Imaju li plastične kese alternativu?

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply

Imaju li plastične kese alternativu?

kupovati jednom mjesečno
0
No votes
ponijeti ceker od kuće
19
42%
ponijeti korpicu od kuće
4
9%
besplatne papirne kese
9
20%
papirne kese pa makar i platio/la
7
16%
svejedno mi je
1
2%
skupljam plastične kese
5
11%
 
Total votes: 45

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Zagorka » 05 Nov 2013, 19:22

Neki dan mi naumpao Huso,jer sad pitaju hoćete li vrećicu,pošto naplaćuju......rekoh jok šutaću namirnice do kuće,šta ću veli cura,rekli mi da pitam........sve isto,samo sto se naplaćuju....
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Krokodil Behko » 05 Nov 2013, 20:08

Lijepo ja vama kažem, marka kesa :djed

Garant bi se taj problem odmah riješio. Samo po džepu ako se raspali.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Bla » 06 Nov 2013, 04:29

Katja wrote:Opet šupalj naslov.

Inače, plastične vrećice zagađuju uglavnom vizualno, ne drugačije
dok su papirnate ekološki pogubnije.
Jel' se ti ovo zezaš ili ozbiljno? :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Katja » 06 Nov 2013, 11:41

Bla wrote:
Katja wrote:Opet šupalj naslov.

Inače, plastične vrećice zagađuju uglavnom vizualno, ne drugačije
dok su papirnate ekološki pogubnije.
Jel' se ti ovo zezaš ili ozbiljno? :)
Čovječe, ozbiljna sam ko smrt. :oo

Sjećam se toga, još nam je naš profesor objašnjavao. Prema EPA (Environmental Protection Agency) proizvodnja papirnih vrećica oslobađa više štetnih tvari i zahtjeva više energije, http://www.nytimes.com/2008/07/29/scien ... .html?_r=1
Paper bags are not better for the environment than plastic bags. If anything, the evidence from life-cycle analyses favors plastic bags. They require much less energy — and greenhouse emissions — to manufacture, ship and recycle. They generate less air and water pollution. And they take up much less space in landfills.
Osim toga, papirnu vrećicu možeš upotrijebiti samo jednom što znači da ih više treba, dok plastičnu možeš na neki način reciklirati upotrebljujući je više puta a u konačnici ćeš je umetnuti u kantu za smeće, napuniti je i tako sve skupa baciti u kontejner. Najlonska vrecica je ruzna za vidjeti (zato rekoh da vizualno zagađuje) ali ona ne zagađuje na druge načine, ne otpušta nikakve štetne tvari u okoliš i sl.

Kad bi se u potpunosti zabranile, zamijenile bi ih papirne vrećice (jer trgovinama nije do okoliša nego do toga kako zadržati kupce, pa kad bi jedna počela dijeliti papirnate vrećice, ubrzo bi sve počele) a utopija je da bi se one proizvodile od recikliranog materijala, to je često neisplativo proizvođaču.

Zbog toga nisam za potpunu zabranu ali sam za naplatu jer ljudi zaista nisu normalni s tim vrećicama pa grabaju šakom i kapom samo zato što su besplatne. Kad bi se naplaćivale, ljudi bi, kao naš Pasaga, naučili nositi platnene vrećice a najlonsku bi uzeli tu i tamo i iskoristili je kasnije za smeće.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Bla » 07 Nov 2013, 11:57

Sa izuzetkom da plastične nisu biorazgradive nego fotorazgradive, "životnog vijeka" od oko 1000 godina. Raspadaju se pod uticajem UV zračenja na sve manje i manje komade, ulaze u lance ishrane konzumacijom od strane životinja. Rade čitave genocide u životinjskom svijetu svake godine, naročito u morima, služe kao idealni splavovi na kojima okeanima putuju raznorazni mikroorganizmi i male životinje i biljke širom svijeta i šire se tamo gdje ih inače nije bilo. Da ne pominjem one velike koncentracije otpada u pacifiku i atlantiku od kojeg je sigurno 90-95% plastika (uključujući i same kese).

Za jako kratko vrijeme, s obzirom da su se se počele proizvoditi nekad 70ih, u 80im bile sporadične, i tek se pravo počele širiti 90ih, a naročito u ovom vijeku postale prava pošast, su napravile toliko ekološkog uticaja da sada mnogi razmišljaju od tome da ih zabrane jednom i za sva vremena. :oo

Evo samo jedne od studija te navedene "netoxičnosti", konkretno se tiče svih onih obojenih kesa
http://www.toxicsinpackaging.org/docs/p ... _colorants

Razumijem ja ta poređenja s papirnim i procese proizvodnje ali daleko od toga da su plastične kese samo vizuelni problem. Onog momenta kada se proizvede, ta kesa postaje problem za desetine a vjerovatno i stotine generacija koje će tek doći.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Katja » 07 Nov 2013, 12:16

Evo tebe sa tipičnim mitovima.
Najrazvikaniji je onaj o 1000 godina razgradnje vrećice, dok razgradnja zapravo traje desetak godina (osim ako se spali u spalionicama kojih ima sve više).
Zatim onaj o životinjama koji jedu dijelove plastičnih vrećica. Taj je raskrinkan i prije nego su raskrinkali fotografiju kornjače s komadićem plastične vrećice u ustima kao fotomontažu. Zašto bi, pobogu, životinje jele plastiku? Niti im miriši niti im je ukusna. Zašto ne jedu kamenčiće, zemlju i druge nejestive stvari u prirodi?
Navodiš postotke plastike u otpadima ali ne znaš postotak vrećica o kojima je ovdje riječ pa ti je taj argument za niš'. :ooo
Tvoj link govori o nekim vrstama obojenih vrećica koje "bi mogle" prekršiti neki zakon u Americi... opet niš'.

Ja ne kažem da su plastične vrećice dobre za okoliš ali kažem da je hajka pretjerana, da bi se njihovom kompletnom zabranom učinila još gora stvar i da postoji elegantnije riješenje.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Bla » 07 Nov 2013, 16:16

Katja wrote:Evo tebe sa tipičnim mitovima.
Najrazvikaniji je onaj o 1000 godina razgradnje vrećice, dok razgradnja zapravo traje desetak godina (osim ako se spali u spalionicama kojih ima sve više).
Pa s obzirom da su na tržištu 40-50 godina, teško da se može dokazivati primjerom, to su ustaljeni podaci. Al' haj da sam sebe demantujem. Kažu da u modernim smetljištima gdje se smeće drži što je moguće suhljim, čak se i novine iz 60'ih ne raspadnu nego se kako kažu mogu komotno pročitati kao i mnogi drugi biorazgradiv materijal koji u takvim uslovima opstaje mnogo duže nego uobičajeno. U takvim uslovima trajanje plastične kese ne da je 1000 nego maltene vječno. Svaka kesa koja je zakopana i kojoj sunce nema pristup će vjerovatno takva i ostati sve dok se ne iskopa. Bakterijama ne miriše da bi je jele. Osim ako ne smućkaju kakve nove vrste, al' bi iste vjerovatno bile pošast za moderno društvo. Dođeš kući a pola TV-a pojedeno. :oo
Zatim onaj o životinjama koji jedu dijelove plastičnih vrećica. Taj je raskrinkan i prije nego su raskrinkali fotografiju kornjače s komadićem plastične vrećice u ustima kao fotomontažu. Zašto bi, pobogu, životinje jele plastiku? Niti im miriši niti im je ukusna. Zašto ne jedu kamenčiće, zemlju i druge nejestive stvari u prirodi?
Navest ću samo jedan primjer, da ne bih lijepio more slika iznutrica životinja koje se lako mogu nasurfati. Ovom tvojom teorijom, ribolov na raznorazne varalice i ostale šarene stvari bi bio praktično nemoguć.
Navodiš postotke plastike u otpadima ali ne znaš postotak vrećica o kojima je ovdje riječ pa ti je taj argument za niš'. :ooo
Naveo sam da su u taj postotak uključene i one, ne kontam zašto argument ne valja. Koliko god da ih se proizvede i baci, jedan dio završi tamo, da vječno pluta u sve većem plastičnom paklu okeana. A proizvede ih se oko 1 000 000 000 000 godišnje. Pa koliko god da je mala, a teži prosječno 4-5 grama, kada se preračuna, to je 4-5 miliona tona godišnje. Ali nije to 4-5 miliona tona koje nestane nakon godinu dana, nego se sabira sa onih prethodnih 4-5 miliona i onih narednih 4-5 miliona tona svake godine. :)
Samo za primjer površine 2x20x30cm (proizvoljno sam lupio) je približno 0.1m2 po kesi. što je 100 000 000 000 m2 = 100 000km2 koje se godišnje proizvede. A to je otprilike da se svake godine prekrije kompletna BiH i Hrvatska zajedno. :-) Veći dio završi na smetljištima, ali isto tako jako mnogo toga završi u "okolini", od voda, zemljišta pa do okeana. I tamo ne nestaje, nego ostaje.
Tvoj link govori o nekim vrstama obojenih vrećica koje "bi mogle" prekršiti neki zakon u Americi... opet niš'.
Riječ je o onim koje su navodno unutar zakona koji navodno dozvoljava 1% teških metala (govorim navodno jer mi se fakat ne da istraživati koječija zakonodavstva). Helem, na te količine, opet puno. :) A u svakom slučaju, u morima i okeanima se skuplja svjetsko smeće a ne samo američko.
Ja ne kažem da su plastične vrećice dobre za okoliš ali kažem da je hajka pretjerana, da bi se njihovom kompletnom zabranom učinila još gora stvar i da postoji elegantnije riješenje.
Ni ja to ne govorim, kažem samo da nisu tako bezopasne kako navede u prvom postu (samo ružne za vidjeti). :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Katja » 07 Nov 2013, 18:08

Dobro, možda sam pretjerala kad sam rekla samo ružno za vidjeti. :ooo

Fokusirala sam se na razliku između papirnatih i plastičnih i hajku zbog koje bi se uvela potpuna zabrana, toga smo se dotakli na jednom predavanju u sklopu suprotnog efekta koji svojim agresivnim pristupom postižu brojne "zelene" udruge. O pretjerivanju se radilo uglavnom. :oo
Ne mogu linkat svog profesora pa se povlačim... ali, da, nije samo vizualno, tu si u pravu.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by laganini » 07 Nov 2013, 18:10

Katja wrote:Opet šupalj naslov.

Inače, plastične vrećice zagađuju uglavnom vizualno, ne drugačije
dok su papirnate ekološki pogubnije.
..objasni mi to za papirnate...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Katja » 07 Nov 2013, 18:14

A gle ovog sad...

dacina_curica
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by dacina_curica » 07 Nov 2013, 18:17

Napisi mu cirilicom, nece te vise pitati. :ideja

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by laganini » 07 Nov 2013, 18:24

ok ako je objašnjenje da je to tvoj profesor reka...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Bla » 07 Nov 2013, 18:30

Pa pročitaj drugi Katjin post na ovoj temi.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2013, 20:03

Kad malo bolje razmislim, malo je i marka. Pet kerma :djed
I to uz obavezu da svaka kesa ima na sebi pečat poreske uprave.
Dosta mi je gledati kese svuda oko sebe kud god krenem i baš me briga da li se razgrađuju 1000 godina ili 1000 sekundi. Ima ovdje i nečega drugog a to se zove urbana kultura :jah
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: EU uskoro potpuno zabranjuje plastične kese?!

Post by Pasaga » 07 Nov 2013, 20:06

Ovdje kese u trgovini kostaju 0,5 do 1 marke.
Zavisi jel do 5 kg...ili 10 kg namirnica.
U godini dana tu se nakupi fine love.
Iste te trgovine prodaju cekere koji su jako fini i prakticni,2-3 marke
ponekad,ako ste cesci kupac dobijete ga i na poklon.
Vremenom se i tih cekera nakupi,i zasto bi uzimao kese???
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Imaju li plastične kese alternativu?

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2014, 23:46

Ima nade.
I jučer i danas, bio sam u bingu i niko ne kupuje kese. Cekeri se nose ko s poslom.
Ne vjerujem da je to zbog onih 5 kf koliko košta kesa, nego je sada inn biti kulturan u najpopularnijem trćnom centru u gradu. Valjda.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Imaju li plastične kese alternativu?

Post by laganini » 19 Jan 2014, 23:52

..jedno vrime i kod nas..proša đir..a papirnate preskupe...znači ostaju i dalje plastične..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119234
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Online

Re: Imaju li plastične kese alternativu?

Post by Maja » 04 Nov 2014, 10:53

I šta bi s naplaćivanjem kesa?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120162
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7770 times
Status: Offline

Re: Imaju li plastične kese alternativu?

Post by Krokodil Behko » 04 Nov 2014, 10:57

Svega 5 kf. Ništa se neće promijeniti.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Imaju li plastične kese alternativu?

Post by Lebowski » 04 Nov 2014, 11:48

U Konzumu su 10.. bezobrazluk.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests