Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Ideja » 09 Aug 2012, 22:38

Čitala sam temu o zmijama pa me to podsjeti na današnji novinski članak: držanje egzotičnih životinja kao kućnih ljubimaca. U verterinarskoj službi mjesta gdje živim registrirano je oko 150 takvih životinja a polovica njih je okarakterisana kao opasne. Tu su čegrtuše, kobre, otrovne žabe, otrovni pauci... Navodno ih je puno neregistriranih, više od 500. Trenutno se razmišlja da se donese zakon o zabrani držanja ovakvih životinja.

Ljudi zaista svašta drže u svojim kućama a da to drugi i ne slute.
Mene je strah kad o tome razmišljam. Prije tri godine stanovala sam u jednom stanu, gdje se pričalo za jednog komšiju da drži neku vrstu zmije u stanu. Tako me bilo strah i prozore otvarati. Moj strah je bio tako velik da sam svako veče pazila da sve i jedan prozor bude zatvoren, a u kupatilu sam provjeravala da je spušten poklopac na wc školjki kao i da je svaki odvod začepljen. Znam, već sam bila postala paranoična, jer ako je postojala i ako nije dobro osigurana, mogla je u svako doba dana da dođe a ne samo naveče ali mene valjda naveče hvatao najveći strah.

Šta mislite zašto ljudi vole držati takve životinje? Ne želim reći da se radi o ludacima, ali šta ako se takve životinje nađu u rukama baš takvih? Biste li vi držali opasne životinje ili bise ograničili ecimo na neke bezopasne gmazove?
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Zagorka » 09 Aug 2012, 22:43

Ne kuzim zasto ljudi drze gustere,zmije,pauke,i ostale sve grozote,koje em sto su opasne za njih i djecu,em nisu stvorene da budu u stanu/kući,nije to malo kučence da se voli maziti....ja bih to zakonom zabranila,i ne moraju biti ludaci ali nisu brate ni puno pametni... :lud
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Elaol
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 08 Oct 2012, 16:45
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Elaol » 08 Oct 2012, 16:52

Ja se vecinom slazem sa vama. Mrzim kad neko drzi zmije, pauke, skorpije, cak i neke vrste gusjenica, ne znam sta a i ne zanima me iskreno. Mada ja mislim da us gusteri OK, a od pauka jedina vrsta koja mi je estetski lijepa (ali je ne bih imao) je Poecilotheria metallica.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119784
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Maja » 01 Apr 2013, 22:40

Zamislite da imate u sobi terarij s otrovnim paukom...u neka doba se budite...gledate prema terariju...prazan... :sok

Ne daj mi bože imati u kući otrovnu životinju. I ne shvatam ljude koji ih imaju, osim ako im struka nije nešto vezana za to..a i tad :ne
Vjerovatno većina drži opasne životinje da bi se folirali.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7127 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Julia-Klara » 01 Apr 2013, 22:46

Imam prijatelje ovdje, kupili su kucu, i jednu sobu uredili za zmije...
Njih dvoje su super slatki,pametni, divni, drutveni, i vole zmije :cudi
Ja volim pse, oni zmije... Just like that...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Sheval » 01 Apr 2013, 22:51

Svi vi koji imate bilo kakve stereotipe vezane za kućne ljubimce...nabavite jednog,pa će te da vidite kakvi su ljudi šupci.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Katja » 01 Apr 2013, 23:14

Julia-Klara wrote:Imam prijatelje ovdje, kupili su kucu, i jednu sobu uredili za zmije...
Njih dvoje su super slatki,pametni, divni, drutveni, i vole zmije :cudi
Ja volim pse, oni zmije... Just like that...
Psi su stoljećima već pripitomljeni i normalno im je biti uz čovjeka.
Za zmije je to mučenje.
Ako vole zmije, neka ih puste da žive svoj život. Strpati ih u mali stakleni terarij dok im je prirodno područje kretanja kilometrima široko, nije baš pokazatelj ljubavi. :cudi

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by gejsha » 01 Apr 2013, 23:28

Nikada ne bih držala otrovnu životinju u kući, ne bih se mogla opustiti, stalno bih mislila na to da me može usmrtiti.
Zašto će nekome otrovna životinja pored toliko lijepih životinja koje nisu otrovne.
I dok čitam ovaj Idejin post, hvata me strah, a ne da mi neko takav živi u komšiluku :sok
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Sheval » 01 Apr 2013, 23:37

gejsha wrote:I dok čitam ovaj Idejin post, hvata me strah, a ne da mi neko takav živi u komšiluku :sok
Kao da ne znaš da su brojne beštije oko nas...o zmijama da ne pričam.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7127 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Julia-Klara » 01 Apr 2013, 23:44

Hm, ne radi se samo o otrovnim zivotinjama.Sasvim sam sigurna da oni koji ih pozele imati prije svega provjere uslove, i poduzmu mjere predostrosnosti. Garancija ni za sta ne postoji... Koliko ste puta culi da je pas napao dijete ili usmrtio bebu? Ne postoje garancije,ali vjerujem da je ljudima koji imaju opasne zivotinje u stanu/kuci jasno kakvi su rizici, i naravno da bi prvo sebe doveli u opasnost ako ne urade sve kako treba.

Sto se tice Katjinog komentara djelomicno se slazem,ali jednako kao uzgajivaci pasamacaka, postoje i oni koji na isti nacin uzgajaju zmije, gustere,i bave se prodajom istih...Nije nuzno da su zivotinje uhvacene u prirodi i zatvorene u terarije i kaveze.
Na primjer, sta mislis koliko mala tigrica (papagaj) moze prezivjeti u prirodi sad, da nekome pobjegne? Jako kratko, jer ne mogu letjeti vise od 3 sata, a poprilicno su "smotane" da bi se spasile od macke...
Razumijem poentu onoga sto hoces reci,ali jednog lava koji je rodjen i odrastao u zoo-u samo mozes osuditi na smrt pustajuci ga u divljinu.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119784
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Maja » 01 Apr 2013, 23:48

A sad ono što se često koristi kao argument bez obzira o čemu se radi....sve dok ih neko kupuje proizvodit će se.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7127 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Julia-Klara » 01 Apr 2013, 23:53

to je to, Majo...Isti je slucaj sa psima, jer su i oni "industrijalizovani", postoje ljudi koji ih proizvode, bave se samo rasplodom i prodajom. Od toga ne mozemo pobjeci... Koliko od nas je otislo u dom za napustene zivotinje, ili usvojilo psa sa ulice? Rijetko ko, jer nismo bas na tom nivou svijesti. Ovdje ljudi ne kupuju rasne pse, ne u onolikoj mjeri kao kod nas, pogotovo mladja generacija,ali ih usvajaju. Ja sam prva kupila svog,da ne bude da prozivam bilo koga. Isto kao sto ne znas sta noci ona lutalic au genima , ne znamo ni sta nosi rasni, sa papirima. Pogotovo kod nas je rizicno, jer se psi uglavnom uvoze is Srbije i Madjarske, a istocna Evropa je poznata po tome da prodaju cak i bolesne stence,dok u papirima navode sampionske odlike i pretke.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Katja » 01 Apr 2013, 23:56

Julia-Klara wrote: Sto se tice Katjinog komentara djelomicno se slazem,ali jednako kao uzgajivaci pasamacaka, postoje i oni koji na isti nacin uzgajaju zmije, gustere,i bave se prodajom istih...Nije nuzno da su zivotinje uhvacene u prirodi i zatvorene u terarije i kaveze.
Na primjer, sta mislis koliko mala tigrica (papagaj) moze prezivjeti u prirodi sad, da nekome pobjegne? Jako kratko, jer ne mogu letjeti vise od 3 sata, a poprilicno su "smotane" da bi se spasile od macke...
Razumijem poentu onoga sto hoces reci,ali jednog lava koji je rodjen i odrastao u zoo-u samo mozes osuditi na smrt pustajuci ga u divljinu.
To je istina.

Ali psa smo pripitomili iz potrebe, da čuva kuću, imanje i domaće životinje, mačku da lovi glodavce štetočine.... sad kad su već pripitomljeni sad je gotovo.
A držanje egzotičnih životinja čisto je pomodarstvo. Ne kažem da je na tvojim prijateljima da ih puste u divljinu već ljudi ne bi trebali kupovinom takvih životinja podržavati njihov lov i zatvaranje.

Zoološke vrtove treba postepeno ukidati. Nema smisla mučiti životinje radi toga da bi netko jednom u pet godina otišao u zoo i pogledao ih izbliza.
Tko se želi upoznati s njima, ima jako puno kvalitetnih dokumentaraca i snimaka, a postoje i foto-safariji tj. odlazak u otvorene rezervate kamo se može susresti s tim životinjama ako mu je baš do toga.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7127 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Julia-Klara » 01 Apr 2013, 23:59

Slazem se s tobom,ali po mom je mucenje i drzanje pasa u stanu,a veliki je broj takvih. Jedan prijatelj ima samojeda, znaci polarni pas, kojem je potrebna zima,radni je pas, a zivi u stanu... Njemu definitivno nij dovoljno dva puta izaci iz stana u setnju,ali tako je to.
Sasvim slobodno mogu reci da smo poprilicno egoisticni kad su u pitanju kucni ljubimci.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Sheval » 02 Apr 2013, 00:02

24h dnevno sam sa psom.
I na posao ide sa mnom,svugdje.
I znam 100%,za mene će uraditi sve.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120469
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Krokodil Behko » 02 Apr 2013, 00:02

Kome su zmije i gušteri ljubimci taj ne bi trebao biti na slobodi. Ok ptice, mačke, psi, hrčci ali gmizavce držati to je bolest.
online

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Katja » 02 Apr 2013, 00:03

Julia-Klara wrote:Slazem se s tobom,ali po mom je mucenje i drzanje pasa u stanu
I po meni.
Osim onih malih na baterije, ali njih jedva da smatram psima. :ooo

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Sheval » 02 Apr 2013, 00:05

Nemoje se vi ljutiti,ali nemate pojma.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7127 times
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Julia-Klara » 02 Apr 2013, 00:07

Sheval, sve je to ok :) Znam kako je , i znam da je tvoj pas dio tvoje porodice, a ne samo ljubimac

A Behko, sto su bolesnici? Zar nije sreca u tome da svi volimo razlicite stvari? Ja kod ovo dvoje ne vidim nista bolesno...
Ljudo koji vole zivotinje definitivno vole i ljude,tako da po meni nisu bolesni ni malo.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119784
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5689 times
Been thanked: 12246 times
Contact:
Status: Offline

Re: Egzotične i otrovne životinje kao kućni ljubimci

Post by Maja » 02 Apr 2013, 00:08

Još da dodam, zar smisao kućnog ljubimca nije da ga maziš, gnjaviš, ljubiš, igraš se s njim, šetaš ga...
Šta ćeš s paukom, zmijom... Pa vala i ribice su mi dosadne. Ništa drugo do dekoracija stana.

Image

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests