Predložite mi kakav laptop

Sve o kompjuterima
Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 13 Apr 2016, 16:53

I bas naleti na twitteru na sliku od nexdock sa maruos (android/debian):

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2016, 19:25

Notos wrote:
Salahuddin wrote:Ako se i ovo njesra bude prodavalo, zaista cu morati malo da razmislim koja jaja za bubrege da i ja smislim. Pa ovo je uzasno, kako se sve ne pokusava izvuci novac od covjeka.
To ti je super stvar.. ne mislim sad bas taj, nego uopste. Telefoni su dovoljno jaki da sluze kao desktop racunar, a sa win 10 mozes na tako necemu imat desktop verziju sistema.. ne samo telefon na velikom ekranu. Jos ako je intelov procesor mislim da mozes koristit sav windows software.

Sa tim mozes imat sve na telefonu.. kod kuce imas monitor i tastaturu, u rusaku tako nesto kao gore opisano kao laptop a u dzepu telefon. Svi podaci na jednom mjestu a nisu na cloudu. Krajnje je vrijeme za tako nesto.

Čovjek je u pravu. Što džaba davati pare za laptop, ako ne može funkcionisati bez telefona?
Pa mislim, ako mi treba veći display, zar nije bolje nabaviti pravi laptop? :cudi

Btw, ima li ono što sam pitao? Da se kupi prazan laptop, pa da se puni sa hardware po želji?
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Bla » 13 Apr 2016, 19:29

A šta bi da im mijenjaš?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 13 Apr 2016, 19:33

Pa otkud ja znam šta bih mijenjao i otkud ti ideja da ja znam mijenjati hardware?
ja to pitam samo onako, pošto se nadam, jeftino kupim i "kućište" i hardware, pa jeftino nađem nekog da mi to malo složi i na kraju prođem jeftino :D
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 13 Apr 2016, 19:38

Krokodil Behko wrote:
Notos wrote:
Salahuddin wrote:Ako se i ovo njesra bude prodavalo, zaista cu morati malo da razmislim koja jaja za bubrege da i ja smislim. Pa ovo je uzasno, kako se sve ne pokusava izvuci novac od covjeka.
To ti je super stvar.. ne mislim sad bas taj, nego uopste. Telefoni su dovoljno jaki da sluze kao desktop racunar, a sa win 10 mozes na tako necemu imat desktop verziju sistema.. ne samo telefon na velikom ekranu. Jos ako je intelov procesor mislim da mozes koristit sav windows software.

Sa tim mozes imat sve na telefonu.. kod kuce imas monitor i tastaturu, u rusaku tako nesto kao gore opisano kao laptop a u dzepu telefon. Svi podaci na jednom mjestu a nisu na cloudu. Krajnje je vrijeme za tako nesto.

Čovjek je u pravu. Što džaba davati pare za laptop, ako ne može funkcionisati bez telefona?
Pa mislim, ako mi treba veći display, zar nije bolje nabaviti pravi laptop? :cudi

Btw, ima li ono što sam pitao? Da se kupi prazan laptop, pa da se puni sa hardware po želji?
Razlika je u cijeni, ako vec platis telefon puno i ima dovoljno jak procesor zasto onda placat duplo kad mozes kupit samo "glupi terminal" (dumb terminal). Mislim da ce puno ljudi tako nesto koristi. Smijem se kladit da taj koncept ima buducnost.

A nemas nikakav standardni format maticne za laptope i nece nikad bit.

drbrk
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 242
Joined: 12 Dec 2014, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by drbrk » 14 Apr 2016, 09:09

moguce je da se razvoj kompjutera usmeri u tom pravcu, Memorija i podaci su na nekom serveru (cloud), ti imash samo ovakvu ili sl stvar bez memorije i brzu internet vezu i sljakash. Problem je bezbednost na tim serverima.
http://montaznakuca.blogspot.com

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2016, 09:48

drbrk wrote:moguce je da se razvoj kompjutera usmeri u tom pravcu, Memorija i podaci su na nekom serveru (cloud), ti imash samo ovakvu ili sl stvar bez memorije i brzu internet vezu i sljakash. Problem je bezbednost na tim serverima.

A gdje će biti smješten procesor?
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 14 Apr 2016, 10:47

Salahuddin wrote: Mislim da u cijeloj prici ne vidis one kao ja, vjerovatno kao i Behko. PC, to je to. Nismo svi mi zaneseni telefonima do te mjere da njime pokusamo izbaciti tradicionalni PC. Mozda ce imati svoje mjesto na trzistu ali mislim da grijesis kada mislis da ce to uzeti mnogo maha. Za nesto malo vise para mozes kupiti laptop, pa onda se gubi smisao svega ovoga.
Os rec onu stariju.. ili malo zastarjelu online generaciju koja ce sledecih par decenija samo ponavljat "prije je to sve bilo bolje". :p

PC trziste je u teskoj krizi, razvoj procesora je zapeo. Ja koristim laptop iz 12. godine (i5 sandy bridge) i ne pada mi na pamet da kupim novi jer nisu jos podupljali brzinu. Dok sam u tom periodu kupio vise uredjaja sa ARM procesorom.. razne telefone. Raspberry Pi.. par tableta. I kolko vidim dalji razvoj, prije cu kupit nesto kao taj nexdock nego novi laptop. :cudi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Bla » 14 Apr 2016, 20:06

Pa sad, zavisi od potreba i nije sve u procesorima. Npr. NVMe ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 14 Apr 2016, 21:36

Moj ima SSD u std. formatu 2,5" umjesto HDD.. HDD u kaddiju umjesto DVDa. Licno ne vidim potrebu da tako brzo apgrejdujem na nesto brze.

Licno ocekujem da ce mi prvo zafalit mogucnost hardwerskog dekodiranja h.265 video codeca. Al tu imam jos par godina lufta.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2016, 22:03

Notos wrote:
Salahuddin wrote: Mislim da u cijeloj prici ne vidis one kao ja, vjerovatno kao i Behko. PC, to je to. Nismo svi mi zaneseni telefonima do te mjere da njime pokusamo izbaciti tradicionalni PC. Mozda ce imati svoje mjesto na trzistu ali mislim da grijesis kada mislis da ce to uzeti mnogo maha. Za nesto malo vise para mozes kupiti laptop, pa onda se gubi smisao svega ovoga.
Os rec onu stariju.. ili malo zastarjelu online generaciju koja ce sledecih par decenija samo ponavljat "prije je to sve bilo bolje". :p

PC trziste je u teskoj krizi, razvoj procesora je zapeo. Ja koristim laptop iz 12. godine (i5 sandy bridge) i ne pada mi na pamet da kupim novi jer nisu jos podupljali brzinu. Dok sam u tom periodu kupio vise uredjaja sa ARM procesorom.. razne telefone. Raspberry Pi.. par tableta. I kolko vidim dalji razvoj, prije cu kupit nesto kao taj nexdock nego novi laptop. :cudi

PC nikad neće izumrijeti bolan.
Ili ti možeš zamisliti scenu, kao u Pentagonu sjede i obrađuju podatke s mobitelima?
Tačnije, možda će doći do promjena, ali veliki display je veliki display.
Čini mi se da je i mobitel skuplji, ako je veći, zar ne? Isto to i za TV i za auto, čak i za daske.
Veličina je bitna.
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 14 Apr 2016, 22:21

Ahmm.. malo brkas pojmove. PC nema veze sa ekranom.. PC je arhitektura.. intelova x86 arhitektura.

I kod ekrana sigurno velicina nije najbitniji faktor, da je tako, nebi niko kupovo monitore nego bi stavljo "plasmu" tv na radni sto.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2016, 23:04

Notos wrote:Ahmm.. malo brkas pojmove. PC nema veze sa ekranom.. PC je arhitektura.. intelova x86 arhitektura.

I kod ekrana sigurno velicina nije najbitniji faktor, da je tako, nebi niko kupovo monitore nego bi stavljo "plasmu" tv na radni sto.

A šta sam ja rekao?
Čini mi se da si pisao o mobitelima, zar ne?
Ako ti je draže (mada ništa ne mijenja) laptop neće izumrijeti.
De sad neki stručan izraz, umjesto činjenice.

Ti nađi malu plazmu, da je skuplja od veće, a isti brend/isti tip i u pravu si :ok
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 14 Apr 2016, 23:23

Ja sam pisao o konceptu.

Ima puno karakteristika ekrana koje odlucuju o cijeni, npr. manji 10 bitni display ce bit uvjek skuplji od veceg 8 bitnog displaya.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2016, 23:31

Pominjao sam isti tip/isti brend.
jasno je da je nešto skuplje, u zavisnosti od tehnologije, ali da ga ebeš, ne može Samsung od 4 inča, koštati kao samsung od 5 inča, a ista tehnologija. Pogotovo ne može biti skuplji. O tome govorim.
Uostalom, tewhnologija izrae računara, ne zaostaje baš za mobitelima. Da zaostaje, ne bi ih bilo po 6000 maraka. Čim toliko koštaju, znači da je tehnologija vrh, no sikiriki.
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 14 Apr 2016, 23:36

Kad kazes tip kod ekrana misli se na upotrebljenu tehnologiju kao ips vs tn.. imas 8-bit ips i imas 10-bit ips. To ti je isti tip. Imaju isto razlicite rezolucije istog tipa ekrana.. moras bit malo jasniji kad pises. Ako mislis na model.. onda ce razlicite velicine ekrana uvjek imat razlicite oznake modela.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2016, 16:10

Salahuddin wrote: Pa onda "selfie-stick". Ko je to prvi izmislio, treba ga staviti u zatvor najmanje 20 godina. Minimum.
:D.
Trebali bi otvoriti temu, o tehnološkim izumima za koje držimo da su bizarni i da njihovi tvorci nisu prisebne osobe :plavi
online

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 15 Apr 2016, 17:36

Salahuddin wrote:
Da, govorim o starijoj generaciji. Mada ne toliko staroj da se ne moze uhvatiti u korak sa tehnologijom. Ne znam zastokazes da procesorenisu poboljsali. Ja sam ih dosada imao i zmjenjivao stotine, ovaj sad sto imam (i7 6820HK, OC-ed na 4.0 mb) je znatno bolji od svih sto sam imao dosada, ukljucujuci i i7 2. generacije. Razlika se jednostavno vidi odmah. Od onog Intela, Core 2 Duo, mislim da nije izasao bolji procesor (dobro, izmedju njih i ovih sada je bilo i boljih od njih ali prije njih tesko), a inace, cijela "ekipa" i7 6. generacije ima jako dobre specs. Gledas samo da kupis onaj koji je "otkljucan", OC do maximuma, za koji nije potrebno mijenjati nista oko hladjenja, i brate, vidi se to odmah.

Telefon ce sacekati jos mnogo vremena prije nego mogne da ima neke programe koje trenutno samo PC moze da podrzava.

Sto se tice velicine ekrana, Behko je vecinom u pravu. Cak i sa monitorom ti je isto: malo veci, malo vise para (ako se radi o istom brendu i kvalitetu). Sve ja razumijem sta ti zelis reci ali telefon nije tu da zamijeni PC, niti to moze. Moja zena sjedi pokraj PC-a, gledam kako "fejsbuci" na telefonu. U njenom slucaju, uspjeli su. :valja Ali mi, koji i dalje "App" zovemo programom, ostajemo sa PC-om jos zadugo.

Off-topic

Bas neki dan, gledam na eBay-u jedno od tehnoloskih "dostignuca", ona "vizir" gdje stavis telefon i gledas fil, a posto je svako svjetlo sa vana zatvoreno, to bi trebalo da bude kao kino, jel'. Pa ako vec ne mozes da vidis, znaci hodati, trcati, voziti, itd., kojom prilikom se ovo cudo koristi? Jer ako smo kod kuce, zaista bi izgledali ocajno sa tom spravom na glavi, a 65" TV stoji ugasen, i laptop od 17.3 incha ti sjedi kraj glave. Mislim, ono sto zelim da znam ko je ciljna grupa ovog prozvoda. Da li ste ikada nekog vidjeli sa tim?

Pa onda "selfie-stick". Ko je to prvi izmislio, treba ga staviti u zatvor najmanje 20 godina. Minimum.
To su ti jeftine VR (virtual reality) naocare, u njima imas mislim sociva, display telefona se podijeli u dva neovisna dijela imas improvizovani VR. To nije za filmove nego za VR.. najcesce igre. To ti je nesto kao Holodeck iz Star Treka. VR ti je jedaon od "next big things".

Nije stvar da intel procesori nisu poboljsani, samo je pitanje kolko. Trenutno je razvoj zapeo jer se vise ne ispunjava moore's law (https://en.wikipedia.org/wiki/Moore's_law). Od sandy bridge, svaka nova generacija samo ubrzala za nekih 10%. To je jako malo u poredjenju razvoja do tad. Zato ljudi i ne kupuju PCove, svi koriste stare.

Ti kad kazes telefon mislis u stvari na neki standardni danasnji software. Ja ti kazem o hardwerskim mogucnostima i softweru koji je jos u razvoju. Hardware na aktuelnim telefonima je dovoljno jak za Desktop. A i ARM procesori se trenutno brze razvijaju od intelovih, tako da ce razlika tu postajat sve manja i manja.

A ekrane nemozes tako poredit!!!!! Imas neku optimalnu velicinu ekrana ovisno o namjeni.. a ne sto veci to bolji. Stas recimo sa rezolucije ako povecas ekran? Ako ostane ista rezolucija smanjis ppi (pixel per inch ratio) po cemu je veci ekran losijeg kvaliteta. Ako zadrzis ppi onda imas vecu rezoluciju na vecem ekrani i bolji je radi toga a ne radi velicine. Poredjenje po velicini je cisto trik marketinga i namjenjen je samo za ljude koji se ne razumiju u temu.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Bla » 15 Apr 2016, 19:25

Prodaja PC-eva jeste u opadanju posljednjih godina. Otprilike je na nivou one iz 2007. Al' ne možemo reći da 2007. ljudi nisu kupovali PC-eve. I dalje su to velike brojke. (oko 65 miliona komada u prvom kvartalu ove godine)

Ono s čim se slažem jeste da ljudi manje mijenjaju stvari koje su stare par generacija jer ne dobijaju nešto puno više. Ali naravno, nije tu stvar samo u dektop hardveru i softveru i Mooreovom zakonu nego i u činjenici da je težište na Internet servisima gdje korisnici konzumiraju svoje "bavljenje" spravama kroz te online servise, tako da je s druge strane tokom ovih godina povećana prodaja onog hardvera na kojem se vrte svi ti servisi kojih je sve više i više. I prosječan kupac iz sadašnje perspektive neće nešto puno tu mijenjati sve dok to može da konzumira iz browsera kojeg trenutno koristi. Nemoguće je da to na tome ostane.

Primjera radi, gaming industrija na PC-u je u stalnom porastu (naravno da se ne može porediti sa ciframa one zasnovane na konzolama) ali je u porastu, i tu su uvijek u igri neke high end sprave.

Treba naglasiti i nešto vezano za mikroprocesorsku industriju. Proizvodnja mikroprocesora za PC-e nikada i nije bila Bog zna kako velik kolač tog tržišta i kretala se na nivou jednog procenta (govorim o količinama isporučenih jedinica a ne o vrijednosti iste). Primjera radi, godišnje se isporuči, slagaću, nešto ispod pola milijarde procesora za PC-e. I to je tek 1% tržišta mikroprocesora.

Da malo samo još dotaknem Moora. Stvar je da je tehnologija bazirana na silikonskim čipovima otprilike dosegla svoj plafon. I sama fizika ne dozvoljava da se tu nešto puno uradi, a neka nova tehnologija još nije preuzela to dobro razvijeno tržište. Al' ne znači da vrlo brzo neće.
Primjera radi, tranzistori zasnovani na galijum nitridu već sada daju 10X bolje performanse od onih silikonskih, a predviđanje je da mogu da se poboljšavaju do nivoa od 1000X. A sama ta tehnologija otvara mnoga vrata koja su trenutno samo na nivou maštanja, gledano iz perspektive silicijuma. A GaN nije jedini igrač u utrci za zamjenu tehnologije, pa nije nemoguće da će se desiti upravo to da ćemo kao rezultat dobiti to da neće postojati samo jedna primarna tehnologija, nego više njih, koje će vjerovatno gurati stvari dalje u različitim pravcima.

A onda ćemo opet imati masovno "otehnologljivanje" :D. prosječnog domaćinstva svakih par godina. :oo

P.S.
Ono kad pročitam naslov teme i vidim o čemu pišem :lud
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Predložite mi kakav laptop

Post by Notos » 20 Apr 2016, 10:04

Evo vijest dana...
Intel to Cut 12,000 Jobs, Puts Focus on Cloud
Chip maker to decrease workforce by 11%, continues its move away from PCs
http://www.bloomberg.com/news/articles/ ... takes-toll

RIP PC! :cudi

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests