Procesori i grafičke kartice

Sve o kompjuterima
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 27 Dec 2015, 01:21

Kao što je poznato, ja stalno nešto kupujem i prodajem i nikad nisam zadovoljan, a kako bih i bio kad stalno petljam s nekim krševima i nikad dva dobra sastaviti :D.

Helem, ovaj laptop kojeg sam kupio prije par mjeseci, nije mi se dopao na prvi pogled, a bogami ni na drugi. Spor procesor, tako kažu svi.

E sad bih ja ovo isturio pa kupio drugi (Bez RAM i disk, jer s tim sam obezbjeđen za deceniju :D ) a plašim se da opet ne utrčim na neki loš procesor. Da stvar bude kompliciranija, odlučio sam kupiti ne manji od 17 inches, a to znači da unaprijed otpada oko 95% tržišta i hajd sad nađi među onih 5% i da je dobar i da nije puno skup itd.. :lupa

Naišao sam na neki ali mi procesor ne djeluje nešto brzo.
Ja hoću da kupim procesor marke "metak" a ne intel

Kako da prepoznam koji je brz a koji nije ?

http://ark.intel.com/products/29760/Int ... 00-MHz-FSB
online

User avatar
mojper
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 20 Mar 2014, 23:29
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by mojper » 29 Dec 2015, 15:08

Nije vezano za to što si pitao, ali je vezano za temu.

Neki dan sam čitao na nekom news portalu, pa sam kasnije našao na drugom blogu članak kako će Samsung u budućnosti proizvoditi procesore i grafičke čipove za AMD. Koliko je to zapravo dobro, šta vi mislite?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 30 Dec 2015, 21:03

Lebowski wrote:Ne valja procesor. :oo

Gledaj da bude E8500/T8500 ako se držiš intela i jeftinijih procesora/laptopa... Razlika između ovog 8500 i onog tvog je da je 8500 skoro duplo brži u radu a skuplji je možda 10-20 KM ako i toliko. Imao sam oba pa znam.

Laptop minimalno da ima 15,6 incha sa većom rezolucijom ekrana od 1366x768, 4GB rama obavezno i grafičku solidnu, zasebnu.. Uzimao sam HP takav za 350 KM.
Toliko i ima, 15.6, ali bih veći, s tim da na 17+ inches, kako mi se čini otpada manje od 5% tržišta. Šta je - tu je, promjena procesora se, kako mi se čini, ne isplati. Izašlo bi ono baš.
Jeftinije mi je ovo prodati bez ramova i diska, pa kupiti neki drugi.
Grafička jeste zasebna i oko 1000 MB je.
Ovaj HP/Compaq, prava luzerska firma. Držat ću se Asusa.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2016, 10:39

Krokodil Behko wrote: Ovaj HP/Compaq, prava luzerska firma. Držat ću se Asusa.
Ali to je bila samo lijepa želja. Dakle, opet imam Compaq i grafika mu je:
mobile intel 4 series express chipset 1807 Mb

Meni ovo ne izgleda tako loše.
Da li ovo znači da je moja grafička zasebna, a ne integrisana?
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Vladimir RUS » 12 Jun 2016, 18:19

Nisam te dobro razumio, jeli tražiš najnoviji procesor i najjaču grafičku ili laptop sa ekranom od 17 inča?

https://www.amazon.co.uk/YunSen-GeForce ... DF6SKY1FN5
Last edited by Vladimir RUS on 13 Jun 2016, 18:54, edited 1 time in total.

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 12 Jun 2016, 18:41

Ako hoces stvarno brz laptop onda sigurno neces se puno usrecit sa polovnom masinom.. barem ne sa starijom od 2 godine. A ako vec uzimas polovno onda nemoj kupovat c2d.. previse zastarijelo, sporo, trosi puno struje. Trazi sta sa core i procesorom i to min 2. generacija tj. sandy bridge. Bez diska i RAM-a trebo bi da mozes nac sta fino za 250KM. To su josuvjek upotrebljive masine.. ako su dobro ocuvane.

User avatar
phenom
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 06 Mar 2016, 18:36
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by phenom » 12 Jun 2016, 19:12

i5 procesor uzmi a graficka ti nije vazna ako neces igrice igrati a ako hoces onda grafa g/ddr5
A ja? Ja ću stajati sa strane i voleti te VIŠE OD SVIH!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2016, 19:47

Vladimir RUS wrote:Nisam te dobro razumio, jeli tražiš najnoviji procesor i najjaču grafičku ili laptop sam ekranom od 17 inča?

https://www.amazon.co.uk/YunSen-GeForce ... DF6SKY1FN5

Za nekih cca 1700 maraka, očekujem SSD, a ne HDD.
Ostalo je u redu, s tim da je mogao biti i ddr4. :D


Notos wrote:Ako hoces stvarno brz laptop onda sigurno neces se puno usrecit sa polovnom masinom.. barem ne sa starijom od 2 godine. A ako vec uzimas polovno onda nemoj kupovat c2d.. previse zastarijelo, sporo, trosi puno struje. Trazi sta sa core i procesorom i to min 2. generacija tj. sandy bridge. Bez diska i RAM-a trebo bi da mozes nac sta fino za 250KM. To su josuvjek upotrebljive masine.. ako su dobro ocuvane.
Pa eto, prošle godine uzeh baš dvije godine star i najebah samo tako.
Nije ni to mjerilo :cudi Džaba mu i ddr3 i 6 GB RM i zasebna grafika kad mu je procesor opskuran aman bože. Tri taba otvori i zapali jednu, dok se ne smiri procesor i bar malo dok se ne skine sa 99% used, na task manageru.
phenom wrote:i5 procesor uzmi a graficka ti nije vazna ako neces igrice igrati a ako hoces onda grafa g/ddr5
Jeste, sad rekoh da je procesor bio slab kod prethodnog, ali uz dobar procesor, mora biti još poneka dobra stavka. Npr SSD, potom da je ddr3 makar i minimum 6 GB RAM
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 13 Jun 2016, 00:38

Krokodil Behko wrote:
Notos wrote:Ako hoces stvarno brz laptop onda sigurno neces se puno usrecit sa polovnom masinom.. barem ne sa starijom od 2 godine. A ako vec uzimas polovno onda nemoj kupovat c2d.. previse zastarijelo, sporo, trosi puno struje. Trazi sta sa core i procesorom i to min 2. generacija tj. sandy bridge. Bez diska i RAM-a trebo bi da mozes nac sta fino za 250KM. To su josuvjek upotrebljive masine.. ako su dobro ocuvane.
Pa eto, prošle godine uzeh baš dvije godine star i najebah samo tako.
Nije ni to mjerilo :cudi Džaba mu i ddr3 i 6 GB RM i zasebna grafika kad mu je procesor opskuran aman bože. Tri taba otvori i zapali jednu, dok se ne smiri procesor i bar malo dok se ne skine sa 99% used, na task manageru.
Dvije godine star core i procesor.. to je haswell.. nesto kao i3-4000M? Ako ti je taj prespor onda moras ulozit vise love. :cudi Taj CPU ima geekbench score oko 4400. Ja imam i5-2520M.. Sandy Bridge, geekbench score oko 5300 i prilicno sam zadovoljan sa tom masinom.

Oces nesto brzo? Kupi nov sa necim kao skylake i7 6700HQ, .. geekbench score 12800. Evo ti jedan dobar 17" laptop sa tim procijem: http://genelec.ba/acer-nitro-vn7-792g-7 ... m-no-os-p2

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by drbrk » 13 Jun 2016, 09:20

ne mora da znaci da stariji laptop po difoltu ne valja. Polovni apple laptop na primer, je puno bolji i brzi od nekog novog manje dobre firme (da ne pominjem firme).
http://montaznakuca.blogspot.com

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2016, 09:31

Notos wrote:
Krokodil Behko wrote:
Notos wrote:Ako hoces stvarno brz laptop onda sigurno neces se puno usrecit sa polovnom masinom.. barem ne sa starijom od 2 godine. A ako vec uzimas polovno onda nemoj kupovat c2d.. previse zastarijelo, sporo, trosi puno struje. Trazi sta sa core i procesorom i to min 2. generacija tj. sandy bridge. Bez diska i RAM-a trebo bi da mozes nac sta fino za 250KM. To su josuvjek upotrebljive masine.. ako su dobro ocuvane.
Pa eto, prošle godine uzeh baš dvije godine star i najebah samo tako.
Nije ni to mjerilo :cudi Džaba mu i ddr3 i 6 GB RM i zasebna grafika kad mu je procesor opskuran aman bože. Tri taba otvori i zapali jednu, dok se ne smiri procesor i bar malo dok se ne skine sa 99% used, na task manageru.
Dvije godine star core i procesor.. to je haswell.. nesto kao i3-4000M? Ako ti je taj prespor onda moras ulozit vise love. :cudi Taj CPU ima geekbench score oko 4400. Ja imam i5-2520M.. Sandy Bridge, geekbench score oko 5300 i prilicno sam zadovoljan sa tom masinom.

Oces nesto brzo? Kupi nov sa necim kao skylake i7 6700HQ, .. geekbench score 12800. Evo ti jedan dobar 17" laptop sa tim procijem: http://genelec.ba/acer-nitro-vn7-792g-7 ... m-no-os-p2

Izvinjavam se, što sam ja siromašan došao na forum jako bogatih ljudi.
Tek sam na ovim informatičkim temama shvatio koliko sam siromašan u odnosu na sve ostale članove foruma, a tek koliko sam mutav, pa ne znam ni to da se može nabaviti laćaran laptop, za 1500+ maraka :(

Izvinjavam se forumašima, izvinjavam se administraciji, botovima,
Izvinjavam se i Srculencetu, zbog propale terapije. :(
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 13 Jun 2016, 13:21

Nije to pitanje bogastva nego prioriteta. Nemoj rec da nebi mogo nategnut 3000 KM u nekom periodu od dvije tri godine.. nego ti te pare izdas za nesto drugo... sto ti je prece. Auto, zene, alkohol, cigarete, droge, ... ili sta vec. :kita

Tvoj problem je sto ti hoces nesto brzo za male pare. I ja sam ti jos reko sta trebas ganjat za nekih 250 KM a od tebe ni hvala. :dole

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 13 Jun 2016, 13:25

drbrk wrote:ne mora da znaci da stariji laptop po difoltu ne valja. Polovni apple laptop na primer, je puno bolji i brzi od nekog novog manje dobre firme (da ne pominjem firme).
Apple hardware je uvjek zastario.. i kao nov. Njihov ciklus obnavljanja linije je prilicno spor. Npr. apple tek od nedavno ima skylake macbook u programu. To ja nebi ni novo kupio.. mozes bolji hackintosh notebook nabavit.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2016, 16:57

Notos wrote:Nije to pitanje bogastva nego prioriteta. Nemoj rec da nebi mogo nategnut 3000 KM u nekom periodu od dvije tri godine.. nego ti te pare izdas za nesto drugo... sto ti je prece. Auto, zene, alkohol, cigarete, droge, ... ili sta vec. :kita

Tvoj problem je sto ti hoces nesto brzo za male pare. I ja sam ti jos reko sta trebas ganjat za nekih 250 KM a od tebe ni hvala. :dole

Pa normalno da hoću što bolje, za male pare, kao i svi drugi ljudi u galaksiji :cudi

Ne mora značiti, da se pare pored informatike, mogu trošiti samo na žene, alkohol i droge. Ima tu još načina da se potroše pare. Da si malo obilazio teme u podforumu Dom, skontao bi da sam potrošio cca 3500 maraka u zadnjih godinu dana, na renoviranje kuće i par komada namještaja. Da stvar bude još gora, trebam i stolariju mijenjati :lupa

Pa kad već ne mogu da uštedim na građevinskom materijalu i namještaju, daj makar na laptopu da uštedimo koju stoju :ideja
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Vladimir RUS » 13 Jun 2016, 19:02

Vidio sam na olx.ba HP laptop, nov, crn, prodaje neka radnja (znači i garanciju dobiješ), 1000 GB hard disk, 8 GB ram, sve mi se čini da je nešto malo manje od 600 KM da sam vidio. To je najbolja ponuda uloženo-dobijeno što sam vidio, a još i HP.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Krokodil Behko » 13 Jun 2016, 22:50

Ništa. Za HDD ne dajem nijedan fening. Bezvrijedan.
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Vladimir RUS » 14 Jun 2016, 20:28

Ako imaš najbolju i najbržu internet konekciju u BiH, onda u pravu si. :)

Uzmi neki laptop sa kombinacijom HDD i SSD drajva.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Jonas » 16 Jun 2016, 08:31

Krokodil Behko wrote:Ništa. Za HDD ne dajem nijedan fening. Bezvrijedan.
Kako kome? ;) Meni nije bezvrijedan. Ja sam napravio kombinaciju SSD 950 pro

Image

sa HDD

Image

Na HDD imam svoju arhivu. I sto je najbitnije, HDD koristim iz starog kompjutera, dakle od 2009 god.

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Notos » 16 Jun 2016, 20:00

Jonas wrote: Na HDD imam svoju arhivu. I sto je najbitnije, HDD koristim iz starog kompjutera, dakle od 2009 god.
Jesi cuo da se podaci mogu kopirati sa starog HDD na novi? ;)

Pa kad si kupio vec stroj od SSD-a sto ne prebacis podatke na njega? Te stare HDDove ako vec hoces da zadrzis ubaci u eksterno kuciste i koristi za backup.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Procesori i grafičke kartice

Post by Jonas » 17 Jun 2016, 08:18

Notos wrote:
Jonas wrote: Na HDD imam svoju arhivu. I sto je najbitnije, HDD koristim iz starog kompjutera, dakle od 2009 god.
Jesi cuo da se podaci mogu kopirati sa starog HDD na novi? ;)

Pa kad si kupio vec stroj od SSD-a sto ne prebacis podatke na njega? Te stare HDDove ako vec hoces da zadrzis ubaci u eksterno kuciste i koristi za backup.
Koristim stari HDD (imam tri od 2009 god.) ukupno 3 TB. Eksterno kuciste moram dodatno kupiti, opet neki trosak. Ovako samo izvadim/promjenim disk iz kucista po potrebi. Imam i eksterni hard disk koji mi omogucava skladistenje podataka.

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests