Zivot programera

Sve o kompjuterima
Post Reply
Seafarer112
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 15 Mar 2021, 13:02
Status: Offline

Zivot programera

Post by Seafarer112 » 15 Mar 2021, 13:12

Lijep pozdrav. Trenutno radim u customer support za jednu IT firmu, medjutim razmisljam o tome da postanem programer to jest da pocnem uciti neki programski jezik.

Treba mi vise informacija iz prve ruke o tome koje su prednosti i mane tog posla da bih mogao lakse odluciti da li je to nesto sto zelim da radim..

Volio bih da mi neki programer opise svoj zivot. Koje su prednosti i mane njegovog posla, da li se kaje sto je to postao programer, koliko negativno na ljudsku psihu djeluje gledanje u ekran i pisanje kodova svaki dan po vise sati i tako godinama..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Melek » 15 Mar 2021, 15:59

Zavisi šta programiraš, koje platforme itd. Programer je jedno a developer drugo, u neku ruku.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by insomnia » 15 Mar 2021, 16:25

Pidjama i radno odijelo
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36829
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23131 times
Been thanked: 4503 times
Status: Online

Re: Zivot programera

Post by ElTriconi » 15 Mar 2021, 16:30

insomnia wrote: 15 Mar 2021, 16:25 Pidjama i radno odijelo
Koji poso nije? :haha
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

Seafarer112
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 15 Mar 2021, 13:02
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Seafarer112 » 15 Mar 2021, 20:45

Melek wrote: 15 Mar 2021, 15:59 Zavisi šta programiraš, koje platforme itd. Programer je jedno a developer drugo, u neku ruku.
Pa iskreno planiram da upisem FIT - Fakultet Informacijskih Tehnologija u Mostaru, smjer softverski inzinjering. Koliko sam shvatio oni na fakultetu uce c++, pa sam i ja krenuo da ucim taj program samostalno.. i ucim ga neka 2-3 mjeseca. Prvi utisci - izgleda jako zanimljivo, i malo tesko, ponekad oznojim mozak da skontam sta mi you tube predavac objasnjva. Ne znam samo zasto na ovom fakultetu uce c++, i koja je fajda od tog programa, jer sam cuo da je to program koji zastarjeva i kojeg zamjenjuju drugi programi. Da li bi bio neko ljubazan da mi objasni koja je zapravo razlika izmedju software inzinjera, developera, i programera? Citao sam o tome ali nisam bas najbolje shvatio to sve. LP.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Hurija » 15 Mar 2021, 21:36

Seafarer112 wrote: 15 Mar 2021, 20:45
Melek wrote: 15 Mar 2021, 15:59 Zavisi šta programiraš, koje platforme itd. Programer je jedno a developer drugo, u neku ruku.
Pa iskreno planiram da upisem FIT - Fakultet Informacijskih Tehnologija u Mostaru, smjer softverski inzinjering. Koliko sam shvatio oni na fakultetu uce c++, pa sam i ja krenuo da ucim taj program samostalno.. i ucim ga neka 2-3 mjeseca. Prvi utisci - izgleda jako zanimljivo, i malo tesko, ponekad oznojim mozak da skontam sta mi you tube predavac objasnjva. Ne znam samo zasto na ovom fakultetu uce c++, i koja je fajda od tog programa, jer sam cuo da je to program koji zastarjeva i kojeg zamjenjuju drugi programi. Da li bi bio neko ljubazan da mi objasni koja je zapravo razlika izmedju software inzinjera, developera, i programera? Citao sam o tome ali nisam bas najbolje shvatio to sve. LP.
Smjer je dobar i momci i djevojke počinju raditi i prije završetka faksa . Samo budi uporan Seafereru . :ok
Ostalo je cutanje.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Julia-Klara » 21 Mar 2021, 00:22

Gdje nestade ovaj ITovac?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42145
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13774 times
Been thanked: 12328 times
Status: Online

Re: Zivot programera

Post by Masamune » 25 Mar 2021, 15:39

C++ uopšte ne umire, već vremenom doživljava modifikacije. Ali da gubi na popularnosti je tačno i to obično jer je pretežak za mnoge za savladati.

Svakih cca 3-5 godina se vrši revizija standarda na kojima je baziran i tako se pojednostavljuje, a i poboljšava. Sljedeća je implementacija C++23 koja je planirana 2023. godine.

To je bez sumnje najteži programski jezik za naučiti i savladati, ali kad njega savladaš ostalo će ti ići kao podmazano, a to je iz razloga što će te C++ naučiti osnovnim konceptima samog programiranja.

Taj jezik je i dalje među 4-5 najtraženijih, a to se neće uskoro promijeniti. Adobe aplikacije, windows aplikacije, web browseri, video igre... samo nešto od navedenog što je zasnovano uglavnom na C++ i tako će ostati još dosta godina u budućnosti. Pogotovo gaming industrija oko koje se vrte milijarde dolara i to više nego kod filmske i muzičke industrije skupa.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Melek » 25 Mar 2021, 19:52

Seafarer112 wrote: 15 Mar 2021, 20:45
Melek wrote: 15 Mar 2021, 15:59 Zavisi šta programiraš, koje platforme itd. Programer je jedno a developer drugo, u neku ruku.
Pa iskreno planiram da upisem FIT - Fakultet Informacijskih Tehnologija u Mostaru, smjer softverski inzinjering. Koliko sam shvatio oni na fakultetu uce c++, pa sam i ja krenuo da ucim taj program samostalno.. i ucim ga neka 2-3 mjeseca. Prvi utisci - izgleda jako zanimljivo, i malo tesko, ponekad oznojim mozak da skontam sta mi you tube predavac objasnjva. Ne znam samo zasto na ovom fakultetu uce c++, i koja je fajda od tog programa, jer sam cuo da je to program koji zastarjeva i kojeg zamjenjuju drugi programi. Da li bi bio neko ljubazan da mi objasni koja je zapravo razlika izmedju software inzinjera, developera, i programera? Citao sam o tome ali nisam bas najbolje shvatio to sve. LP.
Malo korekcije. C++ nije program, već programski jezik. Danas na univerzitetima i slično se obično studira objektno orjentisani kod a imaš niz programskih jezika koji to obuhvataju, tako da obično organizuju kurseve i za c++ i za javu i tome slično. Programer može biti neko ko npr jednostavno unosi parametre (instrukcije) robotima na osnovu kojih ovi izvrsavaju komande, premda se žargonski koristi i za developera. Da programiraš neku stvarčicu da se ponaša kako ti hoćeš, za to ne moraš biti developer. Kontaš? Programiraš sat da te budi u 7 ujutro sa tom i tom muzikom i vibracijom itd itd.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Charlie S
Na probnom
Na probnom
Posts: 38
Joined: 14 Jul 2016, 14:38
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Charlie S » 16 Dec 2022, 22:36

Seafarer112 wrote: 15 Mar 2021, 20:45
Melek wrote: 15 Mar 2021, 15:59 Zavisi šta programiraš, koje platforme itd. Programer je jedno a developer drugo, u neku ruku.
Pa iskreno planiram da upisem FIT - Fakultet Informacijskih Tehnologija u Mostaru, smjer softverski inzinjering. Koliko sam shvatio oni na fakultetu uce c++, pa sam i ja krenuo da ucim taj program samostalno.. i ucim ga neka 2-3 mjeseca. Prvi utisci - izgleda jako zanimljivo, i malo tesko, ponekad oznojim mozak da skontam sta mi you tube predavac objasnjva. Ne znam samo zasto na ovom fakultetu uce c++, i koja je fajda od tog programa, jer sam cuo da je to program koji zastarjeva i kojeg zamjenjuju drugi programi. Da li bi bio neko ljubazan da mi objasni koja je zapravo razlika izmedju software inzinjera, developera, i programera? Citao sam o tome ali nisam bas najbolje shvatio to sve. LP.
c++ je osnova za mnoge danas poznate programske jezike. Ja se konkretno bavim programiranjem kao hobi, ali koristim vb.net što je u principu "najlakši" pristup i jezik za savladati na MS Windows okruženju. Pored toga moram znati i osnove SQL-a jer su mi aplikacije koje radim zapravo usko povezane sa obradom podataka. Nakon 2 godine, koliko se zabavljam s tim, imam 4-5 gotovih aplikacije, a 2 se koriste već neko vrijeme i služe jako dobro. Jedna je instalirana na 5 računala, a druga na više od 60.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1452 times
Status: Offline

Re: Zivot programera

Post by Kai » 16 Dec 2022, 23:18

A nekad je bio basic. Jos imam tu knjigu. :oo
Vragolasto..:zao

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests