Dobar čovjek - dobar radnik

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Krokodil Behko » 16 Aug 2016, 20:08

Čitajući tebe, oko ove tematike, od krucijalne važnosti za ekonomisanje, lako pronalazim potvrdu oko toga, zašto je dobro što socijalizma više nema.

Inače, Titicha čeka komentar ;)
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 20:19

Krokodil Behko wrote:
Mohr wrote:Opštepoznato je da upravo društvene okolnosti pod kojima se pojedinac nalazi u najvećoj mjeri oblikuju njegovu svijest. Ne misliš valjda da su to pjesmice uspavanke koje pamti iz djetinjstva ili pak svakodnevna molitva :o Zato ti moram ka'sti da upravo to (što tvrdiš da nije :o ) i jeste bit teme, sudeći po njenom naslovu, bez obzira šta si ti zamislio.
Jeste, to je opšte poznato, ali naslov glasi, Dobar čovjek-dobar radnik.
Ti si meni sad opet, samo predstavio neke okolnosti zbog kojih ti radnici nisu dobri ljudi, a ni dobri radnici.

Pojednostavljeno, ovako izgleda to tvoje objašnjenje:
Loše okolnosti=loši ljudi=loši radnici :cudi I kako je to sad u skladu s temom?

Ne mogu okolnosti biti opravdanje, za nečije loše karakterne osobine, ili loše radne (ne)navike.

Kako, molim te lijepo, ti sebi objašnjavaš onda tu socijalnu pojavu o teškom pronalaženju dobrih radnika, zanemarujući masovnu socijalnu pojavu izrabljivanja istih


Već sam ti eto, pojasnio. Ako je neko dobar čovjek i dobar radnik ,nda je on takav i pored svih loših socijalnih aspekata. Jednostavno, takav se rodio i nema tu nikakvog opravdanja.
Vrlo kratko ćemo: Jeste, on je takav, ali izvan odnosa "poslodavac"-(najamni) radnik. Dobri ljudi su i dobri radnici, ali izvan socijalnog odnosa (koji je dakle, složili smo se, katastrofalno loš po radnika) najamnog rada. Mi ovdje, valjda si zaboravio :o govorimo o najamnom radu ;) Stoga ostavi se tih bapskih poštapalica "takav se rodio" itd. Ljudi se danas obrazuju, uče, odgajaju, obučavaju, podučavaju itd. upravo da bi se kultivisali za socijalne odnose, a ne da bi zanavijek ostali 'naki kak'i su se rodili :pusa

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by titicha » 16 Aug 2016, 20:20

Krokodil Behko wrote:Čitajući tebe, oko ove tematike, od krucijalne važnosti za ekonomisanje, lako pronalazim potvrdu oko toga, zašto je dobro što socijalizma više nema.

Inače, Titicha čeka komentar ;)
Ne čekam Behko
ne može mi dati nikakav odgovor ;)
radim jer sam DOBROG radnika(cu) pustila na 10 dana godišnjeg,iako nema pravo na to nakon 4 mjeseca
i odrađujem njen dio posla popodne bez obzira što sam direktor firme.
Tako se poslodavac odnosi prema dobrom radniku,kojih je jako malo danas.
Ali složit ću se s tim da je jako malo i ispravnih poslodavaca.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120501
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6994 times
Been thanked: 7944 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Krokodil Behko » 16 Aug 2016, 20:23

titicha wrote:
Krokodil Behko wrote:Čitajući tebe, oko ove tematike, od krucijalne važnosti za ekonomisanje, lako pronalazim potvrdu oko toga, zašto je dobro što socijalizma više nema.

Inače, Titicha čeka komentar ;)
Ne čekam Behko
ne može mi dati nikakav odgovor ;)
radim jer sam DOBROG radnika(cu) pustila na 10 dana godišnjeg,iako nema pravo na to nakon 4 mjeseca
i odrađujem njen dio posla popodne bez obzira što sam direktor firme.
Tako se poslodavac odnosi prema dobrom radniku,kojih je jako malo danas.
Ali složit ću se s tim da je jako malo i ispravnih poslodavaca.
Aaa, ne, ne... i ne :stop
Ti si je uzela u najamni rad i eksploatišeš je :komita
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 20:31

Krokodil Behko wrote:Čitajući tebe, oko ove tematike, od krucijalne važnosti za ekonomisanje, lako pronalazim potvrdu oko toga, zašto je dobro što socijalizma više nema.
Možeš ti do mile volje sam sebi aplaudirati i naglas donositi zaključke, koji se doduše ne odnose ninašta drugo doli u tvoje (pred)ubjeđenje oko nekih stvari. Gdje i kakvu potvrdu u korist svoga mišljenja si ti pronašao, to nikome nije jasno niti bogzna koga zanima, kao što je i potpuno besmislena ona tvoja pripovijetka o tvom i haverovom herojskom, udarničkom pregalaštvu sa aspekta socijalne pojave o kojoj raspravljamo. Kao što rekoh, na svaku takvu tvoju prepričanu epizodu ja ti mogu ispričati (evo, reći ću samo jednu) suprotnu :cudi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 20:38

Krokodil Behko wrote:
titicha wrote:
Krokodil Behko wrote:Čitajući tebe, oko ove tematike, od krucijalne važnosti za ekonomisanje, lako pronalazim potvrdu oko toga, zašto je dobro što socijalizma više nema.

Inače, Titicha čeka komentar ;)
Ne čekam Behko
ne može mi dati nikakav odgovor ;)
radim jer sam DOBROG radnika(cu) pustila na 10 dana godišnjeg,iako nema pravo na to nakon 4 mjeseca
i odrađujem njen dio posla popodne bez obzira što sam direktor firme.
Tako se poslodavac odnosi prema dobrom radniku,kojih je jako malo danas.
Ali složit ću se s tim da je jako malo i ispravnih poslodavaca.
Aaa, ne, ne... i ne :stop
Ti si je uzela u najamni rad i eksploatišeš je :komita
Aaa, ne, ne i ne. Ja sam ubijeđen, smio bih se zakleti, znajući drugaricu @titichu, da ju je ona uzela iz čisto filantropskih, altruističkih, humanitarnih razloga, jer je silno zabrinuta za njenu egzistenciju i obiteljsko blagostanje :D.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 20:41

Drugarice @titiche, ne zamjeri, ali ne bih komentaris'o pojedinačne slučajeve, te se stoga, kao pristojan čovjek, ne bi' upušt'o u interne razgovore/pregovore unutar tvoje firme i zabad'o nos u tzv. poslovne tajne :hoi :pusa :ok

abdulah
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2016, 21:32
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by abdulah » 16 Aug 2016, 20:44

Niko ovdje izgleda nije okusio pravi bosanski kapitalizam i zivot obicnog radnika na onim tezim poslovima. Radi citav dan za satnicu od 2 KM ili manje na najtezim fizickim poslovima, po 8 ili 12 sati, u smjenama, moras trcati na poslu da bi zadovoljio standarde sefova i da bi te neko posmatrao kao covjeka vrijednog zivljenja. Vidim ima ih i ovdje pa bih iskoristio priliku da se poserem po njima momentalno.

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by titicha » 16 Aug 2016, 20:57

Mohr wrote:Drugarice @titiche, ne zamjeri, ali ne bih komentaris'o pojedinačne slučajeve, te se stoga, kao pristojan čovjek, ne bi' upušt'o u interne razgovore/pregovore unutar tvoje firme i zabad'o nos u tzv. poslovne tajne :hoi :pusa :ok
obicno ljudi kad nemaju argumente,budu cinicni ili sipaju uvrede.
dobro,ti si samo cinican
odgovor na pitanje,kad tako silno tvrdis da je lako naci dobrog radnika-da li si kad pokusao kao poslodavac i naci to-nije zabadanje nosa u tajne firme u kojoj radim i bavljenje pojedinacnim slucajevima.
sve dalje kaj sam pisala je da to bude jedan post a da objasnim ono o cem pisem
@drug mohr,ovaj put mi nisi smijesan :pusa :ok

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by titicha » 16 Aug 2016, 21:03

abdulah wrote:Niko ovdje izgleda nije okusio pravi bosanski kapitalizam i zivot obicnog radnika na onim tezim poslovima. Radi citav dan za satnicu od 2 KM ili manje na najtezim fizickim poslovima, po 8 ili 12 sati, u smjenama, moras trcati na poslu da bi zadovoljio standarde sefova i da bi te neko posmatrao kao covjeka vrijednog zivljenja. Vidim ima ih i ovdje pa bih iskoristio priliku da se poserem po njima momentalno.
ako je ovakva komunikacija i na poslu,ne zasluzuje niti 2 km satnicu

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by storm » 16 Aug 2016, 21:22

:D
koje socijalističke floskuletine :oo
nedavno sam pisao na jednoj temi...ako meni u firmu uđe 70 nečega, ja ne mogu isplatiti 100 nečega....prošlo svršeno vrijeme :mah
a dobar vlasnik, kome je stalo do firme, korporacije...sigurno će znati nagraditi radnika, koji obojici zaradi.
I ako taj radnik skuži, da (kad) dovoljno zna- ništa ga ne priječi , da i sam unovči to svoje znanje i trgovačko- organizacijske-i ine sposobnosti....otvori firmu i zaradjuje i stvara....
drugu mohru nikako to neće proći ni u slikovnici.
I ne miješajte ovaj krkansko-rođački kapitalizam, sa normalnim kapitalizmom koji se vodi tržišnom ekonomijom i principu ponude i potražnje...
....nešto slično kao i demokracija ovih prostora...
otresli smo se juge i socijalizma formalno.... ne i u glavama većine stanovništva

i po tko zna koji put postavljam pitanje bez odgovora na ovom forumu:
zašto svi koji mogu (i sa atomom mozga) hrle u taj okrutni kapitalizam zapada?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by KOMESAR » 16 Aug 2016, 21:26

storm wrote::D
koje socijalističke floskuletine :oo
nedavno sam pisao na jednoj temi...ako meni u firmu uđe 70 nečega, ja ne mogu isplatiti 100 nečega....prošlo svršeno vrijeme :mah
a dobar vlasnik, kome je stalo do firme, korporacije...sigurno će znati nagraditi radnika, koji obojici zaradi.
I ako taj radnik skuži, da (kad) dovoljno zna- ništa ga ne priječi , da i sam unovči to svoje znanje i trgovačko- organizacijske-i ine sposobnosti....otvori firmu i zaradjuje i stvara....
drugu mohru nikako to neće proći ni u slikovnici.
I ne miješajte ovaj krkansko-rođački kapitalizam, sa normalnim kapitalizmom koji se vodi tržišnom ekonomijom i principu ponude i potražnje...
....nešto slično kao i demokracija ovih prostora...
otresli smo se juge i socijalizma formalno.... ne i u glavama većine stanovništva

i po tko zna koji put postavljam pitanje bez odgovora na ovom forumu:
zašto svi koji mogu (i sa atomom mozga) hrle u taj okrutni kapitalizam zapada?
Niko nigdje ne hrli,to je privid,a ustvari sve je nametnuto.Niko nema pravo izbora,a i ako ima vrlo je komplikovano,skoro nemoguće, doći do cilja.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by storm » 16 Aug 2016, 21:29

KOMESAR wrote:
storm wrote::D
koje socijalističke floskuletine :oo
nedavno sam pisao na jednoj temi...ako meni u firmu uđe 70 nečega, ja ne mogu isplatiti 100 nečega....prošlo svršeno vrijeme :mah
a dobar vlasnik, kome je stalo do firme, korporacije...sigurno će znati nagraditi radnika, koji obojici zaradi.
I ako taj radnik skuži, da (kad) dovoljno zna- ništa ga ne priječi , da i sam unovči to svoje znanje i trgovačko- organizacijske-i ine sposobnosti....otvori firmu i zaradjuje i stvara....
drugu mohru nikako to neće proći ni u slikovnici.
I ne miješajte ovaj krkansko-rođački kapitalizam, sa normalnim kapitalizmom koji se vodi tržišnom ekonomijom i principu ponude i potražnje...
....nešto slično kao i demokracija ovih prostora...
otresli smo se juge i socijalizma formalno.... ne i u glavama većine stanovništva

i po tko zna koji put postavljam pitanje bez odgovora na ovom forumu:
zašto svi koji mogu (i sa atomom mozga) hrle u taj okrutni kapitalizam zapada?
Niko nigdje ne hrli,to je privid,a ustvari sve je nametnuto.Niko nema pravo izbora,a i ako ima vrlo je komplikovano,skoro nemoguće, doći do cilja.
Onda ja vjerojatno oko sebe diljem slovenije gledam pokemone....čujem i u austriji, njemačkoj, švicarskoj i tako dalje, sve puno pokemona :kafa
Budi ozbiljan KOMESAR
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by rethna » 16 Aug 2016, 21:32

Poceli i virtuelni ratovi poslodavaca i radnika? :oo :obrve
Question everything.

abdulah
Na probnom
Na probnom
Posts: 54
Joined: 26 Jul 2016, 21:32
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by abdulah » 16 Aug 2016, 21:33

Nije problem samo u kapitalizmu ali jeste u govnarima od kapitalista. Ono bi da ništa ne radi i da zaradjuje ko 100 radnika ili milion radnika, da ocekuje da jos neko crnci za njega i da radi za trojicu pa ce ga mozda nagraditi sa slobodnim danom ili povisicom od 2%.
Kapitalizam dominira, tu je novac, kapitalisticke zemlje su bogate, cesto i na racun onih drugih, zemalja treceg svijeta, zato i hrle tamo
Skontacete vi da je nesto pogresno u toj preraspodjeli bogatstva a vidjece se i posljedice ove jurnjave za novcem i efekti na drustvo i psihu ljudi. Nikad vise resursa a opet puno gladnih, milijarde i milijarde bezveze stoje, hrane za 2 planete, vode za tri, i sverga drugog za 20 milijardi ljudi a opet pola svijeta nema ni osnovno. Pa jel smrdi tu nesto

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 21:47

titicha wrote:
Mohr wrote:Drugarice @titiche, ne zamjeri, ali ne bih komentaris'o pojedinačne slučajeve, te se stoga, kao pristojan čovjek, ne bi' upušt'o u interne razgovore/pregovore unutar tvoje firme i zabad'o nos u tzv. poslovne tajne :hoi :pusa :ok
obicno ljudi kad nemaju argumente,budu cinicni ili sipaju uvrede.
dobro,ti si samo cinican
odgovor na pitanje,kad tako silno tvrdis da je lako naci dobrog radnika-da li si kad pokusao kao poslodavac i naci to-nije zabadanje nosa u tajne firme u kojoj radim i bavljenje pojedinacnim slucajevima.
sve dalje kaj sam pisala je da to bude jedan post a da objasnim ono o cem pisem
@drug mohr,ovaj put mi nisi smijesan :pusa :ok
Draga @titiche, valjda si (pro)čitala šta sam ranije pis'o, u raspravi s @Behkom :cudi

Ali, hajde da pokušamo. Najprije da istjeramo na čistac šta je to dobar radnik :roll Sa čijeg aspekta dobar, ko treba da (pr)ocijeni da li je i koliko dobar. U tvom slučaju, ti, dabome ;) A kako je neko dobar radnik (a time i dobar čovjek) za tebe? Pa tako, što će prihvatiti ono što mu ti nudiš, tako što će pristati na uslove rada koje mu ti određuješ, tako što ćeš ti ukalkulisati (neku određenu) korist koju ćeš izvući iz njegovog rada, zar ne Image I sad, kad neko to ne prihvata, nije time zadovoljan, smatra da zaslužuje i vrijedi više itd. itd. on, naravno, odma' nije dobar radnik, a time ni čovjek :o

Nemojte ljudi, daj budite bar toliko promućurni kad o nečemu hoćete ozbiljno raspravljati, umjesto što odma' druge etiketirate. Pričate o ljudima isključivo sa aspekta svog ličnog interesa, i onda im još i sudite zbog toga što se ne uklapaju u vaše poslovne vizije i ne(će) (da) ispunjavaju vaše zamisli. Postavljate pitanje kakav je (ne)ko, i onda rezervišete za sebe ekskluzivno pravo da o tome (ponavljam, sa aspekta ličnog interesa) (pre)sudite. Ta hajte molim vas... ;)


(I opet, drugarice @titche, govorim sa društvenog, pa ako baš hoćeš a što je još i preciznije, klasnog aspekta, ja ne sumnjam da si ti OK i korektna i vrijedna žena, ali i ti se moraš držati zadatih okvira i odnosa po sankcionisanim pravilima).

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 21:55

storm wrote::D
koje socijalističke floskuletine :oo
nedavno sam pisao na jednoj temi...ako meni u firmu uđe 70 nečega, ja ne mogu isplatiti 100 nečega....prošlo svršeno vrijeme :mah
a dobar vlasnik, kome je stalo do firme, korporacije...sigurno će znati nagraditi radnika, koji obojici zaradi.
I ako taj radnik skuži, da (kad) dovoljno zna- ništa ga ne priječi , da i sam unovči to svoje znanje i trgovačko- organizacijske-i ine sposobnosti....otvori firmu i zaradjuje i stvara....
drugu mohru nikako to neće proći ni u slikovnici.
Ne'am pojma kome si ovo prvo pis'o, to nauče i djeca u prvom osnovne, s tablicom množenja do 100 :D.

A ovo drugo pak, bolje da si upit'o drugaricu @titichu, jer ona eto ima muke s pronalaženjem dobrih ljudi/radnika, za što je, dabome, kriv taj jugo-socijalistički sindrom, koji se ne dade istjerati iz glava ljudi ni uz svesrdnu pomoć crnomantijaškog egzorcizma :pusi Čisto sumnjam, a evo možemo i provjeriti kod drugarice @titiche, da su kandidati koji su kod nje bili i rođeni u taj vakat, a kamoli još i da su u njemu studirali i da su zaraženi tom neizlječivom bolešću.

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by titicha » 16 Aug 2016, 22:00

@drug mohr
ugovor sluzi da se definiraju obaveze i prava radnika i poslodavca.
znaci potpisivanjem ugovora dobijas i obaveze ne samo prava i samim potpisom pristajes na njih.
uvijek sam objektivna,primjera radi-prije 6g.sam u ovoj firmi pocela od nule,pocetka.
placa mi je tad bila 1600 kn ili 400km a stan u vz 1500 kn.
radila sam za bonus,najveci jer trebalo je i jesti.
ali nikad nisam razmisljala da li se gazda bogati i koliko zaradjuje.
ja sam radila svoj posao najbolje sta sam mogla.
prije toga,kod drugog poslodavca sam bila mjesec dana na probnom radu i onda mi je rekao da on probni rad ne placa.
znam o cemu pisem, nisam subjektivna i nikad ne generaliziram

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by storm » 16 Aug 2016, 22:06

Mohr wrote:
storm wrote::D
koje socijalističke floskuletine :oo
nedavno sam pisao na jednoj temi...ako meni u firmu uđe 70 nečega, ja ne mogu isplatiti 100 nečega....prošlo svršeno vrijeme :mah
a dobar vlasnik, kome je stalo do firme, korporacije...sigurno će znati nagraditi radnika, koji obojici zaradi.
I ako taj radnik skuži, da (kad) dovoljno zna- ništa ga ne priječi , da i sam unovči to svoje znanje i trgovačko- organizacijske-i ine sposobnosti....otvori firmu i zaradjuje i stvara....
drugu mohru nikako to neće proći ni u slikovnici.
Ne'am pojma kome si ovo prvo pis'o, to nauče i djeca u prvom osnovne, s tablicom množenja do 100 :D.

A ovo drugo pak, bolje da si upit'o drugaricu @titichu, jer ona eto ima muke s pronalaženjem dobrih ljudi/radnika, za što je, dabome, kriv taj jugo-socijalistički sindrom, koji se ne dade istjerati iz glava ljudi ni uz svesrdnu pomoć crnomantijaškog egzorcizma :pusi Čisto sumnjam, a evo možemo i provjeriti kod drugarice @titiche, da su kandidati koji su kod nje bili i rođeni u taj vakat, a kamoli još i da su u njemu studirali i da su zaraženi tom neizlječivom bolešću.
Kriv je socijalizam...po svim točkama!
meni jesi smiješan, što god @titicha rekla :pusa
i ništa od odgovora ni ovaj put... Osim tablice mnozenja i mantre o crnomantijasima :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26742
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14891 times
Been thanked: 3972 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Veca » 16 Aug 2016, 23:00

...eo vam link na njemackom,a evo vam i prevod per google translate! ...meni je krasno u mojoj drzav! :oo al' ne kukam,samo se molim bogu da dozivim peMziju,da u njoj uzivam,bar 5 godinica! :zubi ...a dobar sam covjek,isto takav sam i radnik! ;) ---------------http://psyga.info/psychische-gesundheit ... -----START
O PSYGA
MENTALNO ZDRAVLJE
STRES IZBJEGAVAJTE
OŠTEĆENOG PODRŠKA
vaše korake
Početna mentalno zdravlje činjenice i brojke
Činjenice i brojke
Brojevi oko mentalnog zdravlja
Osoba čini bilješke u džepu kalendaru. ©: plainpicture / MaskotBereits danas pate u Njemačkoj mnogi ljudi od mentalnih bolesti - sa značajnim posljedicama za pogođenim pojedincima i njihovim porodicama, ali i za poslovanje i ekonomiju.
Podaci zdravstvenog osiguranja pokazuju sve veći značaj mentalne bolesti. Decenijama, broj dana bolovanja (dana sa posla) je znatno porasla zbog mentalnih poremećaja: u posljednjih 11 godina za više od 97 posto. U 2012. godini, 60 milijuna izgubljenih radnih dana zabilježen zbog duševne bolesti širom zemlje. (Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Federalni zavod za zaštitu na radu i zdravlje: Sigurnost i zdravlje na radu 2014, str.31)
Mentalnih bolesti uzeti
Unatoč padu stope bolesti u posljednjih nekoliko godina, relativni udio mentalnih bolesti na poslovima invalidnosti raste. Popeo se u proteklih 39 godina od dva posto na 14,7 posto. Izazvane duševne bolesti bolovanju su pet puta povećan je u istom periodu. Dok duševne bolesti prije 20 godina bili su gotovo besmisleni, sada su drugi najčešći dijagnoza grupa u bolovanja ili invaliditeta. (BKK zdravlja Report 2015, p.247)
Od posebnog značaja i eksplozivnost primaju mentalne bolesti koju je trajanje bolesti: Prosječno trajanje mentalno povezanih bolesti je 39,1 dana tri puta veća nego u drugih bolesti sa 13,3 dana. (BKK zdravlja Izvještaj 2015, str 39)
Mentalni poremećaji su vodeći uzrok bolesti vezanih za rano penzionisanje. Između 1993. i 2014. godine udio tih ranih otišao u penziju zbog duševne patnje (: penzija S. 110 u vremenske serije 2015. godine, njemački Savezni penziono osiguranje) porasla je sa 15.4 na 43,1 odsto. U odnosu na 2000., što predstavlja povećanje broja predmeta za više od 40 posto. U odnosu na druge dijagnostičke grupe doći Berentungsfälle za "Duševni poremećaji i poremećaji ponašanja" mnogo ranije; prosječna starost je 48,1 godina. (Njemački mirovinsko osiguranje: Position Paper o važnosti mentalnog poremećaja, 2014, str 24)
Troškovi rastu ekonomije i kompanija
Rezultat za kompanije i ekonomije troše milijarde u samo direktne troškove liječenja za duševne bolesti biti skoro 16 milijardi eura godišnje. (Federalni zavod za zaštitu na radu i zdravlje, 2011.). Prema proračunima su mogli do 2030. godine povećanje za oko 32 milijardi eura. uzrokovana smanjena produktivnost tokom radnog staža i prijevremenu penziju - - Evo, i još veći udio indirektnih troškova nije ni uzeti u obzir.
Značajno povećanje dana sa posla zbog duševne bolesti se ogleda u povećanju troškova proizvodnje zastoja: Dok su procijenjena na skoro 4 milijarde eura u 2008. godini, troškovi proizvodnje zastoja su porasle 8,3 milijarde eura, 2014. godine.
Isto važi i za gubitak bruto dodao bolovanje vrijednosti zbog duševne bolesti, tu je bilo u istom periodu, što je povećanje od više od 6 milijardi eura oko 7 do 13.1 milijardi eura. (Federalno ministarstvo rada i socijalne politike i Federalni zavod za zaštitu na radu i zdravlje: Sigurnost i zdravlje na radu 2014, str.44)
 
Važan okidač za duševne bolesti, stručnjaci vide da smo izloženi u svom svakodnevnom radu sve veći stres. Rastuća svijest o problemima mentalnog zdravlja se smatra da igra ulogu. Ranije nije mentalnih bolesti su često dijagnosticira, ali samo fizički posledice takve kardiovaskularnih bolesti, čir na želucu ili migrena.

pretraživanje
  pretraživanje
SPECIJALNA
Kliknite ovdje za više informacija:
Podaci i Fact Sheet mentalno zdravlje
INFORMACIJE
Sljedeći vanjski linkovi:
BKK zdravlje izvještaj 2015
Sigurnost i zdravlje na radu 2014
Njemački Pansion: smještaj u brojkama 2015
Njemački Pansion: smještaj u vremenske serije
Položaj papira njemačkog Fonda PIO o važnosti mentalnog poremećaja u rehabilitaciji osoba sa invaliditetom
Google Übersetzer für Unternehmen:Translator ToolkitWebsite-
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests