Poslovna klima u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

respo
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3931
Joined: 11 Sep 2019, 10:11
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by respo » 23 May 2020, 12:54

HAVANA wrote: 23 May 2020, 12:46
respo wrote: 23 May 2020, 10:20 ne znam mislim da uz malo napora bi mogli mi to privuci
mozda sam u zabludi i grijesim ipak...
Jarane,nama firma iz zagreba dodje nastimat zeleni val na semaforima.Saht na cesti ne znaju po ps-u napravit.Kakav tesla i qrac,izgorio bi coek do kaknja.
ipak sam ubjedjenja da je to zbog nekih talova i sl pa je uzeta podobna firma iz zagreba a ne sposobna kojih valjda ima i ovdje
odgovoran sam za ono sto kazem a ne za ono sto ti shvatis

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Tržište osiguranja u FBiH na prelomnoj tački

Post by Krokodil Behko » 01 Nov 2020, 10:28

Image


Vodeća osiguravajuća društva koja djeluju na području Federacije Bosne i Hercegovine potpisala su zajedničku izjavu u vezi sa primjenom Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju.
Cilj je da se osigura potpuno provođenje rješenja predviđenih zakonom te pratećim podzakonskim aktima, a naročito uslova i zajedničke tarife premija i cjenovnika za osiguranje od automobilske odgovornosti koji su na snazi od 31.10.2020. godine, saopćeno je iz Udruženja društava za osiguranje Federacije Bosne i Hercegovine.

Tržište osiguranja u Bosni i Hercegovini odnosno Federaciji Bosne i Hercegovine nalazi se na, kako su naveli, prelomnoj tački početka puta u liberalizaciju obaveznog osiguranja od AO.

Svjesni odgovornosti prema građanima, njihovim osiguranicima i klijentima te potrebe da se interesi oštećenih i fondovi za isplatu šteta u potpunosti zaštite, vodeća društva za osiguranje u Bosni i Hercegovini su iskazala, kako su istakli, visok stepen saglasnosti u pogledu ukidanja prakse bilo kakvih davanja i povrata osiguraniku u vezi sa zaključenim ugovorom o osiguranju i naplaćenom premijom.

Djelujući u okviru Udruženja društava za osiguranje u Federaciji Bosne i Hercegovine, a i kroz vlastite aktivnosti, društva za osiguranje će nastaviti da kontinuirano ulažu napore u podizanje svijesti građana o potrebi za osiguranjem imovine pojedinaca te osiguranja osoba.

Cilj industrije osiguranja je da se Bosna i Hercegovina odmakne sa evropskog dna po visini premijskog prihoda po glavi stanovnika koji je sa krajem 2019.godine iznosio svega 112 eura i da se u narednim godinama nađe u društvu država poput Hrvatske ili Slovenije gdje je prosječna premija osiguranja po stanovniku od tri do deset puta veća nego u Bosni i Hercegovini.

Potpisana izjava jedna je od aktivnosti koje sama osiguravajuća društva poduzimaju u cilju očuvanja kredibiliteta cijelog sektora te podizanja vrijednosti struke osiguranja kao temelja ekonomskog razvoja svakog društva.

Društva za osiguranje su pozvala korisnike usluga osiguranja, osiguranike i sve građane da prijave nadležnoj Agenciji za nadzor osiguranja u Federaciji Bosne i Hercegovine svaku sumnju u kršenje odredbi zakonskih i podzakonskih akata.

U tom kontekstu, društva za osiguranje dala su punu podršku regulatoru tržišta, Agenciji za nadzor osiguranja u Federaciji Bosne i Hercegovine kako bi se postigli optimalni rezultati u primjeni odredbi Zakona o obveznim osiguranjima u saobraćaju i osiguravanja najveće moguće stabilnosti tržišta osiguranja i kroz taj segment, zaštite prava osiguranika, saopćili su iz Udruženja društava za osiguranje Federacije Bosne i Hercegovine.

(klix)
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55925
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1945 times
Been thanked: 5752 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Duminjo » 10 Apr 2021, 09:42

U BiH milion i po neaktivnih stanovnika, nezaposleni magistri i doktori

U četvrtom kvartalu 2020. godine u BiH bilo je 1,4 miliona aktivnih stanovnika, od kojih je 1,1 miliona (83,4 posto) zaposlenih i 235 hiljada (16,6 posto) nezaposlenih. U istom periodu broj neaktivnih osoba iznosio je 1,516 miliona i nije se mijenjao u odnosu na treći kvartal 2020. godine.

Podaci su to koje je danas obznanila Agencija za statistiku BiH (BHAS), a na osnovu Ankete o radnoj snazi, koja je provedena u od oktobra do decembra 2020. godine.

"Broj zaposlenih osoba u četvrtom kvartalu 2020. godine u odnosu na prethodni kvartal se smanjio za 2,8 posto, što je uzrokovano smanjenjem obima poljoprivrednih i građevinskih radova u zimskom periodu. Broj nezaposlenih osoba u istom periodu se povećao za 17,3 posto", podaci su Agencije.

U četvrtom kvartalu 2020. godine, stopa aktivnosti je bila 48,2 posto; zaposlenosti 40,2; nezaposlenosti 16,6 dok je stopa neaktivnosti iznosila 51,8 posto.

Od ukupnog broja nezaposlenih, 61,7 posto pripada starosnoj grupi od 25 do 49 godina, 22,8 grupi od 15 do 24 godine; 15,2 posto grupi od 50 do 64 godine i 0,3 posto ima 65 i više godina.

Image

"Obrazovna struktura nezaposlenih osoba pokazuje da 70,6 posto osoba ima završenu srednju školu i specijalizaciju, slijede osobe sa završenom višom školom, fakultetom, magisterijem, doktoratom 15,4 posto i osobe sa završenom osnovnom školom ili nižim obrazovanjem 14 posto", neki su od rezultatia ankete.




klix.ba

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Taare » 10 Apr 2021, 14:05

Imam osjećaj da su ti "neaktivni" ustvari itekako aktivni, ali ne u bih :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55925
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1945 times
Been thanked: 5752 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Duminjo » 11 Apr 2021, 18:06

Taare wrote: 10 Apr 2021, 14:05 Imam osjećaj da su ti "neaktivni" ustvari itekako aktivni, ali ne u bih :zubi
Moze biti da te osjecaj ne vara. Znamo da kod nas ima svega.

Meni se najmanje svidja ova boldana recenica. Od nezaposlenih 61,7 ih izmedju 25 i 49 godina.
U tim godinama se konju rep cupa

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Taare » 11 Apr 2021, 18:16

Duminjo wrote: 11 Apr 2021, 18:06
Taare wrote: 10 Apr 2021, 14:05 Imam osjećaj da su ti "neaktivni" ustvari itekako aktivni, ali ne u bih :zubi
Moze biti da te osjecaj ne vara. Znamo da kod nas ima svega.

Meni se najmanje svidja ova boldana recenica. Od nezaposlenih 61,7 ih izmedju 25 i 49 godina.
U tim godinama se konju rep cupa
Pa nije bolan osjećaj, nego znam. I ja sam prijavljen u bih :D.
Vjerujem i da glasam bez da sam ikada izašao na izbore :ooo
Svi mi se morete obratit

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55925
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1945 times
Been thanked: 5752 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Duminjo » 08 May 2021, 14:18

Poslodavci sve teže pronalaze radnike: Određenih kadrova nema, drugi iz škola dolaze bez prakse

Image
Poslodavci posebno nezadovoljni nedostatkom praktičnog rada tokom obrazovanja


Iako je u Federaciji BiH prosječan broj nezaposlenih u 2020. godini bio 313.570, brojni poslodavci imaju probleme sa zapošljavanjem odgovarajućih radnika. Nedostatak prakse tokom školovanja poslodavci ističu kao jednu od glavnih zamjerki na obrazovni sistem.

Na neusklađenost ponude i potražnje na tržištu rada ukazuju i rezultati istraživanja tržišta rada 2020/2021., koje je objavio Federalni zavod za zapošljavanje. Istraživanje koje je provedeno kod 1.232 poslodavca pokazuje da je nešto više od 15 posto njih nezadovoljno kvalitetom kvalifikacija, znanja i vještina svojih radnika.


Nemaju motivaciju, radne navike, ne žele učiti...

Kao razlog nezadovoljstva poslodavci posebno ističu nedostatak praktičnog rada tokom obrazovanja, kao i to da stečene kvalifikacije kandidata ne odgovaraju potrebama poslodavaca. Poslodavci također ističu nedostatak motivacije, inicijative i radnih navika te nezainteresiranost za daljnju edukaciju kod radnika.

Image
Rezultati istraživanja


Prilikom anketiranja, 301 poslodavac, odnosno 24 posto anketiranih se izjasnilo da u momentu anketiranja ima nedostatak radnika određenog profila, tj. probleme u zapošljavanju radnika.

Kada je riječ o faktorima koji se odnose na pojedinca, najveći broj poslodavaca kao razlog nedostatka radnika navodi nedostatak kadra s traženim zanimanjem i nedostatak kadra sa znanjem i vještinama potrebnim za radno mjesto.

Pored navedenog, kao ograničavajuće faktore koji se odnose na pojedinca poslodavci ističu nedostatak potrebnog radnog iskustva i nezainteresiranost pojedinaca za rad na konkretnom radnom mjestu.

Poslodavci su najveće nezadovoljstvo u vezi s kandidatima za radna mjesta iskazali zbog nedostatka tehničkih - stručnih znanja i vještina te nedostatka samoinicijativnosti i kreativnosti kandidata za radna mjesta. Također, poslodavci ističu i nezadovoljstvo zbog nedostatka informatičkih, organizacijskih, analitičkih i vještina planiranja kod kandidata za radna mjesta.

Od ukupno 1.232 anketirana poslodavca, 639 ili 52 posto je iskazalo procjenu o potrebi za zapošljavanjem 4.560 radnika u 2021. godini.

Prema stručnoj spremi, poslodavci su iskazali najveće potrebe za radnicima sa srednjom stručnom spremom III stepen i to 62 posto. Slijedi potražnja za radnicima srednje stručne spreme IV stepena – 16 posto te za radnicima visoke stručne spreme – 13 posto.


Najviše posla za trgovce, šivače i konobare

Prema iskazanim potrebama anketiranih poslodavaca, prodavači trgovci će u 2021. godini biti najviše traženi radnici u odnosu na prethodnu godinu. Ovo zanimanje preuzima prvu poziciju, dok su prošle godine to bili šivači koji sada zauzimaju drugu poziciju po broju iskazanih potreba od anketiranih poslodavaca.

"Iako je usljed posljedica pandemije COVID-19 sektor ugostiteljstva i hotelijerstva pretrpio velike posljedice, konobari i kuhari su, prema rezultatima iz ovog istraživanja, i dalje među zanimanjima za koja je izražena potražnja poslodavaca u Federaciji BiH. Također, poslodavci su iskazali veliku potražnju i za vozačima, bravarima, obućarima, variocima, zaštitarima, tesarima, mesarima, call centar operaterima i slastičarima, a iskazana je i potražnja za 240 (pomoćnih) radnika za jednostavne poslove", objašnjavaju u Zavodu za zapošljavanje FBiH.


klix.ba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Krokodil Behko » 07 Aug 2021, 09:49

Gdje odoše oni, što kažu kako milioni građana FBiH, rade u GT?


Ove cifre govore drugačije, s posebnim osvrtom na sarajevski kanton


U cijeloj Federaciji BiH zaposleno je ukupno 525.228 radnika

Image


Broj zaposlenih u Federaciji Bosne i Hercegovine, prema prebivalištu zaposlenika na dan 2. 8. 2021.godine, bio je 525.228, saopšteno je iz Porezne uprave FBiH.


U Sarajevskom kantonu, broj zaposlenika po prebivalištu osiguranika bio je 140.640, a gledano prema sjedištu poslodavca, 160.012.

U Tuzlanskom kantonu je bilo 101.940 zaposlenih po prebivalištu osiguranika, 98.939 po sjedištu poslodavca.

Na dan 2. augusta, Zeničko-dobojski kanton je imao 86.427 zaposlenika gledano po prebivalištu osiguranika, dok je broj prema sjedištu poslodavca 81.520.

U Hercegovačko-neretvanskom kantonu je po prebivalištu osiguranika 52.263, po sjedištu poslodavca 52.643.

Srednjobosanski kanton ima 51.780 zaposlenika po prebivalištu osiguranika, te 49.636 po sjedištu poslodavca.

U Unsko-sanskom kantonu je zabilježeno 38.586 zaposlenika po prebivalištu, 37.928 po sjedištu osiguranika.

Zapadnohercegovački kanton ima 20.615 zaposlenika po prebivalištu, 20.188 po sjedištu poslodavca.

U Kantonu 10 je 2. augusta 2021. zabilježeno 11.293 zaposlenika po prebivalištu, 11.046 prema sjedištu poslodavca.

Bosansko-podrinjski kanton ima 7.445 zaposlenih po prebivalištu i 6.844 po sjedištu poslodavca.

U Posavskom je 5.731 zaposlenik po prebivalištu, 6.377 po sjedištu poslodavca.

U Republici Srpskoj, prema ovom prikazu Porezne uprave FBiH, ima 7.710 zaposlenika po prebivalištu osiguranika, dok Brčko distrikt BiH ima 798 zaposlenih prema prebivalištu.

Zbirno, 525.228 je zaposlenika po prebivalištu osiguranika, a prema sjedištu poslodavca 525.133.
online

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Taare » 07 Aug 2021, 10:05

A oni što rade na crnjaka? :obrve
da se u bih ukine papirni novac i uvede isključivo elektronski, kladim se da bi bdp skočio za 100% :zubi
Svi mi se morete obratit

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Šabović Adis » 07 Aug 2021, 15:08

Jebo paru ako je nemoš u slamaricu metit. :o
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by Krokodil Behko » 29 Sep 2021, 17:46

Ima i dobrih vijesti. Ovo bi se moralo odraziti i na BDP

Industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini u osam mjeseci (januar-august) ove godine zabilježila je rast od 12,3 posto u odnosu na isti period lani.

U augustu ove, u odnosu na august prošle godine, industrijska proizvodnja je porasla za 9,1 posto, dok je u odnosu na juli ove godine imala pad od 1,4 posto, podaci su Agencije za statistku BiH.


Rast proizvodnje u prerađivačkoj industriji za osam mjeseci ove godine, u odnosu na isti period prošle godine, bio je 14,2 posto, pri čemu je u proizvodnji mašina i uređaja ostvaren rast 26,8 posto, u proizvodnji namještaja 22,3 posto, u industriji baznih metala rast od 20,1 posto, a u tekstilnoj industriji rast od 19 posto.

U rudarstvu i vađenju kamena evidentiran je pad od 4,3 posto, dok je u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijiom, plinom, parom i klimatizaciji rast bio 14,4 posto.

(SB / Fena)
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53819
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15198 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by HAVANA » 05 Oct 2021, 12:40

Nije samo bih,mi malo kasnimo za nekim stvarima koje se vec desavaju ali pocinje i ovde a ceka nas to svakako ako se vec njima desava.Jel li vrijeme stati sa nekim stvarima,resetovati mozak na drugaciju situaciju i okolnosti za zivot i posao.Vrlo mi cudno djeluje i neshvatljive stvari se desavaju evo konkretno u belgiji,ne znam da li je tako u drugim zemljama ali pretpostavljam da jeste.Totalno se mijenja nacin poslovanja,stokovi robe,prevoz,trgovina,sve skuplja nenormalno a umiru milioni radnih mjesta.Konkretno u auto industriji su neshvatljive stvari.Ljudi prodaju i zatvaraju garaze koje im je i dedo drzao.Sad sam brojao,23 garaze koje znam su ili zatvorene ili prodane.Robe nemaju,rokovi isporuke ili nema ili ogromni.Mehanicari,prodavci,placu redom svi.Rabljena vozila,skace cijena kao da su oldtimeri a vec u dobroj mjeri sa novim prelaze na struju.Sto ovaj moj kaze sve cu ja ovo otpustiti ako i ostanem raditi,nemam ja tu sta kod toyote servisirat,doce mi da mu gume zamjenim 1 godisnje ili sijalicu,nesta.Niko meni vise ne treba od ovih ljudi.Plus kaze idu na to da klines i kupis auto,dovuku mu ga kuci,probas,platis...Nema svrhe da ovo vise drzim niti mogu toliko ljudi platiti.40000 eura rata kredita mjesecna a prva isporuka yarisa sto mogu 2022 godine.I to je pod upitnikom.Drugi jaran u luci 2 dana radi ostalo kuci,nema posla.Nezamislivo.Zena u spediciji,isto.Gradjevina 15 osb ploca placeno prije 14 mjeseci 150 eura.Sad isto to 450 eura.Ugostiteljstvo,svi zatvaraju.Majstori neki,programeri,medicinsko osoblje radi.Ovo ostalo sve tone li tone.I haj sve to da je kriza,recesija,dodje i prodje ali imam neku suhu da se ovo sve komplet mijenja i da vise nece nikada biti isto,na isti nacin.Treba nesto mijenjati.Po meni treba kompletan pristup poslu mijenjati.Jebace nam kompjuter majku i veliki.Sve se slijeva kod par velikih...Odredjene radne snage fali a sve ostalo tone i umire.Trube mi o nekom van moselu ,pola belgije pokupova.Sve garaze redom pokupovao,ko nece da proda,vrlo brzo se odluci na to.Pritisak.Kontam ko je van mosel jebo te,odakle pare.Ja kontam neka firma iz te branse,milijarde su u pitanju.Ono neka banka,grupacija... :lupa Gradjevina i cijene materijala i radova,zemljista...Pa jebo te bice ovde kvadrat 5000km veoma brzo ako ovako nastavi.Ko ce to platiti i od cega?Ludilo.U belgiji opet posebno ludilo.Bar kod ovih mojih i sa tim poslovima i bransama.Da mi je neko rekao da ce belgijanac traziti citroen saxo 1997 godina za 1000 eura i to voziti rekao bi mu da je lud.Opel astra h 2004g 1.6 benzin 3700 eura.I tako redom...I ko ima proda momentalno.Pa jebo te ta astra ovde ne vrijedi vise od 2000 eura.Nema.Fali polovnih,novih nema.Stanovi smetljarnici po 200000 eura.Prkno.Kucu drug kupio,nije kuca,supa 3 metra siroka,nema sve skupa sa spratom 55m2 a do sada u renoviranje potrosio 55000 eura.A nidokle. :lupa A nju 140000 eura platio.1900 eura plata a kredit na 30 godina jer je platna lista mala.Kaze zavrsim,izdam i nju i stan i eto mene kuci.Ok,al sta ces kuci? Radit moras.Sta i kako,na koji nacin? Bilo sta sa iole vecim brojem radnika je zona visokog rizika u ovom svom ludilu.Ne znas sta ce za 5 dana biti a ne sta drugo.On nesta zamislio oko klope,to ko biva treba i trebace.Jes al valja to izdeverat. I pile i tele a i povrce i voce...Nije to samo e to cu.Treba i znanja,iskustva,,para i muda....I ljudi,koje moras platiti na vrijeme.
Dje onaj fufe,haj vamo da ovce ganjamo. :123
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
XoKli
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1818
Joined: 18 Jun 2020, 17:29
Has thanked: 69 times
Been thanked: 214 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by XoKli » 05 Oct 2021, 13:25

Joj havana ne srkleti me, taman naručio još kamiona :123
Pardon, kredit dig'o,a kamion neće stići za pola godina kako je krenulo. Nema čipova...

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14152 times
Been thanked: 14459 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by ironman » 05 Oct 2021, 14:21

Ovdje nema poslobne klime.
Ima vjestacka koja se pravi podobnima ili da budem blazi posebnima.
Svi ostali su kao Berberi u pustinji..prepusteni sami sebi.
To je jedina istina o poslu u realnom sektoru u BiH trenutno..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53819
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15198 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by HAVANA » 05 Oct 2021, 14:22

XoKli wrote: 05 Oct 2021, 13:25 Joj havana ne srkleti me, taman naručio još kamiona :123
Pardon, kredit dig'o,a kamion neće stići za pola godina kako je krenulo. Nema čipova...
Budi sretan ako dodje i tad.Neki dan se smijem spediteru,Kupio na pocetku korone 3 kamiona po 34 i 36000 eura.Radi vise od godinu dana,moli ga frajer da mu ih proda po 45000 eura. :valja Al nije to dobro,kratkorocno se ucini ok al dugorocno katastrofa.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53819
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15198 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by HAVANA » 05 Oct 2021, 14:25

ironman wrote: 05 Oct 2021, 14:21 Ovdje nema poslobne klime.
Ima vjestacka koja se pravi podobnima ili da budem blazi posebnima.
Svi ostali su kao Berberi u pustinji..prepusteni sami sebi.
To je jedina istina o poslu u realnom sektoru u BiH trenutno..
Tek idu problemi za vecinu djelatnosti.I koji su uspijevali plivati.Sve se to prenosi i na nas.Evo xokli ce raditi sigurno,ako bude imao s cim i ko da mu vozi.Mnoge druge djelatnosti na glavu.Puf.Nestvarne stvari se desavaju.Meni je ovo nevjerovatno sve skupa.Isto film kakav.Zato treba neke stvari mijenjati,djelatnost,nacin,trgovina poprima skroz drugi oblik...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14152 times
Been thanked: 14459 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by ironman » 05 Oct 2021, 14:28

HAVANA wrote: 05 Oct 2021, 14:25
ironman wrote: 05 Oct 2021, 14:21 Ovdje nema poslobne klime.
Ima vjestacka koja se pravi podobnima ili da budem blazi posebnima.
Svi ostali su kao Berberi u pustinji..prepusteni sami sebi.
To je jedina istina o poslu u realnom sektoru u BiH trenutno..
Tek idu problemi za vecinu djelatnosti.I koji su uspijevali plivati.Sve se to prenosi i na nas.Evo xokli ce raditi sigurno,ako bude imao s cim i ko da mu vozi.Mnoge druge djelatnosti na glavu.Puf.Nestvarne stvari se desavaju.Meni je ovo nevjerovatno sve skupa.Isto film kakav.Zato treba neke stvari mijenjati,djelatnost,nacin,trgovina poprima skroz drugi oblik...
Samo je jedan nacin..i on je najbolniji..smanjivati troskove..jer ovdje se biznisi vise ne mogu prilagodjavati..(mozda neki koji se mogu vise okrenuti online prodaji) ovo ostalo,samo rigorozno rezanje troskova dok se stvari ne pocnu vracati i ako se ikad pocnu..
Ona tri mjeseca juni,juli i avgust ce mnoge spasiti ali od 3 mjeseca se ne moze zivjeti 12..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53819
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15198 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by HAVANA » 05 Oct 2021, 14:57

ironman wrote: 05 Oct 2021, 14:28
HAVANA wrote: 05 Oct 2021, 14:25

Tek idu problemi za vecinu djelatnosti.I koji su uspijevali plivati.Sve se to prenosi i na nas.Evo xokli ce raditi sigurno,ako bude imao s cim i ko da mu vozi.Mnoge druge djelatnosti na glavu.Puf.Nestvarne stvari se desavaju.Meni je ovo nevjerovatno sve skupa.Isto film kakav.Zato treba neke stvari mijenjati,djelatnost,nacin,trgovina poprima skroz drugi oblik...
Samo je jedan nacin..i on je najbolniji..smanjivati troskove..jer ovdje se biznisi vise ne mogu prilagodjavati..(mozda neki koji se mogu vise okrenuti online prodaji) ovo ostalo,samo rigorozno rezanje troskova dok se stvari ne pocnu vracati i ako se ikad pocnu..
Ona tri mjeseca juni,juli i avgust ce mnoge spasiti ali od 3 mjeseca se ne moze zivjeti 12..
Ma evo ja sam smanjio,sam radim sve sa kolegom...Nema robe,i sto ima skupo,los promet i kad imas,komplikovani papiri,prevoz,sve ide strasno kilavo i tesko.Druga djelatnost ,cijena zemlje,materijala ludilo.Kome,zasto,kako...?Ima li smisla i pokusavati? A visoka zona rizika.Momentalno je najbolje nista ne raditi u mom slucaju.Sjedi i dumaj kako i sta dalje,opipavaj,cekaj...Xokli moze derati kako je sad momentalno.Kako ce dalje biti tito mrtvi ne zna. :cudi Uvijek se mogla planirati investicija i posao,rizik...Sad veze nemas sta ce u cetvrtak bit.Upalis televizor babaroga iskoci a iza nje udara treba stanglom frajera u britaniji radi kanistera goriva.U australiji odra murija frajera od batina jer nema maske.Nazovem belgiju svi ko na dzenazi raspolozeni. Ugasis televizor i otvoris pivu. :lupa I pises sa nazifom o bosnjacima,srbima i hrvatima. :valja
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27036
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14152 times
Been thanked: 14459 times
Status: Offline

Re: Poslovna klima u BiH

Post by ironman » 05 Oct 2021, 14:59

HAVANA wrote: 05 Oct 2021, 14:57
ironman wrote: 05 Oct 2021, 14:28
Samo je jedan nacin..i on je najbolniji..smanjivati troskove..jer ovdje se biznisi vise ne mogu prilagodjavati..(mozda neki koji se mogu vise okrenuti online prodaji) ovo ostalo,samo rigorozno rezanje troskova dok se stvari ne pocnu vracati i ako se ikad pocnu..
Ona tri mjeseca juni,juli i avgust ce mnoge spasiti ali od 3 mjeseca se ne moze zivjeti 12..
Ma evo ja sam smanjio,sam radim sve sa kolegom...Nema robe,i sto ima skupo,los promet i kad imas,komplikovani papiri,prevoz,sve ide strasno kilavo i tesko.Druga djelatnost ,cijena zemlje,materijala ludilo.Kome,zasto,kako...?Ima li smisla i pokusavati? A visoka zona rizika.Momentalno je najbolje nista ne raditi u mom slucaju.Sjedi i dumaj kako i sta dalje,opipavaj,cekaj...Xokli moze derati kako je sad momentalno.Kako ce dalje biti tito mrtvi ne zna. :cudi Uvijek se mogla planirati investicija i posao,rizik...Sad veze nemas sta ce u cetvrtak bit.Upalis televizor babaroga iskoci a iza nje udara treba stanglom frajera u britaniji radi kanistera goriva.U australiji odra murija frajera od batina jer nema maske.Nazovem belgiju svi ko na dzenazi raspolozeni. Ugasis televizor i otvoris pivu. :lupa I pises sa nazifom o bosnjacima,srbima i hrvatima. :valja
Havana..znas i sam kriza je nekome prilika..a ako smo 2008 ista naucili..ko je prosao maltene neokrznut?
Oni koji nisu rizikovali i koji su se povukli na osnove do popravka stvari..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53819
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1919 times
Been thanked: 15198 times
Status: Online

Re: Poslovna klima u BiH

Post by HAVANA » 05 Oct 2021, 15:07

ironman wrote: 05 Oct 2021, 14:59
HAVANA wrote: 05 Oct 2021, 14:57

Ma evo ja sam smanjio,sam radim sve sa kolegom...Nema robe,i sto ima skupo,los promet i kad imas,komplikovani papiri,prevoz,sve ide strasno kilavo i tesko.Druga djelatnost ,cijena zemlje,materijala ludilo.Kome,zasto,kako...?Ima li smisla i pokusavati? A visoka zona rizika.Momentalno je najbolje nista ne raditi u mom slucaju.Sjedi i dumaj kako i sta dalje,opipavaj,cekaj...Xokli moze derati kako je sad momentalno.Kako ce dalje biti tito mrtvi ne zna. :cudi Uvijek se mogla planirati investicija i posao,rizik...Sad veze nemas sta ce u cetvrtak bit.Upalis televizor babaroga iskoci a iza nje udara treba stanglom frajera u britaniji radi kanistera goriva.U australiji odra murija frajera od batina jer nema maske.Nazovem belgiju svi ko na dzenazi raspolozeni. Ugasis televizor i otvoris pivu. :lupa I pises sa nazifom o bosnjacima,srbima i hrvatima. :valja
Havana..znas i sam kriza je nekome prilika..a ako smo 2008 ista naucili..ko je prosao maltene neokrznut?
Oni koji nisu rizikovali i koji su se povukli na osnove do popravka stvari..
Ne moze se ovo porediti.Finansijski meni je 2008 bila gora.Izgubio sam od 11/2008 do 06/2009 godine,sramota me i napisati.Bukvalno nisam imao 20km u dzepu.Morao objekat prodati.Al te stvari se dese u poslu.Ovo mi smrdi,nisam ja puno izgubio ali sve se mijenja i nista nece biti isto.Onda sam znao sta cu kad prodje.Ovo je drugacije.Ja jedino u sta sam siguran to je nekretnina.Al i to dokle ce i kako...I tu mi je svasta suhveli.Bez kredita posla nema a ne smijem da se zaduzim za nove stvari.Prvi put u zivotu nesto ne smijem.Vice mi nesta nemoj...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests