Kanta za smeće

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Kanta za smeće

Post by silence » 10 Apr 2012, 23:18

Ovih dana razmišljam o kanti za smeće :D
Ujutro bude prazna, a već popodne puna :sok. Pitam se kako uspijem da napravim toliko smeća u toku jednog dana? Danas dok sam očistila povrće i spremila ručak, več je bila puna do vrha. Počela sam da prebirem po glavi čime sam je napunila. Očistila špinat, ispraznila flašu od ulja, tetrapak od vrhnja za kuhanje, čistila još neko povrće, prpremala sok od voća... Zatim, nekih papira, prazne PVC vrečice, kutija od cigareta...istresanje pepeljare...ljuske od jaja, kutija od nekog keksa...to je ono čega sam se prisjetila.
Ja ne recikliram svoje smeće...jednostavno ne želim da se sa tim opterečujem (znam da nije fino od mene) i stavljam dodatne kante ili kese na balkonu, znajući da je u mom gradu Komunalno preduzeće napravilo pogon za reciklažu odpada, pa neka oni recikliraju moje smeće :hihi
Imate li vi ovakvih problema i pravite li puno smeća?
Gdje držite vaše kante? Neko drži u kuhinji, a ja to ne volim. Moja kanta se nalazi na balkonu.
Još da dodam...naše smeće puno govori o nama . Slažete li se da je to tako?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Zagorka » 10 Apr 2012, 23:24

Kako drzis na balkonu,kad gulis ljusku od krompira gdje bacis?Naknadno izneses?Gdje bacas sve sitnice,poput ugriska od jabuke,zvake,omota od zvake,pikavca,truna sa tepiha......
Sve nosis kroz kucu na balkon ili imas neku zdjelu gdje sve ubacujes pa poslije sve skupa na balkon?
Ali onda ti je isto,ili drzala u toj zdjeli,ili u kanti,smece je :hm
To je neko moje misljenje,ja drzim u kuhinji,ali ona je zasebna prostorija,imam "zavlacak"taman stane kanta,a plocice su ispod,tako da se fino da obrisati,pa nemam problema....
Mada se cesto brzo puni :cudi
(p.s.kod mene nema recikliranja,izneses kantu,smecari pokupe i to je to)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by silence » 10 Apr 2012, 23:36

Fino, držim kantu na balkonu :hihi .

Izlaz na balkon mi je iz kuhinje tako da ne moram sve to nositi kroz druge prostorije.
Nemam nikakvu zdjelu u kojoj držim smeće u kuhinji, jednostavno se sve direktno baca u kantu za smeće. Kada gulim krompir ili čistim neko drugo povrće ili voće, to radim na jednoj tasni, a kada završim oljupinu istresem u plastičnu kesu, zavežem i odnesem u kantu za smeće. :D
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by IM_ex » 10 Apr 2012, 23:44

silence, ti haman volis da trckaras - da ne kanis u maratonce :oo


Da. Zanimljivo kojom brzinom se napuni kanta za smece; cak i nebitno je li bilo kakvog veceg spremanja ili ne.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Maja » 10 Apr 2012, 23:49

Kanta mi stoji u kuhinji. Sve što je razgradivo, znači kore, otpad od hrane, ljuske od jaja itd pokupim posebno (dok pravim ručak ili prije nego što ću oprati suđe) i nosim vani iza kuće kraj jednog drveta gdje smo napravili posebno mjesto za te stvari. Osim toga tu prosipamo pepeo iz šporeta i tata baca travu kad pokosi travnjak. Tako skupljamo po par mjeseci dok se ne napravi fini kompost. Nećete vjerovati ali bude isto zemlja za cvijeće samo malo svjetlije zbog pepela iliti luga. Time tata nađubri šipke (imamo ih 30).

Papir zimi bacam u vatru, a školjke od jaja skupljam čitavo ljeto i s njim potpaljujem vatru zimi. Nevjerovatno kako je to dobro. I za potpalu vatre za roštilj.

Ovo ostalo ide u smeće i smeće bacam svako drugi dan, s tim da ljeti ipak bacam svaki dan jer iako ne bacam u kantu ništa od hrane nekad ljeti kad su visoke temperature osjetim neugodan miris kad otvorim kantu.

U Mostaru je naravno drugačije i tu ide u kantu apsulutno sve.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by bubica » 10 Apr 2012, 23:51

silence wrote:Ovih dana razmišljam o kanti za smeće :D
Ujutro bude prazna, a već popodne puna :sok. Pitam se kako uspijem da napravim toliko smeća u toku jednog dana? Danas dok sam očistila povrće i spremila ručak, več je bila puna do vrha. Počela sam da prebirem po glavi čime sam je napunila. Očistila špinat, ispraznila flašu od ulja, tetrapak od vrhnja za kuhanje, čistila još neko povrće, prpremala sok od voća... Zatim, nekih papira, prazne PVC vrečice, kutija od cigareta...istresanje pepeljare...ljuske od jaja, kutija od nekog keksa...to je ono čega sam se prisjetila.
Ja ne recikliram svoje smeće...jednostavno ne želim da se sa tim opterečujem (znam da nije fino od mene) i stavljam dodatne kante ili kese na balkonu, znajući da je u mom gradu Komunalno preduzeće napravilo pogon za reciklažu odpada, pa neka oni recikliraju moje smeće :hihi
Imate li vi ovakvih problema i pravite li puno smeća?
Gdje držite vaše kante? Neko drži u kuhinji, a ja to ne volim. Moja kanta se nalazi na balkonu.
Još da dodam...naše smeće puno govori o nama . Slažete li se da je to tako?

A sta se cudis, non stop jedes nesta, kuhas stalno. Uvijek si gladna. :hihi
Mi ovdje razvrstavamo smece. Ima kanta za papir, kanta za odpad, imaju zute vrece za sve od plastike, i bioloski odpad ide u bastu u komposter. 1x mjesecno se odvozi papir i plastika, a 2x mjesecno odpad, iako mi u hladnom periodu 1x mjesecno kantu izbacimo na praznjenje, ljeti 2x , ne zbog stednje jer se ne moze ustedjeti mjeri se po volumenu u kanti.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by silence » 11 Apr 2012, 00:06

IM_ex wrote:silence, ti haman volis da trckaras - da ne kanis u maratonce :oo


Da. Zanimljivo kojom brzinom se napuni kanta za smece; cak i nebitno je li bilo kakvog veceg spremanja ili ne.
Takva sam ja @IM_ex.- uvjek spremna za maraton... :hop Mogla si to sve napisati normalnim fontom, da ne recikliraš... :oo

Radi smeća i kante koja tamo stoji izađem na balkon bezbroj puta u toku jednog dana. Zimi to toplo-hladno...me očeličilo da se rijetko kad prehladim... hvala kanti koja tamo stoji :oo

____________________________

Majo, pa ti fino iskorištavaš svoje smeće. Dobro si rekla da je u Mostaru drugačije, nažalost i ovdje je.
Hranu i ništa od hrane nikada ne ide u kantu. Inače rijetko kada nešto i bacim. Dogodi se da bude starog hljeba i nikada mi ne bi palo na pamet da ga bacim u kantu za smeće. Nekada iznesem i bacim pticama, a nekada svežem u kesu i zakačim na kontejner. Velikom brzinom to neko odnese.

Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Dust » 11 Apr 2012, 00:22

Maja wrote:Kanta mi stoji u kuhinji. Sve što je razgradivo, znači kore, otpad od hrane, ljuske od jaja itd pokupim posebno (dok pravim ručak ili prije nego što ću oprati suđe) i nosim vani iza kuće kraj jednog drveta gdje smo napravili posebno mjesto za te stvari. Osim toga tu prosipamo pepeo iz šporeta i tata baca travu kad pokosi travnjak. Tako skupljamo po par mjeseci dok se ne napravi fini kompost. Nećete vjerovati ali bude isto zemlja za cvijeće samo malo svjetlije zbog pepela iliti luga. Time tata nađubri šipke (imamo ih 30).

Papir zimi bacam u vatru, a školjke od jaja skupljam čitavo ljeto i s njim potpaljujem vatru zimi. Nevjerovatno kako je to dobro. I za potpalu vatre za roštilj.

Ovo ostalo ide u smeće i smeće bacam svako drugi dan, s tim da ljeti ipak bacam svaki dan jer iako ne bacam u kantu ništa od hrane nekad ljeti kad su visoke temperature osjetim neugodan miris kad otvorim kantu.

U Mostaru je naravno drugačije i tu ide u kantu apsulutno sve.
Isto kao moja mama :hihi ... ja sam lijena po tom pitanju, sve ide u smece i napuni se svakodnevno. Zalosno koliko se toga baca...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Konsultant » 11 Apr 2012, 06:47

silence wrote:Ovih dana razmišljam o kanti za smeće :D
Ujutro bude prazna, a već popodne puna :sok. Pitam se kako uspijem da napravim toliko smeća u toku jednog dana?

Jednostavno,zato sto su proizvodjaci hrane podlegli marketinskoj propagadi, pa upakuju, prepakuju hranu kako bi bolje izgledala. Na racun toga povecavaju prodaju i profit, ali samo privremeno. Em imamo vecu kolicinu smeca na planeti em jedemo nezdravo em jedemo vise sto je opet nezdravo. Ekonomski gledano prodavanje hrane je ukljucilo citav lanac radnika ciju cijenu placa kranji kupac.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Sheval » 11 Apr 2012, 08:57

Ja sve bacam s balkona,kanta mi ne treba.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by merylin » 11 Apr 2012, 09:16

Ja imam dvije kante za smeće,jednu za razgradivi otpad a drugu za sve ostalo...i baš kao kod @maje iza dvorišta odlažemo taj razgradivi otpad,pepeo ,pokošenu travu,korov itd... ne koristimo tu vrstu đjubreta ni za što ali je odlično leglo za domaće životinje-zmije :plavi barem tako kažu!
Kanta se napuni dok kažeš keks... a pošto u blizini nemamo kontejnera nekada i zapalimo papir koji skupimo(kažu protiv zmija :hihi ),dok staklene boce i limenke idu u kontejner... kod mene prava reciklažaaaa :lupa
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by gejsha » 11 Apr 2012, 16:20

Ranije nam je kanta za smeće stajala u kuhinji, ali nekako ružno, usmrdi se ono smeće.
Pa je držimo u jednoj sobi koja nam dođe kao "špajz", samo što nije veličine špajza, nego je veća.
U spavaćoj sobi također imam kantu, ali u nju bacam samo papir, palome, istrošenu kozmetiku i tako to, znači ništa od hrane i sl.
Kontejner je hvala Bogu blizu kuće, a zna se desiti i da više puta na dan odnesemo kese u kontejner.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by silence » 11 Apr 2012, 17:40

Konsultant wrote:
silence wrote:Ovih dana razmišljam o kanti za smeće :D
Ujutro bude prazna, a već popodne puna :sok. Pitam se kako uspijem da napravim toliko smeća u toku jednog dana?

Jednostavno,zato sto su proizvodjaci hrane podlegli marketinskoj propagadi, pa upakuju, prepakuju hranu kako bi bolje izgledala. Na racun toga povecavaju prodaju i profit, ali samo privremeno. Em imamo vecu kolicinu smeca na planeti em jedemo nezdravo em jedemo vise sto je opet nezdravo. Ekonomski gledano prodavanje hrane je ukljucilo citav lanac radnika ciju cijenu placa kranji kupac.


Konsultant... u mojoj kanti za smeće nema ambalaže od gotove hrane. Ja to ne kupujem. Uglavnom su odpadci od tekučeg dnevnog spremanja u mojoj domaćoj radinosti :hihi . Ulje je jednostavno pakovano u plastične flaše, tako kada je ispraznim, fino je srolam i začepim da se ponovo ne napuše i tako smotana mi zauzme jako malo prostora u kanti. Zatim tetrapak...i to je ambalaža od sokova, mlijeka...mora ga upakovati, jednostavno je da ne može jednostavnije biti :D . I sa tetrapakom radim isto samo da dobijem na prostoru u kanti.

Evo, danas je opet puna... :lupa
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Hurija » 23 Nov 2020, 12:05

Gledam ovoj dana komunalci imaju baš problema oko kanti za smeće,psi lutalice prave haos u ljudi rade dupli posao ,vraćajući smeće u kante , nažalost i dalje ima i nesavjesnih građana i izbjegavaju plaćanje odvoza smeća,divljih je deponija uglavnom prisutno kod prilično,sramota 🌝
Ostalo je cutanje.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kanta za smeće

Post by Maja » 23 Nov 2020, 17:15

Joj teme alaše dragi.
Sto je najgore, odgovorila sam na nju kilometarskim postom.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests