Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Konkursi su samo paravan, radno mjesto se kupuje!

Post by Nela » 24 Sep 2014, 23:15

Meni je nije jasno zasto privatni sektor raspisuje konkurse ako vec tetica zaposli. Po zakonu ga i ne mora raspisati, moze zaposliti koga hoce.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Konkursi su samo paravan, radno mjesto se kupuje!

Post by paparaci » 24 Sep 2014, 23:47

zaprdio je nama taj sistem dobro. sahranjuje nas zive. :ok
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by mrki62 » 01 Nov 2014, 18:43

Upoznajte Adija, mladića koji je završio tri fakulteta, a nema posla

Image


U današnjem vremenu kada je sve manje ljudi u pravom smislu te riječi i kada je čovjek čovjeku vuk, svijetli primjer je mladi, dokazani humanista Adi Salčinović iz Zenice, koji je ovih dana za svoju nesebičnu pomoć i podršku ugroženima i onima kojima pomoć drugih zaista treba, dobio nagradu za najmlađeg filantropa koju je organizovala fondacija Mozaik, javlja reporter bh. novinske agencije Patria (NAP).

Ako možda niste do sada čuli za njega, to je zbog toga što se nikada nije volio hvaliti onim što radi, upravo zbog toga što to radi od srca i zbog svojih ličnih ubjeđenja, ali iz sjene.

Adi Salčinović je osoba koja je završila tri fakulteta, ali nema stalno zaposlenje. Sigurno se pitate: „Kako je to moguće?“. Ipak se nije predao beznađu i odlučio je da učini nešto kako za sebe tako i za druge.

Jedan je od osnivača udruženja INPUT, preko kojeg želi pomoći mladima da se afirmišu u društvu i da kroz praksu pokažu ono što su učili na fakultetima. Pomogao je mališanima iz Ustanove „Dom porodica“ Zenica tako što je organizovao edukativno-kreativne radionice, pomagao u učenju. Osim u JU „Dom porodica“ aktivan je i bezuslovno pruža pomoć i djeci sa posebnim potrebama. Pored mališana redovno se druži i sa osobama treće dobi koje su smještene u Domu za stara lica Zenica.

Kažu da se na muci poznaju junaci, a tako se pokazao i ovaj hrabri čovjek u majskim poplavama kada je sa svojim Udruženjem INPUT organizovao radionice iz stranih jezika, informatike i kreativne radionice za djecu iz nemilskog kraja, te učestvovao u podjeli pomoći za ugrožene poplavama.

Sve ovo je bilo dovoljno da Fondacija Mozaik prepozna u Adiju osobu koja je društveno odgovorna, koja pomaže drugima i koja želi da riješi probleme oko nas, a koja zauzvrat ne želi ništa drugo nego iskreni ljudski osmijeh jer je to ono što čini smisao naših života.

– Nastojat ću i dalje da istrajem u svojim idejama, da slušam srce i pomažem ljudima koliko mogu i na svoj način. Veliko hvala dragom Bogu što mi je podario snagu i želju da pomažem te svima koji su mi pomagali u mojim zamislima, idejama te se nadam da će i dalje biti uz mene. Svako dobro vam želim, jer “Dobro se dobrim vraća” – dodao je na kraju Adi.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by Vladimir RUS » 01 Nov 2014, 21:28

Tržište obrazovanja potpuno je neusklađeno sa tržištom radne snage što dovodi do toga da mnogi mladi postaju samo dio statistike na birou za zapošljavanje. Kod ovog konkretnog slučaja možda to nije problem, ali u globalu jeste. Mnogi se školuju za ekonomiste, a ekonomista je već odavno više nego što je tržištu potrebno, dok sa druge strane manji je broj onih koji pohađaju fakultete elektrotehničkog smjera pošto je na u tom sektoru postoji veća šansa za zapošljavanjem mada i to se mijenja pošto su sad "u trendu" ta zanimanja što opet nevalja pošto opet se stvara pritisak na samo jednu stranu umjesto da se popularizuju sva zanimanja, sve struke.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by Rockefeller » 02 Nov 2014, 01:25

mrki62 wrote:Sve ovo je bilo dovoljno da Fondacija Mozaik prepozna u Adiju osobu koja je društveno odgovorna, koja pomaže drugima i koja želi da riješi probleme oko nas, a koja zauzvrat ne želi ništa drugo nego iskreni ljudski osmijeh jer je to ono što čini smisao naših života.

– Nastojat ću i dalje da istrajem u svojim idejama, da slušam srce i pomažem ljudima koliko mogu i na svoj način. Veliko hvala dragom Bogu što mi je podario snagu i želju da pomažem te svima koji su mi pomagali u mojim zamislima, idejama te se nadam da će i dalje biti uz mene. Svako dobro vam želim, jer “Dobro se dobrim vraća” – dodao je na kraju Adi.
Vidite kako se može. :pusa

Svijet sigurno nije loš zbog ovakvih ljudi. Svijet je loš zbog ljudi koji rade posao za pare. To ćemo abd jednog dana iskorijeniti. Ja sanjam dan kada čovječanstvo ne bude imalo potrebe po radnoj snazi. I kad budu ljudi koji rade po fabrikama, kancelarijama i kabinetima bili otpušteni.

Nadomjestićemo ih robotima. A dobar dio ljudi će ako je oduvijek sanjalo da piše, biti pisac. Ako je oduvijek sanjalo da pjeva biti pjevač, osnuje kompaniju biti poduzetnik. Ili da vozi skejtbord biti kako god se to već zvalo, skejtbord vozač. Oni koji se ne prilagode će evolucija očistiti, jer ja ne vidim drugačijeg načina za maksimiziranje ljduske učinkovitosti. Nismo mi daleko od tog svijeta. Moramo samo još istjerati ljude iz kancelarija, fabrika i kabineta. Sve ostalo smo napravili.

Doduše ima i onih komunista i arapa koji bi nekim da vladaju. Njih će valjda Amerika očistiti. :hihi
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by gospođa Brams » 02 Nov 2014, 13:36

Vladimir RUS wrote:Tržište obrazovanja potpuno je neusklađeno sa tržištom radne snage što dovodi do toga da mnogi mladi postaju samo dio statistike na birou za zapošljavanje. Kod ovog konkretnog slučaja možda to nije problem, ali u globalu jeste. Mnogi se školuju za ekonomiste, a ekonomista je već odavno više nego što je tržištu potrebno, dok sa druge strane manji je broj onih koji pohađaju fakultete elektrotehničkog smjera pošto je na u tom sektoru postoji veća šansa za zapošljavanjem mada i to se mijenja pošto su sad "u trendu" ta zanimanja što opet nevalja pošto opet se stvara pritisak na samo jednu stranu umjesto da se popularizuju sva zanimanja, sve struke.
Kad vidim kako godišnje 1000 ljudi se upiše samo na Ekonomski fakultet u Zagrebu, dođe mi da ih pitam pa zar ne postoji ništa drugo što žele studirati. Nije ni moja struka neki idealni primjer, ali u njoj godišnje diplomira možda 100-200 ljudi. I ja se držim za glavu kad pomislim na traženje posla, a ovi masovno upisuju ekonomiju, kao da nijedan drugi fakultet ne postoji.

Tehničke fakultete je najbolje studirati jer za mnoga zanimanja za koja se dobije obuka tamo je deficit na tržištu rada.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by laganini » 03 Nov 2014, 12:21

nisu mi jasni ljudi koji završavaju tri fakulteta zbilja...frajeru svaka čast ali obično su takvi tipovi čudaci i teško prilagodljivi životu u reali....da me se pogrešno ne svati možda on nije primjer ali...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by mrki62 » 03 Nov 2014, 12:53

laganini wrote:nisu mi jasni ljudi koji završavaju tri fakulteta zbilja...frajeru svaka čast ali obično su takvi tipovi čudaci i teško prilagodljivi životu u reali....da me se pogrešno ne svati možda on nije primjer ali...
Ma vidim ja po sebi - yebu me ta tri vakulteta :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by Nela » 03 Nov 2014, 15:54

Ni ja bas ne kontam kako se nekome da zavrsavati tri fakulteta. Pitam se samo koji on posao voli. Očito ih je zavrsio samo da bi nasao posao, mislim, logicno da svi zelimo posao kako bi sebi osigurali egzistenciju, ali ne mozes biti ni kreten pa samo gledati kad ce ti zavrsiti radno vrijeme. Raditi neki posao citav zivot a ne voljeti ga, cisti je mazohizam.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by mrki62 » 03 Nov 2014, 15:58

@Nela, neki fakultet uhvati lijevom rukom i sve ide glatko, poznajem jednu žensku koja je istovremeno pravila Sociologiju i Geografiju.
Završila i dobila posao kao učiteljica Geografije.
A većina se muči sa jednim jedinim smjerom.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Završio tri fakulteta, a nema posla

Post by Nela » 03 Nov 2014, 16:09

mrki62 wrote:@Nela, neki fakultet uhvati lijevom rukom i sve ide glatko, poznajem jednu žensku koja je istovremeno pravila Sociologiju i Geografiju.
Završila i dobila posao kao učiteljica Geografije.
A većina se muči sa jednim jedinim smjerom.
Svakako, ovdje i retardiran zavrsava Politicke nauke. Sto ne zavrsavaju masinstvo i elektrotehniku istovremeno? :)
Zavisi sve od fakulteta, koliko je tezak, koliko si nadaren za sta. Ja boh mogla 30000 godina studirati na Likovnoj akademiji, nikad od mene umjetnika.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by Krokodil Behko » 26 Nov 2014, 18:17

Image

Novom Zelandu, koji je u punom ekonomskom usponu, a čiji stanovnici pokazuju naklonost ka iseljenju da bi upoznali nove krajeve, potrebni su strani radnici.


Jedan od učesnika predstojećeg sajma za zapošljavanje u Sidneju, Novi Zeland predstaviće 1.200 upražnjenih radnih mjesta, prenose belgijski mediji.

Ovoj zemlji, sa jednim od najviših životnih standarda u svijetu, u naredne dvije godine biće potrebno najmanje 50.000 stranih radnika. Najdeficitarniji su građevinski radnici, inženjeri, zdrastveni radnici i informatičari.

Najveći adut ove udaljene zemlje je kvalitet života.

U oktobru se, u ovu ostrvsku zemlju smještenu u Tihom okeanu, udaljenu 2.000 kilometara od Asutralije, doselilo 17 Australijanaca, što je rekord od 1993.
online

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by Elfudin » 26 Nov 2014, 19:38

Ima li tamo Hobbita? :plavi :plavi :plavi

Nedavno sam nesto slicno citao za Kanadu, fali i njima radne snage nesto puno pravo.
Horde Zla 1987

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by storm » 26 Nov 2014, 19:52

RADNIKA svugdje fali :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by Krokodil Behko » 26 Nov 2014, 19:57

Elfudin wrote:Ima li tamo Hobbita? :plavi :plavi :plavi

Nedavno sam nesto slicno citao za Kanadu, fali i njima radne snage nesto puno pravo.
U Kanadi je prehladno. Jeste da je Zeland još veća zabit ali ima i tople klime, a vegetacija, prosto buja na sve strane. Ujedno bi to mogao biti problem :hm
online

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by rethna » 26 Nov 2014, 19:58

storm wrote:RADNIKA svugdje fali :kafa
A nigdje posla nema :D.
Question everything.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by Melek » 26 Nov 2014, 22:49

Sta je, necete valjda i vi u Dijasporu?
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Elfudin
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 629
Joined: 19 Nov 2014, 22:54
Location: Rajvosa
Contact:
Status: Offline

Re: Prilika za zaposlenje: Novi Zeland traži 50.000 radnika

Post by Elfudin » 26 Nov 2014, 22:53

Meni vala dobro i kova, radim za dijasporu doduse :sok :D. ali sam u domovini.
Horde Zla 1987

elma8
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 29 Jan 2015, 23:51
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by elma8 » 30 Jan 2015, 10:49

bilo je mnogo prijava pozovu na razgovor i onda nista posle..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Julia-Klara » 30 Jan 2015, 10:57

kad bih se pozeljela upisati na fakultet bio bi to onaj za politicke nauke, jer jedino sto zelim studirati je zurnalistika

ali posto i bez fakulteta imam dobar i dobro placen posao ne vidim svrhu :cudi knjige i udzenike iz zurnalistike sam svakako "presla" dok sam radila taj posao
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests