Poslovna klima u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by posmatrac » 25 Sep 2017, 13:46

Socrates wrote: 25 Sep 2017, 13:42 Iz ovog se vidi da deklarativna liberalizacija ne prolazi, nego mora to ozbiljno.

Vučic je na Srbiju samo stavio pretjerane kolicine šminke, pa se čini da je ljepša, ali suštinski je slabo sta promjenio.
Kako ce promijeniti kada je sam cinio vlast sa Milosevicem kada se Srbija i pljackala, pa pored sankcija koje su imali tokom rata logicno da se uz strane kredite mogu podmiriti samo stranacki botovi "naprednjaka" i uhljebi, sve ostale manipulacije o porastu prvrede su prica za malu djecu i one njihove seljake sa sajkacom i jednim zubom u glavi koju mu klicu.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Socrates » 25 Sep 2017, 13:52

Pa shvatiće i Vucic da ne može ovako dalje jer je oportunista.

Meni se čini da brzo ode Dodik niz vodu, jer mu on jos više pojačava teret, a valja u Evropu.

Ja drugu alternativu za Srbiju ne vidim.

Jedino ako su toliko tupavi pa granicu evropskih ruskih interesa pomjere kod sebe, a ne vjerujem da je baš iko na ovom dunjaluku toliko tupav i mazohisticki raspoložen.

Nisu ovo 90-te, sve se izmjenilo.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by posmatrac » 25 Sep 2017, 14:15

I sta kad ode Dodik niz vodu, jedina alterantiva je karadzicevski SDS, koji je politickom Sarajevu preko noci postao moralna vertikala.

Nece Vucic nista shvatiti dok god bude mogao da glumi Tita( koji debil) i da pokusava balansirati izmedju Rusije i EUa, jer Vucic je krimos koji kupuje vrijeme i gleda da se dobro napljacka, za guranje Srbije prema naprijed ( i Bih) je potrebna borba protiv fasizma i nacionalizma,a to je nemoguce u situaciji kada zapadu i odgovara takvo stanje, kao da nemaju mehanizama da ga ruse, bas kao sto su srusili Milosevica cija je desna ruka i bio.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by storm » 25 Sep 2017, 14:29

posmatrac wrote: 25 Sep 2017, 13:23
storm wrote: 25 Sep 2017, 11:13 Ejs :lupa srbija pa lider ...

Ni u kosarci vise nisu, da ne idem u ostale detalje, koji zivot cine :oo
Lako je tebi da likujes kad navijas za 2 reprezentacije, a mozda i za 3 , ne mozes da omanes :D.

ps

A zato je Novalic povecao plate uposlenicima javnih preduzeca ( ako su imali 7000km sad ce imati 10000) a penzije ostale iste , borci su kolateralna steta itd.
Za tri :oo
Pa cu izgleda opet gledati sp u rusiji nezainteresirano :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by storm » 25 Sep 2017, 14:39

posmatrac wrote: 25 Sep 2017, 14:15 I sta kad ode Dodik niz vodu, jedina alterantiva je karadzicevski SDS, koji je politickom Sarajevu preko noci postao moralna vertikala.

Nece Vucic nista shvatiti dok god bude mogao da glumi Tita( koji debil) i da pokusava balansirati izmedju Rusije i EUa, jer Vucic je krimos koji kupuje vrijeme i gleda da se dobro napljacka, za guranje Srbije prema naprijed ( i Bih) je potrebna borba protiv fasizma i nacionalizma,a to je nemoguce u situaciji kada zapadu i odgovara takvo stanje, kao da nemaju mehanizama da ga ruse, bas kao sto su srusili Milosevica cija je desna ruka i bio.
Znas samo sta meni nije jasno?
Otkud vama fix ideja, da recimo njemacka zeli siromašnu BIH, hr, i ostale?
To je suludo razmisljanje, jer kome ce oni prodavati, ako su svi oko njih siromasni?
Ako danas nijemac ima standard 100 a ja 50....kad ja stignem na100 on ce otici na 150-200...i njemu nikako nije interes da ja padnem na 20...jer ce i on tesko rasti.
A to sto imaju vise, sposobniji, odgovorniji su od ostatka...nije njihova krivica...
Niti su posrijedi kolonijalisti (inace spanjolska, portugal su bili teski kolonizatori, pa su ljencuge danas na aparatima)
Samo beskrajna opravdavanja i trazenja krivice u drugima za vlastitu nesposobnost.
Pogledajte estoniju?
Bili su jebena balticka sovjetska provincija...brojke standarda su zadivljujuce.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Socrates » 25 Sep 2017, 14:42

Ma to je klasična komunistička ubleha, što je gore, to je bolje, i pritom spomeni Njemačku jer zaboga oni su genetski fašisti, pa sad mi trebamo genetske komuniste, što bi navodno trebali biti svi iz regiona, da nas spasu od njemačke najezde i zuluma.

Nezahvalnost nas ubi. Njemačka bi trebala biti najveći prijatelj BIH u nastupajućem periodu, što se i nazire iz nekih poteza.

Al' eto, Merkel je novi Hitler, tako je lakše razmišljati.
. . . . . . . . .

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by posmatrac » 25 Sep 2017, 16:29

storm wrote: 25 Sep 2017, 14:39
posmatrac wrote: 25 Sep 2017, 14:15 I sta kad ode Dodik niz vodu, jedina alterantiva je karadzicevski SDS, koji je politickom Sarajevu preko noci postao moralna vertikala.

Nece Vucic nista shvatiti dok god bude mogao da glumi Tita( koji debil) i da pokusava balansirati izmedju Rusije i EUa, jer Vucic je krimos koji kupuje vrijeme i gleda da se dobro napljacka, za guranje Srbije prema naprijed ( i Bih) je potrebna borba protiv fasizma i nacionalizma,a to je nemoguce u situaciji kada zapadu i odgovara takvo stanje, kao da nemaju mehanizama da ga ruse, bas kao sto su srusili Milosevica cija je desna ruka i bio.
Znas samo sta meni nije jasno?
Otkud vama fix ideja, da recimo njemacka zeli siromašnu BIH, hr, i ostale?
To je suludo razmisljanje, jer kome ce oni prodavati, ako su svi oko njih siromasni?
Ako danas nijemac ima standard 100 a ja 50....kad ja stignem na100 on ce otici na 150-200...i njemu nikako nije interes da ja padnem na 20...jer ce i on tesko rasti.
A to sto imaju vise, sposobniji, odgovorniji su od ostatka...nije njihova krivica...
Niti su posrijedi kolonijalisti (inace spanjolska, portugal su bili teski kolonizatori, pa su ljencuge danas na aparatima)
Samo beskrajna opravdavanja i trazenja krivice u drugima za vlastitu nesposobnost.
Pogledajte estoniju?
Bili su jebena balticka sovjetska provincija...brojke standarda su zadivljujuce.
Otkud tebi ideja da krupni KApital i svjetske banke, koje postavljau pravila ekonomskog ponasanja u Evropi ali i u svijetu( zato se sistem zove KApitalizam, zato sto ovisi o expoloataciji tudje radne snage i tudjih bogatstava i zato sto se svodi na gomilanje profita( Kapitala) privatnika) ima za interes jednak porast privrednog rasta u Evropi ili svijetu, kada na taj nacin nema sansi da ti najjaci zapadni kapitalisti oliceni u MMFu i svjetskoj banci( zajedno sa njihovim politickim vojnicima, koje instaliraju na vlasti) profitiraju.
Svakome normalnom je jasno da bi jaka globalna ( u ovoim slucaju Evropska) privreda( cemu ko fol liberal Kapitalisti posebno teze) uticala na monopol prodaje njihovih proizvida na globalnom trzistu, pa bolje da Svabo prodaje lupam auta stara po 15, 20 godina balkanskoj stoci i da ciste smece ispred svoga dvorista, nego da ta balkanska stoka ima svoju privredu i industriju.
PA je tu balkansku stoku najlakse demokratijom zatrovat nacionalizmom, preko kojeg Kapitalizam najlakse dolazi do izrazaja.

Njemacka je trenutno ekonomski najjaca drzava u Eu, koja razlicitim mehanizmima moze( kao i Amerika) da kreira politicke i ekonomske uslove (sa svojim saveznicima naravno) i u onom dijelu nerazvijene Evrope, pa 25 godina gledaju kako u zemljama zapadnog balkana egzistoraju nacional kriminalne horde, koje su nas sa dolaskom demokratije i uvukle u rat, i koje su na srecu zapada unistile privrede ovih zemalja, pa logicbno da sa vise nazadluka kod nas, raste sve veca potreba za kreditnim zaduzivanjem, koje ove prostore malo po malo unistava do kraja.
Dovoljan su primjer oni odlasci hiljada i hiljada Hrvata iz Hrvatske( ti fol spominjes Jugoslaviju :D. ) gdje eno u Slavoniji ucitelji placu jer im fali djece, pa je bas slicno stanje bilo i u SAmopuravnom Soscijalizmu, kada je privreda Hrvatske i Bih cvjetala.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by storm » 25 Sep 2017, 17:04

Bla bla bla hahahaha....ne da mi se ni citati...kapital, eisploatacija, izrabljivanje, mmf ....pa tebi svaki post na svakoj temi isti :valja
Hrvati idu...i treba sto dalje od socijalizma...:ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Krokodil Behko » 25 Sep 2017, 17:49

A unutar BiH, u FBiH je duplo veći porast BDP.
Zbog ovakvih stvari, Jugoslavija se raspala, a kako mi se čini, otcijepit ćemo se mi od RS, a oni će tad iz inata biti protiv.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by storm » 25 Sep 2017, 18:23

Krokodil Behko wrote: 25 Sep 2017, 17:49 A unutar BiH, u FBiH je duplo veći porast BDP.
Zbog ovakvih stvari, Jugoslavija se raspala, a kako mi se čini, otcijepit ćemo se mi od RS, a oni će tad iz inata biti protiv.
Tko me uvjeri da ima rs ikakav rast, castim janje :D.
Osim podrinja vidio sam uglavnom sve i pricao s ljudima...koma...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Krokodil Behko » 25 Sep 2017, 19:02

storm wrote: 25 Sep 2017, 18:23
Krokodil Behko wrote: 25 Sep 2017, 17:49 A unutar BiH, u FBiH je duplo veći porast BDP.
Zbog ovakvih stvari, Jugoslavija se raspala, a kako mi se čini, otcijepit ćemo se mi od RS, a oni će tad iz inata biti protiv.
Tko me uvjeri da ima rs ikakav rast, castim janje :D.
Osim podrinja vidio sam uglavnom sve i pricao s ljudima...koma...

Ko fol imaju nešto malo, oko 2%, a u FBiH je bio duplo veći.
Mada, i mene čudi tih 2%, pošto se tamo ništa ne dešava.
online

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by posmatrac » 25 Sep 2017, 19:11

storm wrote: 25 Sep 2017, 17:04 Bla bla bla hahahaha....ne da mi se ni citati...kapital, eisploatacija, izrabljivanje, mmf ....pa tebi svaki post na svakoj temi isti :valja
Hrvati idu...i treba sto dalje od socijalizma...:ok
Jest KApitalizam i FAsizam totalitarni rezimi , i ti znas da prosvijetlis cojka :D.
Vidim, odose Hrvati daleko udesno u odnosu na socijalizam i u bijedu :hihi

Ps

Evo mi poslali na racunu za struju 7.5 km za Tv, bez ikakve zakonske regulative , bez odluka Parlamenta( znaci svojevoljnost SDA) pa nije cudo sto imamo jaci BDP od RSa a kad ukinemo kladionice imacemo i od Covicevog privatnog Feuda.

Koja segregacija, placas Tv samo na 23% drzave , eto love SDAovskom javnom servisu :lupa

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Rockefeller » 26 Sep 2017, 01:19

Znate li koja država je najveća kolonijalna sila u historiji? Nisu ni Engleska ni Amerika nego Rusija.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Bla » 26 Sep 2017, 01:24

mehaning wrote: 25 Sep 2017, 13:30 Ja bi 100% vlastništva u svojoj firmi odmah zamijenio za 5% u Applu... :djed
:ok

otprilike na ovom tragu
i dođe da je rast srbijanskog BDP-a za 1% isto što i rast bosanskog za 3% tako da vrli pisac uvodnog teksta treba malo to da bolje prouči prije no što se prihvati ekonomskih tema. :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Socrates » 26 Sep 2017, 03:48

Nikakve poveznice mehaningov primjer sa Apple-om nema sa uporedjivanjem ekonomskog rasta zemalja.

Prije svega zato što je njegov primjer samo prividno oko postotaka a ustvari je oko realnih vrijednosti, koje on kao pojedinac izmjeri, uporedi i odluči sta mu je bolje kada je u pitanju lični profit.

Racunica;

5% od Apple je 100 milijardi.
100% od moje firme je milijarda.
Bolje mi je 100 milijardi od jedne.

Tu postotci ustvari ne igraju nikakvu ulogu.

Kada je u pitanju rast BDP, sa razlogom se ne pretvara u realne brojeve, jer to i nije u pitanju nikakva odluka sta cu da izaberem nego prosto mjerenje povećanja potrošnje ( ili zarade) u jednoj zemlji na godisnjem nivou, ukljucujuci privatnu potrosnju, drzavnu potrosnju, investicije, net izvoz, itd. I valjda se mora posmatrati prije svega kroz broj stanovnika u toj zemlji. Dvije milijarde dolara rasta u Srbiji nije nikako isto kao dvije milijarde dolara rasta u BIH, kada se uzme u obzir broj stanovnika.

Inače, ako BDP, u bilo kojem slučaju, posmatramo kroz realne brojeve, možemo apsurdno zakljuciti da ekonomija Nigerije (BDP 405 milijardi dolara) ima bolje pokazatelje od ekonomije Katara (BDP 153 milijarde dolara). A to nikakve stvarne veze nema sa životom stanovnika u tim zemljama.

Naravno, niko ne tvrdi da je bosanska ekonomija odjednom bolja od srpske. To tekst ni ne tvrdi. BDP rast se ovdje koristi da se izmjeri efektivnost ekonomske politike jednog premijera u cetvorogodisnjem periodu, a to se radi tako sto se vrsi komparacija sa sličnim zemljama, u ovom slučaju zemljama iz regiona.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by storm » 26 Sep 2017, 05:46

Bla wrote: 26 Sep 2017, 01:24
mehaning wrote: 25 Sep 2017, 13:30 Ja bi 100% vlastništva u svojoj firmi odmah zamijenio za 5% u Applu... :djed
:ok

otprilike na ovom tragu
i dođe da je rast srbijanskog BDP-a za 1% isto što i rast bosanskog za 3% tako da vrli pisac uvodnog teksta treba malo to da bolje prouči prije no što se prihvati ekonomskih tema. :ovaj
Pa zato se i ne kaže ...mi smo "narasli" za 10 milijardi a vi samo za dvije :bla
Jer te vaše dvije milijarde mogu značiti dosta veći skok privrede, potrošnje od mojih deset...
nego je izraženo u postocima....e sa njima se možemo vrijeđati relevantnije :plavi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by mehaning » 26 Sep 2017, 08:07

Socrates wrote: 26 Sep 2017, 03:48 Nikakve poveznice mehaningov primjer sa Apple-om nema sa uporedjivanjem ekonomskog rasta zemalja.

Prije svega zato što je njegov primjer samo prividno oko postotaka a ustvari je oko realnih vrijednosti, koje on kao pojedinac izmjeri, uporedi i odluči sta mu je bolje kada je u pitanju lični profit.

Probajmo na drugi način... :oo

Pero je ove godine poseksao Maru 50% više puta nego prošle godine. Tri puta... :hm

Uz to je pero natukao Maru 85% puta manje nego prošle godine. Samo 128 puta... :hm

Iz priloženog možemo shvatiti, da se je Pero ponovno zaljubio u Maru... :klanja
























Mada ja mislim, da je Mara još uvijek u qurcu... :123

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by carobnjak N » 26 Sep 2017, 08:12

Pda, Bla se zanio u računici :lud
Naravno, da se razumijemo , svi smo mi još mlohava ćuna po pitanju ekonomije ali Vučić se toliko hvalio i obećavao nekakav rast
i da je vodeći u regiji, a ispade svi od njega imaju veći. Srbiji želim da se unormali , okane se mitomana i glupih priča i TEK
nakon toga zaslužuju sve najbolje, inače jok.
Osim toga, nevjerovatno je da mi u Bih sa ovolikim kantonima i administracijom imamo bilo kakav rast
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by Socrates » 26 Sep 2017, 08:14

Razumijem ja tvoju poentu u vezi procenata, meho, ali to nema nikakve veze sa BDP i rastom BDP-a. :ooo
. . . . . . . . .

mehaning
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2458
Joined: 03 Jan 2016, 19:54
Status: Offline

Re: BiH ostvarila duplo veći rast BDP od "lidera u regionu"

Post by mehaning » 26 Sep 2017, 08:16

Socrates wrote: 26 Sep 2017, 08:14 Razumijem ja tvoju poentu u vezi procenata, meho, ali to nema nikakve veze sa BDP i rastom BDP-a. :ooo
Naravno da nema, ali valja napomenuti, da je statistika qurva... :djed

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests