10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Sve o kompjuterima
Post Reply
User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Rum » 23 Apr 2021, 16:52

Image

Mnoge stranice koje nude “besplatno” skidanje softvera su pune malwarea. Zato smo vam mi odlučili preporučiti 10 “čistih” web stranica s kojih možete skidati softver bez bojazni od virusa, malwarea i sličnih stvari.

Postoji mnogo mjesta na Internetu gdje možete besplatno skidati softver, ali nisu sve stranice sigurne. Zato mnoge zlonamjerne osobe podižu web stranice gdje vam kao daju mogućnost da skinete određeni softver, ali zato “nakrcaju” web stranicu s malwareima i virusima i što god da stisnete otvaraju vam se reklame koje vas pokušavaju namamiti da stisnete na njih.

Iako će vas dobar anti-virusni softver obraniti od većine takvih prijetnji, nešto će proći “ispod radara”. Zato je bolje zaobilaziti takve stranice u širokom luku, te skidati softver s onih provjerenih.

Da bismo ipak bili sigurni koje ćemo vam stranice preporučiti, koristili smo URLVoid kako bismo provjerili reputaciju i sigurnost web stranice. Sve stranice ovdje imaju score od 33 ili 34 boda od mogućih 36.

Napomena: bez obzira na sigurnost ovih web stranica, sve što skidate s njih, skidate na VLASTITU odgovornost!
1) Službene stranice proizvođača
Image

Prije nego se pozabavimo raznim web stranicama, valja napomenuti da je najsigurnije mjesto za skidanje softvera sa službenih stranica proizvođača. Ako tražite web preglednik, AV softver, aplikaciju za reprodukciju multimedijalnog sadržaja ili slično, nema sigurnijeg nego naći službene web stranice.
Nažalost, čak i neke službene web stranice će vam pokušati “uvaliti” nepoželjni softver, odnosno još neki komad softvera kada skidate ono što vam treba. To ne znači da se radi o zaraženom softveru, nego o lošoj praksi. Ali svejedno, prvo mjesto gdje biste trebali tražiti softver je na službenim stranicama.



2) Ninite https://ninite.com/


Image

Ninite je vrlo jednostavna stranica. Ona vam predstavlja listu aplikacija koje možete odabrati. Samo morate proći kroz sve i označiti “kućicu” kraj onog softvera kojeg želite instalirati. Nakon toga je dovoljno stisnuti “download” gumb. On će vam skinuti personaliziranu .exe datoteku. Nju pokrenite i to je to.

Ninite je poznat po svojoj sigurnosti i praktičnosti. On po defaultu tijekom instalacije odbija sve toolbarove i smeće koje može doći uz određeni softver. Dobra stvar je što kada pokrenete Ninite installer, možete otići popiti kavu i vratiti se za 20-ak minuta. Vjerojatno će vam sav odabrani softver biti skinut i instaliran. Naravno, možete i pratiti tijek skidanja i instaliranja pojedinog softvera. Nama se posebno sviđa što putem ove stranice možete skinuti popularni softver kao što je Chrome, VLC, Zoom, LibreOffice …


3) Softpedia https://www.softpedia.com/
Image


Softpedia je jedna od najvećih stranica za skidanje softvera na svijetu. Putem nje je skinuto preko milijardu aplikacija tijekom godina postojanja. Super je što se softver praktički svakodnevno ažurira tako da kad god dođete tamo, moći ćete skinuti zadnju dostupnu verziju softvera koji vam treba. Naravno, uz uvjet da taj softver postoji na Softpediji.

Povrh toga, ova stranica ima jako ugodno sučelje pa je lako pretraživati softver po platformama, te naći ono što vam treba. Osim Windows aplikacija, tu ćete naći i one za Mac, Linux, te Android. Da, dobro ste pročitali.

4) MajorGeeks https://www.majorgeeks.com/


Image

Iako ova web stranica izgleda kao da nije ažurirana još od sredine 90.-ih godina, MajorGeeks je bila jedna od najrespektabilnijih stranica za skidanje softvera.

Njena lista “Top Freeware Picks” je odlično mjesto za početi istraživati što nude, ali se nemojte bojati pretražiti lijevi meni i vidjeti što još nude. Uz to, imate i solidan search bar preko kojeg možete istraživati i tražiti ono što vam treba.


5) FileHippo https://filehippo.com/

Image


FileHippo je još jedna u nizu fantastičnih web stranica koja je poznata po tome što ima hrpu aktivnih softvera raspoređenih po kategorijama. Uz to, naći ćete i repozitorij web aplikacija koje nisu za skidanje, ali ih možete koristiti unutar web preglednika i vjerojatno će vam neke od njih dobro doći.

Ponekad će vas ova stranica “prestrašiti” s prozorom u kojem će vam ponuditi da skinete neku drugu aplikaciju (kao što je Opera web preglednik) prije nego vam dozvoli da skinete ono što tražite. Samo odbijte to što vam “nude” i nastavite skidati što želite. Ne nude vam ništa “shady”, odnosno nešto što bi vas moglo zaraziti.

FileHippo također nudi i neki stariji softver koji se više ne ažurira ali ga korisnici i dalje koriste. Generalno, ne bi trebalo skidati stariji softver radi sigurnosnih propusta, ali ako želite – možete i to naravno.

6) Download Crew https://www.downloadcrew.com/
Image

Download Crew web stranica se Ističe po tome što ima kratke, ali informativne opise svake aplikacije. Njih pišu pravi korisnici, te nisu samo kopirani sa stranica kompanija koje su napravile taj softver. Znat ćete što svaka aplikacija radi, koje su joj prednosti, a koje mane.

Kao i kod MajorGeeksa, ova stranica ima sekciju koja se zove “Featured Downloads” i odlična je polazna točka. Ali isto tako ima i listu softvera po kategorijama kao što su “Open Source”, “Trialware”, “Commercial” i slično. Pa kada skidate softver, odmah znate je li besplatan, možete li ga kratko koristiti i isprobati ili morate za njega kupiti licencu.

7) FileHorse https://www.filehorse.com/
Image

FileHorse nema masivni repozitorij softvera. Stranica se radije fokusira na najbolje i najkorisnije aplikacije. Svaki produkt ima svoju stranicu sa screenshotovima da možete vidjeti kako aplikacija izgleda, te ćete vidjeti kompatibilnost, changelog, linkove na starije verzije softvera i još mnogo toga.

Sama stranica nije idealno posložena jer na početnoj stranici imate relativno mali broj kategorija (Video software, Cleaning and Tweaking …), ali možete sami ući u te kategorije i vidjeti što se nudi i što možete skinuti. Definitivno bacite oko.


8) FilePuma https://www.filepuma.com/

Image

FilePuma je još jedna stranica koja ima jednostavno sučelje i fokusira se na jednostavnost. Možete sami pretražiti softver koji vas zanima ili pretražiti isti putem dostupnih kategorija. To je i odličan način da otkrijete novi softver koji bi vam mogao biti koristan.

Osim starih verzija i screenshotova, nemate previše informacija na stranici pojedinog produkta. Ono s čime se FilePuma ističe u odnosu na konkurenciju je “Update Detector”. On vam služi da brzo ažurirate softver koji imate instaliran na računalu, ali nemate instaliranu zadnju verziju. Nažalost, u vrijeme pisanja ovog teksta, to ne radi na Windowsima 10, što malo limitira ovu mogućnost. Sve u svemu, solidna stranica.
9) SnapFiles https://www.snapfiles.com/
Image


SnapFiles izgleda kao i većina web stranica opisanih u ovom tekstu, ali ima neke zanimljive mogućnosti zbog kojih vrijedi otvoriti ovu stranicu. Jedna od tih je “Freeware Picks” na homepageu jer tamo možete naći neki softver za koji niste čuli. Mi smo tako našli par dosta zgodnih alata. Nadalje, ako stisnete “More” na vrhu stranice, vidjet ćete opciju “Random Pick”. Ime dovoljno govori – ovo će vam nasumično izabrati određene alate koji vam možda trebaju, a možda i ne. Ali isto super stvar za otkriti nove alate.

Tu je i dedicirana stranica “Portable Apps” ako želite aplikacije koje ne morate instalirati.

10) Microsoft Store https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/windows

Image


Vrlo lako je ignorirati Microsoft Store, ali to je trebala biti centralna točka za Windows 10 aplikacije. Nije zaživjelo niti je to mjesto gdje ćete naći vrhunski softver. Ipak – tamo ćete naći neke solidne (manje) alate koji sasvim dobro rade svoj posao.

Plus, ima to I svojih dodatnih benefita. Recimo, Store aplikacije se automatski ažuriraju. Kad god dođe neka nova verzija, ona će se sama skinuti. Nadalje, te aplikacije se vrte u “sandboxu”, pa ne mogu naškoditi ostatku vašeg računala.

Ako pogledajte “favorites apps” na Storeu, mogli biste naći nešto dobro i ugodno se iznenaditi. Probajte, nemate što izgubiti.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Krokodil Behko » 23 Apr 2021, 17:23

Šta će mi software?
online

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36823
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23112 times
Been thanked: 4501 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by ElTriconi » 23 Apr 2021, 17:25

Nidje veze, odes na one piratske stranice i bila 🤗☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Beni » 23 Apr 2021, 17:25

Krokodil Behko wrote: 23 Apr 2021, 17:23 Šta će mi software?
da bi mogo na EON box instalirat rokrr da gledas arene gratis :oo
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Krokodil Behko » 23 Apr 2021, 17:28

Gomez wrote: 23 Apr 2021, 17:25
Krokodil Behko wrote: 23 Apr 2021, 17:23 Šta će mi software?
da bi mogo na EON box instalirat rokrr da gledas arene gratis :oo

Nisam ga još uzeo :grana
Sve mi mrsko, da se pozabavim time
online

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Beni » 23 Apr 2021, 17:30

Krokodil Behko wrote: 23 Apr 2021, 17:28
Gomez wrote: 23 Apr 2021, 17:25

da bi mogo na EON box instalirat rokrr da gledas arene gratis :oo

Nisam ga još uzeo :grana
Sve mi mrsko, da se pozabavim time
ja bi tebi samar spuco sad, jes da si stariji i to sve al bi ti vaspitnu slozio da mislis da ti je buraz poslos plejkuk iz belgije :valja

1360 nozovi i rekni im hocu box j.... vam mater
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Krokodil Behko » 23 Apr 2021, 17:33

Gomez wrote: 23 Apr 2021, 17:30
Krokodil Behko wrote: 23 Apr 2021, 17:28


Nisam ga još uzeo :grana
Sve mi mrsko, da se pozabavim time
ja bi tebi samar spuco sad, jes da si stariji i to sve al bi ti vaspitnu slozio da mislis da ti je buraz poslos plejkuk iz belgije :valja

1360 nozovi i rekni im hocu box j.... vam mater

Ma jebat ih, imam još nekih načina zabave. Kad mi dogori zvat ću ih
online

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6785
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2636 times
Been thanked: 1209 times
Status: Offline

Re: 10 web stranica za sigurno (besplatno) skidanje softvera

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 23 Apr 2021, 17:39

Za sta koristite ove silne aplikacije koje skidate ?
👌🌚

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests