Prirodne katastrofe - aktuelno

Naši ljubimci, priroda, čuvanje okoliša.

Moderator: spacebound

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Uragan Sandy

Post by blento59 » 28 Oct 2012, 23:37

hvala
ne sikiraj se
cuva bog blentave
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

dacina_curica
Status: Offline

Re: Uragan Sandy

Post by dacina_curica » 28 Oct 2012, 23:42

blento59 wrote: evo sad bas gledam vijesti
prije manje od sat vremena bilo je udaljeno od mene 500 milja, sad kazu 200
Ubrzalo..jutros se kretalo samo oko 20 milja po satu, mozda se i putelja promijenila onda. Osim toga imaju dva modela, americki i evropski pa po americkom oluja udara juznije a po evropskom ide prema NJ. Samo nek je centar sto dalje od gradova, ljudi. Materijalna steta se nadoknadi.

Ljudi se jesu uspanicili i vjerovatno i vise nego sto treba ali neka. bolje i to nego da im je svejedno pa ih glave kosta.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Uragan Sandy

Post by String » 28 Oct 2012, 23:44

blento59 wrote:
String wrote:Grijat' ce vas plodovi Afganistana....dosta ste ih ubrali... :p
o cemu ti trabunjas
kakve ja imam veze sa afganistanom i hiljade bosanaca koji zive ovdje
Joj izvini ja zaboravio da ste vi tamo oslobodjeni placanja poreza...
Image

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Uragan Sandy

Post by blento59 » 28 Oct 2012, 23:49

i sad smo mi krivi sto nam uzimaju porez i trose tamo gdje nam se ne svidja
ima li drzave na svijetu da ne uzima porez
ne lupetaj bogati
je li ti odlucujes gdje idu pare od poreza koji ti drzava uzima
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Uragan Sandy

Post by Katja » 29 Oct 2012, 10:15

Nisam baš shvatila, Blento, ti si negdje u državi NY?
Kakvo je sada stanje?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Krokodil Behko » 21 May 2013, 09:04

Image

Najmanje 91 osoba, uključujući 20 djece, poginula je u ogromnom tornadu koji je zahvatio predgrađa Oklahoma Cityja, saopćili su američki zvaničnici.

Najgora situacija je u predgrađu Moore, koje se nalazi južno od Oklahoma Cityja, gdje su naselja poplavljena, a škole potpuno uništene. Brzina vjetrova je dosezala i 320 km/h. U bolnicama se nalazi oko 120 osoba.

Američki predsjednik Barack Obama je proglasio stanje velike katastrofe u Oklahomi. Naredio je federalnim vlastima da se pridruže u potrazi i pomaganju stanovništvu.

Tornado je zahvatio Moore u ponedjeljak, a na tlu se zadržao 45 minuta. U ovom predgrađu živi blizu 50.000 ljudi. Medicinske službe su javile da među 91 žrtvom ima 20 djece. Tornado je direktno pogodio osnovnu školu Plaza Towers, otkinuo joj krov i oborio njene zidove. Oštećena je i škola Brianwood, a učitelji su učenike izveli na sigurno.

Očevici su rekli da su mnogi objekti potpuno uništeni, kao i da je vjetar nosio staklo, kamenje i brojne ostatke.

[ytube][/ytube]
online

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Dalia » 21 May 2013, 13:35

Karma is a bitch.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Dust » 21 May 2013, 23:47

:roll
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Katja » 21 May 2013, 23:59

Dust wrote: :roll
Ja u to ne vjerujem... mislim, ne vjerujem da ljudi baš uvijek misle to što i pišu. :)

Jednom sam se s Ruanom natezala kad je u Srbiji neki luđak pobio desetak ljudi među kojima i dvogodišnje dijete, a ona tvrdila nešto slično ovome karma is a bitch, te da je taj dvogodišnjak zaslužio umrijeti.
Ali nešto ne vjerujem da kad bi netko ispred nje stavio to dijete da bi mu mogla pucati u glavu, jer znam da nije takva,
kao što ne vjerujem da netko ispred Dalie stavi tijela dvadesetoro poginule djece, da bi ona likovala nad njihovom smrću,
jer koliko sam čitala njene postove - i ona se čini ok.

Ljudi nekad jednostavno kažu što ne misle... ja bih rekla da zbrzaju. :D

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Dalia » 22 May 2013, 16:33

Pa smeta mi da su ovo vijesti, da se svi sažalijevaju, da Obama plače kad u Americi pogine pet ljudi jer neki luđak taj dan
popizdi i pobije ih, a ovamo je indirektno skrivio smrti stotine hiljada, a Amerikanci to sve šutke posmatraju i opravdavaju.
Nije mi drago kad neko umre, znam kako je kad nemaš nekog bližnjeg znam svu bol, ali imam potrebu da izrazim svoje mišljenje.
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119707
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5658 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Online

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Maja » 22 May 2013, 22:27

Sad kažu da nije poginulo 91 već 24.

dacina_curica
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by dacina_curica » 23 May 2013, 17:47

Dalia :) Cinis mi se kao fino djevojce, vjerujem da si empaticna inace ali komentar je neumjesan ipak. :)

Ovo JESU vijesti, globalne vijesti svakako jer se radi o vremenskoj nepogodi i njenim zrtvama. Kao sto je i zemljotres u Kini i Afganistanu, kao one silne nesrece u Tajlandu i Japanu. Sve su to globalne vijesti, nema biranja o kome pisati ao kome ne. Obama nema nista sa ovim, osim toga otkud mi znamo da li Obama oplakuje ili likuje nad civilnim zrtvama u Afganistanu....Nemoj pustiti da ti negativna osjecanja prema tome sta mislis da ja Amerika zamagle osjecaje empatije nad zrtvama VREMENSKE NEPOGODE jer medju njima su i dvije bebice, mnogo djecice i starih ljudi...to je najnemocniji dio populacije i ako niko nema ama bas ikakve veze sa tim na sta se ti zgrazas onda su to upravo ove zrtve.

Zalosno je ovo, nema straha do ovog od Majke Prirode....

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by harlekin » 23 May 2013, 18:34

Dalia wrote:Pa smeta mi da su ovo vijesti, da se svi sažalijevaju, da Obama plače kad u Americi pogine pet ljudi jer neki luđak taj dan
popizdi i pobije ih, a ovamo je indirektno skrivio smrti stotine hiljada, a Amerikanci to sve šutke posmatraju i opravdavaju.
Nije mi drago kad neko umre, znam kako je kad nemaš nekog bližnjeg znam svu bol, ali imam potrebu da izrazim svoje mišljenje.
:ljub
ne moras bit tako fina,slobodno reci dabogda pokrepali ko zecevi,svaki vikend ih nosao neki tornado,da oce puhnut tako da ih odnese u sred tihog okena,meni je iskreno drago kad ih pogodi kakva nesreca to dodje kao neki stoti dio duga,pobili su vise nevinih ljudi nego sve drzave zajedno,oni kukaju kad im vjetar srusi par kuca,a srusili stotine gradova,atomske bacali na ljude,i sad trea zalit ih?da sam shaman kakav sad bi isao tamo prizivat uragane :jupi

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: U tornadu u Oklahomi poginula 91 osoba (VIDEO)

Post by Sheval » 23 May 2013, 19:37

Stvarno je ovaj Svijet mali.
Sasvim slučajno prebacim na RTL kad tamo uživo iz SAD-a,o tornadu.
Neki čovjek sa mikrofonom,čujem poznat glas.
Kad tamo moj frend Slovenac daje izjavu.
Lik svake godine za vrijeme sezone tornada uzima godišnji odmor i ide na jug SAD-a.
:respekt

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Matthew- Oluja stoljeća

Post by storm » 07 Oct 2016, 07:53

Image
OLUJA STOLJEĆA Matthew odnio preko 330 života, Florida se sprema na udar - stižu čak dva uragana

Foto: FAH

KAKO se uragan Matthew približava istočnoj obali Floride, u područjima koje je oluja poharala prijašnjih dana broj žrtava rapidno raste, tako da se na Haitiju službeni broj mrtvih popeo na najmanje 339 ljudi.

Haiti je daleko najteže pogođen, od svih karipskih država kojima je Matthew prošao. Četiri žrtve prijavljene su u Dominikanskoj Republici, dok je na Kubi i Bahamima, zasad, samo nastala materijalna šteta.

Oluja desetljeća

Amerikanci se spremaju za najžešću oluju u posljednjih deset godina. Predsjednik SAD-a Barack Obama proglasio je u četvrtak izvanredno stanje na Floridi, u Južnoj Karolini i Georgiji, a više milijuna ljudi iz priobalnog područja u tim državama bilo je prisiljeno na evakuaciju.

S obzirom na to da snaga Matthewa ne kopni i da se još uvijek radi o vrlo opasnom uraganu 4. kategorije, stručnjaci predviđaju da bi mogli proći tjedni, čak i mjeseci prije nego što će se ljudi iz najugroženijih područja moći vratiti u svoje domove.

Uz udare vjetra do 215 kilometara na sat, meteorolozi predviđaju da će najveća oštećenja nastati od plimnog vala za koji procjenjuju da će doseći visinu od tri metra, a visina valova u olujom zahvaćenim područjima mogla bi biti i iznad sedam metara.

http://www.youtube.com/watch?v=7C1uSK68gSQ

Najrazorniji uragan na Floridi u zadnjem stoljeću

Iz Američkog nacionalnog meteorološkog centra su objavili kako bi se Matthew mogao pretvoriti u najrazorniji uragan koji je pogodio sjeveroistok Floride u posljednjih 118 godina. Zbog toga je u nekim gradovima na Floridi na snazi policijski sat koji bi se mogao produžiti na cijeli dan, bude li za to potrebe.

Posljednju oluju koja je pogodila američku obalu s naletima vjetra većim od 170 kilometara na sat 2005. godine je izazvao uragan Wilma.

Osim za stanovnike i njihove nekretnine, Matthew je opasno zaprijetio i američkom svemirskom programu, jer se približio Cape Canaveralu koji je označen kao najvjerojatnije mjesto udara na kopno. No, nastavi li se oluja kretati uz obalu, Kennedy Space Center će izbjeći moguća teža oštećenja.

"Oprema i postrojenja vrijedna milijarde dolara su u opasnosti. Ovo mjesto nikada nije doživjelo takvu prijetnju od uragana", napisao je ekspert za uragane Jeff Masters na svom portalu wunderground.com.

Guverneri najugroženijih država uputili su pozive svojim sugrađanima da ne oklijevaju s evakuacijom, jer im to može spasiti život, a posebno je dramatičan bio guverner Floride Rick Scott.



Evakuacije

"Ako ste neodlučni, samo pomislite na one ljude koje je ovaj uragan već ubio. Vrijeme istječe", rekao je Scott u svom obraćanju stanovnicima Floride te procijenio kako će zbog Matthewa milijuni njih ostati bez električne energije.

Scott je angažirao pripadnike Nacionalne garde, a u unutrašnjosti Floride, Georgije i Južne Karoline otvorena su skloništa za one koji su se morali evakuirati iz priobalnih područja. Osim u ove tri savezne države, izvanredno stanje je proglašeno i u Sjevernoj Karolini.

"Uragan Matthew je ozbiljna prijetnja. Slušajte lokalne službenike i brinite jedni o drugima", poručio je američki predsjednik putem Twittera.

Iz centra za uragane u prvim satima petka ipak su stigle optimističnije najave o slabljenju uragana u sljedećih 48 sati.



Na Floridu stižu dva uragana

Trenutne prognoze smjera kojim će se Matthew kretati ukazuju na to da će nakratko udariti u Floridu kroz sljedeća dva dana. No, to nije nagore što bi se moglo dogoditi SAD-u.

Kako piše WPTV, na Atlantiku se formirala tropska oluja Nicole koja je u međuvremenu prerasla u uragan prve kategorije. Inicijalne prognoze govorile su da će Matthew proći uz istočnu obalu te se naposljetku okrenuti prema Atlantskom oceanu, no sada postoji mogućnost interakcije između Nicole i Matthewa što bi stvorilo takozvani Fujiwharin efekt.

Znači da dva centra ciklona/uragana kruže jedan oko drugoga i smanjuju udaljenost između njihovih područja niskog tlaka zraka. Ako se takva interakcija dogodi u ovom slučaju, to bi značilo da će se Matthew potencijalno okrenuti nazad prema Floridi i ponovno udariti obalu.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Matthew- Oluja stoljeća

Post by Chloe » 07 Oct 2016, 08:03

Trenutne prognoze smjera kojim će se Matthew kretati ukazuju na to da će nakratko udariti u Floridu kroz sljedeća dva dana. No, to nije nagore što bi se moglo dogoditi SAD-u.
:ljut

@Spini je na Floridi ... :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Matthew- Oluja stoljeća

Post by Socrates » 07 Oct 2016, 08:06

Nadam se da je Spinerka u redu. :tjesi
. . . . . . . . .

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Matthew- Oluja stoljeća

Post by Pasaga » 07 Oct 2016, 08:12

Socrates wrote:Nadam se da je Spinerka u redu. :tjesi
...imal ista HARP sa tom sit. ....
:123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Matthew- Oluja stoljeća

Post by storm » 07 Oct 2016, 08:15

Pasaga wrote:
Socrates wrote:Nadam se da je Spinerka u redu. :tjesi
...imal ista HARP sa tom sit. ....
:123
Ima sigurno.....nema nikakve veze što smo posjekli pola planete a drugu zatrovali....HAARP je bitan

spin je ok, van je predviđenih kretanja oluje...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Matthew- Oluja stoljeća

Post by Pasaga » 07 Oct 2016, 08:21

storm wrote:
Pasaga wrote:
Socrates wrote:Nadam se da je Spinerka u redu. :tjesi
...imal ista HARP sa tom sit. ....
:123
Ima sigurno.....nema nikakve veze što smo posjekli pola planete a drugu zatrovali....HAARP je bitan

spin je ok, van je predviđenih kretanja oluje...
:auf
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Ekologija, priroda, životinje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests