Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2015, 08:52

Image
- Hoćete li ih kupiti? Može sve zajedno ili jednu po jednu. Prodajem ih – sa smiješkom, kojim prikriva gorčinu, govori za Večernji list, grleći svoje četiri diplome, 39-godišnja Margareta Matijević.

– O, bože, postat ću čovjek-slučaj – mrmlja si potom u bradu. Rukom pokušava obuzdati tamnu kovrčavu kosu, zavirujući u kontejnere kod zagrebačke "Kockice".

Za mene posla nema

– Nema ništa, baš ništa. Od jutros sam našla samo ovu jednu plastičnu bočicu i to nešto malo papira. Ah, da, i neke sandale – dodaje pokazujući košaru na svojoj trokolici.

– To je ponijeva trokolica. Imam je deset godina. Na nju mogu natovariti ono što nađem, dobro me služi – kaže. Margareta Matijević rođena je u junu 1975. godine u Banjaluci, a taj su grad ona i njena porodica napustili 1993. godine.

– Morala sam otići jer mi je, doslovce, život bio ugrožen. Uvijek sam govorila hrvatski, a to je tih godina tamo bilo opasno. Od 1994. godine, eto, silom prilika, živim u Zagrebu. Ovdje sam upisala najprije teologiju na Katoličko-bogoslovnom fakultetu, a zatim povijest na Hrvatskim studijima. Diplomirala sam na oba fakulteta, bila sam dobra studentica, a zato sam dobila i Rektorovu nagradu. Zaposlila sam se u Hrvatskom institutu za povijest. Tamo sam došla kao prva violina, a doveli su me do toga da nisam opravdala očekivanja. Radila sam ondje gotovo 12 godina, u međuvremenu sam magistrirala i doktorirala i stekla zvanje znanstvenog suradnika. A onda mi je 7. siječnja 2014. istekao ugovor o radu na određeno vrijeme i od tada za mene posla nema. Nisu bili fer prema meni i to me malo žulja – govori dok joj se svijetle oči pune suzama.

Presudna rodbina i veze

– Ma dobro sam, dobro se sa svim tim nosim, ali ponekad mi bude teško... O, bože, stvarno ću postati čovjek-slučaj – kaže tiho spremajući svoje diplome u ruksak. U Institutu za povijest bavila se crkvenom poviješću 19. i 20 stoljeća i samouvjereno tvrdi:

– Bila sam najkompetentnija za taj posao. No, na razvoj karijere znanstvenog novaka presudan utjecaj ima šef, a ona se, kaže, sa svojim i nije usrećila. Umjesto da je potiče i da joj pomaže, preskakao ju je kad je trebalo ići na seminare, usavršavanja, a kad bi i išla, za nju nije bilo dnevnica.

- Presudna je ta umreženost, rodbinske i prijateljske veze su ključ svega. Nisam imala uvjete za rad, u arhiv u Beograd, gdje je za moj rad iznimno važna građa, išla sam samo jedanput, i to malo prije nego što je moj šef otišao u mirovinu... Da sam imala boljeg šefa i bolje uvjete, mogla sam biti prva violina, jer sam tamo došla kao najbolji student... To me boli. Taj posao volim i to me žulja, jako – kroz suze će, a na pitanje od čega živi, pomalo nevoljko priznaje:

– Od minusa na računu i toga što skupim. Prvo sam počela prodavati svoje stvari koje su mi se činile kao višak, torbu, cipele, odjeću.... Znate, svaka žena u ormaru ima dosta toga što ne koristi. Tako je bilo i kod mene, a onda sam počela prekopavati po kontejnerima. Nedavno sam našla ploču za pikado. Prodala sam je odmah za 30 kuna. Dobro se prodaju cipele, odjeća, ma bilo što. Nedavno sam našla hrpu knjiga – prepričava Margareta.

Tako, zimskih mjeseci, kad su dani kraći zaradi oko 800 kuna, ljeti nešto malo više.

– Razmišljam o tome da se prekvalificiram za pedikerku, treba mi neki sjedeći posao jer stajati mogu najviše sat vremena – objašnjava, dodajući da je zbog problema s kukovima i nogama pet godina provela po bolnicama.

– Imam dvoznamenkastu brojku dijagnoza i 70 posto tjelesnog oštećenja, ali ne dam se. Radim što stignem. Samo, crkvenu povijest baš volim... – ponavlja.

– Radit ću bilo što, oholost mi nije problem – dodaje. U proteklih godinu dana poslala je dvadesetak molbi u škole, samo joj je jedna odgovorila, da je za njih prekvalificirana. Odbijenicu je dobila i s Filozofskog fakulteta u Zadru, jer imaju svoje znanstvenike, a iz Hrvatskog instituta za povijest, gdje se otvara novo radno mjesto, poručili su joj da nije za nju. Margareta se nada i čeka.

(Vecernji.hr)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by storm » 08 Mar 2015, 09:01

Čest problem je ta prekvalificiranost.... u javnom sektoru te ne žele, jer imaš školu za ohoho plaću, a moraju te platiti prema rangu a ne prema radnom mjestu....a u privatnom ta njena kvalifikacija i nije nešto atraktivna :cudi
ipak teško vjerujem, da baš ništa, ništa nema u jednom Zagrebu, ako si spreman na sve...
mada ako si spreman na kontejnere, onda si baš spreman na sve :hm
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Biba » 08 Mar 2015, 12:18

Cini mi se da je bas doslo vrijeme da se budale rugaju pametnim.Kako li je tuzno i pretuzno kad covjeek shvati da je dao sve od sebe, cak i vise nego sto moze (zena je bolesna a i dalje se bori i radi) a za njega nema dostojanstvenog zivota.Pisala sam vec da znam zenu ravnateljicu cija je mama suze ronila jer cura nije ucila vec samo skitala i kurvestala se.Mama je kupila diplomu, kci se uclanila u HDZ i mocnici seoski su je postavili za ravnateljicu.Sjedila je iza mene kad smo polagali ecdl ispite, nista nije znala...meni je bilo izletilo pa sam ju pitala zacudzena kako nisi mogla nakupiti bodova za prolaz...prestrasno...a za ovu pametnu i cestitu zenu nema posla ni mjesta pod suncem....Eto nam drzave...Moj susjed je propalica teska, napravi puno djece i dobiva socijalu a najvise popije pa onda opet napada po opcini da su gladni.Drzava i opcina mu je napravila kucu, djecu mu skoluju...a kucu je napravio tako da meni voda ide u temelj...ma ma ...i on se uclanio u HDZ...ja se pitam sta taj hdz ima od te budaletine i smrada..pa ima dosta glasova kad su izbori...eto, nekome vrijedi vise imati kuvac nego pamet i karakter....Zalosno, ali mislim da ta zena nije jedina kojoj je tako...znam ja i kako se u nase skole zaposljavaju....sasavi ce se rugati pametnima, jaja ce kokodakati a koke sutjeti...eto to je to, majke mi....vidim ja i u kolektiv da su cijenjeniji oni koji su bedastiji i nesposobniji, svega mi...zato se i klonim svega...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Lebowski » 08 Mar 2015, 12:44

Pomislih nije nikako radila a tek je godinu bez posla, cijelo vrijeme radila.. i odmah spala na kontejnere. Nešto je tu čudno.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2015, 15:03

Imam dvoznamenkastu brojku dijagnoza i 70 posto tjelesnog oštećenja, ali ne dam se.
Kako divno i originalno. Ovo treba ponoviti na fejsu :aplauz

Ako već ima toliku invalidnost, zašto ne ide u penziju?
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Biba » 08 Mar 2015, 15:16

Behko...malo me vjerojatno da bi tako obrazovana zena skupljala boce da ima ponudzen bilo kakav solidan posao...ako su joj nudili neki posao a ona odbijala, eh onda ona ima i visepostotno ostecenje....sumnjam da zena laze....jer moj komsija je ko bedevija i nije bolestan ali...dobio je od lijecnika uvjerenje da jest bolestan samo da ne bi morao ici u javne radove....ova poplava sto je zadesila nase selo...e on zdrav ima potvrdu i ide kad hoce raditi, a trazi 250 kn na dan....je, on ide samo kad hoce i to sve popije....ma bolje je njemu i njegovoj obitelji vec meni koja radim...hbte bolje im je vec jelenima u sumi....jelenima lovci nose hranu ali jeleni se mrznu na zimi....moj komsija i njegova zena dobiju i drva a iz kuce izvire samo kad idu u trgovinu...najcesce po gotova jela..a i zena mu je ko od brda odvaljena..i nista ne radi....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2015, 15:32

Biba wrote:Behko...malo me vjerojatno da bi tako obrazovana zena skupljala boce da ima ponudzen bilo kakav solidan posao...ako su joj nudili neki posao a ona odbijala, eh onda ona ima i visepostotno ostecenje....sumnjam da zena laze....jer moj komsija je ko bedevija i nije bolestan ali...dobio je od lijecnika uvjerenje da jest bolestan samo da ne bi morao ici u javne radove....ova poplava sto je zadesila nase selo...e on zdrav ima potvrdu i ide kad hoce raditi, a trazi 250 kn na dan....je, on ide samo kad hoce i to sve popije....ma bolje je njemu i njegovoj obitelji vec meni koja radim...hbte bolje im je vec jelenima u sumi....jelenima lovci nose hranu ali jeleni se mrznu na zimi....moj komsija i njegova zena dobiju i drva a iz kuce izvire samo kad idu u trgovinu...najcesce po gotova jela..a i zena mu je ko od brda odvaljena..i nista ne radi....

Pa dobro, za sve po postoje zakoni. Ako je ne žele primiti, možda zbog toga što je oštećenog zdravlja, ona je dok je radila, trebala izaći pred komisiju instituta za medicinsko vještačenje, kako bi dobila i zvaničan papir o invalidnosti i kojoj kategoriji pripada. To što ona navodi 70% oštećenja organizma, ne znači ništa :cudi
Postoje invalidnost prve, druge i treće kategorije i u skladu s tim, poslodavci treba da se odnose, te da joj daju odgovarajuće radno mjesto. Naravno, osim ako je u pitanju invalidnost prve kategorije, jer to je penzija - automatski, kao što je npr, sa mnom bio slučaj.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Biba » 08 Mar 2015, 15:58

Behko, neko ljudi tesko dobiju od komisije...mozda ona nema papir a bolesna je...ima njih u mom selu zdravih a dobili papir da su invalidi i mirovine ratne imaju...neki su samo na strah sobili invaliditet..cudne su to rabote...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Vladimir RUS » 08 Mar 2015, 15:58

Za te 4 diplome mogla je i sama sebi stvoriti posao (biznis). Malo mi je nejasno da neko ko je pohađao 4 fakulteta nema novaca za biznis, a za koji je potrebna svota veličine jednogodišnje školarine (recimo da je godina jednog fakulteta košta 4000 KM).

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2015, 16:20

Biba wrote:Behko, neko ljudi tesko dobiju od komisije...mozda ona nema papir a bolesna je...ima njih u mom selu zdravih a dobili papir da su invalidi i mirovine ratne imaju...neki su samo na strah sobili invaliditet..cudne su to rabote...

Kako to, da ima 4 diplome, a nije znala kako i gdje oko tog papira? Nije ona mlada, neiskusna, a ako ima toliko diploma, ne bi trebala biti ni glupa. Trebala je srediti bilo kakve nalaze, pa i ako nije, može krenuti sad da to ganja. Dovoljno joj je zdravstveno osiguranje.

Vladimir RUS wrote:Za te 4 diplome mogla je i sama sebi stvoriti posao (biznis). Malo mi je nejasno da neko ko je pohađao 4 fakulteta nema novaca za biznis, a za koji je potrebna svota veličine jednogodišnje školarine (recimo da je godina jednog fakulteta košta 4000 KM).
E to si dobro primjetio. Ispade da je skršila 30.000 maraka na diplome, a s tim novcem se ipak može nešto početi. Mnogi su počeli i sa manje para.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Biba » 08 Mar 2015, 19:01

Behko, ti si u pravu ali...vrag su veliki oni koji izfdaju te papire, mislim te komisije...ja sam osobno isla za moga oca da provjerim samo imal li on pravo tj. njegov clan obitelji na apomoc (moja mama)...jer je moj otac vise od 10 godina bio nesposoban, trebalo ga je i hraniti (Parkinsnova bolest)...Kad god sam dosla reekli su mi da se ceka novi zakon..u medzuvremenu je doktor mnogima sredio pomoc i novac, cak i onima koji nisu bolesni...jedan je dobio mirovinu jer je doslovce iskakao kroz prozor i drečao i pravio se da je lud, bio je i u Vrapču, naravno, zdrav zdravcat..Svasta se radi Behko....onaj tko ima pravo puno se cini da mu se to pravo ospori i ne da a oni koji nemaju pravo, dobiju ga...Nista nisam izmislila ni preuvelicala....Ima svega...Jedan je dobio prijevremenu mirovinu jr je imao pogrebno poduzece...doktor mu je u familiji i sredio mirovinu jer je navodno imao strah od mrtvaca....a on i dalje oblači mrtavce...i prima mirovinu.......Svasta se radi....Osobno sam razgovarala s jednim koji je u bolnici dobivao anksiolitike jer je glumio pravog ludzaka....naravno, tablete je uzimao u ruku i poslije bacao u smece....i on ima mirovinu....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by storm » 08 Mar 2015, 19:06

Mislim da je jedina prava diagnoza oboljelosti hrvatske hdz&sdp ..... od tu sve ide :kafa

ot
meni je još uvijek čudno, ako je žena radila 12 godina u zagrebu, sad odjednom nema poslića, barem da se preživi.... i nije radila nešto bezze, a još manje bi trebala biti neuka i ograničena sa svim tim diplomama :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Krokodil Behko » 08 Mar 2015, 20:46

Biba wrote:Behko, ti si u pravu ali...vrag su veliki oni koji izfdaju te papire, mislim te komisije...ja sam osobno isla za moga oca da provjerim samo imal li on pravo tj. njegov clan obitelji na apomoc (moja mama)...jer je moj otac vise od 10 godina bio nesposoban, trebalo ga je i hraniti (Parkinsnova bolest)...Kad god sam dosla reekli su mi da se ceka novi zakon..u medzuvremenu je doktor mnogima sredio pomoc i novac, cak i onima koji nisu bolesni..
Nisam ja tu imao nekih problema s komisijom. Sve iz prve, a bgm iznenadila bi se da znaš šta sve i koliko mogu :hihi

Isto tako, neću imati ni tih problema oko pomoći, a za majku, s tim da si ti u pravu. S parama svašta možeš. Pogotovo oko tih zdravstvenih papira. I ovdje je sve đubre do đubreta koji ne bi po nekom principu, trebali ni smjeti biti doktori ali eto, kod nas sve može.
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Biba » 08 Mar 2015, 21:59

Ja sam i isla s namjerom samo vidjeti kako se to radi.Meni nije bio potreban novac jer moj otac je zasluzio da mu ja pomognem.Znam i kako sam domovnicu za oca dobila...Odnijela sam gosposzi poklon i nista posebno nije trebalo.A ja sam svoju domovnicu jedva dobila..jer nisam htjela nista dati gospodzi.Shvatila sam da ona nema pojma o tome gdje su knjige iz Jankovaca,Tvrdila mi je da su knjige spalili cetnici a nisu...Drugi put mi je rekla ako nisu knjige spaljene nekad mi daju napisano cirilicom ali ona mi to nece priznati...bla bla...Otisla sam u Vinkovce i nasla knjige...cak sam i njoj dala broj telefona kod policije gdje sam ih nasla...Prvi put mi je i kavu ona narucila, ono kad sam joj odnijela poklon zbog tate...Drugi put sam se zainatila i nisam htjela nista poklanjati gaduri...debelguzoj i napirlitanoj...Ja sam srecom dobila osobnu prije domovnice.U policiji sam samo dala izjavu...I s domovnicom sina sam imala problema.Dosla mi je policija na kucni prag reci da moram dokazati da mi sin pripada hrvatskom narodu.Kad sam pitala koji dokument im trebam donijeti rekli su da ne znaju, matere mi...Odnijela sam im krsteni list od popa...Mislim da je ta zena bila i na televiziji ali ne sjccam se detalja...Ja sam se zarekla da za mamu necu nista traziti..iako je ona i sad vec nesposobna...Ne zelim nju muciti i voxati da xokazuju ima li ona Parkinsonovu ili nema..ne zelim nju muciti...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Rockefeller » 08 Mar 2015, 22:57

Ja ne znam da joj je iko napismeno garantovao da će dobiti posao nakon što završi fakultet. Sa onim što su generacije prije nas radile je kraj. Nema više doživotnog posla, nema više završiš fakultet i dobiješ posao. Toga je odavno kraj.

Polahko sve te nove stvari dolaze i u Bosnu ali dolaze.Danas je neka druga moda, neka bolja vremena. Samoincijativa, razmišljati progresivno, misliti na druge i misliti kako možeš služiti drugima, ne čekati posao i ne raditi za platu.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Banjalučanka sa 4 diplome živi od kopanja po smeću

Post by Biba » 09 Mar 2015, 14:02

Nisam biznismen ali...tkogod pokrene biznis kod nas ili ima velike daće, ili ne plaća radnike, ne prijavljuje, nemaju zdravstveno itd...ne znam koji bi ona biznis pokrenula.Možda nisam pažljivo čitala ali s vjeronaukom ga garant ne može pokrenuti. Da ima neku vezu u školi bi odmah dobila posao ...Znam škole u kojima su nagovarali ljude s diplomom da ne dolaze raditi jer im je daleko a ko biva nece moci naci stan...bla bla.. Naravno, šef zaposli prijatelja koji je malo skakutao po Njemačkoj i bježao iz škole...a kamo li da je završio fakultet.Ponegdje su zaposlene cijele, ne uže nego šire obitelji ravnatelja..Eto tu je problem.U moju školu je primljen i sin maloprije navedenog ...nije ništa diplomirao a odbili su djevojku koja je diplomirala i bila odlična..Čudi me da se ona nije žalila....Tak je to kod nas...Pa ravnateljica u mom selu je blesača i po...HDZ je to sredio...ona posuđuje od svih novac i zida i gradi a vratiti i neće..moći... a možda i hoće.
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120496
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Offline

Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eura

Post by Krokodil Behko » 06 Aug 2015, 17:08

Image
Austrijskom tržištu rada nedostaje osoblje za ugostiteljstvo, saopštio je danas Servis za zapošljavanje (AMS), uz preciziranje da se u prvoj polovini ove godine traži 14.259 konobara, 10.227 kuhara i 5.091 pomoćnika u kuhinji.

Velika je, takođe, potražnja i za pomoćnom radnom snagom u oblasti čišćenja zgrada (9.598) i pakovanja robe (7.574), opšte pomoćne radne snage (5.995), kao i za radnicima u skladištu (4.788).

Predsjednik Privredne komore Austrije Kristof Lajtl nedavno je konstatovao da ne može da shvati novinske članke da zatvaraju kafane zato što nema više ljudi, koji su spremni da rade vikendom.

"Očigledno nešto ne valja u našoj zemlji", naglasio je on dodajući da zasigurno nije riječ o nedovoljnim primanjima.

Predsjednik sindikata "Vida" Gotfrid Vinkler na to je reagovao ukazujući da je tačno da gastronomija ima probleme, ali da je razlog što su loši uslovi rada.

"Sve dok su primanja u hoteljerstvu i gastronomiji nadprosječno niska, jer bruto primanje iznosi oko osam eura po satu, a pritisak natprosječno visok, ne treba da se čudimo o nedostatku radne snage u turizmu", naglasio je on.

Od 1. maja ove godine zaposleni u hotelijerstvu i ugostiteljstvu imaju zakonski osigurana minimalna primanja u visini od 1.400 eura bruto mjesečno.


(Vijesti.ba)
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by storm » 06 Aug 2015, 17:11

Neka napišu i koji je postupak za dobivanje permanent vize ( jer sve ostalo je besmislica i krenuti) ....da košta postupak sa tečajem jezika oko 3.000 € po osobi te da je potrebno imati na računu min 5.000€ kad dobiješ tax number....to je ukratko, zavrzlami još vagon dok primiš prvu plaču i kreneš otplačivati dug :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81343
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10257 times
Been thanked: 7132 times
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by Julia-Klara » 06 Aug 2015, 17:25

moja rodica koja je studirala tamo pa zavrsila studij, da bi produzila vizu trazili joj da prikaze da ima minimum 15 000 eura na racunu, a imala radnu dozvolu kao student na 8 sati sedmicno

Nek ne kake dzaba! Plus sto imaju dovoljno ljudi koji su na birou z azaposljavanje koji naravno da nece raditi za tako male pare :cudi
Svi ti poslovi su ionako oni koji s emogu odradjivati na crno, kao dodatni posao.
Zasto bi te neko prijavljivao kao zaposlednog kada mozes raditi prijavljen na par sati,a ostatak na crno :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by storm » 06 Aug 2015, 17:28

Julia-Klara wrote:moja rodica koja je studirala tamo pa zavrsila studij, da bi produzila vizu trazili joj da prikaze da ima minimum 15 000 eura na racunu, a imala radnu dozvolu kao student na 8 sati sedmicno

Nek ne kake dzaba! Plus sto imaju dovoljno ljudi koji su na birou z azaposljavanje koji naravno da nece raditi za tako male pare :cudi
Svi ti poslovi su ionako oni koji s emogu odradjivati na crno, kao dodatni posao.
Zasto bi te neko prijavljivao kao zaposlednog kada mozes raditi prijavljen na par sati,a ostatak na crno :cudi
.....I kad istekne studentska, ajde doma i godinu dana ne smiješ blizu....zato kažem jedino permanent viza vrijedi, ali je skup postupak, pa mnogi "agenti" navuku i poberu ljudima pare a uvale im studentske ili privremene....a kad si se jednom čekirao na aerodromu gotovo je :mah
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests