Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Šok za nezaposlene: Sa biroa lete svi koji posao ne traže sami i aktivno

Post by Čarobni » 31 Jan 2018, 14:36

A što se tiče nove odredbe, svaki mjesec predaš zahtjev u državnu službu po 2-3 puta i skin'o si brigu s vrata.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Šok za nezaposlene: Sa biroa lete svi koji posao ne traže sami i aktivno

Post by Chloe » 31 Jan 2018, 14:40

Čarobni wrote: 31 Jan 2018, 14:35
Chloe wrote: 30 Jan 2018, 20:46 Na birou dok si imaš zdravstveno osiguranje. U međuvremenu, neki rade na crno, ili idu sa putovnicom ( HR :zubi ) u EU privremeno rade. :cudi

Nešto ne znam jel' isplaćuju naknade kad ti poslodavac da otkaz. Bilo jeste, ne sjećam se iznosa i perioda, ali znam da je zloupotrebljavano, ibretila sam se kako ljudi o tome govore normalno a državu psuju na sve strane. :cudi
Ma ne može se takvo nešto zloupotrijebiti.

Zloupotreba je kad kradeš od države koja se zove Njemačka, ali od BiH se ne može ukrasti, čak je i sevap kad, kao obični građanin, uzmeš svaku marku koja ti se nudi iz budžeta. Ne možeš ukrasti nešto što je već tvoje.

Ama sevapi se ko god može, oni koji neće su budale u očima takvih ... :ooo

A da su građani Njemačke bili savjesni, vrijedni, principijalni, moralni kao građani BiH u BiH - bio bi sevap i od njih krasti ... :zubi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Veca » 31 Jan 2018, 22:35

...nigdje ne procitah da traze sivacicu! :julia
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Hannibal » 31 Jan 2018, 22:38

trazi sincro
🐽

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Venera » 31 Jan 2018, 23:27

"ko radi, taj i ne zaradi" , BosanskoHercegovacki Grunf :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Šok za nezaposlene: Sa biroa lete svi koji posao ne traže sami i aktivno

Post by storm » 02 Feb 2018, 07:57

Super stvar...
ako si nezaposlen i od 184 radna sata u mjesecu (u prosjeku cca) nemaš kad dva puta mjesečno otići se raspitati za posao...vozdra :mah
Svi bi oko prava a slabo se akceptiraju dužnosti...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Šok za nezaposlene: Sa biroa lete svi koji posao ne traže sami i aktivno

Post by Nice try » 02 Feb 2018, 08:10

Ma,kod nas Biro samo služi da se ostvare prava na besplatno liječenje i ako nekome uspije neku naknadu,tipa da te neko prijavi da radiš,pa nakon nekog vremena odjavi i onda primate lovu i ti i on.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Krokodil Behko » 08 Feb 2018, 10:38

Image

Nezaposleni koji budu odbijali poslove, a istovremeno radili nacrno u Kantonu Sarajevo, neće više moći biti na birou ukoliko bude usvojen zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih u Kantonu Sarajevo. Cilj ovog zakona jeste da kroz bolju uvezanost biroa i poslodavaca nezaposleni lakše pronađu posao.
Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) za područje KS je održalo tematsku sjednicu s predstavnicima poslodavaca, sindikata i Službe za zapošljavanje KS na kojoj su razmatrali radnu verziju nacrta zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba u KS.

Predsjedavajuća ESV-a i ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljene osobe i izbjeglice KS Amela Dautbegović kazala nam je kako su dogovorili nekoliko sitnica koje će ugraditi u zakon. Nakon toga zakon će u formi nacrta biti upućen prema Vladi i Skupštini Kantona Sarajevo. ESV će organizirati i okrugli sto za širi auditorij na kojem će se raspravljati o nacrtu zakona.

Dautbegović je istakla kako su brojni mediji pogrešno prenijeli informaciju o tome da biro više neće biti ustanova koja će omogućavati zdravstveno osiguranje nezaposlenim osobama.

"Mi ne možemo ovim zakonom dirati prava iz zdravstvenog osiguranja, jer postoji Zakon o zdravstvenom osiguranju FBiH koji kaže ko ima pravo na zdravstveno osiguranje. Dakle, mi ne regulišemo zdravstveno osiguranje novim zakonom. Ne radimo ništa negativno, već suprotno. Danas je praksa da onaj ko se vrati na biro nakon što mu istekne ugovor na određeno vrijeme, nema zdravstveno osiguranje. Mi ovim zakonom želimo da takve osobe imaju prava kao da se prvi put prijavljuju na biro. Radimo u korist socijalne sigurnosti nezaposlene osobe", naglasila je Dautbegović.

Nacrt zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih u KS predviđa da Služba za zapošljavanje mora imati odjeljenje ili centar za saradnju s poslodavcima. Dautbegović ističe kako ministarstvo na čijem je čelu te ESV moraju imati listu privrednih subjekata u KS kako bi znali gdje su locirani, kojom djelatnošću se bave i koja zanimanja su im potrebna.

"Poslodavci nisu zadovoljni radom Službe za zapošljavanje. Na ovaj način će uvijek biti povezani s nezaposlenim osobama te im davati mogućnost prekvalifikacije i dokvalifikacije, ukoliko ima potrebe, ili ih odmah zapošljavati. Moramo čuti poslodavce i šta im treba. Biro dosad nije tražio od nezaposlenih da traže posao. Pojedini ljudi su na birou jer zaista traže posao, dok drugi samo žele ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje", kaže Dautbegović.

Ona dalje naglašava kako je cilj ovog zakona efikasniji rad Službe za zapošljavanje, a ne samo da vrši evidenciju nezaposlenih.

"Želimo aktivno učešće službe i poslodavaca u zapošljavanju ljudi. Uvijek imamo dobre i loše poslodavce, ali postoje oni koji pošalju svoje zahtjeve birou, a biro bude uspavan", rekla nam je Dautbegović te dodala kako će uskoro tražiti sastanak s federalnim ministrom rada i socijalne politike Veskom Drljačom kako bi započeli razgovore o eventualnom usvajanju sličnog zakona na nivou FBiH.

Nezaposleni na birou u manjem bh. entitetu od početka godine moraju jednom mjesečno dokumentovati da su bili na nekom razgovoru za posao i da sami traže posao. U suprotnom neće moći biti na birou. Slična praksa, otkriva nam Dautbegović, očekuje se i u KS.


(klix)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80498
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7163 times
Been thanked: 11617 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by spacebound » 08 Feb 2018, 12:10

Jest se Behko nabrij'o na nezaposlene :valja :oo
Exchan ❌️

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Mutevelija » 08 Feb 2018, 12:23

Mogu mi soli na rep, isceniram otkaz.
Njemacki stil, sve najgore radiš i dobiješ otkaz a na birou ostaješ.
Još napomenem fizičke mane poslodavcima ako mi posao se ne sviđa.
Prvo trebaju vidit da li se radno vrijeme poštuje da li se rade subote i nedjelje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by gospođa Brams » 08 Feb 2018, 12:39

Ovdje su zadnjih godina jako rigorozni po pitanju toga. Moras se javljati svaki mjesec, dolaziti na burzu, voditi evidenciju trazenja posla, ici na sve događaje koje ti predloze, ici na sve razgovore za posao koje ti posalju, tecajeve... Ovisi kakvog imas savjetnika, neki bas provjeravaju jesi li se javio na oglas, jesi li otisao na razgovor itd. Ako se ne javis jedan mjesec, odmah te brisu s burze i iducih 6 mj se ne mozes prijavit. Ista stvar ako vise puta ne odes na razgovor za posao ili ako odbijes posao.
Uglavnom ne mozes sjedit kod kuce, nista ne raditi i biti na burzi. Tj. barem ti je to sad jako otezano :oo To je po meni ok ako stvarno primas naknadu s burze na konto svoje nezaposlenosti.

Edit: ovako sad ispada kao da se na burzi jako trude da ti nađu posao :valja nije bas tako ali ajde poceli su nesto raditi, cak te tu i tamo negdje posalju. Ako imas srece kao ja da radnih mjesta koja su bas tvoja struka ima jako malo, onda te nece bas gnjaviti s oglasima za posao :oo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Mutevelija » 08 Feb 2018, 14:05

Ajj moje zanimanje deficit :valja
Sretno sa zaposlenjem, mada nece zaposliti na osnovu skole nego slobodnih mjesta.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by gospođa Brams » 08 Feb 2018, 14:44

I meni su rekli da je u zadnje vrijeme moja struka u deficitu, na što se samo mogu slatko nasmijati :oo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Nice try » 08 Feb 2018, 14:48

gospođa Brams wrote: 08 Feb 2018, 12:39 Ovdje su zadnjih godina jako rigorozni po pitanju toga. Moras se javljati svaki mjesec, dolaziti na burzu, voditi evidenciju trazenja posla, ici na sve događaje koje ti predloze, ici na sve razgovore za posao koje ti posalju, tecajeve... Ovisi kakvog imas savjetnika, neki bas provjeravaju jesi li se javio na oglas, jesi li otisao na razgovor itd. Ako se ne javis jedan mjesec, odmah te brisu s burze i iducih 6 mj se ne mozes prijavit. Ista stvar ako vise puta ne odes na razgovor za posao ili ako odbijes posao.
Uglavnom ne mozes sjedit kod kuce, nista ne raditi i biti na burzi. Tj. barem ti je to sad jako otezano :oo To je po meni ok ako stvarno primas naknadu s burze na konto svoje nezaposlenosti.

Edit: ovako sad ispada kao da se na burzi jako trude da ti nađu posao :valja nije bas tako ali ajde poceli su nesto raditi, cak te tu i tamo negdje posalju. Ako imas srece kao ja da radnih mjesta koja su bas tvoja struka ima jako malo, onda te nece bas gnjaviti s oglasima za posao :oo
Taj privid akcije je opet bolji nego ono tupo beskonačno javljanje bez ikakve nade i smisla :)
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Mutevelija » 08 Feb 2018, 16:27

gospođa Brams wrote: 08 Feb 2018, 14:44 I meni su rekli da je u zadnje vrijeme moja struka u deficitu, na što se samo mogu slatko nasmijati :oo
Šta će ovo biti da ti odgovoriš na moj post,haman nećemo sata pomjerati.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by storm » 09 Feb 2018, 06:31

Mutevelija wrote: 08 Feb 2018, 12:23 Mogu mi soli na rep, isceniram otkaz.
Njemacki stil, sve najgore radiš i dobiješ otkaz a na birou ostaješ.
Još napomenem fizičke mane poslodavcima ako mi posao se ne sviđa.
Prvo trebaju vidit da li se radno vrijeme poštuje da li se rade subote i nedjelje.
Ti si prava nada bosne i hercegovine...
Furas da si nacionalist a mrzis tu drzavu.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Mutevelija » 09 Feb 2018, 09:12

Nacionalist i patriota nije isto , a što bi je volio. :cudi
Ima repubilisrpscurinu, slabo ekonomsko stanje, nema himne nema zastave.
Neko žuto plavo smeće sve izvorno što je imala nema.


Svi je volite a otisli ste iz nje.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by storm » 09 Feb 2018, 10:01

Mutevelija wrote: 09 Feb 2018, 09:12 Nacionalist i patriota nije isto , a što bi je volio. :cudi
Ima repubilisrpscurinu, slabo ekonomsko stanje, nema himne nema zastave.
Neko žuto plavo smeće sve izvorno što je imala nema.


Svi je volite a otisli ste iz nje.
Mene boli kita za svaku drzavu u principu...plus zastave, plus himne i sve sto udruzuje ovce...
Ali ja i ne tvrdim drukcije.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Chloe » 09 Feb 2018, 10:06

Mutevelija wrote: 09 Feb 2018, 09:12 Nacionalist i patriota nije isto , a što bi je volio. :cudi
Ima repubilisrpscurinu, slabo ekonomsko stanje, nema himne nema zastave.
Neko žuto plavo smeće sve izvorno što je imala nema.


Svi je volite a otisli ste iz nje.
Kakav narod takva država ... :hoi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Nezaposleni u Kantonu Sarajevo neće moći biti na birou ukoliko ne traže ili odbiju posao

Post by Mutevelija » 09 Feb 2018, 10:27

Bio sad na birou, zaposljavaju iz Srbije Slovenije Njemačke a sve menadzerICE Kristina, Zdenka , Selma, Ana, Belma to znaci ujedno i šefice koje rukuju sa 20 50 muških svinja i robova.
Lijepo osmišljen plan ponižavanja.
Početak kraja...
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA, Masamune, Nora Ibsenova and 26 guests