Gljive - gljivarstvo

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Gljive - gljivarstvo

Post by Krokodil Behko » 07 Jun 2012, 22:19

upoznaj otrovne gljive (lista otrovnih i jestivih Amanita)

Image

Otrovne gljive:Amanita bisporigera/Amanita virosa/Destrying angel – lijevo

Image

Jednako smrtonosna kao Amanita phaloides za koju tvrde da je krivac za 95 % smrtnih slucajeva izazvanih otrovnim gljivama.

Image

d oko 30 000 vrsta gljiva rasprostranjenih sirom svijeta, najveci dio je onih koje se mogu prikupljati za ishranu, a manje od jednog procenta odpada na gljive koje su smrtno otrovne.



Amanita gemata

Najveci broj smrtnih slucajeva kojim su uzrok pojedene gljive, odnosi se na tri gljive koje pripadaju porodici Amanita a veoma su slicne nekim jestivim vrstama te ih beraci cesto zamijenjuju.

Image

U tome lezi razlog da mnogi autori knjiga o divljim gljivama, zastupaju tezu da je djelotvornije prvo nauciti otrovne vrste gljiva i njihove specificnosti, vrste otrova i njihovo djelovanje, prve simptome trovanja gljivama id r., a potom uciti jestive vrste.

Gljive iz porodice Amanita sadrzavaju nekoliko opasnih otrova , od kojih su neki termolabilni pa ih je moguce unistiti kuhanjem, dok se drugii ne daju kuhanjem promijeniti tako da je potpuno suludo misljenje da se svaka gljiva, nakon sto se dobro prokuha, moze jesti.

Amanita marmorata

Najopasnije kod otrova gljiva iz porodice Amanita je njihovo usporeno djelovanje i pojava prvih simptoma tek dvanaest sati nakon konzumiranja, kada je vec kasno da se poduzme ispiranje stomaka.

Image

Kada otrov vec pocne da djeluje , on pocinje da ubrzano unistava jetru i bubrege , uzrokuje ostecenja srca i unutarnja krvarenja , tako da je nakon nekoliko dana smrt neminovna.Otrov je toliko jak da je dovoljna vrlo mala kolicina neke od smrtno otrovnih gljiva u jelu ,pa da krajnji ishod bude fatalan.Serum proizveden u Pasterovom Institutu u Francuskoj bi mogao spasiti nekome zivot kada bi bio univerzalang djelovanja.

Amanita phaloides/Zelena musnica/ Zelena pupavka

Tri najopasnije Amanite, a na prvi pogled bezazlenog izgleda, su Amanita Virosa (Destrojing angel/Andjeo koji unustava) i Amanita Verna

Image

Image

Na srecu , niti jedna on njih nije standardnog/obicnog izgleda, a rastu u sumama Engleske, Evrope pa i Sjeverne Amerike.U Evropi se od prve dvije opasnijom smatra Zelena Pupavka/Death Cap (Amanita Phalloides)

Image

Image

O svakoj otrovnoj Amaniti cemo govoriti kasnije a sada, radi njene zivopisnosti, boji i vizuelnoj privlacnosti, nesto o Muhari /Fly agaric(Amanita muscarija):



Amanita muscaria/Muhara

Otrov Muhare je manje opasan i obicno uzrokuje privremeno stanje bolesti, i neku vrstu kratkotrajnog opojnog ludila, koje je popraceno komatoznim stanjem nakon kojeg se javlja izbrisano sjecanje na sam dogadjaj.Desavalo se da se, nakon sto se probude iz kome, otrovani otrovom Muhare (muscarin) probude u bolnici za mentalne bolesnike a da nista nisu znali reci o okolnostima pod kojim se sve to desilo.

Image

Svojevremeno je vladalo uvjerenje da je moguce da su Vikinzi jeli Muhare kako bi prouzrokovali ludilo koje je karakteriziralo njihov nacin ratovanja ali moderni istoricari vise u to ne vjeruju.

Medjutim, poznato je das u neka primitivna plemena na istoku Sibira koristila gljive kojim su se opijali/omamljivali.Otrov tih gljiva nije bio smtronosan poput otrova gljiva iz porodice Amanita ali je zasigurno bio veoma opasan ako bi se uzeo u vecoj kolicini.

Amanita muscaria/Muhara

Na zidu stare kapele u mjestu Plaincourrault u Francuskoj, naslikano je Drvo Znanja u obliku grupe gljiva Amanita muscaria, pored kojeg stoji Eva u neobicnom polozaju naduvenog stomaka, predpostavka je da se najela gljiva.Slika je naslikana krajem trinaestog stoljeca i vjerovatnoca je da je sluzila kao upozorenje lokalnom stanovnistvu da ne eksperimentise jeduci crveno bijele gljive koje rastu u obliznjim sumama.

Image

Kada su Spanci osvojili Meksiko 1522 godine, odkrili su da Azteci koriste odredjene gljive kao narkotike.Indijanci nisu zelili odkriti pravu prirodu tih “svetih gljiva”, ali je jedan od Spanskih svecenika, nekoliko godina kasnije dosavsi iz Meksika opisao dogadjaj prikupljanja gljiva kojem je prisustvovao.Prikupljali su male crne gljive koje su nazivali “nanacatl” a potom ih jeli pomijesane sa medom, te od toga uskoro pocinjali halucinirati i ponasati se kao opijeni.

On je, naravno, pokusao vrlo strogo da indijancima objasni koliko je ta njihova navika stetna ali mu to nije poslo za rukom a ni jednom od katolickih svecenika koje je kasnije Spanska vlada slala u Meksiko, nije poslo za rukom da tome stane u kraj, jer ih Meksicki Indijanci jos uvijek sakupljaju i jedu.

Ljudski rod se jos uvijek lijepi za pogresna vjerovanja da halucinacije mogu da izazovu neke vrste droge proizvedene od gljiva, mada tako sta jos nikada nije naucno potvrdjeno.Danas za sve pojave u kojim ucestvuju divlje gljive, je moguce naci logican odgovor.

Boletus satanas

Manje ili vise otrovano ljudsko tijelo svakako dolazi u stanje konfuznog nacina razmisljenja i ponasanja, tako da sva “odkrica” takve vrste uglavnom spadaju u kategoriju nikada ne potvrdjeniih “istina”.

Image


U prirodi postoje tri vrlo male i naizgled njezne gljive iz porodice Inocuba, koje su otrovne.Rastu u sumi a dvije od njih imaju stopu blijedoljubicaste boje, dok je treca boje duhana na kratkoj stopi koja se prema dole suzava.Jedna druga mala gljiva, Clitocube rivulosa, uvijek raste u travi na travnjacima, u grupama ili krugovima kojima je dugo vremena izazivala zle slutnje kod ljudi(Vilinski krugovi)a i strahovite rezultate u trovanjima.Svijetlije je boje , kapa joj je potpuno ravna a cesto udubljena u sredini sa lamelama zbijenim u grupu umjesto das u paralelne jedna drugoj.

Slicna njoj ali gotovo bijela je Clitocybe dealbata , koja takodje raste u travi a uz nju jos nekoliko jednako otrovnih malih gljiva koje rastu u sumi i na koje ne treba racunati kao jestive.

Male i tanke gljive ne bi trebalo jesti bez obzira na sve njihove druge kvalitete.Ako i nisu otrovne, njihovo tanko tijelo i nije zanimljivo kao moguca hrana.

Image

Amanita virosa/Amanita bisporigera

Otrovne gljive je nemoguce prepoznati pomirisu i ukusu, niti one kod kuhanja oboje srebrenu kasiku u crno, tako da ne postoji nikakav brz nacin za njihovo prepoznavanje.Ustvari , njihov izgled je gotovo uvijek bezazlen a miris cest ugodan.Upravo je radi toga potrebno dugo studiranje njihovih fotografija i upoznavanje uz pomoc strucnjaka, kako bi se izbjegla mogucnost kobne zamjene.

Image

Neke gljive iz porodice Amanita su jestive i nalaze se u samim vrhovima lista najkvalitetnijih gljiva , ali ih je radi slicnosti sa otrovnim vrstama iz iste porodice, najbolje izbjegavati.

Lisicarka/Cantharellus cibarius
Jestiva amanita (negdje uvjetno jestiva)/Amanita rubescens

Image
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Blackhawk » 07 Jun 2012, 22:31

Eh sve napisao sta ne treba brati, a nijedne koje se mogu brati :)

Jedino ta lisicarka, i njihovo je vrijeme bas sad.. Cijena im je 7 kM po Kg al nije bas lako za naci je..

Pored lisicarki, najbolje pecurke vrganji i rujnjace, al rujnjace budu tek august septembar.
i jos sto se kod nas zovu bijele, al kod njih treba biti posebno oprezan, jer imaju iste ali otrovne.. Bijele imaju mlijeko u sebi, dok otrovne nemaju..


Mladi vrganj
Image


Lisicarka
Image

Rujnjaca... Ona inace raste iz jajeta, prvo se formira jaje pa onda ona iznikne iz jajeta.. KAd se nadje jaje, moze se i kod kuce usaditi i nakon nekog vremena iznikne pecurka..
Image


I jos koja se moze kod nas jesti jeste bijela pecurka.. Ja je ne volim previse, jer je malo ljuta..
Image

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Sheval » 07 Jun 2012, 22:34

Ništa,ništa...okle mene s gljivama :D

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by gejsha » 07 Jun 2012, 22:54

Ne daj Bože da ja berem gljive..bilo bi me strah da ih jedem iskreno.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Krokodil Behko » 07 Jun 2012, 22:59

U mojoj jedinici u ratu, čitav vod se potrovao sa nekom gljivetinom.
Mislili da je vrganj i svi završili u hitnoj na ispiranju želuca.
Ni ja se ne bih usudio da berem gljive :ne
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Blackhawk » 07 Jun 2012, 23:28

Vrganj, lisicarka i rujnjaca te je nemoguce zamjeniti sa nekom drugom.. Mozda vrganj ali bas ako si nepazljiv i ne gledas sta beres...
Vec ova bijela nju je lako zamijeniti, jer ima identicna kao ona, jedino sto nema mlijeka u sebi..

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by String » 08 Jun 2012, 00:18

Prvi korak u obuci berača početnika:
1. Uvjeriti se da vam je baterija na mobitelu napunjena do kraja i da imate minimum 20KM kredita jer cete dok budete zvali hitnu isprekidano i nepovezano govoriti.
2. Obezbjediti rucnu bombu koju mozete aktivirati kada vas otrov vec bude savladao ukoliko niste obezbjedili stvari iz stava 1.
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Maja » 08 Jun 2012, 00:25

:haha

Kad sam jednom išla u neku veliku šumu gdje nisam prije bila, najprije sam prebacila kredita s tatinog broja i uzela nož u slučaju da naletim na neku zvijer. Samo s našim noževima ne možeš ni hljeb prerezati kako su tupi, a ne da dohakam divljoj životinji.

Nisam ništa vidjela od ovih gore gljiva. Kod nas su drugačije :hm :oo

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Sheval » 08 Jun 2012, 00:27

Krokodil Behko wrote: Image
Pa čuj,mnoge djevojke bi jamačno ubrale ovu gljivu :cvijece
Zbog njene boje :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Krokodil Behko » 08 Jun 2012, 00:31

Nisam ništa vidjela od ovih gore gljiva. Kod nas su drugačije
Ni ja većinu nisam vidio. Ove muhare samo na slikama.
A baš lijepo izgledaju. One lisičije sam i vidio i jeo.
Fuuuj.. kisele! Doduše, ja ne znam, ni kojih vrsta ima kod nas.
Garant bi mi trebalo stringovo uputstvo, ako bih se usudio brati.

Blackhawk.. sadržajan post :ok
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by String » 08 Jun 2012, 00:31

Zaboravih stav 3...
3. Zenskim osobama se preporucuje da ne mokre u podrucjima bogatim gljivama narocito zbog jedne opasne vrste: Penisus gljivikus.

Image
Image

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by IM_ex » 09 Jun 2012, 00:43

BlackHawk wrote:
Mladi vrganj
Image
Moze li biti da je za mladi vrganj drugi naziv sijerak?
Meni to, naoko, isto :?? S mlijekom je i moze ga se jesti i u svjezem stanju?
BlackHawk wrote: I jos koja se moze kod nas jesti jeste bijela pecurka
Image
Bijela pecurka poznatija kao mlijesnica - oh, kako volim mlijesnice s rostilja, okrenute "kapom", posoljene, pa kad puste onaj mmmm sok - srrrkk :bali
Jedina jestiva gljiva koju znam prepoznati je upravo ta - mlijesnica (:
E sad necu ni kako ja hocu

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Blackhawk » 09 Jun 2012, 02:06

Ja ga ne poznam kao takvog, i prvi put cujem za sijerak...
Vrganj je vrganj, i on nema mlijeka.. I najbolja je i najukusnija pecurka...

A sijerak, pa mozda je to Sirnjaca, sto se kod nas zove, moze se jesti i svjeza, tj prisna, i pomalo je nalik vrganju ali nije vrganj... vjerujem da je to to.. jer drugih nema... barem ne u mome kraju..

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by IM_ex » 09 Jun 2012, 23:53

Ok. Znaci nije isto, dok vrganj nema mlijeko.
hvala ti :)

Kad pocinje sezona mlijesnicama? Juli/avgust?
E sad necu ni kako ja hocu

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Blackhawk » 09 Jun 2012, 23:55

Vec ih ima...

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by IM_ex » 09 Jun 2012, 23:58

ajoojjjj
pa kako tako ... nije li im rano? :/
Kad vec prolaze?
E sad necu ni kako ja hocu

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Blackhawk » 10 Jun 2012, 00:00

One budu skoro cijelu sezonu.. mAda sad nije bas njihovo pravo vrijeme, ali ih ima... bas mi neki dan donijela tetka, ali posto ih ne volim... samo u vrecicu i u zamrzivac za nekad poslije za nekog ko voli :)

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by IM_ex » 10 Jun 2012, 00:07

:bali

te, iz zamrzivaca, isjeckati pa proprziti na luku, njam, njam, njam ... uzdahnuh :/
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Gljive:Prvi korak u obuci berača početnika

Post by Krokodil Behko » 11 Jun 2012, 10:50

Sve što znam o gljivama, da kupim šampinjone u radnji i ispržim ih sa jajima.
Ali ne mogu a da ne kažem, da zavidim BlackHawku, na poznavanju gljiva.
Očito, nije jednostavno razabrati izmedju toliko vrsta. Ono što meni,
nikako ne ide u glavu, kako to, u sred trave, prave trave, odjednom, nikne
nešto što ne liči ni na jednu travu, pa čak ni na jednu drugu biljku.
Kao da padnu sa neba :cudi
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Gljive: Kako prepoznati otrovne gljive?

Post by gejsha » 11 Jun 2012, 14:34

Ja volim gljive. Najčešće onako ispržene same u tavi, a uz njih mi dobro ide i teleći mozak.
Također postoji neki specijalitet, mama je to pravila. Sa gljivama, znam da ide sir trapist, i zelje. Onako reže se na kriške kao pizza.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Post Reply

Return to “BH proizvodnja”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests