Politika zaduživanja u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Krokodil Behko » 06 Oct 2016, 21:05

Vladimir RUS wrote: Zašto i vi niste prodali Telekom operatere? Niko vam nije kriv što niste prodali Telekom operatere na vrijeme kada je cijena bila neuporedivo bolja negoli što će ikad više biti jer sada i da hoćete da prodate ne možete dobiti ni izbliza dobru cijenu koju je svojevremeno dobila RS za prodaju Telekoma Srpske. Naime, kada je Telekom Srpske išao na prodaju cijena po dionici te firme je tada bila 2.7 KM po dionici.

I ja sam bio za to, da se telekomi prodaju, nego, ti nisi shvatio poentu!
Ona glasi, da je FBiH ovakva kakva jeste, sa mnogo administracije, puno više učinila i bez tih cca 1.300.000.000 maraka koje je RS sa manjom administracijom imala na raspolaganju i propala. Kužiš? Propala!
Tačnije, sve što si napisao u obrazloženju, meni sad služi za dokaz da ste u ekonomskom smislu, potpuno behznadežni, bar sa ovom i ovakvom vlašću :cudi

Eto, dokazao si da je Dodik uzeo brdo para, za taj telekom, zar ne?
I đe su pare sad?
Ali shvatam te. Ipak si ti trol koji je programiran samo da hvali "ekonomsko čudo" u RS, ali ne i da razmišlja, pa zato i pišeš na svoju vlastitu štetu.

Vladimir RUS wrote:Rudnik željezne rude Ljubija kod Prijedora, a koji je u vlasništvu Vlade RS vrijedi kao zlato s obzirom da ispod zemlje čuči količina za rad te kompanije u narednih nekoliko desetina godina puta nekoliko desetina miliona KM
Pa ako je to tako, zašto oni hoće da prodaju taj rudnik? :valja :valja
Kako mi se čini, maksimalna ponuda će biti oko 50 miliona, a to ti nije ništa. ni za pola penzija u jednom mjesecu. Jel se kužimo sad?
Od tih milijardi zarade, po svoj prilici neće biti ništa!

Vladimir RUS wrote:Republika Srpska se za razliku od Federacije na vrijeme (i to u najbolje vrijeme) spasila od preduzeća koja lako mogu da se pretvore u veliko ništa tako da džabe vam Telekomi i to uskoro i bukvalno.
Koja su to preduzeća spašena?
1. ?
2. ?
3. ?
4. itd?
Vladimir RUS wrote:tako da džabe vam Telekomi i to uskoro i bukvalno.
Pa za taj ti je srednji link, tek položen kamen temeljac, prije nekih par sedmica, uoči samih izbora :haha

Ostala dva linka, vrijede oko 85.000.000 maraka, a da vidimo sad kako to "džaba nam telekomi"

Poslovnu 2015. godinu BH Telecom završio je sa smanjenim prihodima u odnosu na 2014. godinu za 4,8 posto. Istovremeno, BH Telecom je uspio smanjiti i rashode pa je 2015. godina završena s dobiti u iznosu od 89,86 miliona KM, što je za 1,6 miliona više nego u 2014.
:valja

Znači, samo u jednoj godini, BH telecom je uzeo i više nego nam je potrebno, da sagradimo ta dva objekta :mah

Vladimir RUS wrote:Prebacivanje takozvane "neperspektivne vojne imovine" sa entiteta na nivo BiH zarad NATO saveza. Ako je riječ o neperspektivnoj vojnoj imovini zašto onda se država i NATO svim silama bore da preotmu tu imovinu od entiteta? U Srbiji neperspektivna vojna imovina se prodaje debelo pošto u međuvremenu lokacije na kojima su se nalazile stare vojne kasarne su prije nekoliko decenija bile na periferiji, a danas ta periferija je na atraktivnim gradskim lokacijama. Vidi se da tu nisu čista posla.
Ali Vlado crni, to su samo odrndane zgrade-plačevi, to vam ne može mnogo pomoći ni kao objekti prodaje ni u bilo kom drugom smislu. De, shvati bolan, to su samo plačevi. Nijedan od njih nije u ebenom Dubrovniku, pa da se plaća zlatom :cudi
Prebacivanje nadležnosti u poreskom sektoru sa nivoa entiteta na nivo BiH u segmentu PDV-a. Tako npr. da bi se smanjio PDV na bebi opremu u okviru poboljšanja mjera za poboljšanje nataliteta u RS ista mora da pita Savjet ministara koji će najvjerovatnije odbiti pod izgovorom nekog Bošnje da je to atak na državu BiH. :haha
Pa normalno. Na čemu si večeras bolan, ne postoji država sa različitim PDV, bar ne u Evropi :lud To se moralo učiniti. Primjer opreme za bebe i pretpostavljene reakcije nekog Bošnje, ne bih ni komentarisao, jer nije realan scenarij.
Za eventualno povećanje ili smanjenje PDV-a entiteti moraju da pitaju državu što je glupo, baš kao i sama država.
Navedi zemlje u kojima je to drugačije uređeno i nema problema :ok

Ako se svi prihodi koji se prihoduju na nivou RS, vraćaju RS postavlja se onda pitanje čemu onda centralizacija naplate poreskog sistema?
Ne, nego se postavlja pitanje, razumiješ li se ti u tu stvar oko poreza?
Evo, ja se NE razumijem ali znam bar toliko da svaka država na svijetu ima zajedničke račune prihoda, jer ne može postojati ako nije tako
Vladimir RUS wrote:Sve što se prihoduje u RS mislim da treba da se vrati RS, a ne ovako kako je sada tako da mi nećemo ništa tuđe samo ono što nam pripada, a to je sav prihod od poreza koji se ostvari na teritoriji RS. Nažalost to nije tako i bilo bi dobro kada bi neko, u okviru povrata nadležnosti otetih od RS, pokrenuo pitanje povrata i ove nadležnosti.
E bravo. Sad odmah da ti kažem, insistiram na tome da mi dokažeš da je to tako.
Ne budeš li dokazao, ili ako budeš ignorisao temu, da znaš da ću ovo postaviti na sred portala i stojaće tamo sve dok ne odgovoriš!

Dokaži da RS ne dobije nazad svoje prihode.

Ja tvrdim da RS dobije i više nego što je sleduje i puna mi je kapa toga, pravo da ti kažem.
online

Black Swans
Na probnom
Na probnom
Posts: 81
Joined: 04 Oct 2016, 23:16
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Black Swans » 06 Oct 2016, 22:38

Vladimir RUS wrote:
carobnjak N wrote:Priča o zaduženosti je stara već 5-6 godina. Rs je dostigla limit i nije više likvidna da dobija
nove kredite, duplo su zaduženiji od federacije.
Ne mogu više dobijati nove kredite ukoliko im država (čitaj federacija) nije jamac , jer je zaduženost
federacije skoro duplo manja.
Hipotetski gledajući, bilo bi zanimljivo kako bi rs funkcionisao kad bi bio samostalna država.
Uskoro neće ni Federacija moći da dobija kredite s obzirom na zaduženost iste.

RS kao samostalna država bi bolje funkcionisala nego kao dio BiH s obzirom da je do prije nekoliko godina zaduženost u RS bila manja nego u Federaciji, poslovna klima je bila povoljnija i poreske stope su bile manje. Sada nakon krize, RS se zadužuje, baš kao i Federacija. RS je uvela zakon o registraciji preduzeća koji uz minimalne troškove i proceduru od 3 dana omogućava registraciju firme, no nažalost, opet je potrebno najmanje mjesec dana da se prvi korak ka privređivanju savlada s obzirom da državni nivo nije poboljšao zakonsku regulativu u tom sektoru. Da nam nije spore i komplikovane državne birokratske aparature, RS bi bila opet bolji dio BiH. Ovako pitanje PDV-a je državno pitanje, krediti idu tek kada neki guzonjin sin sa državnog nivoa to odobri....Nije ni čudo zašto ljudi iz ove zemlje beže. Sve bitne ekonomske poteze vuče Sarajevo. Tačno se vidi da je polucentralizacija poreskog i ekonomskog sistema bila velika greška. Nije trebalo da PDV, kao i mnoge druge ekonomske stvari poput dobijanja kredita od međunarodnih institucija, pređu u državnom jurisdikciju.
Ma ja, najbolje da se "razvedemo", je l' de ?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
POZDRAV DOMOVINI !

Black Swans
Na probnom
Na probnom
Posts: 81
Joined: 04 Oct 2016, 23:16
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Black Swans » 06 Oct 2016, 22:47

dr laganini wrote:..I TU SU HRVATI PUNO JAČI OD VAS.. :zubi bih hrvati
Ne na legalnim aktivnostima.
Kao i na mnogim drugim stvarima ne vidis uzroke. Poslijedica je da su sokci ekonomski jaki ( u najbolju ruku upitno, u najgoru relativno), uzrok nije jer su oni uber-pametni, nego sverc i nelegalne radnje od '92 na ovamo. Problem sa zakonom o igrama na srecu je taj sto su nelegalne radnje, kriminalne skupine i 'aaadeze usko povezani. Da li ima takvih ljudi ima među Bošnjacima ? Apsolutno, ali ne bodu toliko oci, jer Bosnjaka ima 1,6 miliona a sokaca 350 hiljada, od tih 200 hiljada iz kamenjara ( koji su jedino bitni u ovom slucaju).

POZDRAV DOMOVINI !

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
POZDRAV DOMOVINI !

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Mutevelija » 06 Oct 2016, 22:54

Ne bih bap rekao da su Hrvati tako zastupljeni slabo ali sitina je nema Hrvata siromašnog barem ja nisam vidio kao Rome.
Evo ove što poznajem su profesori, vlasnici restorana motela bazena, vlasnici poljoprivrednih apoteka.
Uglavnom bave se nečime.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Vladimir RUS » 07 Oct 2016, 19:53

Krokodil Behko wrote: I ja sam bio za to, da se telekomi prodaju, nego, ti nisi shvatio poentu!
Ona glasi, da je FBiH ovakva kakva jeste, sa mnogo administracije, puno više učinila i bez tih cca 1.300.000.000 maraka koje je RS sa manjom administracijom imala na raspolaganju i propala. Kužiš? Propala!
Tačnije, sve što si napisao u obrazloženju, meni sad služi za dokaz da ste u ekonomskom smislu, potpuno behznadežni, bar sa ovom i ovakvom vlašću :cudi
E Behko da si ti meni živ i zdrav. Pa nije Telekom Srpske jedina firma. Ima još firmi koje su vlasništvu RS, a što je najbitnije, ne zavise od tehnologije i tehnološkog razvoja što je najbitnije u priči kada Telekomi zahtijevaju sve veća ulaganja u tehnološki napredak, a sve manji su prihodi od istih tako da Federacija najvjerovatnije neće moći da dobije ni upola za BH Telekom od cifre koju je svojevremeno dobila Vlada RS za Telekom Srpske tako da kada dođe do prodaje BH Telekoma, Federacija neće imati velike koristi pošto prošlo je vrijeme kada su se davali i veći novci nego što je tada bila vrijednost.
Krokodil Behko wrote:Eto, dokazao si da je Dodik uzeo brdo para, za taj telekom, zar ne?
I đe su pare sad?
Nisu sve pare od Telekoma otišle na administraciju. ;)
Krokodil Behko wrote:Ali shvatam te. Ipak si ti trol koji je programiran samo da hvali "ekonomsko čudo" u RS, ali ne i da razmišlja, pa zato i pišeš na svoju vlastitu štetu.
S obzirom na tvoj opširan stil pisanja i citiranja posebno svakog dijela, vidi se ko je tu trol, a ko piše iz svoje glave. Daleko je RS od ekonomskog čuda. Čak mislim da to nisam nigdje napisao. Ti si navjerovatnije nešto to pomiješao. Isto tako daleko je od propasti. Na ivici je, baš kao i FBiH u kojoj se ljudi zakopavaju u zemlju i pale zgrade, ali ne brini se, MMF ne da, zato su i uskočili sa zahtjevima za reformama.

Krokodil Behko wrote:Pa ako je to tako, zašto oni hoće da prodaju taj rudnik? :valja :valja
Kako mi se čini, maksimalna ponuda će biti oko 50 miliona, a to ti nije ništa. ni za pola penzija u jednom mjesecu. Jel se kužimo sad?
Od tih milijardi zarade, po svoj prilici neće biti ništa!
Odustalo se od prodaje te firme. Bila je namjera da se proda RŽR Ljubija zbog upravo MMF-a, ali na kraju od te namjere se, hvala bogu, odustalo. Recimo da se svake godina vadi ruda vrijedna 50 miliona evra puta 50 godina, sasvim je jasno zašto se odustalo od prodaje po faktički cijeni jedne godine poslovanja. Ljubija ispod zemlje potencijalno vrijedi više nego oba Telekoma u Federaciji po sadašnjim cijenama. Još kada uzmemo u obzir da je željezo berzanska roba,za razliku od Telekoma koji posluje na osnovu budžeta domaćinstava, ukoliko dođe do porasta cijene željeza, doćiće i do porasta vrijednosti te firme tako da tu firmu ne treba ni prodati nikako.

Krokodil Behko wrote:Koja su to preduzeća spašena?
1. ?
2. ?
3. ?
4. itd?
U RS ili Federaciji?
Krokodil Behko wrote:Pa za taj ti je srednji link, tek položen kamen temeljac, prije nekih par sedmica, uoči samih izbora :haha

Ostala dva linka, vrijede oko 85.000.000 maraka, a da vidimo sad kako to "džaba nam telekomi"

Poslovnu 2015. godinu BH Telecom završio je sa smanjenim prihodima u odnosu na 2014. godinu za 4,8 posto. Istovremeno, BH Telecom je uspio smanjiti i rashode pa je 2015. godina završena s dobiti u iznosu od 89,86 miliona KM, što je za 1,6 miliona više nego u 2014.
:valja

Znači, samo u jednoj godini, BH telecom je uzeo i više nego nam je potrebno, da sagradimo ta dva objekta :mah
Kao što i piše u tekstu, pad prihoda i to za skoro 5 odsto za godinu dana što znači da nastavi li ovim tempom, za 20 godina BH Telekom neće vrijediti ništa, a to što su uspjeli ostvariti profit zahvaljući smanjenju troškova, džaba im kada im je promet opao, pa samim tim i vrijednost firme što samo potvrđuje da što više Telekom je u državnom vlasništvu, to mu je cijena za prodaju sve manja, a da će biti veća to sigurno neće jer kada privatizovanom Telekomu to ne uspjeva za rukom onda šta reći za državne Telekome koji se uz to i ne treude nešto naročito za tržište.
Krokodil Behko wrote:Ali Vlado crni, to su samo odrndane zgrade-plačevi, to vam ne može mnogo pomoći ni kao objekti prodaje ni u bilo kom drugom smislu. De, shvati bolan, to su samo plačevi. Nijedan od njih nije u ebenom Dubrovniku, pa da se plaća zlatom :cudi
Prvi put čujem za pojam odrndani plac. Odrndana zgrada možda, ali s obzirom da već odavno više vrijede placevi tj. lokacija na kojoj se ti placevi nalaze nego same zgrade, sasvim je jasno o koliko vrijednoj imovini je riječ. Riječ je o imovini vrijednoj na stotine, stotine i stotine miliona KM. Ko je u RS spreman da se odrekne toga? Ja se iskreno nadam niko.
Krokodil Behko wrote:Pa normalno. Na čemu si večeras bolan, ne postoji država sa različitim PDV, bar ne u Evropi :lud To se moralo učiniti. Primjer opreme za bebe i pretpostavljene reakcije nekog Bošnje, ne bih ni komentarisao, jer nije realan scenarij.
Kako ne postoji? Postoje države koje imaju dve stope PDV-a: višu i nižu. Sve mi se čini da samo mi to nemamo što me i ne čudi s obzirom da smo mi jedina zemlja u Evropu, a nebi me čudilo da smo i jedini na svijetu koji za jednu stvar sudimo na osnovu dva zakona. :oo

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Vladimir RUS » 07 Oct 2016, 19:55

Black Swans wrote:
Vladimir RUS wrote:
carobnjak N wrote:Priča o zaduženosti je stara već 5-6 godina. Rs je dostigla limit i nije više likvidna da dobija
nove kredite, duplo su zaduženiji od federacije.
Ne mogu više dobijati nove kredite ukoliko im država (čitaj federacija) nije jamac , jer je zaduženost
federacije skoro duplo manja.
Hipotetski gledajući, bilo bi zanimljivo kako bi rs funkcionisao kad bi bio samostalna država.
Uskoro neće ni Federacija moći da dobija kredite s obzirom na zaduženost iste.

RS kao samostalna država bi bolje funkcionisala nego kao dio BiH s obzirom da je do prije nekoliko godina zaduženost u RS bila manja nego u Federaciji, poslovna klima je bila povoljnija i poreske stope su bile manje. Sada nakon krize, RS se zadužuje, baš kao i Federacija. RS je uvela zakon o registraciji preduzeća koji uz minimalne troškove i proceduru od 3 dana omogućava registraciju firme, no nažalost, opet je potrebno najmanje mjesec dana da se prvi korak ka privređivanju savlada s obzirom da državni nivo nije poboljšao zakonsku regulativu u tom sektoru. Da nam nije spore i komplikovane državne birokratske aparature, RS bi bila opet bolji dio BiH. Ovako pitanje PDV-a je državno pitanje, krediti idu tek kada neki guzonjin sin sa državnog nivoa to odobri....Nije ni čudo zašto ljudi iz ove zemlje beže. Sve bitne ekonomske poteze vuče Sarajevo. Tačno se vidi da je polucentralizacija poreskog i ekonomskog sistema bila velika greška. Nije trebalo da PDV, kao i mnoge druge ekonomske stvari poput dobijanja kredita od međunarodnih institucija, pređu u državnom jurisdikciju.
Ma ja, najbolje da se "razvedemo", je l' de ?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Hvala bogu. Svako na svoju stranu ako ne država ne funkcioniše.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by STrendzer » 07 Oct 2016, 20:02

ode ti Vlado podaleko od Karpata,nemoj bolan,zaboravit ces put kuda da se vratis pa i taj belaj...;)

Black Swans
Na probnom
Na probnom
Posts: 81
Joined: 04 Oct 2016, 23:16
Status: Offline

Re: BiH najmanje zadužena država u Evropi

Post by Black Swans » 07 Oct 2016, 20:32

Zasnji dio pokaza vise o tebi, nego sve ono iznad gore receno, ali hajde de, izdrzala je Bosna i goru djecu od tebe.

Pozdrav domovini !

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
POZDRAV DOMOVINI !

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2016, 17:19

Image
Ministar Jusko razgovarao sa šefom diplomatske misije: Azerbejdžan spreman investirati milijardu eura u projekte infrastrukture u BiH.

Ministar komunikacija i prometa BiH Ismir Jusko primio je danas u posjetu šefa diplomatske misije Azerbejdžana u BiH Ismayila Jafarova.

Tokom vrlo sadržajnog sastanka, predstavnik Azerbejdžana izrazio je snažnu zainteresiranost za investiranje u prometnu infrastrukturu u BiH, pri čemu je izdvojio četiri konkretna projekta: brza cesta Lašva – Travnik, tunel Prenj na Koridoru Vc, te dionice Mostar – sjever i Mostar – jug na autocesti na Koridoru Vc.

Azerbejdžanska strana, odnosno kompanije iz ove zemlje, žele da se što prije završi administrativno-pravna procedura kada su u pitanju navedeni projekti i odrede rokovi za realizaciju, a spremni su da rade i na izradi projektne dokumentacije.

Pored ovih projekata, Azerbejdžan je zainteresiran i za sve druge infrastrukturne projekte za čiju su realizaciju zaduženi niži nivoi vlasti i druga nadležna ministarstva u cijeloj BiH.

Ministar Jusko izrazio je zadovoljstvo konkretnim ponudama azerbejdžanske strane, naglasivši da je izgubljeno isuviše vremena i da se sada mora maksimalno ubrzati rad na projektima prometne infrastrukture, a da je jedan od glavnih mehanizama uspostava javno-privatnog partnerstva sa kompanijama koje žele raditi na izgradnji autoceste na Koridoru Vc.

Šef diplomatske misije Azerbejdžana Jafarov je ministra Jusku upoznao sa namjerom azerbejdžansko-kineskog konzorcija da u infrastrukturne projekte u BiH uloži milijardu eura.

Jafarov je čestitao ministru Juski na donošenju Okvirne strategije prometa BiH i naglasio da je u vrlo kratkom vremenu prepoznat njegov lični angažman na dinamiziranju poslova vezanih za infrastrukturne projekte.

Ministar Jusko prenio je šefu diplomatskog predstavništva Azerbejdžana u Sarajevu uvjerenje da će MKP i dalje biti otvoren i spreman na saradnju sa svim potencijalnim investitorima, jer veliki infrastrukturni projekti poput tunela Prenj i dionica Mostar – sjever i Mostar – jug na autocesti na Koridoru Vc znače i otvaranje novih radnih mjesta i šansu za domaće kompanije koje bi mogle biti angažirane na takvim projektima.

(avaz)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Mutevelija » 10 Oct 2016, 17:27

Naslov je lešinarski.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Zagorka » 11 Oct 2016, 00:04

Da vidim...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2016, 09:17

I više od toga. Sad nude 1.800.000.000 eura.

http://www.avaz.ba/clanak/257956/dzafar ... eura-u-bih
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Konsultant » 13 Oct 2016, 10:58

Kinezi bi pravili najzahtjevniju trasu Ko-Mo :grana

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2016, 18:33

Tunel Prenj, skoro 10 kilometara i to domaće firme :ok
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Vladimir RUS » 13 Oct 2016, 18:50

Koridor Vc :ooo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2016, 19:04

Abd inšalah, mi to završavamo u 3-4 godine sve, a kod vas je sve wc :D
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Vladimir RUS » 13 Oct 2016, 19:57

Ni kod nas nije ništa bolje. Kod nas je 5c (Doboj, Modriča i Vukosavlje).

A prije toga put Banja Luka - Doboj koji treba da bude gotov 2017. To bi trebalo da se poveže sa Koridorom 5c koji se gradi već godinama, a Koridor 5c sa putem Brčko - Bijeljina koji će sveukupno povezati Banjaluku sa Beogradom. U priču se uključuju i Kinezi....

http://www.nezavisne.com/ekonomija/priv ... ina/391139

Ako ovo sve bude gotovo (niti sam skeptičan niti optimističan pošto sam i sam vidio da se nešto dešava, ali ako stane, što zna biti slučaj onda...) potez Banja Luka - Beograd biće najživlji (pošto to već jeste, to je jedan od naseljenijih krajeva BiH) dio BiH.

Eno i Brčko gradi oko Brčkog neki put dužine 18 kilometara.

http://www.infobrcko.com/vijesti/item/4 ... lazni.html

A evo i trase buduće zaobilaznice oko grada.

Image

Nešto se dešava. Ako ako. :cool

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Stiže azerbejdžanska milijarda

Post by Mohr » 13 Oct 2016, 20:42

Evo i u parlamentu Srbije raspravljaju o azerbejdžanskim milijardama :hihi

To je još Sven Alkalaj svojevremeno sredio :bih

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Politika zaduživanja u BiH

Post by Krokodil Behko » 04 Dec 2016, 20:14

Srećom, nove tranše MMF-a, neće biti :p
Delegati iz Federacije, spriječili najnoviji pokušaj hajdučije iz RS. Rezultat je da nećemo dobiti novi kredit od MMF, ali to i nije tako loše, kad pogledamo kome to sve ide na ruke.

Riječ je o zakonu o akcizama na gorivo i želji RS da dobivaju 33%, od ukupne sume naplaćenih akciza, a potrošnja goriva kod njih, je zapravo na 28%. Pošto je tu riječ o prodaji goriva, a ne cvijeća i hobotnica, tih spornih 5%, na godišnjem nivou može biti i 10 miliona KM, sad da ne guglam oko statistika.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Moskva u martu isplačuje klirinški dug Bosni i Hercegovini

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2017, 10:21

Image
Klirinški dug nastao u vrijeme Sovjetskog Saveza prema BiH iznosi nešto više od 125,1 miliona dolara, a ova suma, na koju se čekalo više od dvije decenije, biće uplaćena u martu, potvrđeno je u Savjetu ministara BiH.

Radi se o dugu koji se odnosi na robni promet između bivšeg SSSR i bivše SFRJ. Inače, BiH će biti poslednja bivša jugoslovenska republika koja će dobiti dio koji joj pripada.

- Sve je potpisano još u decembru prošle godine i sada je na Rusiji da pusti uplatu prema BiH. Očekujemo da novac definitivno bude operativan u martu, kažu u Savjetu ministara BiH.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev potpisao je 22. decembra prošle godine dokument po kome će Moskva platiti BiH 125 miliona dolara. U toku 45 dana poslije stupanja na snagu međuvladinog dogovora jednom tranšom ruski "Vnješekonom bank" će prebaciti na račun Centralne banke BiH ovu dolarsku sumu.

Rusija se dogovorila da jednom tranšom plati BiH 125 miliona dolara od kojih će 72,5 miliona dobiti Federacija BiH što je 58 odsto duga, Republika Srpska 36,295 miliona dolara (29 odsto), Brčko će dobiti 3,75 miliona dolara, a ostatak od 12,5 miliona dolara (deset odsto) koristiće se za potrebe državnih organa BiH.

U Moskvi, kako navodi list, objašnjavaju da je BiH ostala posljednja u naplati duga jer godinama nije mogao da se postigne kompromis kako da se novac podijeli. Na kraju je odlučeno i da Rusija isplati dug ne robom ili mašinama nego novčano.

Inače, Rusija je uzela na sebe obavezu da izmiri dugove SSSR. Sovjeti su od 1988. do 1990. godine uzimali robu koju su proizvodile jugoslovenske fabrike. U to vrijeme je padala cijena nafte, pa je rastao dug za preuzetu jugoslovensku robu.Tako je i nastao dug od 805 miliona dolara. Suma je bila podeljena na bivše jugoslovenske republike, pa su Srbija i Crna Gora dobile 38 odsto duga, Hrvatska 23 odsto, Slovenija 16, BiH je pripalo 15,5, a Makedoniji 7,5 odsto.

Republika Srpska će od ukupne sume dobiti 36,2 miliona dolara ili 29 odsto. Od toga će oko 30 miliona maraka biti odmah prebačeno poljoprivrednicima u Republici Srpskoj, kako bi se izmirio dug prema njima, po osnovu podsticaja za prošlu godinu, potvrdio je portparol ministarstva poljoprivrede Aleksandar Macanović.

(SB)
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests