Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by SPINERKA » 04 May 2016, 13:55

nisi siguran - ?

samo me interesuje--nije logicno da netko dobije minimalnu a nije doprinosio.
za mentalne osobe takodje - drzava nema sluha .

U americi ima pomoc.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 13:59

nisam ni u šta siguran, al' to mi je više do psihe

godine na birou se pikaju u staž sa nekim najnižim koeficijentom valjda

i ovdje ima pomoć za tek smijenjene ministre i parlamentarce :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by SPINERKA » 04 May 2016, 14:07

:rol

Eto vidis, ovdje pitam ove mladje , koji bas nemaju stalne poslove - nisu, niti se interesuju sta -kad ne mogu vise raditi.
Slegnu ramenima ono --to je njihova poznata recenica --nisam o tome razmisljao.

Svejedno , mislim da je kod nas u Bosni mrka kapa.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 14:12

pa da, trebali bi se mladji kod vas u Bosni malo više zainteresovati. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by SPINERKA » 04 May 2016, 14:34

:hm

zar ti nisi u Bosni?
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Biro za nezaposlene

Post by Krokodil Behko » 04 May 2016, 19:41

Bla wrote:Pa postoji starosna penzija, ako su bili barem 20 godina na birou, ili radili barem 20 godina.

Nisam siguran oko tog staža na birou.
Baš sam pogledao na PIO sajtu i ne piše ništa o birou, samo minimalnih 20 god staža.

http://www.fzmiopio.ba/index.php?option ... 88&lang=ba
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 19:42

pa da, a biro se pika u staž :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Biro za nezaposlene

Post by Krokodil Behko » 04 May 2016, 20:30

Bila mi je zanimljiva tvoja tvrdnja, oko biroa, jer ako je tačna, onda ima dosta šupljina i razne lijenčine bi na kraju mogle u penziju, pa pošto mi nije logično, provjerio sam i na sajtu FZZ i kažu

Penzijsko i invalidsko osiguranje osigurava se nezaposlenoj osobi kojoj nedostaju do tri godine penzijskog staža do sticanja uvjeta za starosnu penziju, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Evo ima link, pa dole, zadnji pasus, valjda je to to.

http://fzzz.ba/savjeti-main/materijalna ... poslenosti
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Venera » 04 May 2016, 20:34

Bla wrote:minimalnu penziju :cudi
ako nisu dovoljno tokom čitavog životnog vijeka, postavlja se pitanje jesu li mentalno pri sebi pa i za to ima ustanova
Drzava BiH je drzava nema novac za penizonere koji su ostisli u penziju pred rat ili osobe koje imaju 30 godina radnog staza.

Omladina,kojoj je danas 30 godina,nema dana radnog staza.

Ratni invalidi nemaju redovne penzije!

Kad ce osobe od 25 godina poceti raditi prvi posao?

Kakva je to drzava ?
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 20:36

kad se prihvate posla :cudi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 21:24

Krokodil Behko wrote:Bila mi je zanimljiva tvoja tvrdnja, oko biroa, jer ako je tačna, onda ima dosta šupljina i razne lijenčine bi na kraju mogle u penziju, pa pošto mi nije logično, provjerio sam i na sajtu FZZ i kažu

Penzijsko i invalidsko osiguranje osigurava se nezaposlenoj osobi kojoj nedostaju do tri godine penzijskog staža do sticanja uvjeta za starosnu penziju, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Evo ima link, pa dole, zadnji pasus, valjda je to to.

http://fzzz.ba/savjeti-main/materijalna ... poslenosti
Nisam pravnik i ne bi sada da tabirim po svim mogućim i nemogućim zakonima, al' se smijem zakleti da je nekim zakonom pokrivena ta grupacija kada napune 65 godina starosti, čim je zakonom o posredovanju u upošljavanju i socijalnoj sigurnosti neuposlenih osoba postavljena granica kada između ostalog osoba koja navrši 65 ne može da se vodi na birou, znači da je pokriva nešto drugo. A ujedno je 65 granica za starosnu penziju. Možda za njih ne ide iz fonda PIO-MIO nego iz nekog drugog. Ali takvi slučajevi su jako rijetki jer obično neuposleni nasljeđuju neke porodične penzije, bilo od bračnih drugova, bilo od rodbine.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by SPINERKA » 04 May 2016, 21:42

:hm
Ali takvi slučajevi su jako rijetki jer obično neuposleni nasljeđuju neke porodične penzije, bilo od bračnih drugova, bilo od rodbine.
-bili rijetki ili ne , mora biti zakon .

.ne razumijem kako od rodbine mogu nasljediti --penziju.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 21:45

pa sigurno ima, samo ja ne poznajem konkretno koji.

ne bilo koje rodbine, imaju specificirani uslovi ko od koga može itd.

http://www.fzmiopio.ba/index.php?option ... 67&lang=ba
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by SPINERKA » 04 May 2016, 21:48

:123


..nista ti linkovi ne pomazu. nema detalja.

koja to ima -specificna rodbina- specificni -ujko, daidza, amidzic

mislim da ne moze

--samo sepruga ili maloljetna djeca.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 04 May 2016, 21:58

Na linku su važeći zakoni i izmjene zakona o pio-mio a ja ne čitao stotine članova... :oo
Djeca su rodbina. Pa onda se prepliću tu invalidnine, ko je koga izdržavao, pa ovo, pa ono
Ne znam na kojem jeziku da napišem da ne znam odgovor.
Možda su ti koji nikada nisu bili zaposleni i ni po kojem osnovu imali pravo da dobiju porodičnu penziju, sa napunjenom 65. godinom starosti pokriveni nekim od zakona o socijalnoj pomoći, invalidnini ili šta ja znam čemu. Ali čisto sumnjam da su nepokriveni. Pogotovo što kažem da ih se vjerovatno može na prste ruku nabrojati. Samo ne znam koliko ruku je u pitanju. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Biro za nezaposlene

Post by Krokodil Behko » 04 May 2016, 22:55

Bla wrote: Možda su ti koji nikada nisu bili zaposleni i ni po kojem osnovu imali pravo da dobiju porodičnu penziju, sa napunjenom 65. godinom starosti pokriveni nekim od zakona o socijalnoj pomoći, invalidnini ili šta ja znam čemu.

Vjerovatno je tako. Ako FZZ plaća staž samo onima kojima fali nekoliko god, do starosne, to znači da kategorija o kojoj govorimo, nema nikakav osnov da prima penziju iz PIO, nego vjerovatno od ministarstva finansija ili onog drugog, za rad i soc politiku.
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by SPINERKA » 27 May 2016, 19:27

SPINERKA wrote::hm

Sta se desava sa osobama koje nisu stekle pravo na penziju , uplacivale dovoljno za zdrastveno osiguranje.
To su osobe -tj prakticno -penzioneri -bez penzija.
Kako se sistem -ponasa po tom pitanju?
Bez ovjerene knjižice oko 570.000 građana

Tako je u RS-u, po informacijama Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) RS, zdravstveno osiguranje lani imalo 953.005 lica (636.314 osiguranika i 316.222 člana porodice), od 1.210.838 stanovnika koji su bili registrovani u timove porodične medicine.

Neosiguranih je, dakle, oko 257.000 građana.

Kada je riječ o FBiH, najsvježiji podaci kojim raspolaže Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH su oni iz 2014. godine, a kada je bilo 2.019.525 osiguranih građana, od čega 1.266.236 osiguranika, a 753.289 članova porodica osiguranika.

“Nemamo sasvim tačan i u potpunosti ažuriran podatak o broju neosiguranih lica u FBiH, ali se on može izračunati kao razlika ukupnog broja stanovnika i osiguranih lica, s tim što se taj podatak ne može uzeti kao pouzdan. Po ovome, ukupan broj neosiguranih lica u FBiH u 2014. godini iznosio je 317.197”, kažu iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, pišu Nezavisne novine.

Iako su, dakle, alarmantne brojke koje pokazuju koliko je građana uskraćeno u ovoj oblasti, pomaka, kako uvjeravaju nadležni, ipak ima.

“Napominjemo da je od 2006. godine broj osiguranog stanovništva povećan za više od 200.000. Najveći pomak je učinjen kod kategorija kao što su djeca i trudnice, jer među ovim kategorijama praktično nema neosiguranih”, naglasili su iz FZO RS.

Tvrde da je među licima koja se vode kao neosigurana zbog neuplaćivanja doprinosa značajan broj onih kojima se uprkos tome ovjeri zdravstvena knjižica, tako da koriste prava iz zdravstvenog osiguranja.

To se, kako ističu, odnosi na djecu, trudnice, lica starija od 65 godina koja su socijalno ugrožena, ratne vojne invalide, porodice poginulih boraca…

“Takođe, ovjera knjižice se ne uslovljava plaćanjem doprinosa i oboljelim od nekih teških oboljenja, poput malignih bolesti, dijabetesa, mentalnih bolesti, zaraznih bolesti, progresivnih mišićnih oboljenja, lica sa transplantiranim organima i tako dalje”, kažu iz FZO RS.

U Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH kažu da se može pretpostaviti da najveći broj neosiguranih lica čine oni koji se bave poljoprivrednom ili nekom drugom samostalnom djelatnošću, ali nisu prijavljeni niti uplaćuju doprinose za zdravstveno osiguranje.

“Potom, tu spadaju lica koja su ostala bez posla, a nisu blagovremeno odjavljena od strane poslodavca, odnosno nisu blagovremeno prijavljena na biro za zapošljavanje, te lica iz kategorije socijalno ugroženih, a nisu primaoci naknada po nekom osnovu iz oblasti socijalne zaštite”, ističu iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.

Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, oslanjajući se na podatak koji pokazuje da je u BiH armija građana neosigurana, ističe da državna vlast ne poštuje Ustav.

“Mi, pošteni građani, poštujemo zakone i plaćamo kada se liječimo, a oni nam ne daju da se besplatno liječimo i time krše ustavno, konvencijama zagarantovano pravo, dato od Boga. Kao što vodu niko ne može da zabrani ljudima, isto se odnosi i na liječenje”, poručio je Bajramović.
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Bla » 06 Jul 2017, 13:36

Zbog prebukiranih biroa, trebalo bi uvesti biro za prijem na biro. :lupa
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Hannibal » 06 Jul 2017, 13:55

aa ne mogu od ovog birova ni kafu stic popit
🐽

NestoOriginalno
Na probnom
Na probnom
Posts: 4
Joined: 03 Oct 2017, 16:21
Status: Offline

Wizz Air - Najveći konkurs za zapošljavanje

Post by NestoOriginalno » 03 Oct 2017, 16:32

Drugari, ima li neko iskustva sa ovom vrstom zaposljavanja. Piše da će biti i stručne obuke za pilote. Eh sad koliko će oni to naplaćivat samo nebo zna. To je dugoročni konkurs jer neće to biti ništa odlučeno do kraja naredne godine. Nema nigdje da objasne kako da se oni kontaktiraju osim što će biti kao oglasi na ponudjenim lokacijama. Ja sam pokušao njih kontaktirati preko njihove engleske stranice, medjutim ima samo broj koji se može pozvat (ima i regija Bosne al su rate po minuti raketa) al nema e-maila. Šta vi ljudovi mislite za ovo? Inače piše da je to 'Najveći konkurs za zapošljavanje u historiji Wizz Aira'.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests