Radite li u svojoj struci?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Radite li u svojoj struci?

Post by Maja » 26 May 2013, 22:20

Možete napisati šta ste po zanimanju, ali nije neophodno.
Radite li ono za što ste se školovali ili ako ne radite je li to samo trenutno tako.
Jeste li možda završili nešto što vas ne zanima ili vas je zanimalo dok ste upisivali fakultet/srednju, ali ste poslije izgubili interes za to i shvatili da je vaš životni poziv nešto sasvim drugo.
A možda ste završili ono što ste oduvijek željeli, ali ne možete da nađete posao u svojoj struci.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81109
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10152 times
Been thanked: 6993 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Julia-Klara » 26 May 2013, 22:25

Zavrsila srednju ekonomsku trgovacki smjer, i to je zanimanje koje ni pod razno ne volim.
Studirala nisam nista,jesam planirala, ali je poceo rat i sve poremetio, sto naravno nije opravdanje ,ali eto, nije mi se dalo da studiram, a sada nemam volje ni zelje, kad znam da vecina kupuje diplome, i da ih imaju samo radi mahale. Sto se tice posla (studija) tu sam se obrazovala sama, ond ai radila posao koji volim - novinarstvo plus radio moderacija, medjutim ne uklapam se u kalupe danasnjih urednika, i zute stampe, koja po svaku cijenu hoce prodati pricu, cak i ako nije provjerena...

U IT svijet sam upala slucajno (iako ne vjerujem u slucajnosti), i ostajem do daljnjeg, a do kada vidjecemo
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by STrendzer » 26 May 2013, 23:04

nisam imao srecu da radim u mom nekom zanimanju,od tri koja sam ucio,ustvari neko vrijeme sam radio ali samo za nuzdu...,a mozda i nesrecu.. :D ..
prvo zanimanje sam ucio u Bosni,bilo potesko i dosadno,jedno od najtezih tada,s tim zanimanjem bih,da sam studirao imao neku prednost na upisu na faksu,ali su tadasnja komunjarsko-cetnicka bagra pohlepnom juristickom manipulacijom unistili ocevu egzistenciju, pa je studiranje bilo previse financijskog opterecenja...,nisma studirao a posla nikad za to zanimanje nije bilo,a namucih se zestoko dok ne dobih diplomu,mada sam mogao i bolje da sam se maximalno trudio,ali nisam...,tek kad sam morao..
drugo zanimanje sam zavrsio bezveze,onako kako mnogi danasnji dole zavrsavaju skolu,na brzinu i samo iz potrebe jer sam samo htio da radim...nisam se ni namucio za to zanimanje jer je islo balkanskim sistemom :zubi ..
a trece zanimanje sam zavrsio ovdje,nisam ga bas birao,ali nisam ni imao neki izbor,prihvatio i namucio se,ali nije mi pomoglo...


radim nesto sasvim cetvrto,vec nekih osam godina,slucajno sam na ovo dosao,natjerale muka i nuzda sa proslim zanimanjima koja nisu donosila onoliko novaca koliko ja licno smatram da mi treba..,inace sam takav,ako nesto prihvatim onda to guram do kraja,pa makar propo...
nije jednostavno ali sam se navikao i prilagodio ovome,ako nista bar me ne ebe neki bjelosvjetski idiot koji manje od mene zna ali je igrom srece,situacije itd. dospio na mjesto ispred mene...
a da se i zaradit korektno,ovisno o nekim faktorima... i sto je jako bitno,radit moram ok,ali radim kad hocu..

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Lanci » 26 May 2013, 23:25

Pa I radim I ne radim..zavrsila sam frizersku skolu.. moja velika zanimacija je bila.Skolovala sam se zato sto je to moj odabir bio jer volim da se bavim tim..jedno vrijeme sam radila taj posao ovdje,islo mi dobro sve dok se nisu okolnosti promjenili u mom privanom zivotu,taj posao mi bio mnogo zahtjevan na koje ja nisam bila spremna ici dalje sada trenutno ne radim posao po mojoj struci,,radim neki deseti nigdje veze za skolovanje :oo bitno da zadovoljna svojim poslom trenutim,
Last edited by Lanci on 26 May 2013, 23:26, edited 1 time in total.
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by dacina_curica » 26 May 2013, 23:26

Radim....otkako znam za sebe. :grana

Zavrsila sam gradjevinu, specijalizovala se na izgradnji puteva, aerodroma :oo i ekologiji. I haman mi malo, jos malo pa cu opet. :grana

Jedini period kada nisam radila u struci je jedno ljeto u srednjoj skoli kad sam radila u nekom butiku (muko moja :grana) i od tada nikad vise. Sest mjeseci baustele u sklopu faksa :oo (jes' da sam samo nosala pivo nakon sto sam upala u kuciste lifta :valja), sest mjeseci laboratorije i ostalih 16 godina prvo kao asistent sad kao inzinjer....

Gradjevina mi je bila back up plan, htjela sam upisati arhitekturu ali u doba kada sam se upisivala na faks sansa da arhitekt nadje posao je bila ravna nuli...nije bilo posla ni za one sa diplomom a kamo li za nas jadne hipike. :grana Ergo, biraj daco ono sto je najslicnije. :) Ali ne kajem se, posao je, uprkos manjku potrebne kreativnosti, zanimljiv i sto je najvaznije siguran. :)

A prva ljubav mi je bila medicina :srce no uz moju stalnu potrebu? da se obaljestim k'o tuljan na sam prizor krvi moradoh je ostaviti u ladici u kojoj pohranjujem sve ostale snove (kao onaj da cu se udati za Dave Grohl-a iz Nirvane kad mi je bilo 16 godina :valja).
Knjizevnost, moja druga skolska ljubav je za sada na cekanju mada su sanse da joj se posvetim u buducnosti ipak poprilicno realne, cak i u neku ruku vec u toku. :srce

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Dust » 26 May 2013, 23:29

Zavrsila drugi razred srednje medicinske i onda zapoceo rat. U Austriji zavrsila ono sto mi je trebalo, a onda dodjem ovdje. Upisem fakultet (nursing), u medjuvremenu radila sve i svasta, a onda po zavrsetku odmah dobijem posao i tu sam gdje sam... u svojoj struci, nakon tri drzave i tri jezika. Zadovoljna? O itekako...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by STrendzer » 26 May 2013, 23:53

Lanci wrote:Pa I radim I ne radim..zavrsila sam frizersku skolu.. moja velika zanimacija je bila.Skolovala sam se zato sto je to moj odabir bio jer volim da se bavim tim..jedno vrijeme sam radila taj posao ovdje,islo mi dobro sve dok se nisu okolnosti promjenili u mom privanom zivotu,taj posao mi bio mnogo zahtjevan na koje ja nisam bila spremna ici dalje sada trenutno ne radim posao po mojoj struci,,radim neki deseti nigdje veze za skolovanje :oo bitno da zadovoljna svojim poslom trenutim,
Lanci,frizeri nisu nesto Bogzna placeni,ali imaju jednu prednost a to je da se za vrlo male pare mogu osamostalit jer nije potrebno previse prostora i oprema nije nesto posebno skupa tako da je vrlo lako u toj bransi to uradit,jos ako se ima znanja,veza i srece etablirat se na neki nivo frizera za malo jace klijente,eto love...naravno da covjek mora taj posao da voli ako hoce da klapa kako treba..

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Lanci » 27 May 2013, 00:01

camargue wrote:
Lanci wrote:Pa I radim I ne radim..zavrsila sam frizersku skolu.. moja velika zanimacija je bila.Skolovala sam se zato sto je to moj odabir bio jer volim da se bavim tim..jedno vrijeme sam radila taj posao ovdje,islo mi dobro sve dok se nisu okolnosti promjenili u mom privanom zivotu,taj posao mi bio mnogo zahtjevan na koje ja nisam bila spremna ici dalje sada trenutno ne radim posao po mojoj struci,,radim neki deseti nigdje veze za skolovanje :oo bitno da zadovoljna svojim poslom trenutim,
Lanci,frizeri nisu nesto Bogzna placeni,ali imaju jednu prednost a to je da se za vrlo male pare mogu osamostalit jer nije potrebno previse prostora i oprema nije nesto posebno skupa tako da je vrlo lako u toj bransi to uradit,jos ako se ima znanja,veza i srece etablirat se na neki nivo frizera za malo jace klijente,eto love...naravno da covjek mora taj posao da voli ako hoce da klapa kako treba..
Pa mozda nisu negdje ali vjeruj ovdje bas najbolje prolaze,,radila sam ja dvije godine,sta ja znam uvijek sam uzivala u tome mozda zato sto sam imala vise slobodnog vremena,sad vec manje I imam vremena a I ne vuce me nest kao prije..ponekad ovako samo svojim nekim prijateljima uradim u kuci,,ali da se vezem kao obaveza ne,,mozda kasnije ko zna ;)
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Katja » 27 May 2013, 00:06

camargue wrote:
Lanci,frizeri nisu nesto Bogzna placeni,ali imaju jednu prednost a to je da se za vrlo male pare mogu osamostalit jer nije potrebno previse prostora i oprema nije nesto posebno skupa tako da je vrlo lako u toj bransi to uradit,jos ako se ima znanja,veza i srece etablirat se na neki nivo frizera za malo jace klijente,eto love...naravno da covjek mora taj posao da voli ako hoce da klapa kako treba..
Nije toliko stvar u opremi (koja opet nije tako jeftina... nije to ko nekad kad su brici bile dovoljne škare i češalj :oo ) ali ako krećeš ispočetka treba ti lokacija, a da bi pokrio troškove najama prostora na dobroj lokaciji puuuno glava moraš ošišati. :ooo

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Dust » 27 May 2013, 00:09

Meni se dopada sto ovdje ne moras iznajmljivati cijeli prostor, vec samo stolicu. Idealno rjesenje za pocetnike i naravno, da se novca skupi sto vise, kako bi se osamostalio i nekome drugom iznajmljivao stolicu.

Frizeri zaradjuju odlicno, da imam bar malo slifta za taj posao upisala bih taj kurs.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Rockefeller » 27 May 2013, 00:10

Lanci wrote:Pa I radim I ne radim..zavrsila sam frizersku skolu.. moja velika zanimacija je bila.Skolovala sam se zato sto je to moj odabir bio jer volim da se bavim tim..jedno vrijeme sam radila taj posao ovdje,islo mi dobro sve dok se nisu okolnosti promjenili u mom privanom zivotu,taj posao mi bio mnogo zahtjevan na koje ja nisam bila spremna ici dalje sada trenutno ne radim posao po mojoj struci,,radim neki deseti nigdje veze za skolovanje :oo bitno da zadovoljna svojim poslom trenutim,
Najljepši osjećaj mi je kad me frizerka šiša sa onim svojim mokrim rukama. Da mogu nikad joj ispod makaza ne bih otiš'o. :plavi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Lanci » 27 May 2013, 00:12

Dust wrote:Meni se dopada sto ovdje ne moras iznajmljivati cijeli prostor, vec samo stolicu. Idealno rjesenje za pocetnike i naravno, da se novca skupi sto vise, kako bi se osamostalio i nekome drugom iznajmljivao stolicu.

Frizeri zaradjuju odlicno, da imam bar malo slifta za taj posao upisala bih taj kurs.

Da bar kod nas to ovamo ima,,jer ovdje ako nest zelis da imas da pokrenes neki posao..zaista treba I da ulozis dosta novca
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Katja » 27 May 2013, 00:12

Dust wrote:Meni se dopada sto ovdje ne moras iznajmljivati cijeli prostor, vec samo stolicu. Idealno rjesenje za pocetnike i naravno, da se novca skupi sto vise, kako bi se osamostalio i nekome drugom iznajmljivao stolicu.
Prvi put cujem.... predobra ideja.
A čiji je prostor, oprema... tko iznajmljuje tu 'stolicu'?

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Dust » 27 May 2013, 00:16

Prostor moze iznajmiti bilo ko, neko ko ima novca. Oprema je obicno vlasnistvo frizera, jer je koriste kroz skolu. Poslije je nadopunjuju, usavrsavaju i sta vec ne.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by STrendzer » 27 May 2013, 00:19

Nije toliko stvar u opremi (koja opet nije tako jeftina... nije to ko nekad kad su brici bile dovoljne škare i češalj :oo ) ali ako krećeš ispočetka treba ti lokacija, a da bi pokrio troškove najama prostora na dobroj lokaciji puuuno glava moraš ošišati. :ooo
cijena prostora je razlicita,naravno da neces na pocetku ici tamo gdje je previse skupo,ali znam da se za relativno malu lovu moze dobit prilicno uredjena prostorija sa 3-4-5 stolica a oprema sva kosta mozda 3-4 hiljade(tisuCe :oo),ovdje to nije nikakva lova,naravno da covjek mora imat stogod ustedjeno za prvo vrijeme dok posao ne krene...,nekad dok nisam znao sta cu i kuda cu provlacila mi se glavom ta ideja kako je u toj bransi prilicno lakse osamostaliti se nego u nekim drugima..,nije da je to moj san-zanimanje ali je zbog te prednosti interesantno..
a kad posao krene i kad na dan osisa 5-6 gospodja sa nekih 120 € po glavi eto para..znaci sve sto treba je nekih 200 zenskih glava,zene prave frizuru savkih 2 mjseca otprilike,ako mjesecno radis 20dana puta pet glava eto ti racuna..usput dodje i koji muski ito je to..

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119602
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5619 times
Been thanked: 12123 times
Contact:
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Maja » 27 May 2013, 00:20

Katja baš me zanima šta si ti po struci i šta trenutno radiš jer si svestrana, vidim da se u dosta stvari razumiješ. Nemoj misliti da je ovo ironija. Zaista tako mislim.


PS znala sam da je Daca štreberka :D.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by STrendzer » 27 May 2013, 00:21

Lanci wrote:
Dust wrote:Meni se dopada sto ovdje ne moras iznajmljivati cijeli prostor, vec samo stolicu. Idealno rjesenje za pocetnike i naravno, da se novca skupi sto vise, kako bi se osamostalio i nekome drugom iznajmljivao stolicu.

Frizeri zaradjuju odlicno, da imam bar malo slifta za taj posao upisala bih taj kurs.

Da bar kod nas to ovamo ima,,jer ovdje ako nest zelis da imas da pokrenes neki posao..zaista treba I da ulozis dosta novca
Lanci,evo ovdje kod mene se izdaje poslovni prostor,vrlo povoljno i dobra lokacija,nema frizersku opremu ali to nije frka nabavit.. :obrve
:valja

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Katja » 27 May 2013, 00:22

camargue wrote:
cijena prostora je razlicita,naravno da neces na pocetku ici tamo gdje je previse skupo,
Ali upravo na početku moraš ići tamo gdje je skupo jer nemaš razvikano ime pa da će ti mušterije dolaziti u bilo kakav zapućak,
moraš biti na frekventnom mjestu na koje će ljudi naletiti slučajno... i ući u tvoj salon.
A frekventno mjesto košta.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by STrendzer » 27 May 2013, 00:30

Katja wrote:
camargue wrote:
cijena prostora je razlicita,naravno da neces na pocetku ici tamo gdje je previse skupo,
Ali upravo na početku moraš ići tamo gdje je skupo jer nemaš razvikano ime pa da će ti mušterije dolaziti u bilo kakav zapućak,
moraš biti na frekventnom mjestu na koje će ljudi naletiti slučajno... i ući u tvoj salon.
A frekventno mjesto košta.
mozda grijesis malo,dolazi ti ona poblika koja se nalazi u tvom kvartu,naselju,dijelu grada isl...
znam koliko hoces italijana koji dodju i otvore malu pizzeriu u nebitnom dijelu grada ali ih uglavnom krene i naravno dolazi im klijentela iz neposredne okoline,slicno je i sa turcima i njihovim Donerima,uglavnom ih krene...frizeri imaju prednost,svako od nas mora da se sisa,htio-nehtio,ako se na pocetku uradi malo fine reklame onda uglavnom krene...,naravno da nema garanciej,toga nema nigdje ali je statisticka vjerovatnoca da ce posao krenuti prilicno velika..

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Radite li u svojoj struci?

Post by Katja » 27 May 2013, 00:33

camargue wrote:
Katja wrote:
camargue wrote:
cijena prostora je razlicita,naravno da neces na pocetku ici tamo gdje je previse skupo,
Ali upravo na početku moraš ići tamo gdje je skupo jer nemaš razvikano ime pa da će ti mušterije dolaziti u bilo kakav zapućak,
moraš biti na frekventnom mjestu na koje će ljudi naletiti slučajno... i ući u tvoj salon.
A frekventno mjesto košta.
mozda grijesis malo,dolazi ti ona poblika koja se nalazi u tvom kvartu,naselju,dijelu grada isl...
znam koliko hoces italijana koji dodju i otvore malu pizzeriu u nebitnom dijelu grada ali ih uglavnom krene i naravno dolazi im klijentela iz neposredne okoline,slicno je i sa turcima i njihovim Donerima,uglavnom ih krene...frizeri imaju prednost,svako od nas mora da se sisa,htio-nehtio,ako se na pocetku uradi malo fine reklame onda uglavnom krene...,naravno da nema garanciej,toga nema nigdje ali je statisticka vjerovatnoca da ce posao krenuti prilicno velika..
Možda si i u pravu... malo duže traje na taj način, ali ako se radi kvalitetno, nadoći će. :D

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: Guesswhosback and 10 guests