Pare na stednji u banci

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Rockefeller » 01 Jun 2013, 01:10

Opravdaš porijeklom. :zubi

Pare je po meni najbolje ulagati u podcijenjene nekretnine.

Inače, @komsija... Ovaj momak je zaradio u kratkom vremenu blizu 40.000€ (ca. 52.000$). I po njegovim tvrdnjama, on kaže da te pare ne može dići jer bi mu država i banka uzele dobar dio tih para. Zato ih radije drži na banci i troši pomalo, koliko mu već treba.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 01 Jun 2013, 01:12

Rockefeller wrote:Opravdaš porijeklom. :zubi

Pare je po meni najbolje ulagati u podcijenjene nekretnine.

Inače, @komsija... Ovaj momak je zaradio u kratkom vremenu blizu 40.000€ (ca. 52.000$). I po njegovim tvrdnjama, on kaže da te pare ne može dići jer bi mu država i banka uzele dobar dio tih para. Zato ih radije drži na banci i troši pomalo, koliko mu već treba.
Zaista vrlo cudno ali eto ne znam zakone te drzave pa nemogu nista reci
Ja dizem koliko god zelim i koliko imam i to bez ikakve "kazne" ali i ostali
Jedino ako je oroceno ili neki drugi fond sa ogranicenjem e onda placas
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by paparaci » 01 Jun 2013, 01:21

komsija wrote:
paparaci wrote:ma jastuk zakon. kakva banka, kakvi bakraci. neka caci uzimaju porez poreskog poreza svih poreza. :D.
A sta ako imas milion dolara? Kako to, opravdati :sok
pa sta ako imam? za to samo ja znam. necu pisati nikom priznanice za ono sto turim u njega (jastuk). :p
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 01 Jun 2013, 01:24

E cekaj bolan....zelis nesto kupiti sto kosta puno i npr. ovdje gdje zivim mnogi ne zele gotovinu vec check licni ili novcani nalog?
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by paparaci » 01 Jun 2013, 01:51

nista. nadjem onog kome kesh mirisi.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Jonas » 01 Jun 2013, 09:34

bubica wrote:Njemacka uzima 20% , imas pravo na 800€ oslobodjenih poreza, sve preko se raduje drzava.
Uzima 28%. Evo jedan primjer izračuna:

Ako smo 2012 god. dobili 2500 € kamata na stednju, onda drzava od 2500 € oporezuju 476,62 €.

Na ovaj nacin:

2500 € kamata - oduzmemo 801 € porezni dobitak ili na njemackom Sparerpauschbetrag. Drzavi ostaje 1699 € za oporezivanje.

Porez na dobitak/Abgeltungssteuer je 24,45 %, a to je 415,40 €
Solidarnost doplata za Istocnu Njemacku/Solidaritätszuschlag 5,5 %, to je 22,84 €
Crkvena pristojba (porez)/Kirchensteuer je 9 %, 37,38 €

Ukupni porezni teret: 415,40 eura + 22,84 eura + 37,38 eura

Drzava nas je uskratila za 475, 62 €. Od naseg kamatnog dobitka od 2500 €, dobijemo od nase banke samo 2.024,38 €.

E sad, ukoliko smo u braku, tada imamo 1602 € poreznog dobitka/Sparerpauschbetrag i drzavi ostaje 898 € za oporezivanje.

Ukoliko izadjemo iz crkve, vise ne placamo crkveni porez na kamate/Kirchensteuer.

Naravno, postoje i druge olaksice, ali one prelaze okvire teme.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 01 Jun 2013, 16:47

Puno brate uzimaju, puno :sok
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Dalia » 01 Jun 2013, 16:52

komsija wrote:E cekaj bolan....zelis nesto kupiti sto kosta puno i npr. ovdje gdje zivim mnogi ne zele gotovinu vec check licni ili novcani nalog?
Pa možeš li kad hoćeš nešto da kupiš što košta puno da to staviš u banku dan prije kupovine? :ooo
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 01 Jun 2013, 16:59

Dalia wrote:
komsija wrote:E cekaj bolan....zelis nesto kupiti sto kosta puno i npr. ovdje gdje zivim mnogi ne zele gotovinu vec check licni ili novcani nalog?
Pa možeš li kad hoćeš nešto da kupiš što košta puno da to staviš u banku dan prije kupovine? :ooo
Mozes, ali tada moras imati dokaz o porijeklu novca
A vec sam rekao da ovdje mnogi ne zele gotovinu vec check ili novcani nalog (money order)
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Jonas » 01 Jun 2013, 18:54

komsija wrote:Puno brate uzimaju, puno :sok
Da, puno je! :(

Druga strana novcanice je...
...kamatne stope su nerealno niske.

Moja (zasad) najbolja banka je RaboDirect... ona trenutno ima/nudi 1,65 % kamatnu stope za neoročenu štednju (Ostale banke su vecinom ispod 1 %)

Image

E sad, tu imam na racunu 74.931,83 € i za taj novac dobio sam 104,86 € kamata* (za mjesec maj). :bua Zapravo (kamatom) ne mogu pokriti inflaciju. :ljut




____________________
*Da se malo pohvalim.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Rockefeller » 02 Jun 2013, 00:29

14.931,83 € uzmeš sa računa i uložiš u moj biznis projekat, šta kažeš? ...Pa ćeš se lakše izboriti sa inflacijom. :cvike

Napraviću milionera od svakog ko mi ukaže povjerenje. :cool
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 02 Jun 2013, 00:43

Rockefeller wrote:14.931,83 € uzmeš sa računa i uložiš u moj biznis projekat, šta kažeš? ...Pa ćeš se lakše izboriti sa inflacijom. :cvike

Napraviću milionera od svakog ko mi ukaže povjerenje. :cool
Kada ja uzmem bilo koju sumu sa mog racuna ja ne moram placati penale i za mene nije problem
Sto se tice povjerenja ja samo mogu reci da nikome ne vjerujem na rijec vec dokazima a jedan se moze dobiti od svoje banke :plavi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Rockefeller » 02 Jun 2013, 23:41

Ejs ne tjeraš me valjda na hipoteku? :stop Kako ja tebi da dokažem bančnim računom da trebaš uložiti, da imam toliko ne bih tražio ulagatelje. :valja

Ništa... ti ako si zainteresovan za ulaganje samo javni kad dolaziš u BiH. :D
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by komsija » 02 Jun 2013, 23:44

Nisam zainteresovan za ulaganja u BiH, nesto nimalo nemam volje s obzirom na situaciju u nasoj BiH
Kada cujem od prijatelja da cekaju dugo vremena da bi naplatili vec obavljeni posao ili mozda nikada ne dobiju svoj novac ja se odmah razocaram i jos vise imam nepovjerenja prema svima
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Rockefeller » 02 Jun 2013, 23:50

Tu se slažem sa tobom. Poslovna kultura u BiH je grozna. :ok
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Pare na stednji u banci

Post by Jonas » 03 Jun 2013, 08:46

Imali smo neku temu o ulaganje u Bosnu... ja sam znam, moj novac nece u Bosnu. :kita

Prije desetak dana upoznao sam covjeka u Bihacu, uredjivao je malko obalu na Uni (svoj dio), i on mi ispricao svoju nevjerojatnu pricu:

preko Une, pokazao je rukom, imao je svoje zemljiste koje su mu oduzeli za izgradnju trgovackog centra... Zemlju je oduzela opcina Bihac. Trgovacki centar je novac za zemljiste proslijedio opcini Bihac, i po ugovoru, opcina treba isplatiti novac vlasnicima zemlje... opcina ne isplacuje taj novac jer kaze da opcina nema novaca (prazne kase). Stvar od na sud, sud presudi u korist vlasnika zemljista... i odredbom suda opcina mora isplatiti novac, ali opet ne isplacuje jer nema novaca.

Iako ovaj covjek ima sve uredne dokumente, sudsku predsudu... nista mu to ne vrijedi. Vec tri godine ceka na svoju isplatu. :sok

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Građani BiH u bankama drže 12,5 milijardi KM!

Post by Krokodil Behko » 12 Nov 2019, 10:07

Image


Građani BiH u protekloj godini uštedjeli su još jednu milijardu maraka, pa su njihovi ukupni depoziti na računima banaka premašili 12,5 milijardi KM. Štedni depoziti građana Republike Srpske iznose oko 3,2 milijarde KM, dok su štedni depoziti građana Federacije BiH premašili 9,3 milijarde KM.

Po podacima Centralne banke BiH, na kraju januara ove godine ukupni depoziti (depoziti građana i pravnih subjekata) u BiH iznosili su 21,9 milijardi konvertibilnih maraka, što je za dvije milijarde KM više nego u istom razdoblju godinu ranije.

Najveći udio u depozitima predstavlja štednja građana, koja čini gotovo 52% ukupnih depozita, odnosno 12,5 milijardi KM. Ono što je zanimljivo jest da štednja građana u BiH konstantno raste uprkos tome što kamate na štednju već dulje vrijeme padaju.

Kada se ukupna štednja podijeli s brojem stanovnika u BiH, ispada da u prosjeku svaki stanovnik ima na štednji oko 4,8 hiljada KM. Štedni depoziti građani Republike Srpske iznose oko 3,2 milijarde KM, dok su štedni depoziti građana Federacije BiH skoro tri puta veći i premašili su 9,3 milijarde KM.

Zanimljiv je podatak da građani BiH imaju skoro 3,5 milijardi KM više u bankama nego što iznosi zbir svih kreditnih zaduženja stanovnika. Prije deset godina, ukupni depoziti stanovništva BiH iznosili su 5,4 milijarde KM, što znači da je u protekloj deceniji štednja građana povećana za više od 7 milijardi KM.

Posljednjih nekoliko godina štednja građana BiH ubrzano raste, po iznimno visokoj stopi iznad 10 posto na godišnjoj razini, što je tri puta više od realnog rasta bruto domaćeg proizvoda.

Bankari se slažu u ocjeni da štednju građana snažno privlači krajnje liberalni poreski sistem i osobito visoke kamate na oročenu štednju, koje su i do 30 posto veće od evropskog prosjeka. Za razliku od većine ostalih evropskih država, u BiH ne postoji porez na kapitalnu dobit, dakle štediša ne plaća porez na zaradu ostvarenu od kamata.

Osim toga, pasivne kamate, dakle one kamate koje banka isplaćuje štedišama, neuporedivo su veće od evropskog prosjeka. Primjerice, štediša u Njemačkoj može računati na maksimalnu kamatu od 0,5 posto, dok se pasivne kamate u BiH na oročenu štednju kreću u rasponu od 1 do 1,8 posto.

Snažan rast štednje građana svjedoči da je tržište vrijednosnih papira još u povoju - višak novca u pravilu se nosi u banku, a samo rijetki viškom novca kupuju vrijednosne papire, iako su kamate na obveznice neuporedivo veće od kamata na štednju.

(S.B.)
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54012
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15271 times
Status: Online

Re: Građani BiH u bankama drže 12,5 milijardi KM!

Post by HAVANA » 12 Nov 2019, 10:10

Zali boze para.Treba to vrtit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Građani BiH u bankama drže 12,5 milijardi KM!

Post by Konsultant » 12 Nov 2019, 12:47

4 miliona ima samo 6.3 milijarde € ili u prosjeku svaki gradjanin ima 1600 € u steku. Otprilike moze ziviti nekih 3-4 mjeseca bez prihoda.

User avatar
Brcak
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 186
Joined: 03 Oct 2014, 04:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times
Status: Offline

Re: Građani BiH u bankama drže 12,5 milijardi KM!

Post by Brcak » 13 Nov 2019, 17:40

HAVANA wrote: 12 Nov 2019, 10:10 Zali boze para.Treba to vrtit.

Nas mentalitet... samo nek su na racunu. j... ih tamo, treba vrtit sto kazes.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests