3D modeliranje - Programi

Sve o kompjuterima
Post Reply
Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

3D modeliranje - Programi

Post by Lebowski » 09 Jun 2014, 23:30

Da iskoristim priliku dok je Bla tu pa da priupitam ima li iskustva sa ovim.. :ooo

Ovo jesu komplikovani programi i zahtijevaju puno vremena da se nešto korisno uradi ali...
U dosta slučajeva može zamijeniti Photoshop a u mnogim stvarima su i bolji od njega, konkretno za ovako nešto

Image


Bla, šta misliš, ako može kratko objašnjenje zašto šta? :D

Koji su najbolji za modeliranje objekata, unutrašnjosti prostorija, eksterijera, likova..bla bla

Blender, 3dsMax, Cinema4D... koje je "najoptimalnije" :ooo rješenje za početnike?

Meni bi trebao neki za modeliranje manje kućice pa koji je najpogodniji za to, al da ne bude neki od onih specijaliziranih za to, tipa 3D Architect, ružno mi tamo izgleda sve to.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Bla » 09 Jun 2014, 23:45

Pretpostavljam da nije riječ o nekom arhitektonskom zdanju po kojem će se graditi nego da je u pitanju izrada nekog 3d modela koji će se iskoristiti za neku sliku, animaciju ili tako nešto?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Krokodil Behko » 09 Jun 2014, 23:53

Bla wrote:Pretpostavljam da nije riječ o nekom arhitektonskom zdanju po kojem će se graditi nego da je u pitanju izrada nekog 3d modela koji će se iskoristiti za neku sliku, animaciju ili tako nešto?
Možda hoće da se ženi, pa planira i 3D printer, da isprinta kuću.
online

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Lebowski » 09 Jun 2014, 23:56

Bla wrote:Pretpostavljam da nije riječ o nekom arhitektonskom zdanju po kojem će se graditi nego da je u pitanju izrada nekog 3d modela koji će se iskoristiti za neku sliku, animaciju ili tako nešto?
Ma da, treba mi za sliku da imam neku predstavu o objektu, nikakve animacije.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Bla » 10 Jun 2014, 00:15

Ovako, prvo da kažem da stvarno nije moj fah, al' sam se igrao s tim stvarima više iz neke radoznalosti nego iz neke konkretne potrebe.

Problem je što je sa skoro svim tim aplikacijama prilično blaga "learning curve" (ne znam vala kako bi ovo na našem i rekao). Ili drugim riječima, ako se kreće od nule, treba puno vremena da se ovlada korištenjem velikog broja i parametara i opcija i alata potrebnih za uspješno korištenje istih. Ili još jednostavnije, traži dugoročnu posvećenost koju slobodno možeš mjeriti u godinama.
S nekim će period učenja biti nešto kraći s nekim duži, ali ništa toliko značajno da će uštediti neko znatno vrijeme. Ako se već kreće od nule ja bi se svakako odlučio za Blender iz prostog razloga što je open source, dakle, slobodno je dostupan i nemaš problema oko dobavljivosti, ima finu online zajednicu, sasvim dovoljno literature i tutoriala, što pisanih što snimljenih videa po YT. Nije mu baza korisnika tako velika kao npr. ona 3DS-a ali nije ni mala. Šta god da odabereš, svakako krećeš od lopte :D. i zaboravi da ćeš u neko dogledno vrijeme raditi stvari kao što su mnogobrojni objekti nekog interijera.
Naravno imaš i mnogih gotovih objekata koje je npr. raja radila i koji se mogu koristiti. Npr. ako pravim sobu, i treba mi TV, možda ću jednostavno uzeti neki već napravljeni model TV-a a ne modelirati svoj.
To je prisutno i kod komercijalnih aplikacija takođe. Za 3ds sigurno i više, al' vjeruj mi da ti to u ovom stadiju ništa ne znači. Jer osnove kreću od razvlačenja loptice na razne načine, pa ostalih primitivnih objekata, te kombinovanje njih, pa onda pomalo ulaziš u modifikovanje i apliciranje kojekakvih filtera itd.

S druge strane, ako ti je želja jedino da napraviš kuću i da napucaš u nju nekakve kauče, bijelu tehniku, sazidaš zidove, postaviš prozore i sl. onda imaš specijalizovanih programa za takvo nešto gdje već imaš gotove modele raznoraznih stvari i koje slažeš onako kako hoćeš. Npr. Chief Architect.
Ali to nema veze sa pravim 3d modeliranjem "from the scratch".

Valjda nisam fulio temu.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by mehaning » 09 Jan 2016, 12:06

Krokodil Behko wrote:
Bla wrote:Pretpostavljam da nije riječ o nekom arhitektonskom zdanju po kojem će se graditi nego da je u pitanju izrada nekog 3d modela koji će se iskoristiti za neku sliku, animaciju ili tako nešto?
Možda hoće da se ženi, pa planira i 3D printer, da isprinta kuću.
Ja baš nedavno izmodelirao i isprintao jednu... :valja


Image

Image

User avatar
Nedo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 437
Joined: 20 Nov 2014, 01:25
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Nedo » 09 Jan 2016, 12:41

Ako si bas bas pocetnik u 3D modeliranju onda pocni sa najjednostavnijim programom SketchUp. Nakon sto zavrsis model onda ga prebacis u Artlantis studio gdje mu zadajes materijalizaciju, dodajes elemente tipa ljude, auta, namjetaj, drvece itd. poslije namjestis parametre za rendering i pustis da odradi svoje. Mozes izvuci solidne slike na taj nacin....

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Edin' » 20 Apr 2016, 12:37

Jel neko radio sa Lumion-om ? program za 3d animacije da li ima neki još takav sličan njemu ?
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

IgorNS
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 03 Nov 2015, 11:30
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by IgorNS » 18 Jul 2016, 16:05

Ako nekome treba pomoc oko izrade 3D modela, 3D ilustracije .. slobodno se javi :)
______________
3D modeliranje

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Melek » 18 Jul 2016, 16:28

Znaci i Lebowski je bio orjunas, to tek sad ovdje vidim :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Edin'
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 419
Joined: 29 Oct 2010, 19:56
Location: Westeros
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by Edin' » 28 Jul 2016, 07:59

https://vimeo.com/176560171 (pw:312527)

To sam ja za svoju firmu radio ,msm firma se bavi izgradnjom benzinskih stanica pa je trebvalo idejno rješenje za neku firmu u Cazinu.
Crtano u Sketchupu ,renderovano u Lumionu
"The lion doesn't concern himself with the opinions of the sheep."

User avatar
KREMENAC
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3115
Joined: 27 Jul 2018, 02:43
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: 3D modeliranje - Programi

Post by KREMENAC » 28 Jul 2018, 07:20


Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests