Pare na stednji u banci

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Pare na stednji u banci

Post by komsija » 31 May 2013, 18:56

Davno sam htio otvoriti ovu temu ali sve zaboravim jer budem okupiran drugim stvarima
OK, evo o cemu se radi
Prije par mjeseci sam sa kolegama sa posla na celu sa svojim menadzerom razgovarao o lotu i tako dodjosmo do teme o stednji i planovima ako neko od nas dobije na lotu
Svi oni su imali neke planove o ulaganju jedini ja rekao da me to ne bi interesovalo vec bi para stavio na stednju i uzimao nesto kamate jer dosta mi je rada i brige
E tu je nastala diskusija..................naime , rekose mi da oni koji imaju puno para u banci a ne trose dovoljno budu oporezovani :sok
Dakle, imate svoje pare na koje morate platiti porez pored onih redovnih
Rekoh....razumijem da se na dobitak mora platiti porez ali hebiga zar na iste pare opet placati
E kazu, mnogi se odusevljavaju kada neki bogatas donira milione a on u stvari ne zeli da te para daje drzavi vec u humanitarne svrhe i tako placa manje poreza
Jeste li vi znali za sve ovo....mislim, na svoje pare da morate placati porez ako ih ne trosite
Da se razumijemo, ne mislim na dobit koju dobijete kamatom na orocene pare
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Jonas » 31 May 2013, 19:18

To mi je poznato, i upravo zato štednja nije tako atraktivna.

Jedina mala utjeha (za nas koji zivimo u Njemackoj) je tako zvani Freistellungsauftrag für Kapitalerträge (FSA)... od poreza na stednju oslobodjen sam samo 801 EUR godisnje. Sto znaci, mogu svake godine ustedjeti 801 EUR bez poreza na kamate. Sve sto je vise od 801 EUR, moram platiti porez na kamate.

To ne ide automatski, nego moram sam napisati/ispuniti nalog (Freistellungsauftrag für Kapitalerträge (FSA)) i proslijediti banki. Ukoliko ne ispunim ovaj nalog (Freistellungsauftrag), banka mi odmah naplacuje porez na kamatu/stednju.

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Jonas » 31 May 2013, 19:28

Sve je receno u ovoj tvojoj recenici, "na svoje pare da morate placati porez ako ih ne trosite". U tome je poanta. Drzava potice na trosenje novaca u svrhu razvijanja privrede/gospodarstva (ili napredka drzave). Ako ti ne (po)trosis svoj novac, potrosit ce (ti) drzava.

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Dust » 31 May 2013, 21:07

Pa komsija, zar nisi cuo da milioneri upravo iz tih razloga svoj novac "cuvaju" na Kajmanskim Ostrvima npr. Ili, zasto su gotovo svi vrhunski teniseri bili registrovani da zive u Monaku?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Alexandar » 31 May 2013, 23:10

komsija, verujem da govoris o porezu na kamatu koja ovde predstavlja dobit?
ako ne na kamatu nego na orocen novac, kako se racuna taj porez? na kojem principu?

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 31 May 2013, 23:31

Alexandar wrote:komsija, verujem da govoris o porezu na kamatu koja ovde predstavlja dobit?
ako ne na kamatu nego na orocen novac, kako se racuna taj porez? na kojem principu?
Na kraju uvodnog komentara sam naglasio da se ne radi o dobiti kamatom vec o novcu koji drzis na racunu a ne trosis ga
Jonas je to lijepo objasnio, ne mozes tek tako drzati pare na racunu a ne ulagati ih, moraju da se "vrte", ulazu u privredu, da ravijaju drustvo, da otvaraju radna mjesta, jer ako ima potrosnje tada ce i USA dobro da zivi
Dakle, svi oni bogatasi ne mogu samo da stede vec da obrcu novac i trose ga a oni koji znaju kako ga vani sakriti najbolje prolaze jer tada ne daju nikome pa ni drzavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Alexandar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 685
Joined: 30 Apr 2013, 10:30
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Alexandar » 31 May 2013, 23:36

komsija, meni je jasno zasto postoji porez na stednju. da potice gospodarstvo.

ali ja te pitam kako se obracunava porez na orocene pare , znas li tu info?
cini mi se da i Jonas govori o porezu na kamatu. al ti kazes da nije na kamatu
zanima me nacin obracuna.

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by bubica » 31 May 2013, 23:38

Ma porezuju i sto treba i sto ne treba. Pazi ovo. 2011 smo stavili solarne ploce na krov, kostalo je oko 24 000€ , vratili su nam oko 2400 € poreza da bi tih 2400€ 2012 opet porezili kao dobitak. Jel to nije cudno, pitam se koliko su puta uzeli porez na te iste pare???Pri primanju plate, pri stednji, pri trosenju, pri povrati poreza lupili porez na dobit.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 31 May 2013, 23:39

Alexandar wrote:komsija, meni je jasno zasto postoji porez na stednju. da potice gospodarstvo.

ali ja te pitam kako se obracunava porez na orocene pare , znas li tu info?
cini mi se da i Jonas govori o porezu na kamatu. al ti kazes da nije na kamatu
zanima me nacin obracuna.
Ne znam , ali znam za kamatu jer je to dobit i uvijek kada obracunavam taksu (porez) prikazem tu dobit jer dobijem informaciju od banke
Znam da drzava dere porez na sve i sto nije logicno
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Rockefeller » 31 May 2013, 23:39

Nisam znao na način kako si ti to objasnio, a ja ako sam dobro razumio. Znači, ako imaš 100.000$ na računu, država ti uzme 20.000 svako nekoliko (na primjer, ako je 20%)?

Ja znam za ono, da se mora platiti porez ukoliko želiš dići iznad 1.000 ili 5.000 ili čak 10.000€. Nisam nikad diz'o toliki novac, pa i ne mogu sa siurnošću reći gdje je granica. Znam samo da postoji.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by bubica » 31 May 2013, 23:43

Njemacka uzima 20% , imas pravo na 800€ oslobodjenih poreza, sve preko se raduje drzava.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Krokodil Behko » 31 May 2013, 23:44

To je samo za sitne iznose i banke to rade jer ostaju bez krupnih iznosa. A svi krupni iznosi idu u Njemačku. Njemačka svoje obveznice koje nisu gotov novac, prodaje po većoj od nominalne vrijednosti jer im se može, pošto im se privreda dobro zahuktala. Na primjer, neki Amrikanac koji je bogat, uzme svoje pare pa kupi njemačke obveznice na način da za svaku obveznicu od 100 eura, plati 105 eura bez obzira na to što je to samo papir. Razlog je taj jer je kriza i novac se jednostavno i preko noći topi. Njemačke obveznice im djeluju kao sigurne. Izgubit će manji iznos nego da novac drže u svojim bankama.
online

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 31 May 2013, 23:46

Rockefeller wrote:Nisam znao na način kako si ti to objasnio, a ja ako sam dobro razumio. Znači, ako imaš 100.000$ na računu, država ti uzme 20.000 svako nekoliko (na primjer, ako je 20%)?

Ja znam za ono, da se mora platiti porez ukoliko želiš dići iznad 1.000 ili 5.000 ili čak 10.000€. Nisam nikad diz'o toliki novac, pa i ne mogu sa siurnošću reći gdje je granica. Znam samo da postoji.
Kada podizes novac ne moras nista platiti poreza
Dizao sam ja i po 20 hiljada dolara kada sam isao u BiH a moj brat je digao iz banke mnogo novaca kada se vracao (posve) u BiH ali je trazio potvrdu od banke da na aerodromu ne bi imao problema ali ni u biH kada bude ulagao
Srecom, nije imao problema
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by bubica » 31 May 2013, 23:50

Zar nije ogranicen prenos novca , mislim suma koju se bez poreza smije iznijeti. Njemacka daje 10 000€ , sve preko moras oporezovati.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 31 May 2013, 23:56

bubica wrote:Zar nije ogranicen prenos novca , mislim suma koju se bez poreza smije iznijeti. Njemacka daje 10 000€ , sve preko moras oporezovati.
Svaki iznos koji prelazi 10 hiljada dolara treba na aerodromu prijaviti a moj brat je nosio vise stotina hiljada i eto niko ga nije pregledao iako je isao preko Beograda
Imao je potvrdu od banke da je to njegova stednja
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by bubica » 31 May 2013, 23:58

Neznam kako to ide sa povratnicima :cudi . Znam da je ovdje jako skupo ako te uhvate da nosis pare koje nisi prijavio.
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Rockefeller » 31 May 2013, 23:59

komsija wrote: Kada podizes novac ne moras nista platiti poreza
Dizao sam ja i po 20 hiljada dolara kada sam isao u BiH a moj brat je digao iz banke mnogo novaca kada se vracao (posve) u BiH ali je trazio potvrdu od banke da na aerodromu ne bi imao problema ali ni u biH kada bude ulagao
Srecom, nije imao problema
U Sloveniji mislim da nije tako. Imam jednog poznanika koji ima "zarobljene" pare na banci. Kad mi je objašnjav'o zašto neće da ih digne je rekao baš zbog toga, uzeli bi mu puno. No opet, ovo su nagadjanja, on je nama petorci, šestorci tako isprič'o, koliko je istine u ovome ne znam. Čovjeka sam vidio svega dva put u životu.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 01 Jun 2013, 00:35

Rockefeller wrote:
komsija wrote: Kada podizes novac ne moras nista platiti poreza
Dizao sam ja i po 20 hiljada dolara kada sam isao u BiH a moj brat je digao iz banke mnogo novaca kada se vracao (posve) u BiH ali je trazio potvrdu od banke da na aerodromu ne bi imao problema ali ni u biH kada bude ulagao
Srecom, nije imao problema
U Sloveniji mislim da nije tako. Imam jednog poznanika koji ima "zarobljene" pare na banci. Kad mi je objašnjav'o zašto neće da ih digne je rekao baš zbog toga, uzeli bi mu puno. No opet, ovo su nagadjanja, on je nama petorci, šestorci tako isprič'o, koliko je istine u ovome ne znam. Čovjeka sam vidio svega dva put u životu.
Cekaj malo, imam i ja nesto 'zarobljeno" ali to je sve ok
dakle, u kompaniji izdvajas nekoliko procenata i ulazes u neke fondove a kompanija 9zavisi od kompanije) na svaki dolar npr. daje pola dolara pa se to nakupi ako ne gubis i ako si ulozio u prave fondove ali ne mozes te pare dizati (ovdje je to tako0 dok ne napunis 59.5 godina ali ako ih podignes tada te dobro oderu
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by paparaci » 01 Jun 2013, 00:42

ma jastuk zakon. kakva banka, kakvi bakraci. neka caci uzimaju porez poreskog poreza svih poreza. :D.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 01 Jun 2013, 01:03

paparaci wrote:ma jastuk zakon. kakva banka, kakvi bakraci. neka caci uzimaju porez poreskog poreza svih poreza. :D.
A sta ako imas milion dolara? Kako to, opravdati :sok
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests