Zakon za "lutalice" !

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Krokodil Behko » 29 Aug 2012, 13:47

Image

U ponedjeljak 27. augusta, u ranim jutarnjim satima (oko 4,30 sati), u kavezu u RZC "Pionirska dolina" i zoo vrt pronađena su četiri leša valabi klokana. Kako je za Fenu danas rekla Aldijana Hamza, stručni saradnik za informiranje, tog jutra čopor pasa lutalica koritom Koševskog potoka (čiji vodostaj je zbog suša vrlo snižen) iz pravca Nahoreva, ušao je u prostor RZC "Pionirska dolina" i zoo vrt, preskočio ogradu (kaveza) oko nastambe i izvršio napad na pomenute životinje.

Jedan klokan je preživio, ukazana mu je veterinarska njega, pod stalnim je nadzorom veterinara i trenutno je dobrog zdravstvenog stanja.

- Imamo potrebu napomenuti da je neposredno poslije ovog nemilog događaja primijećen čopor od 11 pasa lutalica koji je ponovo pokušao ući u krug RZC "Pionirska dolina" i zoo vrta i tom prilikom smo ih uspjeli spriječiti, kazala je Hamza.

Istog jutra leševi ovih životinja su dostavljeni na patologiju Veterinarskog fakulteta u Sarajevu.


Izvor: 24sata.info
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 29 Aug 2012, 15:24

:sok

Žao mi klokana... Pitala bih šta je radiilo obezbijeđenje? Ne vjerujem da su životinje po cijele noći prepuštene same sebi... :ljut
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96498
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34430 times
Been thanked: 21153 times
Contact:
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Rum » 29 Aug 2012, 15:28

silence wrote::sok

Žao mi klokana... Pitala bih šta je radiilo obezbijeđenje? Ne vjerujem da su životinje po cijele noći prepuštene same sebi... :ljut
Dobri za gulasa sile :bali
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 29 Aug 2012, 15:35

:oklagija Šuti Rume... Ja danas isplanirala ručak za sutra - gulaš... :DD . Sad odustajem... :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by harlekin » 29 Aug 2012, 15:43

ako vec uzivamo u tom da trpamo u kavez razne zivotinje da bi zaradjivali na njima ili bilo sta,mislim da bi bilo fer pobrinut se da ih ne zadesi ovakva sudbina :(
netko treba odgovarat za ovo :djed
a imam osjecaj da nece nitko :hm

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96498
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34430 times
Been thanked: 21153 times
Contact:
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Rum » 29 Aug 2012, 15:46

silence wrote: Eh sad se vratila iz pionirske, bilo svjezeg mesa od klokana povovljno pa kupila 3 kile za gulasa, e sada trazim dobar recept za gulas mmm jedva cekam , a kupila sam i maksuz rep od klokana za graha :bali :ljut
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Konsultant » 29 Aug 2012, 15:50

E moj Velimire I, svi su krivi osim onih koji su progurali zakon o azilima za pse bez prethodne izgradne azila koji je eto mora biti izgradjen budzetskim sredstvim umjesto sredstvima onih koji ga predlazu.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 29 Aug 2012, 15:51

:valja :valja :valja :valja :valja :valja :valja :valja .... hahahahahahaha..... :klanja

:sikira ... Rume...
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 29 Aug 2012, 15:53

Konsultant wrote:E moj Velimire I, svi su krivi osim onih koji su progurali zakon o azilima za pse bez prethodne izgradne azila koji je eto mora biti izgradjen budzetskim sredstvim umjesto sredstvima onih koji ga predlazu.

Ne skreći sa teme... :DD Ovdje nisu krivi psi, nego ljudi koji su morali da zaštite životinje. Znaju postaviti plakate o zabranama, a ne znaju voditi brigu o životinjama... :ljut
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Konsultant » 29 Aug 2012, 15:59

ne skrecem s teme, procitaj sta sam napisao. prije nego sto pravis branu, moras je praviti tako da ne poplavi one ispod. rijeka ne moze biti kriva. samo je pogresan proracun bio.
da sam pas, trazio bi hranu i logicno bi zadavio perad, klokane i sve sitnije sto mi dodje pod zub. od ovog zakona smo imali ogromnu stetu je vec preko 1000 osoba imalo ujed. sto je najgore broj ce se povecavati.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 29 Aug 2012, 16:06

To znamo, ali... Obezbijeđenje je SPAVALO! Činjenica je da životinje u Pionirskoj dolini nisu bile zaštičene.
Znamo da nema azila i da psi lutaju, To je žalosno i za ljude i za pse. Ali ovakvo mjesto gdje su životinje zatočene i služe za rekreaciju mislim da se kao svaki ljubimac trebaju paziti i čuvati.

I malo sam se samo šalila konsulztant... :respekt

Ali i dalje sam mišljenja da je ovdje zakazao čovjek. Moglo je da do ovog ne dođe, samo da nisu spavali na svom radnom mjestu... :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Konsultant » 29 Aug 2012, 16:11

kad psi/vukovi dave nesto oni ne laju. klokan ne znaju dozivati u pomoc. ulazna kapija je nekih 50-100 m od klokana i ne vidi se direktno taj ogradjeni prostor. mogli su ih jedino spasiti da su u to vrijeme patrolirali ili da je ograda na svim mjestima tako dobra da ne mogu uci.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 29 Aug 2012, 16:27

Konsultant wrote:kad psi/vukovi dave nesto oni ne laju. klokan ne znaju dozivati u pomoc. ulazna kapija je nekih 50-100 m od klokana i ne vidi se direktno taj ogradjeni prostor. mogli su ih jedino spasiti da su u to vrijeme patrolirali ili da je ograda na svim mjestima tako dobra da ne mogu uci.
Da su patlorali, što im je bila i dužnost, ali NISU.
Da je ograda bila obezbijeđena ... ali NIJE.

Sve se dogodilo u ranim jutarnjim satima (oko 4,30 sati), kada su čuvari sigurno spavali čvstim snom... :grana

Toliko su napada izvršili psi lutalice i niko ništa ne poduzima. Treba da se dogodi neka velika tragedija, da stradaju životi i onda će se nešto poduzeti, a upitno je i tada. Ovaj čopor je mogao isto tako da napadne i ljude...

Posmatram svakodnevno ove lutalice i prolazim pored njih...nekako mi djeluju mirno i kao da su se saživjeli sa nama ljudima ...isto kao golubovi i vrane... Ali do kada, nikada se ne zna kada će napasti?
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Konsultant » 29 Aug 2012, 16:34

gdje to jos strazari pucaju puno patroliranje 8h?!

nisam imao problema s lutalica, ali jedared sam prosao putem nekih par minuta prije nego sto su nekog ciku ujeli. pravo su nepredvidivi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2012, 13:59

Za pokolj u Pionirskoj dolini nisu krivi psi već ljudi!

Image

Pokolj koji se desio u Pionirskoj dolini kada je čopor gladnih pasa upao u ZOO vrt i rastrgao četiri kengura ponovo je uznemirio građane Sarajeva koji se ionako u strahu kreću gradskim ulicama. Ovaj slučaj samo je još jedan dokaz da je problem s velikim brojem pasa lutalica u Sarajevu već odavno izmakao kontroli.

Upravnik Pionirske doline Esad Tajić kazao nam je da im je pričinjena ogromna šteta i da će trebati dosta vremena da nabave nove kengure, a još više za njihovo prilagođavanje na novu sredinu.

- Apeliram na vlast da uloži više napora da se lutalice što prije sklone s ulica. Kengure možemo nabaviti, ali ljudski život je nenadoknadiv, a samo je pitanje dana kada će stradati neko od naših sugrađana - kazao je Tajić.

Preostali, peti kengur, koji je jedini preživio napad pasa, trenutno je u karantenu u Pionirskoj dolini i, nakon što se oporavi, bit će vraćen u svoj kafez.

I Selma Filipović, profesorica na Veterinarskom fakultetu, upozorava na alarmantnu situaciju sa psima lutalicama, ali i ukazuje na sve češće napade na ljude i životinje.

- U Hitnoj pomoći u toku ove godine evidentirano je čak 900 ugriza i napada pasa lutalica na sugrađane. Ali za sve te napade, pa i ovaj posljednji u Pionirskoj dolini, nisu krive životinje već ljudi. Psi samo traže hranu, životinja je to i ne može se na nju utjecati - kazala je Filipović.

Ona najodgovornijom smatra aktuelnu vlast koja ne daje više prostora struci. Stručnjaci su, prema njenim riječima, najmanje uključeni u rješavanje problema sa psima lutalicama.

Napadali i jelene

Leševi usmrćenih životinja prebačeni su na Veterinarski fakultet u Sarajevu, gdje nam je prof. Hajrudin Beširević potvrdio da su im ugrizne rane po vratu bile smrtonosne. On je naveo da ovo nije prvi napad na životinje u Pionirskoj dolini te da su na meti pasa lutalica bili i jeleni lopatari, ali oni su, srećom, prošli samo s lakšim povredama.
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by harlekin » 30 Aug 2012, 16:51

jedni reponja :(
Ko ovog postavi za upravnika bgt :vik
"- Apeliram na vlast da uloži više napora da se lutalice što prije sklone s ulica. Kengure možemo nabaviti, ali ljudski život je nenadoknadiv, a samo je pitanje dana kada će stradati neko od naših sugrađana - kazao je Tajić.""
neki seljak ima doma 8 kokoski i postavi zicu ili ogradu dovoljno dobru da ih sta ne pojede,psi ne lete (bar ja nisam vidio letecu dzukelu :hm)
znaci postavi dobru ogradu visoku 2 metra i imas mir :kafa
i njemu je sad kriva vlast,krivi psi,kriva kujica koja se kurvala i ostenila tog psa sto pokla kengure,svatko kriv samo nije on :ljut
mamlaz jedan,taj nije sposoban dvije ovce cuvat a kamoli nest vise :kafa

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by silence » 30 Aug 2012, 18:01

harlekin wrote:jedni reponja :(
Ko ovog postavi za upravnika bgt :vik
"- Apeliram na vlast da uloži više napora da se lutalice što prije sklone s ulica. Kengure možemo nabaviti, ali ljudski život je nenadoknadiv, a samo je pitanje dana kada će stradati neko od naših sugrađana - kazao je Tajić.""
neki seljak ima doma 8 kokoski i postavi zicu ili ogradu dovoljno dobru da ih sta ne pojede,psi ne lete (bar ja nisam vidio letecu dzukelu :hm)
znaci postavi dobru ogradu visoku 2 metra i imas mir :kafa
i njemu je sad kriva vlast,krivi psi,kriva kujica koja se kurvala i ostenila tog psa sto pokla kengure,svatko kriv samo nije on :ljut
mamlaz jedan,taj nije sposoban dvije ovce cuvat a kamoli nest vise :kafa
U pravu si harle :ok.... samo si zboravio da kažeš da je on zboravio da kaže da su krivi i kenguri što se nisu branili... :DD
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
fontana09
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 02 Aug 2012, 06:03
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by fontana09 » 31 Aug 2012, 07:36

harlekin wrote:jedni reponja :(
Ko ovog postavi za upravnika bgt :vik
"- Apeliram na vlast da uloži više napora da se lutalice što prije sklone s ulica. Kengure možemo nabaviti, ali ljudski život je nenadoknadiv, a samo je pitanje dana kada će stradati neko od naših sugrađana - kazao je Tajić.""
neki seljak ima doma 8 kokoski i postavi zicu ili ogradu dovoljno dobru da ih sta ne pojede,psi ne lete (bar ja nisam vidio letecu dzukelu :hm)
znaci postavi dobru ogradu visoku 2 metra i imas mir :kafa
i njemu je sad kriva vlast,krivi psi,kriva kujica koja se kurvala i ostenila tog psa sto pokla kengure,svatko kriv samo nije on :ljut
mamlaz jedan,taj nije sposoban dvije ovce cuvat a kamoli nest vise :kafa

Pa i nije kriv covjek :kafa kao da je on znao da u bosni ima pasa...uglavnom to sa ogradom ti pametna ideja samo 2m je malo ipak kod nas su ti psi sportski gradjeni pa da nebi preskocili to mene brine :hm uglavnom tog upravnika treba pred vod i streljanje :puca il ga docekat na ulaznim vratima letvom kakvom :oklagija il ga posteno :sex toliko od mene :respekt :pusi :aplauzz

User avatar
fontana09
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 02 Aug 2012, 06:03
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by fontana09 » 31 Aug 2012, 07:44

Konsultant wrote:gdje to jos strazari pucaju puno patroliranje 8h?!

nisam imao problema s lutalica, ali jedared sam prosao putem nekih par minuta prije nego sto su nekog ciku ujeli. pravo su nepredvidivi.

nije to sto su oni nepredvidivi neg ovisi koliko vi imate srece :d nego uglavnom tim psima treba napravit nekakav azil ili skloniste a ne ubijat ih "kao pse" na ulicama :kafa neg 'arane nabai ti sebi kakav :motor da im mozes lakse bjezat :smijeh :respekt cuko :ljub :apl

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: SARAJEVO: Čopor pasa zaklao četiri kengura!

Post by String » 31 Aug 2012, 20:56

Dosta vise pametovanja i tih azila i jeftinog prodavanja kojekakvih moralnih vrijednosti u vezi sa suosjecanjem sa psima.
Pse treba uspavati, napraviti balans i sve vlasnike pasa upozoriti da su duzni postaviti chip na psa kako bi se moglo utvrditi kome pas koji luta pripada i isti adekvatno kazniti, sto se ovih dana i predlagalo.
Ovo postaje jeben problem i nije se zajebavati.
Azil za pse...zna se za sto sluzi. Da bi neko dosao i izuzeo psa odatle i udomio ga kod sebe.
Obzirom na to koliko ih ima cisto sumnjam u to da bi se svi na vrijeme udomili.
Druga stvar,....pretvorili smo se u supke koji su sa strane poprimili brdo stvari za koje sada nije vrijeme da se sprovode u djelo preko nekih osnivnih stvari koje nismo uredili u zemlji.
Diskriminisemo Rome npr. i svaki pogled na njih svima se gadi a pse sazaljevate kao da su vam iz guzice izasli.
Dakle pse uspavati a oni koji bi sa strane srali da je to nehumano neka idu u Siriju onaj jadni narod spasavati da ne gine vise.
Ja cu licno poceti trovati sve koji naidju i koji se pocnu skupljati u mojoj mahali. Dosta je vise jebo te!!!
Image

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests