Zakon za "lutalice" !

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by String » 05 Dec 2013, 22:33

Pa vjerovatno nece biti prva opcija da se uspavaju nego ono ako dodje do zasicenja smjestaja moze se kao opcija iskorisiti to da ih uspavaju. Bit' ce dozvoljeno. Sta ce jadne zivotinje. Covjek ih je na to natjerao. S druge strane povraca mi se na ove kojekakve organizacije "za zastitu pasa lutalica"....hrpa nehljebovica koja pokusava kroz nevladine organizacije zaraditi novce.
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120491
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7933 times
Status: Online

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2013, 22:40

Lebowski wrote:Ne znam šta planiraju. Nemaju ih gdje udomiti a ni ne kontam šta znači ovo "mogućnost eutanazije". Hoće li to biti obaveza ili ne?
To znači da će ih sve pobiti. Nemoguće je udomiti sve pse za 15 dana.
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Nela » 05 Dec 2013, 22:45

Prvo treba eutanazirati neodgovorne kretene koji su svoje pse izbacili na ulicu, zbog toga je i doslo do svega ovoga.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Peggy Sue » 06 Dec 2013, 15:43

u Zenici je u toku izgradnja azila. Teoretski sve zvuci dobro.

Vec se uveliko provde kastracije pasa, ali ne bih rekla uspjesno, jer cesto mozete sresti kuju sa oznakom na uhu, koja ima 6 ili 7 kucica sa sobom.
Plan je da se psi smjeste u azil, da se s njima radi, te da se pokusaju udomiti. Oni koji se ne udome u odredjenom roku (15 dana do 3 mjeseca) eutaniziraju se.

Da bi ovo funskionisalo najprije se moraju vlasnici pasa prilagoditi svemu. Ko i kad ce provesti cipovanje pasa, ko ce registrovati sve pse, na koji nacin...? Milion rupa u svemu.
Zenica ce svoj dio posla, neovisno o drzavnom niovu uraditi do nove godine, a kasnije svoje obrsce uskladiti s drzavnim. Ovdje je katastrofa na ulicama.. Katastrofa!!! Nekunoc idem i nosim tepsiju, kad na mene krenu neko scene.. A iza njega zena ponavalja "Ne ce nista..." A on idalje trci na mene. Usrala sam se.. A ona idalje nece, pa nece.. Pa hoce pizda ti materina.. Vidis da hoce i mene i pitu....

Nadam se da pri izradi zakona nisu previse gledali MTV, jer ona Snezana glupaca govori nesto o lijecenju agresivnih pasa, kao eto da mi imamo kadar i opremu za to...
Image

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by String » 06 Dec 2013, 21:00

Par stvari vezano za pse lutalice....
Mnogi ljudi ne znaju razlikovati ponasanje pasa. To dovodi do pogresnih procjena u komunikaciji izmedju psa i covjeka. Ljudi bjeze praveci od sebe lovinu itd.
Ljudi cesto znaju reci da ih je pas napao a ustvari pas je samo pokusao uvuci covjeka u igru.
Razlike u tezini psa takodje.. Tezi psi prilikom igre zaista mogu ozbiljnije povrijediti covjeka, pogotovo manju djecu. Kod krupnijih pasa stisak vilice je jaci i bezazlena igra moze dovesti do probijanja koze covjeka...a pas se samo igrao! Zvuci glupo...tebi lije krv iz ruku i nogu a pas se samo igrao. :) Milion puta sam to dozivio narocito sa njemackim ovcarima i rottweilerima kada bi me prilikom zaleta od nekih 20m pas bukvalno zakucao na prepreku vojnog poligona za pse. Povrede mogu biti razne...od loma rebara do loma ruku, vilice...zavisi gdje si spucao i kako si se docekao...ili kako se nisi docekao. :)

Da ne serem dalje...tj. da se naserem skroooz. :))
Par bitnih stvari iz svakodnevnog susreta sa psima lutalicama.

Pas lezi npr. ispred prodavnice (najcesce leze na resetkama koje stite prozore podruma zgrada, gdje prikupljaju toplotu i na taj nacin se griju a takodje i ispred samih vrata prodavnice jer isto tako prikupjaju toplotu koja izlazi ispod vrata).
Prvo pogledajte da li pas spava. Ukoliko spava napravite blagi luk i zaobidjite ga prethodno stavljajuci ceker, vrecicu sa stvarima ili zensku torbicu ako ste zensko, na stranu na kojoj se nalazi pas. Dijete sklonite na suprotnu stranu. Na taj nacin se mozete zastiti pomenutim predmetima...(kisobran je najbolja obrana od psa).
Pas koji spava moze iznenada ugristi ukoliko u njegovoj neposrednoj blizini stvorite buku...najcesce to je kamencic ispod cipele koji zapara tlo. Psi sanjaju takodje.
Cesto psi spavaju i u blizini objekata koji se nalaze neposredno uz ulicu gdje je trotoar jako uzak i nemate mogucnost sici sa istog kako bi se udaljili od psa zbog automobila koji prelaze ulicom.
Ukoliko vidite da je neko vec prosao bez problema, podjite i vi i nikako nemojte proizvesti buku ili da stanete psu na rep ili noge. Napasti ce!

Pas lezi na otvorenom prostoru; zelena povrsina, parking itd.
Prvo pogledajte da li se u blizini psa gdje namjeravate proci nalaze ostaci hrane...kosti, komadi hljeba bilo sta.
NIKADA ne prilazite tim ostacima. Pas to smatra svojim plijenom i sigurno ne lezi bezveze u blizini.
Pogledajte u usi psa, mnogo nam govore. Ako su usi uzdignute (mjesanci imaju zalomljenu hrskavicu i cesto im se usi ne mogu potpuno ispraviti te se dizu samo do pola) i pas vas posmatra, pogledajte u zadnje noge...ako ih pomice u kratkim intervalima podvlaceci ih pod sebe znajte da namjerava ustati i mozda ostvariti kontakt sa vama. Ako mase repom, vjerovatno da je pas socijaliziran dovoljno i nemajte brige.
Ukoliko ustane i krene prema vama stanite i pustite ga da vas ponjusi javljajuci mu se blagim tonom obracajuci paznju usi i rep. RUKE DRZITE VISOKO ILI U DZEPOVIMA.
Ako se pas podigao i drzi usi uspravnim zajedno sa repom i polako vam se priblizava, morate prvi ostvariti kontakt. Najcesce pozivajuci psa da procijenite njegove namjere. Nemojte sutjeti ili bjezati jer na taj nacin cete mu pruziti priliku da pomisli kako je dominantniji i doci ce do napada mozda.

Psi sa uzdignutim repom u coporu pasa su dominantni psi. Vodje copora. Veoma rijetko je to vise pasa, vecinom je samo jedan dominantan a ostali koji imaju uzdignut rep vjerovatno pokusavaju preuzeti dominaciju u coporu.
Cesto ce na vas lajati pas sa ruba copora koji nema uzdignut rep a primjetiti cete da se prilikom laveza upucenog vama veoma cesto osvrce na psa sa uzdignutim repom. Ceka znak za napad, tj. ceka da vodja copora krene prvi kako bi ga preduhitrio i ostvario dominaciju nad vama te se na taj nacin istakao kako bi preuzeo vodstvo nad coporom. Ako ste blizu ulaza u zgradu, dvoriste kuce i sl udjite odmah. Ako ste na otvorenom prostoru gdje nema sklonista, nemojte bjezati nego laganim korakom promijenite smjer - NIKADA U SUPROTNOM PRAVCU! Krecite se bocno od copora kako bi se udaljili.

Agresivnost pasa koji zive u blizini ljudi je UVIJEK izostrena od strane covjeka! Kako?
Stotinu puta ste vidjeli da neko udari psa nogom nastojeci da ga otjera sa odredjenog podrucja...nekoga ko tjera psa gadjajuci ga kamenjem.
Psi nisu inteligentne zivotinje, zive na principu uslovljenih i urodjenih refleksa.
Ti negativni uslovljeni refleksi kod psa npr. od udarca kamena mogu vam pomoci u obrani od pasa cak i prije nego vam se priblize. Samo spustite ruku prema zemlji kao da uzimate kamen i 90% pasa ce se bezglavo udaljiti od vas. Zasto? Zato jer je pas uslovio refleks prilikom primanja udarca kamenom tako sto je zapamtio da ce mu konacan ishod pomenute situacije nanijeti bol. Pas se udaljava.
Taj pas takodje moze biti veoma zajeban kada se stjera u kut gdje vise nema izlaza. On ce to protumaciti kao borbu za goli zivot. Poderat' ce vas k'o kesu kakav god da bio, krupan, zgoljav itd.! Nekada se takvi psi slucajno nadju u kutu vasim nailaskom i tako dodje do napada.
Uvijek pokusajte staviti neki predmet izmedju sebe i psa koji napada. Time cete smanjti broj ugriza za tijelo. Ako nemate nista uz sebe dobro ce posluziti i da skinete jaknu, kaput ili bilo koji komad odjece kako bi se zastitili od ugriza. Napadi ovih nasih lutalica ne traju dugo. Vecinom odustaju jer imaju previse uslovljenih refleksa tipa nabijanje nogom u dupe i dobijanja kamena u glavu uz neizostavnu verbalnu "komandu": "M'rsh!! M'rsh!!! M'rsh je'o ti s'oju maaaa' tu si dos'o?!!" :)
Sjecam se kada sam na terenu imao copor pasa kuda sam morao proci svaki dan. Lezali su onako u coporu i posmatrali. Naravno, javio bih im se uvijek pa bi me svi onako u coporu okruzili i njuskali trazeci hranu itd. Koristio sam fazon da im ponudim mentol bombone jer jos nisam vidio psa koji je istu sazvakao. Cesto ce samo ponjusiti mentol, mozda liznuti koji put i ostaviti. Tako su "skontali" da od mene "nema hljeba" sto se hrane tice i prestali su prilaziti jer su znali da ce dobiti za njih odvratnu mentol bombonu. :) (Metoda odvrcanja koja se koristi kod sluzbenih pasa za uzimanje hrane od drugih osoba) Jednom sam krenuo istim putem i malo je nedostajalo da me poderu k'o kesu. Nista nisam skontao....ustali su svi i poceli da laju i reze na mene. Bio je 3. Januar. Na kraju sam kako bih se odbranio iskoristio upaljac koji sam razbio od zemlju...puklo je bas onako momacki. :) Svi su pobjegli. Lajali su i dalje danima na mene. Na kraju sam skontao da su ih ljudi traumatizirali petardama u novogodisnjoj noci. Jednom sam naisao dok su lezali i izvadio sam cigarete da zapalim jednu. Bio sam na nekih 20 metara od njih. Iste sekunde kad sam kresnuo upaljac svi su se razbjezali. Ljudi koji su ih traumatizirali petardama su 1000% koristili upaljac da upale petardu. Nakon toga bi naravno uslijedila explozija. Tako su uslovili refleks sta to dolazi nakon zvuka kresanja upaljaca koji su zapamtili. Dolazi explozija. Probao sam jednom sa elektricnim upaljacem...NISTA! Cim bih kresnuo onaj sa kremenom -razbjezali bi se. Nikada vise nisam mogao normalno komunicirati s tim psima. Uvijek bih kresnuo upaljac i samo prosao kada se razbjeze. Covjek je kriv/prav za svako ponasanje pasa koji zive u njegovoj blizini!!
Ima jos hiljadu stvari vezano za ovo..ne mogu vise...uglavnom, gledaj USI , REP i OSTATKE HRANE U BLIZINI PSA i vozi sto prije. :)
Image

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Lebowski » 06 Dec 2013, 22:49

Nikad me pas nije napao na ulici. Bio samo jedan, skroz mali, zvani Terry..volio ujesti za patiku ili nogu... i njega sam jednom otjerao upaljačem(malo više pojačan plin) i nikad više nije ni zalajao na mene. :oo
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Alexandar » 06 Dec 2013, 23:05

String :ok

jos bih pomenuo da ako se obracamo psu,,treba da mu se obraca dubokim, smirenim glasom, nikako histericnim. bolje reaguju na dubok glas, zato psi u nekoj porodici obicno bolje slusaju muskog clana nego zenu.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by laganini » 06 Dec 2013, 23:07

String wrote:Par stvari vezano za pse lutalice....
Mnogi ljudi ne znaju razlikovati ponasanje pasa. To dovodi do pogresnih procjena u komunikaciji izmedju psa i covjeka. Ljudi bjeze praveci od sebe lovinu itd.
Ljudi cesto znaju reci da ih je pas napao a ustvari pas je samo pokusao uvuci covjeka u igru.
Razlike u tezini psa takodje.. Tezi psi prilikom igre zaista mogu ozbiljnije povrijediti covjeka, pogotovo manju djecu. Kod krupnijih pasa stisak vilice je jaci i bezazlena igra moze dovesti do probijanja koze covjeka...a pas se samo igrao! Zvuci glupo...tebi lije krv iz ruku i nogu a pas se samo igrao. :) Milion puta sam to dozivio narocito sa njemackim ovcarima i rottweilerima kada bi me prilikom zaleta od nekih 20m pas bukvalno zakucao na prepreku vojnog poligona za pse. Povrede mogu biti razne...od loma rebara do loma ruku, vilice...zavisi gdje si spucao i kako si se docekao...ili kako se nisi docekao. :)

Da ne serem dalje...tj. da se naserem skroooz. :))
Par bitnih stvari iz svakodnevnog susreta sa psima lutalicama.

Pas lezi npr. ispred prodavnice (najcesce leze na resetkama koje stite prozore podruma zgrada, gdje prikupljaju toplotu i na taj nacin se griju a takodje i ispred samih vrata prodavnice jer isto tako prikupjaju toplotu koja izlazi ispod vrata).
Prvo pogledajte da li pas spava. Ukoliko spava napravite blagi luk i zaobidjite ga prethodno stavljajuci ceker, vrecicu sa stvarima ili zensku torbicu ako ste zensko, na stranu na kojoj se nalazi pas. Dijete sklonite na suprotnu stranu. Na taj nacin se mozete zastiti pomenutim predmetima...(kisobran je najbolja obrana od psa).
Pas koji spava moze iznenada ugristi ukoliko u njegovoj neposrednoj blizini stvorite buku...najcesce to je kamencic ispod cipele koji zapara tlo. Psi sanjaju takodje.
Cesto psi spavaju i u blizini objekata koji se nalaze neposredno uz ulicu gdje je trotoar jako uzak i nemate mogucnost sici sa istog kako bi se udaljili od psa zbog automobila koji prelaze ulicom.
Ukoliko vidite da je neko vec prosao bez problema, podjite i vi i nikako nemojte proizvesti buku ili da stanete psu na rep ili noge. Napasti ce!

Pas lezi na otvorenom prostoru; zelena povrsina, parking itd.
Prvo pogledajte da li se u blizini psa gdje namjeravate proci nalaze ostaci hrane...kosti, komadi hljeba bilo sta.
NIKADA ne prilazite tim ostacima. Pas to smatra svojim plijenom i sigurno ne lezi bezveze u blizini.
Pogledajte u usi psa, mnogo nam govore. Ako su usi uzdignute (mjesanci imaju zalomljenu hrskavicu i cesto im se usi ne mogu potpuno ispraviti te se dizu samo do pola) i pas vas posmatra, pogledajte u zadnje noge...ako ih pomice u kratkim intervalima podvlaceci ih pod sebe znajte da namjerava ustati i mozda ostvariti kontakt sa vama. Ako mase repom, vjerovatno da je pas socijaliziran dovoljno i nemajte brige.
Ukoliko ustane i krene prema vama stanite i pustite ga da vas ponjusi javljajuci mu se blagim tonom obracajuci paznju usi i rep. RUKE DRZITE VISOKO ILI U DZEPOVIMA.
Ako se pas podigao i drzi usi uspravnim zajedno sa repom i polako vam se priblizava, morate prvi ostvariti kontakt. Najcesce pozivajuci psa da procijenite njegove namjere. Nemojte sutjeti ili bjezati jer na taj nacin cete mu pruziti priliku da pomisli kako je dominantniji i doci ce do napada mozda.

Psi sa uzdignutim repom u coporu pasa su dominantni psi. Vodje copora. Veoma rijetko je to vise pasa, vecinom je samo jedan dominantan a ostali koji imaju uzdignut rep vjerovatno pokusavaju preuzeti dominaciju u coporu.
Cesto ce na vas lajati pas sa ruba copora koji nema uzdignut rep a primjetiti cete da se prilikom laveza upucenog vama veoma cesto osvrce na psa sa uzdignutim repom. Ceka znak za napad, tj. ceka da vodja copora krene prvi kako bi ga preduhitrio i ostvario dominaciju nad vama te se na taj nacin istakao kako bi preuzeo vodstvo nad coporom. Ako ste blizu ulaza u zgradu, dvoriste kuce i sl udjite odmah. Ako ste na otvorenom prostoru gdje nema sklonista, nemojte bjezati nego laganim korakom promijenite smjer - NIKADA U SUPROTNOM PRAVCU! Krecite se bocno od copora kako bi se udaljili.

Agresivnost pasa koji zive u blizini ljudi je UVIJEK izostrena od strane covjeka! Kako?
Stotinu puta ste vidjeli da neko udari psa nogom nastojeci da ga otjera sa odredjenog podrucja...nekoga ko tjera psa gadjajuci ga kamenjem.
Psi nisu inteligentne zivotinje, zive na principu uslovljenih i urodjenih refleksa.
Ti negativni uslovljeni refleksi kod psa npr. od udarca kamena mogu vam pomoci u obrani od pasa cak i prije nego vam se priblize. Samo spustite ruku prema zemlji kao da uzimate kamen i 90% pasa ce se bezglavo udaljiti od vas. Zasto? Zato jer je pas uslovio refleks prilikom primanja udarca kamenom tako sto je zapamtio da ce mu konacan ishod pomenute situacije nanijeti bol. Pas se udaljava.
Taj pas takodje moze biti veoma zajeban kada se stjera u kut gdje vise nema izlaza. On ce to protumaciti kao borbu za goli zivot. Poderat' ce vas k'o kesu kakav god da bio, krupan, zgoljav itd.! Nekada se takvi psi slucajno nadju u kutu vasim nailaskom i tako dodje do napada.
Uvijek pokusajte staviti neki predmet izmedju sebe i psa koji napada. Time cete smanjti broj ugriza za tijelo. Ako nemate nista uz sebe dobro ce posluziti i da skinete jaknu, kaput ili bilo koji komad odjece kako bi se zastitili od ugriza. Napadi ovih nasih lutalica ne traju dugo. Vecinom odustaju jer imaju previse uslovljenih refleksa tipa nabijanje nogom u dupe i dobijanja kamena u glavu uz neizostavnu verbalnu "komandu": "M'rsh!! M'rsh!!! M'rsh je'o ti s'oju maaaa' tu si dos'o?!!" :)
Sjecam se kada sam na terenu imao copor pasa kuda sam morao proci svaki dan. Lezali su onako u coporu i posmatrali. Naravno, javio bih im se uvijek pa bi me svi onako u coporu okruzili i njuskali trazeci hranu itd. Koristio sam fazon da im ponudim mentol bombone jer jos nisam vidio psa koji je istu sazvakao. Cesto ce samo ponjusiti mentol, mozda liznuti koji put i ostaviti. Tako su "skontali" da od mene "nema hljeba" sto se hrane tice i prestali su prilaziti jer su znali da ce dobiti za njih odvratnu mentol bombonu. :) (Metoda odvrcanja koja se koristi kod sluzbenih pasa za uzimanje hrane od drugih osoba) Jednom sam krenuo istim putem i malo je nedostajalo da me poderu k'o kesu. Nista nisam skontao....ustali su svi i poceli da laju i reze na mene. Bio je 3. Januar. Na kraju sam kako bih se odbranio iskoristio upaljac koji sam razbio od zemlju...puklo je bas onako momacki. :) Svi su pobjegli. Lajali su i dalje danima na mene. Na kraju sam skontao da su ih ljudi traumatizirali petardama u novogodisnjoj noci. Jednom sam naisao dok su lezali i izvadio sam cigarete da zapalim jednu. Bio sam na nekih 20 metara od njih. Iste sekunde kad sam kresnuo upaljac svi su se razbjezali. Ljudi koji su ih traumatizirali petardama su 1000% koristili upaljac da upale petardu. Nakon toga bi naravno uslijedila explozija. Tako su uslovili refleks sta to dolazi nakon zvuka kresanja upaljaca koji su zapamtili. Dolazi explozija. Probao sam jednom sa elektricnim upaljacem...NISTA! Cim bih kresnuo onaj sa kremenom -razbjezali bi se. Nikada vise nisam mogao normalno komunicirati s tim psima. Uvijek bih kresnuo upaljac i samo prosao kada se razbjeze. Covjek je kriv/prav za svako ponasanje pasa koji zive u njegovoj blizini!!
Ima jos hiljadu stvari vezano za ovo..ne mogu vise...uglavnom, gledaj USI , REP i OSTATKE HRANE U BLIZINI PSA i vozi sto prije. :)
..nisam ovoliko ispisa u 3000 postova.. :123
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Maja » 07 Dec 2013, 00:47

String :aplauzz

Mene samo jedan pas nije volio u ovih 30 godina. Ali taj pas je inače lajao na sve prolaznike osim na gazdu.
Nikad nisam doživjela da je neki drugi pas zarežao na mene, sami mi prilaze, a mačke se penju u krilo kad dođem kod nekog ko ima mačku. Ali i to je sve do jednom :D

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Lebowski » 07 Dec 2013, 09:54

REAKCIJE NA IZGLASAVANJE EUTANAZIJE PASA: Ovim zakonom neodgovorni političari zataškavaju svoj nerad: Počinje masovno istrebljavanje pasa u BiH!

Naša stranka reaguje na najnoviju odluku Predstavničkog doma PSBiHP i tvrdi: Pse ubijaju stranke koje su kršenjem i nesprovođenjem zakona odgovorne za broj pasa na ulicama!

Psi lutalicePrijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, koji je usvojen na jučerašnjoj sjednici PS BiH, je još jedan korak koji je BIH napravila prema degradiranju moralnih vrijednosti i uništavanju društvenog senzibiliteta, a koji će značiti da nesposobna i nemoralna vlast sebe amnestira i ovim rješava problem pasa po “kratkom postupku”.

“Mi smo ogorčeni na usvajanje Izmjene i dopune zakona koji je ustvari legalizovao masovno istrebljenje pasa, i neshvatljivo nam je odsustvo svakog morala i ljudskosti stranaka i pojedinaca koji su svjesno kršili prethodni zakon, potpuno ignorisali problem napuštenih pasa, a sada nude rješenja iz srednjeg vijeka. Oni će vjerovatno uspjeti i da se predstave kao neki spasioci građana od agresivnih pasa, a ustvari su odgovorni za svakog napuštenog i ubijenog psa na našim ulicama, svaki napad na građane i njihovu imovinu” izjavila je gradska i općinska vijećnica NS Sanja Lazar.

“Zaista smo u Našoj stranci pokušavali skrenuti pažnju na ovaj problem bezbroj puta. Slali smo prijave Kantonoj upravi za inspekcijske poslove, pokretali ovo pitanje na općinskim i gradskom vijeću, ali su nas potpuno ignorisali. Ako pogledate kako su se lokalne, gradska i kantonalna vlast ponašali, onda vam je jasno da su znali šta će se desiti, i da će se njihova neodgovornost i nerad zataškati na ovaj brutalan način.”

Sanja Lazar je dodala,“građani sada mogu pogledati ko je obnašao vlast u kojoj općini, u Gradu ili KS, i ko je podržao ovu nedopustivu Izmjenu i dopunu već postojećeg zakon u državnom parlamentu, i pronaći će krivce što smo od danas društvo koje pristaje na masovno istrebljenje pasa, a da nikada nismo morali doći u ovu situaciju.”
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Spanac_113 » 07 Dec 2013, 09:59

Maja wrote:String :aplauzz

Mene samo jedan pas nije volio u ovih 30 godina. Ali taj pas je inače lajao na sve prolaznike osim na gazdu.
Nikad nisam doživjela da je neki drugi pas zarežao na mene, sami mi prilaze, a mačke se penju u krilo kad dođem kod nekog ko ima mačku. Ali i to je sve do jednom :D
a ko se nebi tebi popeo u krilo :p

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Peggy Sue » 09 Dec 2013, 09:58

String, to znači da ja šetnju SVOJIM gradom trebam prilagoditi raspoloženju psa i truditi se da ne ugrozim njegov trotoar, park... :sok Taj trotoar je MOJ. Taj park je park naše djece... Treba li meni strah da ne nagazim na kamenčić i da nedajBože ne probudim psa dok spava pored DM-a? Ma daaaaaaj.....

P.S. Ovo piše neko ko voli sve životinje, a posebno pse i mace...
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119808
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5695 times
Been thanked: 12257 times
Contact:
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Maja » 15 Dec 2013, 18:33

Image

:D

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Dalia » 15 Dec 2013, 18:40

Ovi što se toliko bore za cuke, nek svako uzme sebi po jednog i problem riješen. :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Pasaga » 15 Dec 2013, 18:51

Dalia wrote:Ovi što se toliko bore za cuke, nek svako uzme sebi po jednog i problem riješen. :)
No sikiriki....
Ovo su oni nevladinici...
Cim se u fondu opuse lova prelaze na novi projekat.
Sljedeci je ...zastita moljaca u sumama Igmana....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Bla » 15 Dec 2013, 18:56

Šta god, čoporima nije mjesto u naseljenim mjestima. To je jedna vrlo jednostavna činjenica, bez obzira, volili ih ili ne.
Neki nemaju tako izražen taj problem a ne kaže se džaba, sit se gladnom ne vjeruje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Pasaga » 15 Dec 2013, 19:00

Bla wrote:Šta god, čoporima nije mjesto u naseljenim mjestima. To je jedna vrlo jednostavna činjenica, bez obzira, volili ih ili ne.
Neki nemaju tako izražen taj problem a ne kaže se džaba, sit se gladnom ne vjeruje.
Kolega,to je u dure....
Samo nije to bas prirodni problem.
Porjeklo tih jadnih pasa je najmanje odatle,dovoze ih iz cjele BH i pustaju u SA.
Zasto...... :ljut
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Dalia » 15 Dec 2013, 19:01

Pišu po fejsbuku uglavnom kako su cuke mala maca obzirom na to da nas se pljačka svakodnevno, ali kad bukvalno zamislite da vas napadne čopor, nije jednostavno. Sinoć se žalim kako mi pored zgrade imaju svoju logu njih 5-6, i kaže mi prijateljica koja ima psa da ih ponekad nahranim pa mi neće ništa. Ne smijem im prići, a ne hranit ih.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by mrki62 » 15 Dec 2013, 19:19

Problem je u ljudima, koji ne znaju a niti žele shvatiti da pas nije igračka, koju kupiš ili nabaviš pa kad ti dosadi, jednostavno je izbaciš iz stana ili kuće.
Odkud psi lutalice ?
NIsu se sami od sebe stvorili, sve je to proizvod neodgovornih ljudi, koji su ( smijem se kladiti ) u društvu više popularni i voljeni od mene osobno ;)
Al pustimo to, što si umiljatiji, to te više vole a to u ovom slučaju nije važno.
Važno je shvatiti te pse lutalice; kad bi bilo koga od nas prepustili na milost i nemilost - dakle bez hrane i vode a i mogućnosti govora, jer pas ne zna ni prosjačiti a ni moliti nekoga za komad kruha ili koju kap vode i onda je normalno da ga uhvati panika, bijes i dešava se to što se dešava.
Vjerovatno imate nekoga u svojoj okolini, osobu koja je izuzetno bogata i pokvarena a vi tu osobu iz nepoznatog razloga poštivate i cijenite a čovjek lopov do bola.
Zar ne bi ta osoba mogla izdvojiti neke novce za te pse, pa da ih s vremena na vrijeme nahrani i napoji.
To je najveći problem a ne psi lutalice, jer da su ljudi kako treba, ne bi bilo ni pasa lutalica.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Usvojen Prijedlog zakona o eutanaziji pasa

Post by Dalia » 15 Dec 2013, 19:22

I tu u svemu ispaštamo mi normalni ljudi koji nikad nismo ni imali psa, nit su mi najdraža bića na svijetu nit ih mrzim, ali ih se bojim, a posebno ih se bojim kad su gladni i kad im je hladno, jer su tad najčangrizaviji ko i svako ljudsko biće.
I onda kad kažem da sam za to da ih se skloni, deklarišu me ko ubicu i bezosjećajno đubre. E pa eto kad ih oni toliko vole, nek ih kući vode.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests