugljevi nisu cemu i da se ne mogu ni porediti sa onima iz Rusije npr. i to iz 3 glavna razloga:
1. Imaju znatno nizu energetsku vrijednost.
2. Stvaraju velik sadrzaj pepela prilikom izgaranja.
3. Imaju izrazito velik sadrzaj sumpora, uglavnom preko 2% dok kod ovih Ruskih je npr. sadrzaj sunpora zanemariv.

Sta znaci tih 2%???

Znaci sve jer cca:
-TETuzla sagori 15 000 t/dan uglja.
- Soda Lukavac sagori 3000 t/dan uglja
- FCl- Cementara Lukacac sagori 500 t/ dan
- Gikil- Koksara godisnje za svoju proizvodnju tj. koksanje koristi 1 milion/tona uglja.

TE Tuzla kao i TE Kakanj kao i svi pripadajuci rudnici, osim rudnika Banovici pripadaju EP FBiH tj. Sarajlijama.
To je ona lijepa zgrada kod Robota odakle SDA Sarajlije diriguju i cijenom struje i cijenom uglja te "kupe" i rasporedjuju sve pare koje se zarade zagadjenjem Tuzle, Kaknja itd.
Posto Sarajlije komanduju zato evo i nakon 50 god jos uvijek dobar dio Tuzle nije dobrim dijelom toplificiran (okolne opstine ds ne spominjem) iako je TE Tuzla na par km od grada.
Zbog navedenog pored svegs jos imamo i veliki broj individualnih lozista a koji svi kotiste za grijanje ovo zlo od nasih ugljeva.

Prosto mi zao Sarajeva, pogusice se tamo, eto mjerenja tako kazu!
High Hopes...

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

“Bosanski Černobil” zagađuje kao sve termoelektrane Njemačke zajedno

Post by damir5 » 22 Feb 2019, 12:28

Image


Termoelektrana “Ugljevik” emituje više sumpor dioksida nego sve njemačke elektrane na ugalj zajedno. Elektrana “Kostolac B” u Srbiji i “Ugljevik” čine polovinu svih zagađenja sumpor dioksidom iz elektrana na ugalj u regiji Zapadnog Balkana, navodi se u najnovijoj analizi evropskih i regionalih ekoloških organizacija. Zaključeno je da rad 16 termoelektrana na ugalj u zemljama Zapadnog Balkana predstavlja zdravstveno i ekonomsko opterećenje za cijelu Evropu, pri čemu zdravstvene posljedice i troškove podnose i građani Evropske unije.

Bukinje, rudničko naselje, nadomak Tuzle. Mjesto koje već godinama slovi za jedno od najzagađenih industrijskih naselja u Bosni i Hercegovini. Obiteljska kuća Senada Isakovića nalazi se tik uz TE Tuzlu. O lošem zraku, koji svaki dan udiše, kaže mogao bi pričati danima. Za drugačije ovdje ne zna.

“Nas kada bi netko izvukao na planinu znali bi kako je živjeti. Jednostavno sve je oko nas zagađeno”, priča Isaković.

Zagađenje koje tvrdi – svi ovi mještani već desetljećima doslovice osjete na svojoj koži.

“Čak i djeca nam umiru i sve su to bolesti koje su povezane sa svim zagađenjem, od vode, zraka, zemlje”, dodaje Isaković.

I prvi čovjek MZ Goran Stojak upozorava: zagađnje ovdje uzima danak.

“Ne znam ni jednu osobu koja je umrla prirodnom smrti. Zar nije alarma kada vam kažem otiđite u ambulantu, uvijek je puna, djeca su bolesna, svi su bolesni”, poručuje Stojak.

Da je već 12 i 5 na satu – upozoravaju i liječnici. Zbog ovakvog stanja i nebrige nadležnih zdravlje ljudi ispašta.

“Nema zamjene za zdravlje. Ali te ljude treba osigurati jer su tu patili i bili izloženi tihom ubojici. Ja dođem i prođem, ali oni koji su tu oni su izloženi”, ističe dr. Zehra Dizdarević, pulmolog.

A poruke sa terena preslikane su i na zaključke na papiru. Upravo na sve ovo upozorava i posljednja analiza nevladinih ekoloških organizacija. Zapadni Balkan u samom je vrhu.

“Naša analiza pokazuje da je 3.900 preuranjenih smrti se dogodila u 2016. godinu zbog 16 termoelektrana na Balkanu. Sve te termoelektrane još rade. Zagađenje zraka je nevidljivi ubojica, SO2 koji se ispušta na Zapadnom Balkanu, ne postoji presedan u svijetu kolike količine sumpora izlaze iz tih termoelektrana”, navodi Vlatka Matković Puljić, glavna autorica Izvješća.

Šesnaest termoelektrana na ugalj u regiji predstavljaju zdravstveno i ekonomsko opterećenje za cijelu Europu. Među njima, prema ovoj analizi, u prvih 10 najzagađeniji su tri iz BiH. TE Ugljevik u samom je vrhu.

“TE Ugljevik koja je Čermobil Europe zagađuje kao sve temoelektrane Njemačke zajedno, tako da možete zamisliti što to proizvodi ova TE”, ističe Duška Kudura, Centar za životnu sredinu.

Iz termoelektrane Ugljevik odgovaraju kako su već godinama svjesni ovog problema. U tijeku je realizacija 80 milijuna eura teškog projekta izgradnje postrojenja za odsumporavanje dimnih plinova.

“Kada do kraja godine bude pušteno u rad postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova termoelektrana Ugljevik će, što se tiče emisije sumpor dioksida i čvrstih čestica, biti najčistija termoelektrana ne samo u BiH nego u regionu”, poručuju iz TE Ugljevik.

Iz EP BiH poručuju pokrenulo se dosta aktivnosti i projekata s ciljem smanjenja uticaja na okolinu. Iz pogona su se isključivani stari blokovi, vršene revitalizacije, a gašenja pojedinih blokova planirana su i u sljedećem periodu. No modernizacija ili pak zatvarnje TE itekako se odražva na socijalni aspekt. Prema riječima prvog čovjeka Sindikata rudnika Kreka od ugljena izravno ovisi oko dvije i pol tisuće radnih mjesta. Neizravno sve bi se odrazilo na egzistenciju blizu osam tisuća osoba.

“Želje su jedno, realnost je druga. A to je da bez ugljena nema mogućnosti da se proizvede električne energija iz obnovljivih izvora koji bi bio dostatan za državu BiH”, kaže Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata rudara Rudnike Kreka.

Državu u kojoj građani, prema podacima ove analize, kvalitet zraka koji je izuzetno štetan plaćaju preskupo. Zdravljem i vlastitim životima.

Biznis.ba
Last edited by damir5 on 22 Feb 2019, 21:00, edited 1 time in total.
Me? Wrong? Never! Image

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests