Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by JCR » 06 Aug 2015, 17:52

I nije neka plata

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by Krokodil Behko » 06 Aug 2015, 18:04

Moja bratična od 20 god, kao kasirka zaradi više.
Ne znam koliko baš ali 11-12 eura sat, pa nabeša se tu i 2000.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by storm » 06 Aug 2015, 18:15

koji sam ja moron :grana ja sve pišem o australiji, a nisam dobro pročitao da se radi o austriji :D.

ali eto ako nekog zanima za australiju :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81410
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10312 times
Been thanked: 7159 times
Status: Online

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by Julia-Klara » 06 Aug 2015, 22:48

ti ces u Cesku,no sikiriki :tjesi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Austriji potrebno 29.000 ugostitelja, minimalac 1.400 eu

Post by Ideja » 09 Aug 2015, 10:40

Ovu vijest sam procitala cini mi se naki dan negdje pa nije jasno zasto se uopste objavljuje kod nas. Valjda da se podgrije nada jadnom narodu. Mnogi i pohrle ne znajuci koje ih sve prepreke cekaju. Prva i najvaznija- jezik. O proceduri dobijanja dozvole za posao da ne govorim, toliko je nezaposlenih (koji nece da rade a biro ih pokusava bezuspjesno natjerati) A ovo je brutto plata najvjervatnije

Behko, u trgovini je situacija skoro pa ista, eto neka bude da je ta tvoja bratisna izuzetak ali znam puno ljudi iz te branse i razlike su "u par deka"
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majstora

Post by Krokodil Behko » 06 Sep 2015, 09:36

Image
Kada odluče da pokrenu privatni biznis, većina građana otvori kafić, trgovinu, te kozmetički ili frizerski salon. Samo na teritoriji Banje Luke registrovano je blizu 1.000 kafića, dok je naprimjer 2007. ovaj grad imao 541 kafić.

Podaci pokazuju da iako kafići, trgovine, kozmetički i frizerski saloni prednjače po broju osnovanih svake godine, isto se tako najčešće i zatvaraju.

Jedno odobrenje za više djelatnosti


Prema podacima Poreske uprave RS, za prvih sedam mjeseci ove godine na području Republike Srpske registrovano je 920 poreskih obveznika pravnih osoba i 2.337 poreskih obveznika poduzetnika, dok je istovremeno odjavljeno ukupno 109 poreskih obveznika pravnih osoba i 728 poreskih obveznika poduzetnika.

Samo u Banjoj Luci je, zaključno s junom, registrovano 4.549 poduzetnika, a u istom periodu izdato je 380 odobrenja za rad, dok su 283 poduzetnika prestala raditi.

Prilikom registrovanja poduzetničkih radnji Banjalučani se najčešće odlučuju za otvaranje trgovinskih i ugostiteljskih objekata, pa samim tim njih najviše i zatvaraju.

"Poslovanje je olakšano novim zakonskim propisima pa poduzetnici sada mogu obavljati više djelatnosti, obuhvaćenih jednim odobrenjem za rad, pa je primijećeno da kombiniraju zanatske, trgovinske i uslužne djelatnosti", kažu u Administrativnoj službi Grada Banja Luka.

Komora: Nedostaju nam dobri majstori


Jovica Bratić, predsjednik Zanatsko-poduzetničke komore RS, kaže da su samostalni poduzetnici, kao privredni subjekti, već godinama u veoma lošem položaju jer su neporezna davanja vrlo velika i neujednačena, što je i razlog sve češćeg gašenja mnogih zanatskih radnji.

"Oni koji se odluče baviti ovim poslom vrlo brzo uvide da nema zarade, zbog čega na kraju nemaju drugu opciju nego staviti ključ u bravu", kaže Bratić.

Razlog teškog položaja zanatstva i poduzetništva, dodaje Bratić, jeste i nelojalna konkurencija velikih lanaca koji guše male radnje, ali i deficit dobrih, školovanih majstora, pekara, poslastičara, obućara...

"Godinama od države tražimo da školuje zanatlije jer na tržištu rada postoji potreba za njima, pri tome ne mislim da ih trebaju školovati svakakve privatne škole, već državne jer nama trebaju dobri majstori, a ne samo oni sa diplomom, bez adekvatnog znanja", ističe Bratić.

(klix)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Pasaga » 06 Sep 2015, 10:26

..stolari,vodoinstalateri,zidari,keramicari,elektricari...bravari,tokari..
Danas su to sve nadri-majstori.....
koji imaju samo spiku i supljake.....
Gdje su stekli znanje,teoriju i praksu.....
Ni jednom tom nazovi majstoru ne priznajem majstorluk niti znanje...
Vidio....uvjerio se.....
...a deru li narod...deru,ito posteno....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Mohr » 06 Sep 2015, 10:35

Mojne tako druže Pašaga, imade još uvijek starih dobrih, pravih, poštenih majstora, a i pristižu i nove, mlade snage. Nastranu sad što su ti ljudi, generalno, potcijenjeni i što ih se izrabljuje (mogu posvjedočiti bezbroj primjera) jerbo nam je sistem takav, u ovoj proklamovanoj državnoj strategiji tzv. slobodno-tržišne uspješnosti, koja ima za cilj prigrabiti što više (love) za što manje (rada, truda); dakle, što više profitirati, a profit nije ekonomska, nego politička paradigma, što će reći da se stiče zajebom (onoga drugoga) tj. što više nekom podvališ, to više profitiraš. To je (osobito) danas dominantan (državni) princip na Dunjaluku.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Pasaga » 06 Sep 2015, 10:43

Mohr wrote:Mojne tako druže Pašaga, imade još uvijek starih dobrih, pravih, poštenih majstora, a i pristižu i nove, mlade snage. Nastranu sad što su ti ljudi, generalno, potcijenjeni i što ih se izrabljuje (mogu posvjedočiti bezbroj primjera) jerbo nam je sistem takav, u ovoj proklamovanoj državnoj strategiji tzv. slobodno-tržišne uspješnosti, koja ima za cilj prigrabiti što više (love) za što manje (rada, truda); dakle, što više profitirati, a profit nije ekonomska, nego politička paradigma, što će reći da se stiče zajebom (onoga drugoga) tj. što više nekom podvališ, to više profitiraš. To je (osobito) danas dominantan (državni) princip na Dunjaluku.
Drug.....razocaran sam pravo,tesko,ono sto sam vidjeo.....
Kao prvo,ti ljudi nemaju osnove kulture,nastupa,kodeksa ponasanja pri ugovaranju poslova..
...to je osnov da bi covjek isao jedan korak dalje......
Jednostavno...jami koga mozes......
i tu se osjecas ponizenim,bezvrjednim.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Čarobni » 06 Sep 2015, 12:53

Nema priliva novca, nema zarade. Otvaranjem trgovine samo se uzima dio već postojećeg kolača, na štetu drugih trgovaca, dok kupovna moć građana ostaje ista, u najboljem slučaju, jer nema proizvodnje.

Rješenje leži u jačanju bh privrede kupovinom domaćih proizvoda, jer se na taj način jača i domaća proizvodnja koja, uz dovoljno veliku zaradu, svoje proizvode može plasirat van granica BiH, a tek tada možemo pričat o pravoj zaradi, o parama koje ne dolaze iz džepa tvog komšije, već o parama koje dolaze iz Njemačke, Austrije, Švedske...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Pasaga » 06 Sep 2015, 14:52

Drug @Mohr....da se nadovezem na onaj gornji tekst...

...Veseli me to sto kazes....da si pozitivac.....
Odmah mi je toplije oko srca....
Dugo cekam,nadu ne gubim....da ce i dole taj jadni,napaceni, narod nekad sunce ogrijat,obasjat.....
Sve to ce opet zavisiti od zakonske regulative u obrazovnom sistemu,potreba privrede.
Pre rata,bile su skole za ucenike u privredi,sa prakticnom obukom,koju sam i sam zavrsio....
Vjeruj,da su izbacivali samo takve majstore.
Predavaci i sami majstori koji su prenosili znanje,bili su vrhunski VKV majstori,ljudi u podmaklim godinama,upravo kad najvise vrjede.
Danas,pri formiranju takvih ustanova,zasigurno ce faliti takav kadar.
Vjerujem da i danas ima dobrih majstora,koji su ostali tu,neko iz patriotskih...neko iz nekih drugih razloga....
Vjerujem isto da ti ljudi tesko mogu doci do izrazaja od navale kica,muljaze,lopovluka.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Mohr » 06 Sep 2015, 16:01

Druže Pašaga, sa šireg (političko-ekonomskog) aspekta stvari su crne da crnje ne mogu biti, s obzirom na ulogu (periferije EU-a) koja nam je namijenjena odnosno dosuđena i presuđena. Naše je samo da pružamo usluge i da poklanjamo resurse. Nama je lijepo, jasno & glasno rečeno da je naša budućnost u malim obrtima i ponekom srednjem preduzeću (uglavnom u stranom vlasništvu), i mi se toga slijepo i bespogovorno držimo :klanja To što su nam to kazali oni koji razvaljuju po svijetu s multi-nacionalnim korporacijama, za našu političku pamet i naš državni razum nije bilo ni najmanje (za)čudno. Ali, da sad ne rastežem, sam si već dovoljno rek'o svojom lijepom primjedbom: Onomad vrhunski majstori u školama, danas živi hohštapleraj :o Ne može se, nemoguće je to izuzeti iz (političko-ekonomskog) sistema u kom živimo odnosno u kom smo živjeli. Najjednostavnije: Nekad & sad. Sve jasno, sve se samo kaže, nema nikakve sumnje ;) Dakle, u (svjetsko-historijskom) momentu u kom danas (mi u BiH) živimo, nama se ništa dobro ne piše. Spasa nam nema bez žestokih i masovnih društvenih promjena (a nadam se da je jasno da se one nikada i nigdje nisu dogodile ni postigle tobožnjim glasanjem na demokratskim izborima, potpisivanjem peticija i sprovođenjem referenduma kao ni prosvjedovanjem na ulicama s transparentima :roll ). Ovako, tavoreći, u međuvremenu zabavljeni gay-paradama, ljudskim pravima i borbom za prava životinja te sličnim filistarskim budalaštinama raznoraznih UG-ova i NVO-ova, bi(va)t ćemo sve manji i sve jadniji...

Ali nemoj druže Pašaga ovaj moj "lament" nipošto da shvaćaš kao predaju, naprotiv. Tako stoje stvari i to su fakti, a prvi korak u borbi protiv njih jeste da ih/se osvijestimo. A to nije nimalo lahko u današnjem vaktu mass-medijskog zaglupljivanja :)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Mohr » 06 Sep 2015, 17:48

Evo druže Pašaga, ovako izgleda tj. zvuči bosanski vlasnik (kapitala) iliti - hipokoristički - poduzetnik ;)


[ytube][/ytube]

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by Pasaga » 06 Sep 2015, 19:52

Preslusao do 2:12....nije moglo dalje....
.........
.............
........... :why
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
kuplung
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1353
Joined: 10 Mar 2015, 14:50
Status: Offline

Re: Najviše kafića i trgovina, tržištu nedostaje dobrih majs

Post by kuplung » 12 Sep 2015, 11:52

Pasaga wrote:..stolari,vodoinstalateri,zidari,keramicari,elektricari...bravari,tokari..
Danas su to sve nadri-majstori.....
koji imaju samo spiku i supljake.....
Gdje su stekli znanje,teoriju i praksu.....
Ni jednom tom nazovi majstoru ne priznajem majstorluk niti znanje...
Vidio....uvjerio se.....
...a deru li narod...deru,ito posteno....
ima i te.svak misli lako je biti majstor... brate hoce fusheriti pravo

gazdama je problem sto ne cijene majstore. u jednoj mi dragoj piceriji majstor radio duze vremena, ode on na drugu lokaciji raditi, gazda nafata nekog levata, pica ni blizu. pao mu posao pravo.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Pasaga » 02 Nov 2015, 21:42

Imal tamo FONUC......
...SIEMENS.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Micro-Net
Na probnom
Na probnom
Posts: 19
Joined: 05 Dec 2014, 18:46
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Micro-Net » 02 Nov 2015, 21:50

N10(-)G1z50


ovaj minus je na pogresnom mjestu


obucen za rad na masinama sa Fanuc upravljackom jedinicom

pokusavam doci do sinumerika ali tesko ide

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Podrinjac » 02 Nov 2015, 21:53

Ja idem na mašinski fakultet, ali kod mene je računarsko programiranje, ali nemam radnog iskustva.

Ispravak:
N10 G1 z-50 :D.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Pasaga » 02 Nov 2015, 21:57

Micro-Net wrote:N10(-)G1z50


ovaj minus je na pogresnom mjestu


obucen za rad na masinama sa Fanuc upravljackom jedinicom

pokusavam doci do sinumerika ali tesko ide
..drug---stavljam tu crticu posle svakog bloka......
nista se ne desava.....

..to sam radio 5-6 god.
Ima 10. god. nebavim se time......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Biro za nezaposlene

Post by Pasaga » 02 Nov 2015, 21:58

Podrinjac wrote:Ja idem na mašinski fakultet, ali kod mene je računarsko programiranje, ali nemam radnog iskustva.

Ispravak:
N10 G1 z-50 :D.
...ako je pravi CNC...svugdje je digitalno.....
..nebih da objasnjavam.....citav proces.....
pa i prenosenje gotovih programa....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests