Ambalaža predstavlja novac koji bacamo

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Počeo otkup plastičnih boca u Sarajevu

Post by bubica » 26 Jun 2013, 11:56

Ovdje u Njemackoj plasticne boce se dobije 0,25cent za jednu da li od 2 litra ili 0,25l isto je, pice koje se u gajbi kupuje ali je u plasticnoj ambalazi takodje kosta 0,25centa ali ne bude unisteno automatom vec bude na traku prosledjeno koja vodi do gajbe.
Najlakse zaradjen novac :hihi , koju sam neugodnost skoro dozivjela :grana . Nasi radnici imaju kod nas besplatno bezalkoholno pice, tako da sam ja to uvijek kupovala u 6-er paklu i prazne boce su mi bacali u jednu vrecu. Uzmem ja tu vrecu sa nekih i odnesem na automat jer sam morala opet pice da kupim, stojim ja i ubacujem tih petstosedamesetsest flasica u automat kad javlja se jedna zena iza mene i kaze mi: uuuhhh kako je to tezak posao sakupljati ambalazu da bi se koji euro zaradio :plavi . jaoooo od tada samo gajbe kupujem
siromah nema sta a bogatas nema kad

Blackhawk
Status: Offline

Re: Počeo otkup plastičnih boca u Sarajevu

Post by Blackhawk » 26 Jun 2013, 12:03

bubica wrote:
Blackhawk wrote:Naravno onaj kome treba ce se znojiti i kao i uvijek omoguciti nekome da ne radi nista a da dobro zaradi.. Taj ce otkupljivati po maloj cijeni a prodat dalje po duplo ili troduplo vecoj.
Isto kao sto i bilo odmah kad se pocelo zeljezo otkupljivati, mala otkupna cijena a zeljeza bilo na svakom cosku i ti se obogatise..
Black moj sin je sa navrsenih 13 godina poceo dijeliti novine ovdje u Njemackoj, po jednim novinama je dobio 3 centa, imao je 275 primjeraka da podjeli, po kisi, po snijegu, ledu, po zvijezdanu jer su morale do 18h biti u postanskom sanducetu svake kuce. Nije to radio jer smo sirotinja nego je radio da stekne dojam o poslu i poveca svoj djeparac. To je radio do prosle godine, kada su svi njegovi prijatelji isli ""chillen"" on je isao djeliti novine. Prema tome nemam sazaljenja ni prema kome, naravno da u takvim stvarima uvijek ima onaj ko dobro zaradi i onaj ko malo zaradi, a kome je stalo da zaradi on ce ici raditi.
Razumijem ja to.. I ja sam sa toliko godina dijelio pozivnice za vakcinaciju djece.. Dobijao oko 20 Kf po pozivnici, a vecinom su bile za djecu negdje sa sela i brda pa sam biciklom se pentrao svugdje, jos nigdje ti adrese nema pa prvo skontaj gdje je adresa i ko je pa da odneses, il nadjes lika sa istim imenom i prezimenom i isto ime djeteta, al nije to taj ima neki drugi pa trazi dalje.. Iako bilo tesko, ja sam rado to radio jer bilo je lijepo dobiti 50-60 KM kad sve se podijeli..

Al ovdje je druga stvar, te flase po prosjeku kostaju 10-20 Kf po komadu, a oni daju ti toliko za 1kg.. eto behko rece otprilike 20 flasa u kg.. I sad ce on te flase prodati dalje za 10 kf.ili mozda cak i za 20 kf po komadu.. i za kg dobija 2 kM, sto znaci da ima profit od 1,7 KM po kg.. A to je velika zarada.. a ne rade nista.. samo ce otkupiti i dalje prodati a zaraditi ogromne novce..

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Počeo otkup plastičnih boca u Sarajevu

Post by paparaci » 26 Jun 2013, 15:31

bubica wrote:Ovdje u Njemackoj plasticne boce se dobije 0,25cent za jednu da li od 2 litra ili 0,25l isto je, pice koje se u gajbi kupuje ali je u plasticnoj ambalazi takodje kosta 0,25centa ali ne bude unisteno automatom vec bude na traku prosledjeno koja vodi do gajbe.
razlika je u tome bubice sto ti za tu flasu unaprijed vec platis tih 25 centi i dobijes ih nazad kad vratis ambalazu.
ovdje je rijec o flasama koje nemaju "pfand", jer to kod nas jos ne postoji.

Zagorka wrote:p.s.dobro je ovo.....naš narod frljekne bocu gdje stigne,to je pravilo,ovako će ih ostaviti u kraj i nešto uzeti za njih,samo nek se nije oznojio,njemu dosta.....nebi se drugačije potkupilo ni željezo,bilo je špareta i u šumi,poslije rata se mijenjao namještaj i samo bacaj do prve jaruge......
:bravo

a posto otkupljuju i najlon, moguce je da ce nam se rijeke ubrzo procistiti :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Ambalaža predstavlja novac koji bacamo

Post by Calla » 25 Jul 2013, 09:53

u Njemackoj je to kako ste svi i naveli poprilicno dobro razraden sistem,,
meni se svida da su od skora i na frankfurtskom aerodromu postavili na svim coskovima donatorske automate za ambalazu na kojima kada ubacite flasu imate mogucnost na tri do cetiri opcije da odlucite kome ce ta suma od ubacenih flasa da ide ,,,starim siromasnim ljudima sa malom penzijom ,,djeci samohranih majki ,,,gladnima( Tafel,)ili u glavnu centralu koja potpomaze siromasniji socijalni sloj njemackog stanovnistva.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Ambalaža predstavlja novac koji bacamo

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2018, 09:41

Naučnici su poboljšali prirodni enzim koji može razložiti plastiku


Image

Britanski naučnici su uspjeli poboljšati prirodni enzim koji može razložiti plastiku.
PET je čvrsta plastika koja se obično koristi u proizvodnji flaša za koje je potrebno nekoliko stotina godina da se razlože u prirodi. Modificirani enzim poznat kao PETase može početi razlagati isti materijal za svega nekoliko dana. Ovaj bi enzim mogao prestavljati revoluciju u procesu reciklaže te omogućiti efikasnije ponovno korištenje plastike.

Samo u Velikoj Britaniji se godišnje iskoristi 13 milijardi plastičnih flaša, a više od tri milijarde se ne reciklira.

Enzim je prvobitno otkriven u Japanu, a stvara ga bakterija koja "jede" PET. To je Ideonella sakaiensis, bakterija koja koristi plastiku kao svoj najveći izvor energije. Naučnici su još 2016. godine saopćili da su pronašli bakteriju koja je živjela u sedimentima na lokaciji za reciklažu u lučkom gradu Sakaiju.

"PET je u posljednjih 50 godina prisutan u ogromnim količinama, tako da to nije veliki period za bakteriju da evoluira i jede nešto što je proizveo čovjek", izjavio je profesor John McGeenhan koji učestvuje u aktuelnom istraživanju.

Poliesteri, grupa plastike kojoj PET pripada, također se pronalaze u prirodi.

"Oni štite lišće biljaka. Bakterija je evoluirala milionima godina kako bi to jela", dodao je McGeenhan. Naučnici nastavljaju proučavati enzim kako bi ustanovili kako je PETase evoluirao.

Stvoren je 3D model enzima korištenjem snažnih rendgenskih zraka, a kada su naučnici razumjeli njegovu strukturu, oni su primijetili da mogu poboljšati njegove performanse. To je ujedno i pokazatelj da enzim još uvijek nije optimiziran te da postoji potencijal da se mijenja.

Enzim PETase je testiran i na PEF plastici, predloženoj alternativi PET-u baziranoj na biljkama koja se slično sporo degradira u prirodi.

"Apsolutno smo zapanjeni jer je eksperiment pokazao da enzim radi bolje na PEF-u nego na PET-u", zaključio je McGeehan za BBC.


(klix)
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Ambalaža predstavlja novac koji bacamo

Post by Hurija » 05 Jul 2020, 17:26

:D Mislim da nije los biznis proizvodnjea gajbi ili saksija za cvijeće od stare plastične ambalaže jos uz malo kreativnosti i dekoracije
Ostalo je cutanje.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: Ambalaža predstavlja novac koji bacamo

Post by Mister No » 05 Jul 2020, 17:57

Hurija wrote: 05 Jul 2020, 17:26 :D Mislim da nije los biznis proizvodnjea gajbi ili saksija za cvijeće od stare plastične ambalaže jos uz malo kreativnosti i dekoracije
Imaju Gracanlije rade vjesalice, lajsne, podne elemente sto idu u objekte gdje tove stoku i sl.

Ali tacno si u pravu. Nedostaje neke estetike i kreativnosti da prošire asortiman.
High Hopes...

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Rum » 20 Jun 2021, 17:51

Image

Plastične su boce jednokratne i nisu namijenjene ponovnom punjenju jer mogu ispuštati štetne kemikalije i odlična su podloga za razmnožavanje bakterija.

Tijekom ljetnih vrućina, mnogi od vas zasigurno nose sa sobom bočicu s vodom. Kako biste izbjegli dodatne troškove, vjerojatno ste skloni u postojeću plastičnu bocu natočiti vodu iz slavine. Ali, prestanite to činiti jer je jako loše za zdravlje.

Plastične su boce jednokratne i nisu namijenjene ponovnom punjenju jer mogu ispuštati štetne kemikalije i odlična su podloga za razmnožavanje bakterija. Stručnjaci su najviše zabrinuti zbog bisfenola, kontroverzne kemikalije koja se koristi u proizvodnji plastične ambalaže, a povezuje se s utjecajem na spolne hormone.

"Bisfenol može poremetiti menstrualni ciklus i ovulaciju, utječe na hormonske promjene i povećava rizik od nastanka endometrioze, pa čak i raka dojke", upozorava dr. Marilyn Glenville.



Test na bakterije


Ni bakterije iz plastičnih boca nisu ništa bezazlenije. Više od 60 posto njih mogu uzrokovati infekcije i druge bolesti. Jedan se atletičar za potrebe istraživanja podvrgnuo testu na bakterije nakon tjedan dana pijenja iz iste boce.

Ispostavilo se da su bakterije u njegovu organizmu oformile 900.000 kolonija na samo jednom kvadratnom centimetru. Zabrinjava podatak da je to više bakterija nego na prosječnoj zahodskoj školjci.
Kako si pomoći?

Zapravo je vrlo jednostavno - prestanite reciklirati plastične boce. Popijte iz nje dozu koju ste kupili i bacite je. Ne želite li uvijek iznova kupovati vodu u plastičnoj ambalaži, uložite u prijenosnu staklenu ili bočicu od nehrđajućeg čelika, piše Independent.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42130
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13764 times
Been thanked: 12320 times
Status: Online

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Masamune » 20 Jun 2021, 18:07

To je tačno. Kod mene se drug bavio tim nekim testiranjem voda u Tuzli jedno vrijeme. Voda sa česme je u većini dijelova grada bila čišća od bilo koje u plastičnoj boci. Samo jedna u boci je bila u rangu sa vodom sa česme, ali sam zaboravio koja. Uglavnom je neka naša.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
vrhbosnica
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11970
Joined: 13 Oct 2019, 20:16
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by vrhbosnica » 20 Jun 2021, 18:11

Ja stalno punim te plasticne 🤦
Svima nama, kadli-tadli, valja krenuti na "finalno putovanje", u Dženet ili Džehenem, Raj ili Pakao, svejedno. Gdje ću ja završiti nije mi dostupno znati, ali znam jedno: poći ću iz Sarajeva...

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Šabović Adis » 20 Jun 2021, 18:13

Plastika - bljuc. Konzerve - bljuc.
Samo staklo!
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Maja » 20 Jun 2021, 18:14

Ovo znam odavno al zaboli me patka. Pijem sta stignem, kisnica, busotina, vodovod, kupovna.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Šabović Adis » 20 Jun 2021, 18:17

Kiklope! :valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by TAFKAP » 20 Jun 2021, 18:23

Maja wrote: 20 Jun 2021, 18:14 Ovo znam odavno al zaboli me patka. Pijem sta stignem, kisnica, busotina, vodovod, kupovna.
Boli te kuVac :D.

U plastičnim bocama puno BPA koji poremećuju hormone u organizmu, pisao sam već o tome na jednom od drugih topika.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Mister No » 20 Jun 2021, 19:42

Staklo je najbolje, međutim: Tesko, lomljivo a time i skupo kao ambalaža.
Last edited by Mister No on 20 Jun 2021, 19:48, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4502 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by ElTriconi » 20 Jun 2021, 19:47

Sto, necemo valjda cerat na osamdesetu pa da pazimo oklena pijemo 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20666 times
Contact:
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Rum » 20 Jun 2021, 19:49

ElTriconi wrote: 20 Jun 2021, 19:47 Sto, necemo valjda cerat na osamdesetu pa da pazimo oklena pijemo 🤔
Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4502 times
Status: Offline

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by ElTriconi » 20 Jun 2021, 19:50

Rum wrote: 20 Jun 2021, 19:49
ElTriconi wrote: 20 Jun 2021, 19:47 Sto, necemo valjda cerat na osamdesetu pa da pazimo oklena pijemo 🤔
Image
Prije ce jetra progorit veg te bakterije jamit maha :plavi
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11821
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2918 times
Been thanked: 2593 times
Status: Online

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Naseef Mushroom » 20 Jun 2021, 20:13

A inače su kole i energetska pića toliko zdrava da se moram brinuti ako ij pijem iz plastične flaše da će biti nesto štetno u njima :D.
To je ono kada naručiš dijetalnu kolu i na to 5 hamburgera
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 50779
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 18867 times
Been thanked: 21378 times
Status: Online

Re: PRESTANITE PITI IZ PLASTIČNIH BOCA / Bakterije i kemikalije u njima štetnije su nego što mislite

Post by Zanki » 20 Jun 2021, 20:17

Zašto niko ne voli Cocktu, meni ona najdraža
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests