Tastatura/miš

Sve o kompjuterima
User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by gejsha » 27 Jun 2013, 00:17

Moj prvi miš me služio punih osam godina.
Bio je marke Genius.
Ovaj što je sada kupila sam prije dvije godine i još uvijek je u funkciji, ništa mu ne fali, canyon.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Blackhawk
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Blackhawk » 27 Jun 2013, 07:23

Ili ova podloga. Ja se na ovakve podloge nikad ne bih mogla naviknuti.

Image[/quote]


Kod mene je upravo ovakva, ne ovaj proizvodjac ali je sa tim jastucicem.. i odlicno dodje kod malo duzeg rada na racunaru... a nije tesko ni naviknuti.. ruka bude odmorna i ne nazulja se od sto...
Prije mi se znalo desit da bude sve crvena ruka odmah ispod sake, dio koji klize po ivici stola, a sad nemam tih problema otkako koristim ovakvu podlogu..
A i to mi je poklon od jedne forumasice :) :zubi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Bla » 11 Oct 2013, 12:28

Da ne bi prznio po onim ljevacima i dešnjacima da nastavim ovdje.
(ono o palatalizacijama je, naravno, bila šala) :oo

A inače, raspored tastera na tastaturi je jedno od naslijeđa koje je prilično glupo zato što je originalni QWERTY raspored tastera smišljen tako da usporava samo kucanje. Smišljen je u drugoj polovini 19. vijeka a razlog tome je da bi se neka slova, koja se često jedno za drugim kucaju sporije kucala, jer su mehaničke pisaće mašine bile sklone zaglavljivanju. Ko god je koristio takvu vjerovatno zna o čemu se radi ako dva tastera koji su jedan do drugog pritisne maltene istovremeno. Zbog toga su tastere rasporedili tako da su slova koja najčešće dolaze jedno poslije drugog odmaknuta. A to u samom činu kucanja teksta čini pravu egzibiciju i gimnastiku prstiju po tastaturi.

Sa pojavom elektronskih pisaćih mašina i računara ovo je postalo besmislica, ali je zbog "navike" ostavljen isti raspored te sada kucamo sporije nego što bi trebali. :-)

Naravno, na računarima je moguće i promijeniti raspored tastera ali su same tastature s drugim rasporedima toliko rijetke da je za većinu korisnika ovo maltene potpuna nepoznanica.

Npr. raspored tastera po sistemu Dvorak je smišljen da se kretanje prstiju na tastaturi smanji na najmanju moguću mjeru, pa su u onom osnovnom položau prsti lijeve ruke konstantno na samoglasnicima, kojih ima u svakoj riječi i nemaju potrebe da se toliko pomijeraju a znaci koji se najrjeđe koriste su i postavljeni na dalja mjesta.
dvorak.png
Dalje, postoje Dvorak rasporedi tastera namijenjeni za samo jednu ruku, npr, samo za desnu ili samo za lijevu. Tako da bi Katji, dok drži nešto u lijevoj ruci najviše odgovarala ova tastatura:
dvorakdesni.png
Ona tzv. naša slova (šđčćž) su postavljena na QWERTY tastaturu (tačnije njenu varijantu QWERTZ) tako da učine najmanje "štete", tj. postavljena su umjesto nekih specijalnih znakova, što je donekle i opravdano kod samog kucanja teksta, ali je zato otežano korištenje u druge svrhe. Npr. u programiranju su ti znaci koji su prebačeni da budu u kombinaciji dva tastera puno češće u upotrebi tako da je za tu svrhu ipak lakše koristiti originalne engleske karakter setove.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2013, 12:50

A gdje je tu "francuska" verzija tastature?
Eno mi jedna u ormaru kupi prašinu, mada je najmodernija od svih tri koje imam. Slova Q i A su zamijenila mjesta a M je negdje otprilike gdje je Ć a na mjestu tog slova, nalazi se zarez. Tačka je negdje među brojevima :hm
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Bla » 11 Oct 2013, 12:52

Ma to je samo verzija QWERTY rasporeda.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Trepavica
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Trepavica » 11 Oct 2013, 13:00

Krokodil Behko wrote:A gdje je tu "francuska" verzija tastature?
Eno mi jedna u ormaru kupi prašinu, mada je najmodernija od svih tri koje imam. Slova Q i A su zamijenila mjesta a M je negdje otprilike gdje je Ć a na mjestu tog slova, nalazi se zarez. Tačka je negdje među brojevima :hm
Ja samo na tu tipkati mogu sve druge mi djeluju "naopako" nedavno kod rodice bila koristila njenu tastaturu..trebalo je vremena da napisem jedan mail od par rijeci... :hihi

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Katja » 11 Oct 2013, 14:21

Bla wrote:Bla, bla...
Joj, mehaničke pisaće, sjećam se... pa odglavljivanje tipki, pa crni prsti... :oo

I što sad, jel' mi se isplati nabaviti dvorak raspored? Da li bih pisala brže ako uzmemo u obzir da bih se trebala ponovo učiti a da qwertz raspored već dobro znam? Naime, na jednom improviziranom natjecanju među kolegama sam odnijela prvo mjesto...nije da se hvalim al se pravim važna. :oo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Bla » 11 Oct 2013, 15:14

Katja wrote: Joj, mehaničke pisaće, sjećam se... pa odglavljivanje tipki, pa crni prsti... :oo

I što sad, jel' mi se isplati nabaviti dvorak raspored? Da li bih pisala brže ako uzmemo u obzir da bih se trebala ponovo učiti a da qwertz raspored već dobro znam?
Pa ne moraš nabavljati, samo promijeniš u operativnom sistemu raspored i malo se potrudiš da se navikneš. Naravno da će biti brže nakon što prođeš period privikavanja. Learning curve pretpostavljam da ovisi od osobe do osobe.
Katja wrote:Naime, na jednom improviziranom natjecanju među kolegama sam odnijela prvo mjesto...nije da se hvalim al se pravim važna. :oo
Izvini Barbara, nisam te prepoznao. :oo Inače, Barbara Blackburn po Guinnesovoj knjizi drži rekord od 150 riječi u minuti, brzinu je održavala u periodu od 50 minuta (naravno na Dvorak rasporedu). A ta ista teta je recimo pala u školi iz daktilografije koristeći QWERTY raspored. :)
A ako baš hoćeš da nadmašiš sve te amaterske stvari onda fino naučiš stenografiju. Za to će ti ipak trebati posebna i mašina a i privikavanje na tastaturu čiji raspored izgleda ovako:
stenograf.gif
Time ćeš bez problema da kucaš preko 200 riječi u minuti a rekord je nekih 375. :D Naravno, te riječi neće baš svaki smrtnik znati da čita. :oo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Lebowski » 11 Oct 2013, 15:26

Meni je ova tastarura sasvim OK, zašto komplikovati život? :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Tastatura/miš

Post by Maja » 11 Oct 2013, 17:46

A jeste li primijetili kad stojite desno ili lijevo ili suprotno od tastature i počnete kucati da se skroz izgubite pa slova tražite po pola sata :D

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Bla » 11 Oct 2013, 18:10

Raspored znakova određuje software a ne hardware, apsolutno je nebitno šta piše na tasterima.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Lebowski » 11 Oct 2013, 18:11

A što nam to govoriš? :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Bla » 11 Oct 2013, 18:16

;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Lebowski » 11 Oct 2013, 18:24

Hoću reći samo to da zvuči kao da ispravljaš nekoga, takav ti ton rečenice. :D
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Bla » 11 Oct 2013, 18:25

Ma prviđa mi se :hihi
A dopunjavanje i ispravljanje nije (uvijek) isto :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2014, 16:12

paparaci wrote:ja imam veliku (njeznu) krpu za naocale sa kojom 1 - 2 puta sedmicno prebrisem tastaturu, dio oko tastature i ekran. tako da nemam tih problema. laptop izgleda kao nov iako je haman tri godine star.

tastaturu od kompjutera ponekad usisam + brisanje naravno.
Ama nije to problem. Problem je ova prašina koja se skuplja na kantovima tipki. Kako to a da ne moram vaditi svaku tipku i vraćati nazad? Za sada, polako papirnim maramicama i potraje to bogami.
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by paparaci » 25 Feb 2014, 00:19

pa ako je redovno cistis, ne znam onda kako ti se skupi.

pokusaj stapicem za uho.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Blackhawk » 25 Feb 2014, 07:36

Svaki put kad usisavam, ja usisam i tastaturu sa ovim
Image

Tako da uvijek cista..
Ali treba biti pazljiv, to isto sam pokusao sa drugom tastaturom koju imao i samo su tipke pocele iskakati :) (otkrio nacin kako brzo povaditi sve tipke)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Online

Re: Tastatura/miš

Post by Maja » 25 Feb 2014, 11:28

Ja kad čistim laptop čistim ga četkicom od pudera, samo pometem prašinu. Ali ako dam sestrinoj djeci a ona obično uz to jedu čips ili nešto, pa masne ruke onda ga ugasim, izvadim bateriju i dobro obrišem vlažnom maramicom. Ali to je je rijetko, možda 1 u tri mjeseca.

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Tastatura/miš

Post by Lebowski » 25 Feb 2014, 12:57

Ako imate pri ruci kompresor bolje je nego usisivačem.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Post Reply

Return to “Hardware & Software”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests