Procesori i grafičke kartice

Sve o kompjuterima
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2016, 09:11

Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Ništa. Za HDD ne dajem nijedan fening. Bezvrijedan.
Kako kome? ;) Meni nije bezvrijedan. Ja sam napravio kombinaciju SSD 950 pro

Image

sa HDD

Image

Na HDD imam svoju arhivu. I sto je najbitnije, HDD koristim iz starog kompjutera, dakle od 2009 god.

E baš super. Može li to i u laptopu da se napravi? :kafa
Čini mi se da je neko skoro pomenuo, kako je tehnologija još uvijek zavisna od prostora i to bi bilo to. Nemam namjeru kupovati centralnu, ali siguran sam da ne treba mnogo prostora za dobar procesor i dobru grafiku.

Kad se samo sjetim svoje centralne (kako sadašnje tako i bivše) dođem do zaključka da za smještanje procesora, hladnjaka i ventilatora treba više mjesta, nego što ga ima u utrobi cijelog laptopa.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Bla » 17 Jun 2016, 09:17

Krokodil Behko wrote: E baš super. Može li to i u laptopu da se napravi? :kafa
Pa s laptopima je takva stvar da mora biti predviđeno tako nešto. Pa samim tim i odgovor je, u nekima može, a u nekima ne može.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2016, 09:31

Znači ne može, do idućeg proljeća, pošto neću ni da provjerim koliko košta takvo što.
Zapravo, ni ne treba mi. U ovom trenutku, imam free 200 GB/240, pa to bi baš bilo bacanje para kroz prozor. Tačnije, bacanje prozora kroz pare, pošto planiram mijenjati stolariju na jesen :ideja
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Vladimir RUS » 17 Jun 2016, 18:51

Otiđi u neki servis pa nek ti oni našteluju laptop po želji. Laptop je modularno ovozemaljsko sokoćalo koliko i desktop (ako izizmemo bateriju) tako da možeš ubaciti jače komponente samo nije toliko "popularno" mijenjati komponente u laptopa upravo zbog baterije, ali može da se uradi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2016, 20:38

Čini mi se da postoje procesori koji se ne mogu mijenjati.
Ili je zapravo riječ o laptopima, u kojima ne možeš mijenjati procesor? :misli
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Vladimir RUS » 17 Jun 2016, 21:12


User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 17 Jun 2016, 21:22

Pomaže to, samo što ja mislim da izmjena procesora iziskuje prekompoziciju još nekih stvari. Npr ako je ploča DDR2, nisam siguran da bi tu procesor i3 ili i5 bio najkompatibilniji, vjerovatno se tiče i grafike, a možda i zbira GB na RAM-u, kako bi to sve radilo kako treba i kako bi se investicija isplatila.
Tačnije, isplati se ako je laptop neki skuplji. Ovako, dok kupim procesor i platim da se samo on promijeni to je 100 maraka. Dodajmo tu još 100 maraka ostale prekompozicije. Čini mi se da je bolje zadržati tih 200, prodati laptop, pa onda sastaviti i kupiti koliko-toliko "aktuelan" laptop.
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 17 Jun 2016, 23:52

Vladimir RUS wrote:Otiđi u neki servis pa nek ti oni našteluju laptop po želji. Laptop je modularno ovozemaljsko sokoćalo koliko i desktop (ako izizmemo bateriju) tako da možeš ubaciti jače komponente samo nije toliko "popularno" mijenjati komponente u laptopa upravo zbog baterije, ali može da se uradi.
To nije istina. Laptopi nisu totalno ne-modularni... ali rec da je modularan kao i desktop je 100% glupost. Pogotov noviji modeli su tako kompaktno zapakovani da tu nemozes nista ugradit osim original dijelova. Ako laptop ima poklopac na dnu preko kojeg mozes doc do diska, rama i wifi modula i ako bios nema neke stupidne white-liste mozes bit jako sretan. Sve ostalo je ko dobitak na lutriji.

A i meni su ljudi koji gotive laptop kao zamjenu za desktop malo smijesni.. laptop je super stvar kao mobilni racunar ako mu je baterija nova. Nakon dvije godine ili mijenjas bateriju ili laptop.. to je to. Kao zamjena za desktop samo ako ga stavis na dobar stalak i u kombinaciji sa tastaturom i misem. Laptop po sebi nije napravljen za upotrebu na stolu... ergonomicna katastrofa.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 18 Jun 2016, 10:01

Jeste, u pravu si ali nema odgovora na pitanje ku'ću s kablovima u mp3?
Htio ti priznati ili ne, postoje i ljudi koji žele da im soba liči na sobu, a ne na trafo stanicu.
Windows PC je prevaziđen, upravo iz tih dizajnerskih razloga, kao najružniji proizvod u historiji svijeta.
Čini mi se da Bla reče, kako se pored Applea i drugi desktop računari sad proizvode upakovani kao i iMac, pa tako da se ni na novim desktopima, ne može bogzna koliko manevrisati, oko promjene hardwera.
Tačnije, Apple je sa prvim Macom bio pijetao koji je kukuriknuo, ne samo prije zore, nego i prije ponoći. Sad eto, drugi ih slijede, jer tehnologija je napokon osvojena i sve je više ljudi koji se sve manje zajebavaju s tim hardwerskim rokadama.
Instant proizvodnja pojeftinjuje finalni proizvod.
Pregledaj na Piku, ima quad core procesora i po 30 maraka, a to je baš jeftino.
To znači da se takvim rokadama još samo bavimo mi, na dnu te neke ljestvice po potrebama za snagom računara ali i po platežnim sposobnostima.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Nole » 18 Jun 2016, 10:05

Krokodil Behko wrote:
Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:Ništa. Za HDD ne dajem nijedan fening. Bezvrijedan.
Kako kome? ;) Meni nije bezvrijedan. Ja sam napravio kombinaciju SSD 950 pro

Image

sa HDD

Image

Na HDD imam svoju arhivu. I sto je najbitnije, HDD koristim iz starog kompjutera, dakle od 2009 god.

E baš super. Može li to i u laptopu da se napravi? :kafa
Čini mi se da je neko skoro pomenuo, kako je tehnologija još uvijek zavisna od prostora i to bi bilo to. Nemam namjeru kupovati centralnu, ali siguran sam da ne treba mnogo prostora za dobar procesor i dobru grafiku.

Kad se samo sjetim svoje centralne (kako sadašnje tako i bivše) dođem do zaključka da za smještanje procesora, hladnjaka i ventilatora treba više mjesta, nego što ga ima u utrobi cijelog laptopa.
od ovih sranja već pizdim, i na trpezarijskom stolu mu neka grafička, po celom stanu delovi od kompjutera...čudi me da žena to već nije pobacala....

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 18 Jun 2016, 14:30

Krokodil Behko wrote:Jeste, u pravu si ali nema odgovora na pitanje ku'ću s kablovima u mp3?
Htio ti priznati ili ne, postoje i ljudi koji žele da im soba liči na sobu, a ne na trafo stanicu.
Windows PC je prevaziđen, upravo iz tih dizajnerskih razloga, kao najružniji proizvod u historiji svijeta.
Čini mi se da Bla reče, kako se pored Applea i drugi desktop računari sad proizvode upakovani kao i iMac, pa tako da se ni na novim desktopima, ne može bogzna koliko manevrisati, oko promjene hardwera.
Tačnije, Apple je sa prvim Macom bio pijetao koji je kukuriknuo, ne samo prije zore, nego i prije ponoći. Sad eto, drugi ih slijede, jer tehnologija je napokon osvojena i sve je više ljudi koji se sve manje zajebavaju s tim hardwerskim rokadama.
Instant proizvodnja pojeftinjuje finalni proizvod.
Pregledaj na Piku, ima quad core procesora i po 30 maraka, a to je baš jeftino.
To znači da se takvim rokadama još samo bavimo mi, na dnu te neke ljestvice po potrebama za snagom računara ali i po platežnim sposobnostima.
Znas kolko toplote razvijaju komponente dovoljno jake da se koriste u profesionalnim workstations? Sta mislis na cemu se racunaju malo zahtjevniji poslovi? Laptope i mini PC-ove tu mozes okacit maloj maci na rep. Tako da se to sto ti zoves PC.. sve vise korist samo na vrhu.. u profesionalne svrhe a ne obrnuto kao sto ti mislis. I tu rijetko ko koristi smece kao apple mac pro.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 18 Jun 2016, 19:26

Notos wrote:
Krokodil Behko wrote:Jeste, u pravu si ali nema odgovora na pitanje ku'ću s kablovima u mp3?
Htio ti priznati ili ne, postoje i ljudi koji žele da im soba liči na sobu, a ne na trafo stanicu.
Windows PC je prevaziđen, upravo iz tih dizajnerskih razloga, kao najružniji proizvod u historiji svijeta.
Čini mi se da Bla reče, kako se pored Applea i drugi desktop računari sad proizvode upakovani kao i iMac, pa tako da se ni na novim desktopima, ne može bogzna koliko manevrisati, oko promjene hardwera.
Tačnije, Apple je sa prvim Macom bio pijetao koji je kukuriknuo, ne samo prije zore, nego i prije ponoći. Sad eto, drugi ih slijede, jer tehnologija je napokon osvojena i sve je više ljudi koji se sve manje zajebavaju s tim hardwerskim rokadama.
Instant proizvodnja pojeftinjuje finalni proizvod.
Pregledaj na Piku, ima quad core procesora i po 30 maraka, a to je baš jeftino.
To znači da se takvim rokadama još samo bavimo mi, na dnu te neke ljestvice po potrebama za snagom računara ali i po platežnim sposobnostima.
Znas kolko toplote razvijaju komponente dovoljno jake da se koriste u profesionalnim workstations? Sta mislis na cemu se racunaju malo zahtjevniji poslovi? Laptope i mini PC-ove tu mozes okacit maloj maci na rep. Tako da se to sto ti zoves PC.. sve vise korist samo na vrhu.. u profesionalne svrhe a ne obrnuto kao sto ti mislis. I tu rijetko ko koristi smece kao apple mac pro.
Dobro, u pravu si :ok

Nego, kad smo već na temi o procesorima, da te pitam nešto, ako mže?

Imamo tu neku tehnološku podjelu na monojezgrene, dual core, quad core, octa core. E sad, tu upada Intel sa tim svojim oznakama i3, i5, i7.
Koji su oni sad i koliko jezgri koji od njih ima?

Kontam ovo je svakako tema o procesorima i grafičkim, pa ono ne bi bilo loše da ima tih nekih referentnih podataka :hihi

Usput, šta su logičke jezgre u procesorima?
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 18 Jun 2016, 19:58

Krokodil Behko wrote: Imamo tu neku tehnološku podjelu na monojezgrene, dual core, quad core, octa core. E sad, tu upada Intel sa tim svojim oznakama i3, i5, i7.
Koji su oni sad i koliko jezgri koji od njih ima?

Kontam ovo je svakako tema o procesorima i grafičkim, pa ono ne bi bilo loše da ima tih nekih referentnih podataka :hihi

Usput, šta su logičke jezgre u procesorima?
Kolko znam nema cvrste podijele po broju jezgra, to je vise podjela po klasama.

Nisam siguran kolko se kontas u tehniku softwera i operativnih sistema, al stvar je da je danas vecina softwera optimirana da radi na vise jezgra ili procesora. Tj. programi su interno podijeljeni na vise "threads" koji paralelno rade i svaki od njih koristi po jedno jezgro. Software koji nije optimiran (a ima takvih) da koristi vise jezgri ne radi brze na procesoru sa vise jezgri.

Logicka jezgra kako ih zoves je intelova Hyper-Threading tehnika uvedena sa pentium 4. Na operativnom sistemu imas inace puno procesa koji rade paralelno i normalno operativni sistem tu salta procese po jezgrima i svakom procesu dodijeli odredjeno vrijeme na procesoru. Hyper-Threading taj proces malo ubrzaje.. jedno jezgro se koristi optimalnije nego bez HT. Mislim da je dobitak negdje oko 10-15% brzine ako se ne varam.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 18 Jun 2016, 20:03

Notos wrote:Software koji nije optimiran (a ima takvih) da koristi vise jezgri ne radi brze na procesoru sa vise jezgri.

Znači, držati se standardnog software, a ako je gamerska konfiguracija, za svaki slučaj i sve ostalo da bude "pojačano". Mislim na hardware.

Morat ću još malo da češljam, prije nego odem u šoping, jer sam negdje na nekom sajtu čitao statistike i doznao da postoje procesori (opšta upotreba) koji godišnje mogu potrošiti i $80 struje :D. Tako ja to razumjeh :cudi
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 18 Jun 2016, 20:28

Moderni procesoru kad nisu optereceni trose jako malo. Moj trentuno skakce na oko 9W.. tek kad se optereti trosi vise.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 23 Jul 2016, 17:43

Zvijer za igrače: Nvidia predstavila svoju najjaču grafičku karticu

Image
Nvidia je objavila dugo očekivani Titan X, najmoćniju grafičku karticu jednog od vodećih svjetskih proizvođača grafičkih procesora za personalne računare i mobilne uređaje.

Dok je nedavno objavljena kartica GTX 1080 iznenadila performansama koje nadmašuju prošlogodišnji model Titana X, nova grafička kartica bazirana na Pascal arhitekturi sa sobom nosi 12 GB GDDR5X memorije i 3.500 jezgara radnog takta od 1.53GHz.

Nvidia naziva novog Titana X "najvećim grafičkim procesorom ikada izgrađenim", a pored navedenih specifikacija sadrži nevjerovatnih 12 milijardi tranzistora.

Ovu poslasticu platit ćete blizu 1.000 eura. Na policama Evrope i Sjedinjenih Američkih Država grafička kartica će se naći 2. augusta.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2016, 16:47

E, samo da pitam nešto :D

Ako negdje piše quad core, podešen na 2.2 ghz, da li to znači da sve četiri jezgre zajedno ferceraju i imaju toliko, ili je svaka od njih? Hvala na odgovoru :D
online

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by toxic » 09 Nov 2016, 18:03

Krokodil Behko wrote:E, samo da pitam nešto :D

Ako negdje piše quad core, podešen na 2.2 ghz, da li to znači da sve četiri jezgre zajedno ferceraju i imaju toliko, ili je svaka od njih? Hvala na odgovoru :D
Svaka za sebe. Nema na cemu :D
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Bla » 09 Nov 2016, 19:00

daj ba behko, pa nisu orasi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 09 Nov 2016, 21:42

Dobro, hvala vam :D
Ako može, još jedno pitanjce,
Može li se grafička AMD Radeon HD 6650M 1 GB VRAM, nekad u budućnosti makar, učiniti kompatibilnom sa windows 10, pošto to, kako mi se čini, u ovom trenutku nije moguće. Provjereno i napaćeno :lupa
Navodno će AMD kasnije lansireti driver za tu stvar.

De, pomozite malo jbg, ionako imam milion problema, ali garantovano samo ovih stotinu informatičkih :D
online

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests