Fiskalizacija u FBIH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko ne izdaje fiskalni račun kazna do 20.000 KM

Post by Zagorka » 20 Mar 2013, 18:56

bas prije par minuta u marketu ispred mene covjek kaze,ako ne uzmem racun od jedne pive platicu 20 000.....kaze njemu prodavacica:samo ti hajde,ne boj se nikoga :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Ko ne izdaje fiskalni račun kazna do 20.000 KM

Post by Krokodil Behko » 20 Mar 2013, 19:12

Ja znam da su u caffe slastičarni gdje svreaćam, u zadnje vrijeme dosta aktivni oko tih fiskalnih računa. Danas sam prvi put dobio takav račun i na trafici. U pekari ih uglavnom ne štancaju a u kladionici su obavezni.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Ko ne izdaje fiskalni račun kazna do 20.000 KM

Post by Zagorka » 20 Mar 2013, 19:28

Šta će mi račun za dvije kifle,kad je kompletna drzava u rasulu :kafa
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Rockefeller » 22 Apr 2013, 00:11

Mene pravo zanima kako je sa fiskalizacijom kad firma radi neke internet usluge? Šta se mora platiti, kak'i su troškovi, šta činit i tome slično?
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Fiskalizacija u FBIH

Post by Konsultant » 02 May 2013, 12:52

Fiskalizacije su oslobodjeni samo stari zanati, taxisti i jos par kategorija. Za internet usluge mora se imati fiskalna kasa.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 maraka

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2013, 10:44

Image

Po nalogu Vlade Federacije BiH, Federalna uprava za inspekcijske poslove je izvršila kontrolu primjene Zakona o fiskalnim sustavima u Federaciji BiH dostavila, a Vlada FBiH razmatrala i usvojila Izvješće koje je o tome dostavila Federalna uprava. Ova uprava je u prvoj polovici ožujka ove godine organizirala susret s kantonalnim inspekcijama i Poreznom upravom Federacije BiH koja je bila zadužena za praćenje i koordinaciju aktivnosti pojačanog inspekcijskog nadzora fiskalnih sustava. Tada je, između ostalog, dogovoreno kako će svi federalni i kantonalni tržišni inspektori, u suradnji s poreznim, vršiti nadzore od 18. ožujka do18. travnja 2013. godine.

Pojačanim inspekcijskim nadzorom bilo je obuhvaćeno 4.567 subjekata nadzora, a u Izvješću se konstatira kako vrlo mali broj (50 ili 1,10 posto) obveznika PDV-a nije pristupio sustavu fiskalizacije. Kada je u pitanju primjena instaliranih fiskalnih uređaja, od ukupno kontroliranih subjekata, njih 327 ili 7,16 posto ne izdaju fiskalni račun, dok samo tri nisu prijavila serviseru kvar na fiskalnom uređaju.

Za ukazane propuste u postupanju poreskih obveznika u primjeni Zakona o fiskalnim sustavima u Federaciji BiH, inspekcije su izdale 507 prekršajnih naloga u visini 787.200 konvertibilnih maraka, što svakako predstavlja blaži vid sankcioniranja subjekta nadzora u odnosu na raspoložive mjere koje mogu primjeniti.

I pored ohrabrujućih rezultata koji govore o uspješno provedenom postupku fiskalizacije, zaključeno je kako postoji potreba stalne kontrole primjene Zakona kao i educiranja javnosti o značenju i potrebi zahtijevanja izdavanja fiskalnog računa.
online

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 ma

Post by fruit » 23 Jun 2013, 12:16

Pored puta ljudi razvalili tezge,prodaju sve živo...Pitam se hoće li kod njih tražiti fiskalne račune...Prošle godine,Ja u Makarskoj na plaži kupim sladoled,a frajer mi na licu mjesta izdaje račun...a našim je reketašima najlakše u trgovine i pisati prekršajne naloge.Kaže meni prošle godine moram te kazniti sa 1000 km popunjena mi uplatnica u upravi priroda...nemogu ni više ni manje.Bože dragi koji su to reketaši.Novak Đoković je za njih mala beba.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 ma

Post by Zagorka » 23 Jun 2013, 18:14

voćni,je li tvoja pišti,meni dođe da moju zafrndeljim kroz prozor,malo malo nesto ne fercera :rol

btw čitavih pola godine su "vijećali" treba li za firmu poput moje ili ne......toliko o njihovoj mudrosti....na kraju odlučili da ipak daju,jer kako kažu,nije ni da nam ne treba :grana

ali treba njima para,pa ipak odlučili na osnovu toga da nam treba......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 ma

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2013, 18:55

Jeste.. jeste.. Fruit ako prodaješ voće drž' se dobro. U SA je već godinama fiskalna obavezna čak i za prodati kilu šljive na pijaci. Nema zajebancije. :D
online

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 ma

Post by fruit » 23 Jun 2013, 20:15

Zagorka wrote:voćni,je li tvoja pišti,meni dođe da moju zafrndeljim kroz prozor,malo malo nesto ne fercera :rol

btw čitavih pola godine su "vijećali" treba li za firmu poput moje ili ne......toliko o njihovoj mudrosti....na kraju odlučili da ipak daju,jer kako kažu,nije ni da nam ne treba :grana

ali treba njima para,pa ipak odlučili na osnovu toga da nam treba......
Ja sumnjam samo u one što održaaju,naplaćuju dolazak 20 km.A onda kroz tri dana dođu za istu stvar i opet bi maraka.
Krokodil Behko wrote:Jeste.. jeste.. Fruit ako prodaješ voće drž' se dobro. U SA je već godinama fiskalna obavezna čak i za prodati kilu šljive na pijaci. Nema zajebancije. :D
Ako to bude tako,ja tebi naberem i osušim i šljiva i hošafa.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 ma

Post by Pasaga » 23 Jun 2013, 20:19

fruit wrote:
Zagorka wrote:voćni,je li tvoja pišti,meni dođe da moju zafrndeljim kroz prozor,malo malo nesto ne fercera :rol

btw čitavih pola godine su "vijećali" treba li za firmu poput moje ili ne......toliko o njihovoj mudrosti....na kraju odlučili da ipak daju,jer kako kažu,nije ni da nam ne treba :grana

ali treba njima para,pa ipak odlučili na osnovu toga da nam treba......
Ja sumnjam samo u one što održaaju,naplaćuju dolazak 20 km.A onda kroz tri dana dođu za istu stvar i opet bi maraka.
Krokodil Behko wrote:Jeste.. jeste.. Fruit ako prodaješ voće drž' se dobro. U SA je već godinama fiskalna obavezna čak i za prodati kilu šljive na pijaci. Nema zajebancije. :D
Ako to bude tako,ja tebi naberem i osušim i šljiva i hošafa.
..de...de i meni.... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
fruit
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1985
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 20 times
Been thanked: 105 times
Status: Offline

Re: Kontrola fiskalnih kasa: Prekršajni nalozi od 787.200 ma

Post by fruit » 23 Jun 2013, 20:35

..de...de i meni.... :D.
:ok
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2014, 13:40

Image

Niža stopa poreza na dodatu vrijednost (PDV) u Srbiji je od 1. januara povećana na 10 posto, a kod prometa i uvoza kompjutera i računarskih komponenti na 20 posto. U Srbiji je niža stopa PDV-a koja se primjenjuje na hranu, ugostiteljske usluge, ulaznice i lijekove s Novom godinom povećana sa 8 na 10 posto što je među nižim stopama u Evropi. U Srbiji se osnovna stopa PDV-a od 20 posto primenjuje od oktobra 2012. godine.

Početkom ove godine, PDV je povećan u Hrvatskoj gdje je međustopa povećana sa 10 na 13 posto. U Hrvatskoj je također od 1. marta 2012. godine povećana opšta stopa PDV-a sa 23 na 25 posto. U toj zemlji postoji i nulta stopa PDV-a koja se odnosi na osnovne životne namirnice, lijekove, ortopedska pomagala i knjige.

U Bosni i Hercegovini se primjenjuje jedinstvena stopa PDV-a od 17 posto, koja nije mijenjana od uvođenja 1. januara 2006. godine, a nema najava i konkretnih inicijativa za uvođenje diferenciranog PDV-a. Prethodnih godina vodila se rasprava o uvođenju diferencirane stope kako bi se povećala stopa PDV-a na luksuzne proizvode, a osnovne životne namirnice, lijekovi i knjige bi se oporezivali po nižoj stopi, što je praksa u skoro svim evropskim zemljama.

Od ostalih država u regiji, opšta stopa PDV-a u Crnoj Gori je 17 posto, kao u BiH, ali u Crnoj Gori snižena stopa od 7 posto važi za osnovne životne namirnice, lijekove i medicinske implantante, udžbenike, knjige, novine i časopise.

Standardna stopa PDV-a u Makedoniji je 18 posto, ali je za 13 posto manja stopa PDV-a na osnovne životne namirnice, poljoprovredne mašine i repromaterijale, ljekove, rečunare, javni prevoz i stanove.

Standardna stopa PDV-a u Sloveniji je 20 posto, dok se primjenjuje i međustopa PDV-a od 8,5 posto za životne namirnice. U Albaniji se primjenjuje jedinstvena opšta stopa PDV-a od 20 posto.

Opće stope PDV-a u zemljama u našem bližem okruženju, pak, spadaju među niže u Evropi. Gledajući globalno, Evropa je regija u kojoj se primjenjuju najviše stope PDV-a.

U Mađarskoj najviša stopa PDV-a u EU

Među zemalja Evropske unije najviši PDV se primjenjuje u Mađarskoj i iznosi 27 posto, a snižena stopa PDV-a za odrđene proizvode kreće se od 5 do 18 posto. Slijedi Danska gdje je uvedena jedinstvena stopa poreza na dodanu vrijednost na sve proizvode od 25 posto. Također, U Švedskoj se koristi standardna stopa PDV-a u visini od 25 posto, dok se snižena stopa za najsojetljivije proizvode i robe kreće od 6 do 12 posto. Rumunija je četvrta zemlja EU-a gdje se primjenjuje najviši PDV u visini od 24 posto, dok se snižena stopa za neke proizvode kreće od 5 do 9 posto.

Najniža stopa PDV-a se primjenjuje u Luksemburgu gdje standardna stopa iznosi 15 posto, dok se snižena kreće u rasponu od 6 do 12 posto za najosjetljivije proizvode koje koriste konzumenti. Na Južnom Kipru opšta stopa PDV-a je 17 posto, a snižena stopa kreće od 5 do 8 posto za određene proizvode i robe. U Španija i na Malti primjenjuje se stopa PDV-a od 18 posto.

Standardna stopa PDV-a u Turskoj iznosi 18 posto, a snižena se kreće od 1 do 8 posto na određene proizvode. U Italiji PDV iznosi 21 posto, a snižena stopa je 10 posto, u Velikoj Britaniji 20, a snižena 5, u Francuskoj 19,6 posto, a snižena od 5,5 do 7, i u Bugarskoj 20, dok je snižena stopa 9 posto.

Prosjek standardnog PDV-a u zemljama Evropske unije iznosi 20,94 posto.

Većina evropskih i drugih zemalja u svijetu, koje su uvele PDV, uz opštu ili standardnu, primjenjuju i niže međustope za pojedine proizvode i usluge, kao što su hrana, lijekovi, knjige, novine, ugostiteljstvo itd. Snižene stope PDV-a uglavnom se kreću od 5 do 13 posto.

Jedinstven PDV samo u Danskoj i BiH

Među evropskim zemljama, samo BiH i Danska primjenjuju jedinstvenu stopu PDV-a na sve proizvode bez snižene stope za najosjetljivije proizvode. Jedinstvena stopa PDV-a u Danskoj opravdana je činjenicom da je ovo jedna od evropskih država sa najrazvijenim socijalnim programima i malim jazom između bogatih i siromašnih.

Međutim, imajući u vidu vrlo visok jaz između bogatih i siromašnih u BiH, nejasno je zašto domaće strukture vlasti još ne razmatraju uvođenje snižene stope PDV-a na osnovne životne namirnice, što bi u velikoj mjeri pomoglo najugroženijim kategorijama bh. stanovništva da lakše prebrode ekonomsku krizu.

Porez na dodanu vrijednost je indirektni porez, što znači da se ne prikuplja direktno od lica koje je porezni obveznik, već od lica koja se smatraju krajnjim potrošačima.

Porez na dodanu vrijednost (PDV) je najrasprostranjeniji sistem oporezivanja prometa roba i usluga u svijetu. Primjenjuje se u preko 120 država svijeta, a u nekim od njih se javlja i pod drugačijim nazivima. Naprimjer, u Velikoj Britaniji, Kanadi, Novom Zelandu ili Singapuru poznat kao porez na dobra i usluge, dok se u Japanu naziva porezom na konzumiranje.


(Vijesti.ba/AA)
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by laganini » 02 Jan 2014, 13:46

ovo mi je populistički naslov..čim se spomene jahta počeće pljuvanje.a ljudi ne kuže da nije ovdi rič o kupcima jahti nego proizvodnji..tako nekako su u hrvatskoj nabili porez na jahti i uništili brodogradnju...oću reć problem je kompleksan..a naslov bombastičan..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by storm » 02 Jan 2014, 13:49

u sloveniji je podignut od 1.7.2013 na 22% (prije 20) i 9,5% (prije 8,5) na osnovne namirnice i ostalo šta ka tome sspada
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by Spanac_113 » 02 Jan 2014, 14:22

"U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu"
svi smo mi jednaki pred bogom i porezom :djed

dacina_curica
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by dacina_curica » 02 Jan 2014, 14:24

Cekam Rokijev referat o porezu. :oo

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by Lebowski » 02 Jan 2014, 14:26

Ako sam dobro shvatio samo je kod nas tako, to niĐe na svijetu nema. Idemo prvi!
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

dacina_curica
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by dacina_curica » 02 Jan 2014, 14:33

Kod nas i kod Danaca.....A ja skoro negdje procitah da su Danci najzadovoljniji narod na planeti....znaci sad ce I nama biti tako, jupi. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: U BiH PDV isti za hljeb, cipele i jahtu

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2014, 16:47

Pa jeste ali Dancima je nešto malo lakše sa njihovim platama. Već kod nas, lijepo bi bilo da se neke osnovne namirnice izuzmu od ove jedinstvene stope. zaprav, čak i kad bi to učinili, znajući naš mentalitet, cijene bi ostale iste. Baš ovih dana čitam, da bi u skladu sa pojeftinjenjem pšenice, hljeb trebao biti jeftiniji za čak 50% ali pekari tvrde da to nije tako. Navodno, trošak oko pšenice, čini samo jednu trećinu troškova. Ali eto, čak i ako je to tako, Morao bi biti jeftiniji za bar 15%, s tim da pekari tvrde da se samo oni razumiju u matematiku.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests