Fiskalizacija u FBIH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Fiskalizacija u FBIH

Post by valter » 25 Jun 2011, 13:22

-Još 20 dana je ostalo do završetka procesa fiskalizacije u Federaciji BiH.

-Šta mislite o fiskalizaciji,je li to uspješan projekat za zaustavljanje trgovačkih malverzacija ili je to još jedan u nizu nakaradnih odluka naše vlasti?

-Šta mislite o visini cijena za fiskalne uredjaje koje se kreću od 600KM za najobičnije do nekih 1.400 KM za one najskuplje,je li to realna i prihvatljiva cijena za nas?

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Konsultant » 25 Jun 2011, 14:52

-Još 20 dana je ostalo do završetka procesa fiskalizacije u Federaciji BiH.
Oficielno da, al garant ce se to jos rastegnuti.
-Šta mislite o fiskalizaciji,je li to uspješan projekat za zaustavljanje trgovačkih malverzacija ili je to još jedan u nizu nakaradnih odluka naše vlasti?
Dobar cilj, medjutim izuzetno su visoke cijene implementacije za sitne i srednje trgovce. Ovo nece zaustaviti malverzacije jer se jednostavno ne pokusava ozbiljno zavesti red na svim nivoima, od sitne radnjice do velikih igraca. Apsolutno ni jedan jedini put niti nije me zaustavio porezni ciko i trazio racun niti sam cuo da je ikad ikog igdje. Kafane i basce samo nicu gdje stignu i niko ih ne pokusava ukrotiti. Po mojoj gruboj procjeni oko 40-50% radnji u koje ulazim mi nije ispostavilo racun. Naravno, ne zavrcu samo oni, hrpa razno-raznih firmi tu klepa i koristi priliku neplacanja poreza. Isto tako ovo ne garantuje da ce sve sto prodaju provuci kroz fis. kasu.
-Šta mislite o visini cijena za fiskalne uredjaje koje se kreću od 600KM za najobičnije do nekih 1.400 KM za one najskuplje,je li to realna i prihvatljiva cijena za nas?
Skontas koliko nekome treba za otplatu uredjaja i bice ti jasno. Ovim sitnima je to poprilicno velika investicija rade 20-50% njihovog mjesecnog prometa. Osim cijene uredjaja tu ide jos i odrzavanje.
U nastavku sam naljepacio 3 texta od razlicitih izvora.

Federalno ministarstvo finansija je uputilo dopis svim ovlaštenim proizvođačima/zastupnicima fiskalnih sistema da su u skladu sa članom 45. stav 1. Zakona o fiskalnim sistemima Federacije BiH dužni zaključiti ugovore s najmanje dva telekomunikacijska operatera koji osiguravaju GPRS mrežu, saopćilo je ministarstvo.

Također, iz ministarstva naglašavaju da su proizvođači dužni obvezniku osigurati pretplatničku karticu za koju je obveznik dužan sklopiti ugovor sa telekomunikacijskim operaterom o korištenju GPRS usluge za prijenos podataka između terminala i servera PU.


U Federaciji BiH (FBiH) obavezi fiskalizacije podliježe oko 70 000 registrovanih preduzeća, iako je veliki broj njih već odavno ugašen.
Za kupovinu, instaliranje i puštanje u rad fiskalnog sistema potrebno je oko hiljadu KM, plus oko 100 KM godišnje za njegovo servisiranje.
“Činjenica da 70 000 kompanija mora izvršiti fiskalizaciju po cijeni od minimalno 1.000 KM pokazuje da je u igri više od 70 miliona KM”, navodi današnje sarajevsko “Oslobođenje”, dodajući da na to treba dodati još oko sedam miliona KM koliko će zaraditi telekom-operateri posredstvom kojih će ići izdati računi i serviseri.
Svi uređaji koji će se koristiti, kao i distributeri i serviseri, moraju imati licencu i odobrenje Ministarstva finansija FBiH.
Prema podacima ovog ministarstva, na tržištu je dostupno 25 uređaja koje proizvodi ili zastupa osam kompanija, a servisira i distribuira više od 420 kompanija.


Proces fiskalizacije podrazumijeva cjelokupni proces uvođenja i funkcionisanja fiskalnih sistema. Zakon o fiskalnim sistemima FBiH definiše ovaj proces kao stavljanje fiskalne kase ili drugog fiskalnog uređaja u funkciju evidentiranja ostvarenog prometa definisano zakonskim i podzakonskim aktima. Fiskalizacija znači da će poreski obveznici, definisano Zakonom, morati uvesti uređaje za evidentiranje ostvarenog prometa.

Prednosti fiskalizacije
povećanje fiskalne discipline kroz povećanje stope naplate poreza. Naravno, tu je i objektivniji uvid koji će imati Uprava za indirektno oporezivanje u fiskalne obaveze i mnogo jednostavnija kontrola poreskih obveznika. To će dovesti do smanjenja sive ekonomije, veću fiskalnu disciplinu poreskih obveznika, a samim tim i do povećanja prihoda od poreza u državnom budžetu.
unapređenje bezgotovinskog plaćanja i usklađivanje sa normama Evropske unije. Jednom rječju, najznačajnija prednost fiskalizacije jeste ta da usmjerava poslovanje u legalne tokove, čime pomaže legalan rad preduzeća, odnosno eliminiše nelojalnu konkurenciju

Nedostaci fiskalizacije
Negativne faktore najčešće ističu predstavnici onih sektora u kojima je siva ekonomija najveća, odnosno tamo gdje je prikrivanje stvarnog prometa najjednostavnije.
najveći nedostatak je visok trošak nabavke opreme, odnosno fiskalnih uređaja, kao i instaliranja sistema i administracije.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2011, 15:39

Nisam bas u toku,ali mislim da fiskalizacija,treba biti zavrsena sto prije..
kao sto rece zeko,puno ih je koji zavrcu i ne ispostavljaju racun,za prodatu robu.. To je nuzno zlo i to se mora uraditi,kako bi se povecalo ubiranje prihoda za drzavni budzet,a samim tim,da se privreda,po mogucnosti rastereti.. Svi moraju platit porez.. Ako kupis nesto od 10 maraka i ne dobijes racun,znaci da 1.7 maraka,ide u dzep privatnika i to kao ukraden novac i od musterije i od drzave.. Vjerujem da ima raznih malverzacija oko nabavke fiskalnih uredjaja ali stvarno,treba svako da odabere u skladu sa svojim mogucnostima i potrebama.. Ne vjerujem da samo jedna firma to dila okolo.. Valjda se moze odabrati makar malo jeftinije na trzistu,a da taj uredjaj,zadovoljava kriterije kvaliteta.. Inace,i benzinske pumpe,imaju na raspolaganju,jos nepunih mjesec dana da ugrade sonde u rezervoare.. Ko ne ugradi sondu,nece moci da radi.. Sonde se postavljaju kako bi se izvrsio uvid u promet goriva kao i u kvalitet,jer valjda ta sonda posjetuje i mogucnost,ispitivanja kvaliteta goriva.. Ili jednostavnije receno,tesko da ce pumpasi,moci dosipati vodu u gorivo i kvariti nam motore na autima..
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Konsultant » 25 Jun 2011, 19:16

Krokodil Behko wrote:Inace,i benzinske pumpe,imaju na raspolaganju,jos nepunih mjesec dana da ugrade sonde u rezervoare.. Ko ne ugradi sondu,nece moci da radi.. Sonde se postavljaju kako bi se izvrsio uvid u promet goriva kao i u kvalitet,jer valjda ta sonda posjetuje i mogucnost,ispitivanja kvaliteta goriva.. Ili jednostavnije receno,tesko da ce pumpasi,moci dosipati vodu u gorivo i kvariti nam motore na autima..
da, upravu si, federacija vec kontrolise promet i kvalitet na onim pumpama koje su spojene u novi sistem. svi veci distributeri su na to presli. nuzno zlo, ali se mora jer na terenu ima dosta tipova kontrolera koji ne mogu mjeriti kvalitet goriva a i ocitanja su upitna.
mozda ce biti nekih (pokusaja) prevara, ali ce biti puno teze za uraditi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Krokodil Behko » 26 Jun 2011, 12:53

I to je najbitnije.. Da je po tim pumpasima,mi bi radili generalke motora svako 6 mjeseci..
Odu klipovi,odu dihtunzi,ode sve..od loseg goriva.. A posebno su benzinci osjetljivi na to..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Krokodil Behko » 14 Jul 2011, 15:58

Sutra je zadnji rok za nabavku fiskalnih kasa..
Bas ce biti zanimljivo pogledati pocetak famozne fiskalizacije..
Nekidan,privatni doktori,ljutili se sto nisu izuzeti iz fiskalizacije
a drzavni zdravstveni sektor jeste.. Nikad kraja bezobrazlucima
ovih privatnih doktora.. Da im je i da rade na Kosevu i privatno i jos
da imaju privilegije a cijene njihovih usluga umiju biti bas visoke.. :kafa
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Konsultant » 14 Jul 2011, 16:40

sto se ne bi ljutili kad im se uzima iz dzepa, a do sada nisu placali poreze kako treba.
malo koji doktor izdaje racun.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Krokodil Behko » 20 Jul 2011, 17:35

Mene zanima,da li bih mogao prodavati neku robu,u kesu,nekome ko trguje preko fiskalne kase :hm

(ko bi registrovo sad djelatnost... ybg)
online

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by myka » 20 Jul 2011, 19:39

zato ja otvaram otkupnu stanicu za puzeve

Drpatori mame vam se ...naljubim
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Toruk Makto » 20 Jul 2011, 21:27

da , da , ubacise i autoprevoznicima kase u kamione , placaj registracije , placaj poreze , placaj hiljadu nekih kuraca , a cijene prevoza su takve da cemo uskoro svi polijepiti natpise PRODAJE SE , na vozila .
Kaze jedan komsija neki dan , ima traktorce lik , i kaze nebi ga vise upalio za cijenu ispod 10 marki a ja odem 600 kilometara za 150 KM sa onolikim kamionom , i plus imam i policiju na putu , papirologija , granica , registracija , gume , porezi , licence , tehnicki svaka tri mjeseca , kad pogledas na kraju nigdje te nema , al sta ces veselo pa et .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Krokodil Behko » 09 Aug 2011, 20:34

Pa sta bi sa ovom fiskalizacijom?
Zna li neko,ima li kakvih rezultata?
Ili mozda drzava harac ubire i suti,pa ce opet kukati nesto..
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by merylin » 10 Aug 2011, 18:34

Hahahaha fiskalizacija :plavi ,dobar dosjet kako ubrati dobru svotu novaca ... cista je varka ako neko misli da ce se fiskalizacijom regularno placati porezi :lupa
Ali eto moraju se nabaviti kao i prije ovih fiskalnih kasa,racunari i kase...jbt. kao da neko se*e pare...ali kako se ono kaze suti i trpi!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by paparaci » 11 Aug 2011, 01:34

ma da ima kakve fajde od tih para koje ce dodatno izmamiti od naroda, ne bi stvarno nista rekao. ali to ce opet samo njima foteljasima dobro doci - a obican puk od toga nece vidjeti ni feninga. bas kao sto od pdv-a nista vidjeli nismo. vazda su kase prazne za narod - ali za njihov dzep ima i za povisice cak u najvecoj krizi.

kao sto ova lijepa Tuzlanka iznad mene rece - suti i trpi, kad ne znas zagalamiti :D
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by myka » 11 Aug 2011, 22:21

pare se pokupe u toku ''akcije'' kao sto se desilo sa POSS kasama..jedna je kostala oko 300.00 km( na racun firme -20%,tada) + racunar+ program(koji nisi mogao naci ni pomocu trikova na netu,vec su placani oko 120.00km...neki bezze(njima extra) 50.00 km ili si morao sjediti satima pa sam sebi ustimati neki ''strani'' posto vlaga,prasina,los protok vazduha unistava racunar,a program mora biti
Sada to sve + fiskalizacija...kontrola masovna(invazija marsovaca je 0 bodova za njih)
Elem,nije to nista bitno,trgovci moraju sljakat na crno...nije to ba crno,zezaju vas,stvaraju mrznju,uzmite sami proizvode pa ih prodajite,vidjet cete da nema tu nekog hajra...ali ima Staz,posao i navika jer tesko je odreci se necega sto je tvoja tvorevina,mozda i nasljedstvo

Uglavnom,sve se trenutno naplati,veliki prilivi novca,a njih ustvari i ne zanima to,uvedu zakon,ali ne i uslove za njega.... i pratite svaki puta kada su izbori poslije toga ide inspekcija i dizanje cijena...inspekcija mora,a dizanje cijena je sada aktuelno
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Dirty Harry
Na probnom
Na probnom
Posts: 96
Joined: 24 Jun 2011, 10:41
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Dirty Harry » 11 Aug 2011, 22:29

Živjela fiskalizacija :oo









(uzelo se nekih parica na programiranju) :ble

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by myka » 11 Aug 2011, 22:44

:valja
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by valter » 13 Aug 2011, 22:51

merylin wrote:Hahahaha fiskalizacija :plavi ,dobar dosjet kako ubrati dobru svotu novaca ... cista je varka ako neko misli da ce se fiskalizacijom regularno placati porezi :lupa
Ali eto moraju se nabaviti kao i prije ovih fiskalnih kasa,racunari i kase...jbt. kao da neko se*e pare...ali kako se ono kaze suti i trpi!
To i jeste jedina caka u ovom čitavom cirkusu.
A što mi je najsmješnije od svega kad čujem reklamu od ovih distributera,kaže,"savremeni fiskalni uredjaj" :plavi :plavi a još kad vidim na onoj ružnoj kutiji od kase Made in Bulgaria,hoće stomak da mi se prevrne od smijeha i čemera.Ne zna čovjek da li bi se smijao ili plakao od muke,kad vidiš da te handre u mozak a ne možeš im ništa :zid

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by sann » 13 Aug 2011, 23:07

Krokodil Behko wrote:Mene zanima,da li bih mogao prodavati neku robu,u kesu,nekome ko trguje preko fiskalne kase :hm

(ko bi registrovo sad djelatnost... ybg)
Moze... :pusi

radim stim svaki dan...kasa je samo zbog ..P.D.V..17%...jer inace niko ne bi placao,ili vrlo malo njih...kao i do sada,veliki duznici,pa vuku godinama,dug,pa ko ima vezu,ne plati nikako,ovako MORA..jer svako vece,prilikom zakljucenja kase,saljes P.D.V. izvjestaj,i oni tacno znaju koliko si racuna izdao,i koliki je pazar taj dan....i,jos svasta,sto ne mozes sakriti...znaci kontrola,prometa....ali...opet postoji caka,koju su pronasli privatnici...jel...Bosanac je Bosanac.. :DD

eto ukratko...a ako bude nasiroko....zavrtice vam se,od brojki... :oo :pusi :)
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Krokodil Behko » 13 Aug 2011, 23:11

sann wrote:
Krokodil Behko wrote:Mene zanima,da li bih mogao prodavati neku robu,u kesu,nekome ko trguje preko fiskalne kase :hm

(ko bi registrovo sad djelatnost... ybg)
Moze... :pusi

radim stim svaki dan...kasa je samo zbog ..P.D.V..17%...jer inace niko ne bi placao,ili vrlo malo njih...kao i do sada,veliki duznici,pa vuku godinama,dug,pa ko ima vezu,ne plati nikako,ovako MORA..jer svako vece,prilikom zakljucenja kase,saljes P.D.V. izvjestaj,i oni tacno znaju koliko si racuna izdao,i koliki je pazar taj dan....i,jos svasta,sto ne mozes sakriti...znaci kontrola,prometa....ali...opet postoji caka,koju su pronasli privatnici...jel...Bosanac je Bosanac.. :DD

eto ukratko...a ako bude nasiroko....zavrtice vam se,od brojki... :oo :pusi :)
Dakle,ja sam htio pitati,ima li privatnik,koji bi kupovao robu od mene a da ja ne moram registrovati firmu :D
online

User avatar
sann
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 20989
Joined: 15 Nov 2010, 20:02
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by sann » 13 Aug 2011, 23:29

Krokodil Behko wrote:
sann wrote:
Krokodil Behko wrote:Mene zanima,da li bih mogao prodavati neku robu,u kesu,nekome ko trguje preko fiskalne kase :hm

(ko bi registrovo sad djelatnost... ybg)
Moze... :pusi

radim stim svaki dan...kasa je samo zbog ..P.D.V..17%...jer inace niko ne bi placao,ili vrlo malo njih...kao i do sada,veliki duznici,pa vuku godinama,dug,pa ko ima vezu,ne plati nikako,ovako MORA..jer svako vece,prilikom zakljucenja kase,saljes P.D.V. izvjestaj,i oni tacno znaju koliko si racuna izdao,i koliki je pazar taj dan....i,jos svasta,sto ne mozes sakriti...znaci kontrola,prometa....ali...opet postoji caka,koju su pronasli privatnici...jel...Bosanac je Bosanac.. :DD

eto ukratko...a ako bude nasiroko....zavrtice vam se,od brojki... :oo :pusi :)
Dakle,ja sam htio pitati,ima li privatnik,koji bi kupovao robu od mene a da ja ne moram registrovati firmu :D
Sumnjam...o tome se i radi...moze se nesto kupiti..ispod ruke...ali nesto moras i....prikazati..gledaj,mesari,zatim slasticari,pa,buregdjije...to je sve roba,koju NE.mozes kontrolisati,jer se radi u gramima...a,svu robu koju kupe,recimo na racun ide P.D.V. stim da ti recimo ako imas farmu krava.. :DD ,pa im proturis nesto na crno,ne prikazes u papirima da se prosirila za par grla.......bjez ba.Behko....dosta mi mozganja...sad ce ponoc... :pusi .duhovi izlaze,,, :valja
Pametne žene ne savjetuju muskarce.One mu suptilno i nježno,ženski neprimjetno,nametnu ono sto žele.I OSTAVE GA U ZABLUDI DA JE ON ODLUČIO.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests