Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Krokodil Behko » 18 Oct 2013, 00:22

Lebowski wrote:
Bla wrote:
Lebowski wrote:I to je dobra investicija.
Samo što pitanje nije bilo jel dobra ili loša investicija...
Možda će to zemljište na kojem je sada kuća za 30 godina vrijediti kao stotinu i kuća i zemljišta koje si platio... A možda i neće...
Pa negdje hoće ali negdje i neće. Samo što ne znam puno ljudi koji su zaradili na tome(izuzimajući situacije nastale ratom), osim onih koji su u već imali milione pa mogu sebi priuštiti i malo rizika.

Kad smo kod investicija.


U SA kantonu, cijene nekretnina uglavnom rastu. Izuzev ako nije u pitanju baš neka zabit oko Hadžića, Trnova ili Ilijaša, eventualno neke kuće na vrh vrha brda u SA ili ćerpićare po starom gradu. Kuće su dobra investicija za one koji imauju dovoljno para da sačekaju nekoliko godina, kako bi njihova vrijednost porasla. Takvo što se baš i ne uzima na kredit, jer se čovjek sit naplaća kamata dok vrijednost nekretnine ne poraste. Kuću na kredit, uzimaju valjda oni koji su zasnovali porodicu a prijeko im je potrebna.
online

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Luna. » 18 Oct 2013, 00:39

Pasaga wrote:
Luna. wrote:ja mislim da se ne isplati uzimat kredit za auto. auto gubi vrijednost a bez toga se moze. opruzi se koliko si dug i kupi ono sto mozes.
sto se tice stana ili kuce, za to se isplati, bar u njemackoj. jer negdje zivjeti moras i ako cu svaki mjesec placat kiriju a na kraju nemam ni stana ni para, bolje mi je onda placat ratu za stan. pogotovo ako se kupi nesto pa da rata nije puno veca od kirije. to se onda stvarno isplati.
....dobra ideja...
placas li istovremeno i kiriju,ako si kupila stan.
Kako to u svabiji fercera?
Znaci,samo vracas kredit....??
Ovdje kad iznajmis stan placas stanarinu ii normalno ostalo, grijanje, struja, voda, smece i sve ostalo sto trosis.u stanarinu ti je stanodavac vec uracuno njegove godisnje troskove poreza na nekretnine, ciscenje ulice i jos neke troskove.
Kad kupis kucu ti normalno imas troskove mjesecne za grijanhe, vodu struju i to sto trosis.imas i ti porez na nekretnine i sve te troskove koje kao vlasnik fiksno imas. To ti je kad sve saberes i mjesecno podijelis mozda oko 300 €. To su znaci troskovi koje uvijek imas.ne placas niklme nikakve krije osim kredita. Ako imas dosta ustedjevine i uzmes mal kredit, rata je normalno manja.
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by mrki62 » 18 Oct 2013, 09:31

Zakreditirati se zbog stana ili kuće je u današnje vrijeme rizik i nikako prihvatljivo , jer se nikad ne zna kad ćeš ostati bez posla.
Drugo, taman otplatiš kredit, ponovo se moraš zakreditirati ; streha, fasada , stolarija isl. i sve te godine živiš u strahu i hajmo reći neimaštini iliti odricanju.
Yebeš taki život.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Ideja » 18 Oct 2013, 10:13

Nisam kreditno zadužena i ne planiram to u skorijoj budućnosti. Nekako bih i uzela neki manji kredit ali veći kredit npr. za kuću ili stan mi je previše rizičan.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Sheval » 18 Oct 2013, 20:25

mrki62 wrote:Zakreditirati se zbog stana ili kuće je u današnje vrijeme rizik i nikako prihvatljivo , jer se nikad ne zna kad ćeš ostati bez posla.
Drugo, taman otplatiš kredit, ponovo se moraš zakreditirati ; streha, fasada , stolarija isl. i sve te godine živiš u strahu i hajmo reći neimaštini iliti odricanju.
Yebeš taki život.
Ne valja ti logika.
Evo još malo i treća nekretnina otplaćena.
Pri svakoj kupovini sam čekao i vrebao najpovoljniju cijenu tako da unatoč kamati koju uzima banka,debelo sam u plusu,da odmah sve rasprodam.I dalje mislim da je najbolja investicija,kupovanje nekretnine.
Imam jednu prijateljicu,radi u banci,podstanarka je,uzela nedavno kredit od 30.000 eura da kupi auto :D

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Rockefeller » 18 Oct 2013, 21:34

Jeste, bavljenje prodajom i iznajmljivanjem nekretnina je unosan posao. Mi pričamo o domu, kući. Ona nije investicija. Ili jeste ali sa velikom vjerovatnoćom govoreno loša.

Meni moja logika govori tako. Uzmeš kuću, plaćaš na nju kamate, troškove održavanja i eventualno porez u zavisnosti od države gdje živiš. Nakon što je otplatiš sjetiš se da joj je narasla cijena, prodaš je ali onda moraš kupiti i novu. A do tada si potrošio i vez'o toliko para, da je vrlo vjerovatno kako si pošteno u minusu. Ona obično nosi drugi najveći dio plate. I još, možda si i u penziji kada ti se i prihodi smanjuju pa eto i tog problema, al' da ne komplikujem...

Ne kažem da se ne treba kupovati kuća, samo da se ne treba na nju gledati kao na investiciju kad je očigledno trošak. Iznajmljivanje i biznis je druga stvar.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Rum » 18 Oct 2013, 21:58

Ne imam 2 kuce,stan , avto , biciklo,motor , bazen iz fisa , radion , komp ,gace ,corape i sve sam posteno stekao cist pred narodom i pred Bogom , e jedino sta cu kupiti za kredit je zena ,volim zene i na kraju ako mi neko dodje glave to ce biti samo zene :zao :zao
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Sheval » 18 Oct 2013, 22:06

Rockefeller wrote:Jeste, bavljenje prodajom i iznajmljivanjem nekretnina je unosan posao. Mi pričamo o domu, kući. Ona nije investicija. Ili jeste ali sa velikom vjerovatnoćom govoreno loša.
Moj ti je primjer dokaz kako nisi u pravu.
Ja imam svoj dom,svoju kuću koja nije na prodaju ni pod koju cijenu.
To je moja stara kuća,u koju svake godine uložim nešto novca.
Ja gdje sada živim,živim samo iz razloga što tu i radim.
Cijena goriva je danas takva da ti je bolje otplaćivati ratu za kredit,otplaćuješ stan,nego voziti se autom svaki dan 30,40,50 km do posla.Te novce bi dao za gorivo.
Ja gdje radim,tu kupujem stan.
Navijam da me opet dislociraju :D

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Rum » 18 Oct 2013, 22:09

Dobra lokacija kuce ,stana je uvijek sigurna lova i bolje uloziti u kucu nego drzati pare pod jastukom ili na banci :djed
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 883 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Sheval » 18 Oct 2013, 22:10

Bravo Rume.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by dacina_curica » 18 Oct 2013, 22:49

Rockefeller wrote:Meni moja logika govori tako. Uzmeš kuću, plaćaš na nju kamate, troškove održavanja i eventualno porez u zavisnosti od države gdje živiš. Nakon što je otplatiš sjetiš se da joj je narasla cijena, prodaš je ali onda moraš kupiti i novu. A do tada si potrošio i vez'o toliko para, da je vrlo vjerovatno kako si pošteno u minusu. Ona obično nosi drugi najveći dio plate. I još, možda si i u penziji kada ti se i prihodi smanjuju pa eto i tog problema, al' da ne komplikujem...
Ok, uzmimo u obzir iznajmljivanje stana naspram posjedovanja kuce. U oba slucaja placas rezije te stanarinu/ratu za kredit. Ako "pametno" postupis te uzmes kredit na nekretnine po danasnjim kamatnim stopama koje su smijesno niske (bar u Americi) tvoja potrosnja na stanovanje u stanu vs. kuci se svodi na takoreci isto. Jedino sto placas porez na nekretnine koji, kada se podijeli na 12 mjeseci, nije nista. Nakon sto si otplatio kucu (a postoji milion i jedan nacin da je otplatis prije onih 10-15-20-30 godina te ne placas tu "grdnu" kamatu) pare koje dobijes od njene prodaje su pare u tvom dzepu (ili ako je ne prodas nemas troskova stanovanja). Za isto to vrijeme provedeno u stanu - nemas nista - jer stan nije tvoj...Samo se iselis i zalupis vrata. Ergo kupovina kuce prije iznajmljivanja stana - bar za mene. :)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Rockefeller » 18 Oct 2013, 23:16

Slažem se ja sa tobom u tome. Ja samo mislim da je loše to što ljudi na svoje kuće gledaju kao na investicije. Ja to radije gledam kao trošak, jer to i jeste u oba slučaja.

Shevale, blago onda tebi. :valja Ne želim te pitati za tvoje financije, jer nije moje da znam o tome bilo šta pa ću onda reći kako ti vjerujem na riječ.

Kada investiraš u dionice, daš pare jednom i onda ti one nose dividende. Možda porastu, možda padnu al' to su već glupani sa Wall Streeta. :hihi Kada iznajmljuješ nekretninu platiš je jednom i ona ti donosi dividende (možda naraste možda padne). Obveznice su ista priča. U šta se već sve može ulagati, boga pitaj. Kada kupiš sebi kuću ti platiš jednom, a poslije imaš troškove. Na kraju cijena možda naraste možda padne. Nadam se da se vidi razlika.

I monopolija kad igramo kupimo kuće da nam onaj što stane plati više. Ne kupujemo ih za ukras. :valja
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Bla » 19 Oct 2013, 02:03

Pa i daltonisti vide boje drugačije, ali ne znači da su one druge boje.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Divlja_u_srcu
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18259
Joined: 30 Jul 2014, 10:39
Location: ``Home is where I`m with you``
Mood:
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Divlja_u_srcu » 15 May 2015, 10:16

jesam, kredit na kuću :123
❤️ Majka❤️
Jedina osoba koja može svačije mjesto da zamjeni a njeno niko nemože. ❤️

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14921
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by vila » 15 May 2015, 11:18

Jok,,,lihvarima ne dam ni marke
bez teske muke!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81262
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10211 times
Been thanked: 7083 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Julia-Klara » 15 May 2015, 11:29

ne, skupljam pare za stan
ne znam da li cu izdrzati jos jedno dvije godine bez da se zaletim u kredit,vidjecu jos

jos jedna opcija je da posudim pola para od jednog prijatelja, koji ne bi uzimao kamate,ali mi to nesto neprijatno
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Online

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Krokodil Behko » 20 Apr 2021, 10:29

Julia-Klara wrote: 15 May 2015, 11:29 ne, skupljam pare za stan
ne znam da li cu izdrzati jos jedno dvije godine bez da se zaletim u kredit,vidjecu jos

jos jedna opcija je da posudim pola para od jednog prijatelja, koji ne bi uzimao kamate,ali mi to nesto neprijatno

Stan kupljen, motor i kupljen i razbijen, brodica kupljena ...?
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53874
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15217 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by HAVANA » 20 Apr 2021, 10:33

Da, uvijek. I uvijek iskljucivo za nekretninu. Ili obrtna sredstva. Nikad u zivotu nista drugo nisam kupio na kredit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53874
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15217 times
Status: Offline

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by HAVANA » 20 Apr 2021, 10:35

Julia-Klara wrote: 15 May 2015, 11:29 ne, skupljam pare za stan
ne znam da li cu izdrzati jos jedno dvije godine bez da se zaletim u kredit,vidjecu jos

jos jedna opcija je da posudim pola para od jednog prijatelja, koji ne bi uzimao kamate,ali mi to nesto neprijatno
Koliko je bio m2 stana kad si pocela skupljati a koliko je sad? A koliko ce biti dok skupis?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55967
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5769 times
Status: Online

Re: Jeste li trenutno kreditno zaduženi?

Post by Duminjo » 20 Apr 2021, 12:38

Jok.
Cekam narednu godinu da naraste plata da mogu više uzet 😂

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests