Poplave

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Poplave

Post by Dust » 18 May 2012, 14:52

BANJALUKA, SANSKI MOST - Usljed obilnih kišnih padavina desne pritoke rijeke Sane, Bliha i Zdena, izlile su se iz svojih korita poplavivši oko 200 stambenih objekata u nekoliko sela na području Sanskog Mosta, a do izlijevanja pojedinih rijeka je došlo i u drugim bh. krajevima.
Što se tiče Sanskog Mosta, najkritičnija situacija je u naseljima Husimovci, Kamengrad i Zdena, gdje je vodena stihija prodrla u kuće mještanima, pričinivši već veliku materijalnu štetu. Prema riječima stanovnika pomenutih sela, ni najstariji mještani ne pamte da se vodostaj ovih rijeka tako značajno povećao u vrlo kratkom periodu.
"U svega nekoliko sati Bliha je nabujala i probila branu u našem naselju. Pod vodom je nekoliko desetina kuća, a mještani kojima je voda ušla u kuće privremeno su se sklonili kod rođaka ili prijatelja", kaže mještanin Jasmin Husanović.
Osim pomenutih sela i rijeka Sana se izlila na području sela Vrhpolje i Trnova, gdje je poplavljeno pedesetak kuća. Ugrožena podurčja je obišao Mustafa Avdagić, načelnik Sanskog Mosta, koji je naveo kako će uskoro zasjedati Štab Civilne zaštite i razmatrati mogućnost eventualnog proglašenja vanrednog stanja.
"Također, na teren ćemo poslati i inspekcijske službe kako bi utvrdile stanje u kojem se nalaze kanali za odvod površinskih i podzemnih voda. Prema našim informacijama, mnogi nesavjesni građani su zatrpali dijelove tih kanala što je rezultiralo ovakvom situacijom", rekao je Avdagić.
I rijeke Vrbanja, Ukrina i Jošavka juče ujutro su se, zbog padavina koje su protekle noći bile intenzivne, izlile iz svojih korita i prouzrokovale niz problema stanovnicima u čelinačkoj opštini.
Saobraćaj na regionalnom putu Čelinac - Jošavka - Prnjavor ujutro je u kraćim intervalima bio u prekidu, jer je voda preplavila saobraćajnicu, pa đaci područnih odjeljenja Osnovne škole "Novak Pivašević" iz Stare Dubrave nisu stigli na vrijeme na nastavu.
Nivo rijeke Vrbanje u gradskom području znatno je porastao i prijeti da preplavi most. Poplavljene su podrumske prostorije i došlo je do zastoja u kanalizacionoj mreži.
Velike probleme pričinjavaju trupci koje nabujala voda kupi sa područja planina Vlašić, Borja i Uzlomac i ugrožavaju mostove i objekte na obalama rijeke.
Usljed otapanja snijega, koji je prije tri dana pao po brdima iznad Srebrenice, i neprekidne kiše došlo je do pojave bujica i izlijevanja rječice Križevice, što je ugrozilo naselje Žuti most. U ovom srebreničkom naselju, koje graniči sa opštinom Bratunac, voda je preplavila oranice i povrće i prodrla je u pomoćne objekte, a ukoliko kiša ne prestane, prijeti opasnost od plavljenja kuća. Vodena bujica pojavila se i u Srebrenici, gdje potoci teku niz strme ulice i nanose kamen i mulj u centar naselja.
"Angažovali smo mehanizaciju da doveze vreće sa pijeskom da bismo spriječili izlivanje vode iz korita na kritičnim mjestima i prodiranje vodene stihije u kuće", izjavio je Hasudin Mustafić, dežurni u srebreničkom Štabu Civilne zaštite.
Milimir Doder, direktor Uprave Civilne zaštite RS, kazao je da su ekipe na terenu tamo gdje je potrebno, da nema straha od izlijevanja velikih rijeka, a da manje rječice u RS mogu da naprave male poplave.
Federalni operativni centar Civilne zaštite potvrdio je da je došlo do poplava pomenutih stambenih objekata na području Sanskog Mosta, a naveli su da se na području opštine Kladanj izlila rijeka Drinjača.
Rijeka Gostović izlila se na području Zavidovića, a šteta je pričinjena na usjevima i pomoćnim objektima. Na jučerašnjoj sjednici Vlade Brčko distrikta Mićo Simikić, šef Pododjela za zaštitu i spasavanje, izvijestio je o nepogodi koja je zaprijetila poplavama u mjesnim zajednicama Rašljani i Palanka.
Vlada je usvojila zaključak kojim je naložila Odjelu za poljoprivredu da ustupi raspoloživu mehanizaciju i pruži pomoć na terenu.
U nekim krajevima BiH pao je snijeg, koji je stvorio nevolje na putevima. Zbog snijega na kolovozu saobraćaj je juče bio obustavljen na putnom pravcu Bosanski Petrovac - Drvar (na prevoju Oštrelj), M-15 Priluka - Glamoč - Mliništa, te podvožnjak na ulazu sa magistralnog puta M-17 u Žepču, a otežan je na putnim pravcima Glamoč - Livno, Livno - Kupres - Bugojno, Bosanski Petrovac - Ključ, Turbe - Skender Vakuf/Kneževo i na širem području Romanije. Na ostalim putevima u BiH vozi se po pretežno mokrom i klizavom kolovozu, uz povećanu opasnost od odrona. Do kolikog pada temperature je došlo govori i činjenica da su juče sarajevske "Toplane" grijanje stavili u punu pogonsku funkciju, a intenzitet grijanja će zavisiti od vanjske temperature.
Nestabilno vrijeme do kraja maja
Nestabilno i promjenljivo vrijeme sa čestim pljuskovima očekuje nas u BiH do kraja maja, potvrdili su bh. meteorolozi.
Oni su naveli da će u naredna tri dana biti porast temperatura u odnosu na prethodne dane, koje će se kretati od 23 do 29 stepeni Celzijusa. U ponedjeljak će doći do manje nestabilnosti, pa nas očekuju kiša i pljuskovi, mada će biti i sunčevih intervala.
Željko Majstorović, meteorolog Federalnog hidrometeorološkog zavoda, je istakao da će od ponedjeljka do kraja mjeseca prevladavati promjenljiv period, sa čestim pljuskovima. Objasnio je da je uzrok dosadašnjeg zahlađenja ciklon koji je došao sa sjevera, odnosno iz polarnog kruga i Skandinavije, te prouzrokovao pad temperatura.
Ambulante pune
Iz domova zdravlja su naveli da su velike temperaturne oscilacije prouzrokovale brojne zdravstvene tegobe kod stanovništva.
"Najviše se radi o bolesnicima sa kardiovaskularnim problemima i asmatičarima, jer ovakve promjene njima teško padaju", kazao je Arman Šarkić, portparol JU Dom zdravlja Sarajevo, koji je dodao da su se pojavile i prehlade, naročito kod djece.
Prema riječima Dušice Stanković, portparola banjalučkog Doma zdravlja, nagle promjene temperature i vlažnosti vazduha izazivaju i migrenske napade.
Polomljeni voćnjaci
Snijeg, koji je prethodnih dana pao u brdskim dijelovima srebreničke opštine, polomio je voće, a štetu je nanio i povrću, kazala je Vesna Kočević, načelnik Odjeljenja za privredu.
Najveću štetu od grada i mraza koji su u posljednjih dvadesetak dana pogodili područje Šamca pretrpjela je plastenička proizvodnja u zaštićenom prostoru od olujnog nevremena i leda, a koji su oštetili plastenike, pokidali najlone, dok su voćari imali štetu od mraza.
Visina snijega
Bjelašnica ....... 24 cm
Vlašić ........... 20 cm
Drinić ..... 10 cm
Ivan-sedlo.. 2 cm
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6878 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Poplave

Post by Krokodil Behko » 18 May 2012, 15:20

Ovdje je standardno stabilno. Jučer doduše,
kad sam prelazio preko mosta, bila je strahota,
pogledati u rijeku. Toliko je nabujala. Već danas
malo je opala, kako mi se čini.
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Poplave

Post by Blackhawk » 18 May 2012, 15:49

Sanski most...
Ovdje su poplave vrlo ceste, i bilo je i cudo sto ih nije bilo do sad...

Image

Image

Image

Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Poplave

Post by Zagorka » 18 May 2012, 15:56

Mojoj svekrvi unistilo bastu....ne,nije ona bila u njoj kad je sve voda nosila,ako nekog zanima :oo
zao mi truda :tuga (ne gleda li me niko :crni ) :zao
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Blackhawk
Status: Offline

Re: Poplave

Post by Blackhawk » 18 May 2012, 16:10

madam Bovary wrote:Mojoj svekrvi unistilo bastu....ne,nije ona bila u njoj kad je sve voda nosila,ako nekog zanima :oo
zao mi truda :tuga (ne gleda li me niko :crni ) :zao

[media]PO5dau3smnk[/media]

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Poplave

Post by Zagorka » 18 May 2012, 16:18

:ble .....po toj logici,ne trebam se smijati ako se ratko mladić pocne raspadati? :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120133
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6878 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Krokodil Behko » 01 Apr 2013, 12:08

Image

Od popodnevnih sati u nedjelju Neretva je počela plaviti prilaze obalama i opasno se približavati kućama u mostarskom naselju Luka.

Ovo naselje udaljeno je samo pet minuta hoda od Starog mosta. Potpuno je poplavljeno dječije igralište u naselju, tzv. Hadžića liman, sa više od metar naplavljene vode, a nabujala Neretva prijeti i kućama uz obalu u tom naselju.

Stanovnici naselja, već poučeni ranijim iskustvima sa plavnim valom 1999. i kasnijim poplavama, strahuju za svoje domove i očekuju da se mjerodavni oglase. Situacija je danas posebno alarmanta na samom prilazu Starom Gradu, gdje se izlila pritoka Neretve Radobolja, poplavivši ulice koje vode do zone Starog mosta.

Nadošla Neretva je poplavila i stope Starog mosta do opasne razine i naplavila prilaz Starom mostu sa zapadne obale, gdje prijeti da potopi i neke kafiće i restorane.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by gejsha » 01 Apr 2013, 13:31

Danas nisam mogla zaobići veliku lokvu, koliko je bilo vode, morala sam ugaziti :(
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Sheval » 01 Apr 2013, 19:05

Najgore tek dolazi.
Sutra opet obilna kiša.
A već sada je poprilično kritično.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Konsultant » 01 Apr 2013, 19:27

a gdje su slike neretve iz prve ruke? bruka i sramota.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by paparaci » 02 Apr 2013, 01:58

cuj neretva ide prema kucama. valjda tece :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Ruana
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Ruana » 02 Apr 2013, 14:23

Jok ne tece nego ide, da tece do sada bi odnijela kuce. Rijeka tece a poplava ide ili nadolazi u Hercegovini.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Pasaga » 02 Apr 2013, 19:09

..imal koja slika...
koliko je nadosla....jel dosla do przine na Buni.... :hm
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Blackhawk
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Blackhawk » 02 Apr 2013, 19:19

Nije Neretva al je nadosla... potocic Buzimnica
Image

Blackhawk
Status: Offline

Re: MOSTAR: Neretva se izlila i ide prema kućama

Post by Blackhawk » 03 Apr 2013, 00:57

ev i neretve uzivo.. :)

Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6797 times
Status: Online

Re: Poplave

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2013, 08:18

Citaj i cujem da je Sava opet podivljala... Bice veselo...
Posljednjih godina sve je vise poplava , bar u mom kraju...Ravnica izgleda strasno pod vodom...Sjecam se prije par godina kada je voda divljala, i jos potopila jedan dio centra grada, odvalila dio betoniranog korita ispod/ispred savske dzamije.
:cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poplave

Post by Dust » 03 Apr 2013, 08:25

Vrijeme se pokvarilo, to je cinjenica. Evo i kod nas hladno, kisa, ponegdje i snijeg. Nema proljeca ni na vidiku. :(


Nešto nije u redu: Zemlja se nalazi otprilike na sredini februara!
2. April 2013.
Proljeće nije došlo… Ovo je trebala da bude godina solarnog maksimuma, tj. vrhunac 11-ogodišnjeg ciklusa solarne aktivnosti. Ali, već je april, a solarna aktivnost je veoma niska. Niko ne zna zašto.


Proljeće nije došlo… Ovo je trebala da bude godina solarnog maksimuma, tj. vrhunac 11-ogodišnjeg ciklusa solarne aktivnosti. Ali, već je april, a solarna aktivnost je veoma niska. Niko ne zna zašto.

O ovome su nas naučnici NASA-e već izvještavali početkom marta, međutim sada su i sami zatečeni time da se u međuvremenu nije ništa promijenilo.

„Ne dolazi kraj svijeta i ne treba paničiti, nije da je zvijezda naglo počela da se gasi, ali ovakav fenomen nije viđen u istoriji čovječanstva.“

„Ovo je trebala da bude godina “solarnog maksimuma”, odnosno vrhunac 11-godišnjega ciklusa solarne aktivnosti“, pojasnio je NASA-in vodeći klimatolog DŽon Varden, i dodao:

„Solarna toplina je već trebala da inicira početak proljećnog ciklusa, međutim nije. Prema aktualnim satelitskim toplotnim kartama, Zemlja se nalazi otprilike na sredini februara.“

„Јoš pokušavamo da shvatimo čemu to pripisati, ali ne treba brzati sa zaključcima o ledenom dobu ili reći da su to nekakve posljedice globalnog zagrevanja“, prenose vestinet.rs.

Izvor: Banjaluka-Info
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6797 times
Status: Online

Re: Poplave

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2013, 08:26

heh,ubacila sam istu vijest na Ekoloske katastrofe :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Poplave

Post by Dust » 03 Apr 2013, 08:27

krades mi sa FB :ooo
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6797 times
Status: Online

Re: Poplave

Post by Julia-Klara » 03 Apr 2013, 09:00

Dust wrote:krades mi sa FB :ooo
;)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests