Dobar čovjek - dobar radnik

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Krokodil Behko » 27 Jan 2014, 09:53

To je moje iskustvo.

Radio sam s ljudima i nekako se sve svodi na to.
Čim je neko loš radnik, tu je odmah i sklonost ka ljenčarenju, tračanju, obavljanju posla reda radi ili uz sveprisutnu dozu javašluka, hvatanje krivina, puno priče na poslu.. i šta sve ne.

Poznajete li neke negativce koji su dobri radnici?
Pod pojmom radnik, podrazumijevam proizvodne i razne uslužne djelatnosti, kao i poljoprivredu.

Ili obrnuto, poznajete li neke pozitivce a da su loši radnci?
Tu ne računam ako je neko smotan ko sajla a zaraditi se mora.

Inače, teško je naći dobre radnike, to da znate.
Nije baš uvijek ni istinita ova kuknjava: Drže nas na crno, puno rada malo para, šef puno galami, nemam dovoljno slobodnog vremena, neredovne plate.. i mnogo toga još.
Sit se nagledah svačijih pokušaja, da se u mojoj firmi trajno zaposle ali rijetkima to uspijeva.
Bude ih dosta i koji su mentalno nesposobni ili previše trapavi za neki rad.

Tražiti dobrog radnika, katkad izgleda kao i traženje djeteline sa četiri lista.

Imate li vi neki stav/iskustvo?
online

Ruana
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Ruana » 27 Jan 2014, 10:02

Ako je dobar covjek onda je i povjerljiv i mozes racunat na takvu osobu. Dobar covjek ima osjecaj odgovornosti. Pa ce se i potruditi.
Los covjek moze takodje biti dobar radnik samo zavisi u kom poslu.
A ljencina imas i dobrih i losih. Ja sam imala jednu, izuzetno dobra zena, povjerljiva nikad nije nista ukrala, ali je kanta od smeca znala prekipiti dok bi se ona sjetila. Gdje jede tu i ostavi.

Ciklama
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Ciklama » 27 Jan 2014, 11:38

Ne može se ništa generalizirati, pa ni to. Meni baš ovih dana najviše ide na živce kod nekih kolegi prepucavanje u strahu da će neko od njih uraditi više posla od drugog, oboje njih ono što rade urade kako treba al' ako se mogu izmaknuti oni se izmaknu.. . Ubijaju raspoloženje, atmosfera totalno loša. Do sad sam radi "mira u kući" podbacivala leđa, međutim nema više smisla, neću, mada se osjećam loše među njima. :jok :mrgud

Polihimnija
Na probnom
Na probnom
Posts: 1
Joined: 15 Aug 2016, 13:46
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Polihimnija » 15 Aug 2016, 13:57

Dobar radnik-prevaren čovjek!
To je moje radno iskustvo
Radila sam mjesec i pol u firmi DIGITAL MEDIA DESIGN Sarajevo..i hajde slomim se ja od posla, Ramazan, postilo se, terenski rad, rad sa svakakvim ljudima..žena koja je radila prije mene napravila frku, nije joj bilo plaćeno, ajde ubijede mene da ta žena ne valja. Elem, prođe mjesec i pol, plate nema, meni ponudi druga firma bolji posao, ja pristanem. Kažu ovi meni da platu neću dobiti dok neka od firmi kod koje sam imala prezentaciju ne potpiše ugovor. Evo saznam da je jedna firma potpisala ugovor, sad ispada da svejedno neću dobiti ni marke. Ljudi ne radite s njima! Sve što kažu, možete da bacite niz vodu. Dok oni hodaju po godišnjim odmorima, ja kontam kako da namirim troškove koje sam imala dok sam radila za njih. Imam fakultet, a odnose se prema meni kao da nemam 2 razreda osnovne. I ko da bude pošten radnik, kad te ne štiti ni moralni ni zakon države!

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Biba » 15 Aug 2016, 14:14

Imam. Jedna naša je dogurala do savjetnice a nije sposobna ni za uciteljicu. Za nju sam nedavno šefu rekla da je ona luda totalno...sutio je...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 15 Aug 2016, 14:23

Krokodil Behko wrote: Inače, teško je naći dobre radnike, to da znate.


Tražiti dobrog radnika, katkad izgleda kao i traženje djeteline sa četiri lista.
:p


Moje iskustvo je obrnuto: Dobrih ljudi i dobrih radnika ima mnogo, i nije ih uopšte teško (pro)naći :o Štaviše, mnooooogo je dobrih ljudi i dobrih radnika trajno izrabljeno i unesrećeno, a i dan-danas je ta gadost u velikom zamahu ;)

Krokodil Behko wrote:To je moje iskustvo.


Nije baš uvijek ni istinita ova kuknjava: Drže nas na crno, puno rada malo para, šef puno galami, nemam dovoljno slobodnog vremena, neredovne plate.. i mnogo toga još.
Ovo je istina (što se tiče BiH a i okruženja tj. ex-Yu) u 95% slučajeva, sasvim sigurno. To se može u tren oka dokazati, dokumentovano. Ni na čemu se naši "poslodavci" nisu toliko uzdigli koliko na izrabljivanju ljudi (teškog a mizerno plaćenog te prekovremenog neplaćenog rada), zapošljavanju na crno, ucjenjivanju, na utaji poreza itd. Jasno, u tome imaju potpunu (prešutnu) podršku vlasti... Ja lično mogu posvjedočiti i dokazati za nekoliko firmi koje su radile milionske poslove s vladom pritom zapošljavajući i do 80% ljudi nacrno, i to veoma teške, zajebane, rizične (po radnike, dabome) poslove. Tu je bilo i takvih slučajeva da je čovjek s epilepsijom radio na krovu od 20-ak metara visine, i to istovarajući i utovarajući dizalicu, bez ikakve zaštite, bez ograde, stojeći na samoj ivici krova. Nacrno, podrazumijeva se... I da taj sakati anti-climax bude potpun, u toj istoj zgradi na kojoj je krov rekonstruisan smještene su sve inspekcijske službe vlade Brčko Distrikta. Štaviše, svakodnevno su i sami izlazili na taj plato da malo, 'nako, neobavezno, razgledaju. Šta još reći... A moram napomenuti: Samo jednom je jedan od inspektora rada došao i opomenuo (radnike) da ne smiju više tako raditi (tj. isturat/ispružat se preko ivice krova, bez ograde) pošto je, kaže, odozdo vidio da se suviše naginju prilikom istovara/utovara dizalice). Nitko, naravno, nije ni prstom mrdnuo niti je on išta više poduzeo ;)


Ovakvih slučajeva zloupotrebe, prevare, prisile, kršenja zakona i propisa i izrabljivanja mog'o bi' nabrojat' na hiljade. Mog'o bi i sad, danas, ovoga časa, na lice mjesta (na više lokacija) odvesti svakoga koga zanima, da se u to uvjeri. Vjerujem da biste, drugarice i drugovi forumaši (vi u BiH a i okruženju) isto tako mogli navesti slične primjere.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by SPINERKA » 15 Aug 2016, 14:40

Dobar čovjek - dobar radnik
;) naslov :rol

..meni nema smisla --dobar covjek i te kako moze biti los radnik. jednostvno , ne zna ne moze da nauci da "radi'.
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by SPINERKA » 15 Aug 2016, 14:49

Ni na čemu se naši "poslodavci" nisu toliko uzdigli koliko na izrabljivanju ljudi (teškog a mizerno plaćenog te prekovremenog neplaćenog rada), zapošljavanju na crno, ucjenji
...hm , to je nase misljenje -DR - otvorio ordinaciju --mora da je dobar strucnjak
Image

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Biba » 15 Aug 2016, 14:50

Spini, prosjecan covjek moze puno nauciti ako hoce. Ako navodno ne moze onda je lijen a lijen nije dobar
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

navika
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12400
Joined: 18 Mar 2015, 20:07
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by navika » 15 Aug 2016, 17:46

Odmah mi na um pada moja asistent menagerka. Ona je jedan tesko osujeceni pesimista, mrzovoljna, drska, bezobrezna, nekulturna ... nema ni jednog zaposlenog da se do sada nije zalio na nju, ali ona je za firmu dobra. Svoj poso odradjuje dobro i drze je.

Dobar covjek - dobar radnik i nije nuzno pravilo... Samo s dobrim ljudima se lakse dogovoriti, manje brige i stresa, vjerujes im vise... i na kraju sveukupan ishod je sigurno bolji.

ken jo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 236
Joined: 09 Aug 2016, 19:22
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by ken jo » 15 Aug 2016, 18:51

A ko još za policajca ako dobro radi kaže da je dobar čovjek?

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Zagorka » 16 Aug 2016, 14:03

Ide ovo cesto pod ruku, mada ima izuzetaka. Ako si insan, neces se izvlacit od posla, gledati da kolegama natovaris svoj dio,a uzeti od gazde platu bez da trepnes, kao da si je zasluzio. Isto da si je ukro. Da bar da kolegama dio.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 18:12

Problema sa suzdržavanjem od imenovanja pogubnih pojava u slučajevima izaslanih radnika nemaju autori koji su njemački, a opisani slučajevi zloupotreba ‘istočni’. Tako u iscrpnom kritičkom članku naslovljenom ‘Poslovni model ‘Izrabljivanje’: europski radnici u Njemačkoj prevareni za svoja prava’ Carmen Molitor, novinarka iz Kölna specijalizirana za teme iz svijeta rada i socijale, uvjerljivo opisuje stanje na terenu u Njemačkoj, zemlji u kojoj ‘izrabljivanje radnika iz evropskih zemalja u kojima su plaće niske danas predstavlja dobar poslovni model, koji prerijetko povlači pravne posljedice’. U njezinom viđenju, a na osnovi svjedočanstva Katarine Franković, koja je zaposlena u jednom od šest savjetovališta Poštena mobilnost otvorenih diljem Njemačke u cilju pružanja pravne i druge pomoći radnicima iz Istočne Evrope u radnim sporovima, isti ‘dobar’ primjer ZM-Vikoma izgleda malo drugačije.


Ugovorom o djelu poduzeća prateće automobilske industrije izbjegavaju tarifne plaće, a primjer najvećih zloupotreba događao se u firmi Binder u Böhmenkirchu. Radi se o dobavljaču automobilske industrije koji radi za vrhunske robne marke Daimler, Audi, Volkswagen i Porsche. Tvrtka ZM-Vikom vrbovala je više od stotinu radnika kako bi na osnovu ugovora o djelu za tvrtku Binder brusili, polirali i montirali ukrasne letvice i krovne nosače. Uvjeti rada bili su skandalozni. Na papiru, radnici su bili plaćeni po satu, no sat se smatrao odrađenim kad bi ispolirali 200 aluminijskih letvi. ‘To je dovelo do toga da su dobili mjehuriće od opeklina na prstima jer su aluminijske letve vrele kad iziđu iz stroja. Zbog vremenskog pritiska dijelovi su tokom obrade bili još tako vreli da ni rukavice nisu pomagale’, opisala je Katarina Franković. Uz to, bili su smješteni u blizini tvrtke i po njih su dolazili minibusovi. U ugovorima koje su potpisali u Hrvatskoj bio im je zajamčen besplatan smještaj i prijevoz, no u Njemačkoj su morali potpisati druge hrvatske ugovore o radu u kojima nisu bila sadržana ova dva jamstva. Krevete u višekrevetnim sobama i prijevoz poslodavac im je sada naplaćivao.




http://www.portalnovosti.com/radnika-dam-samo-da-prodam

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Krokodil Behko » 16 Aug 2016, 18:56

Mohr wrote:
Krokodil Behko wrote: Inače, teško je naći dobre radnike, to da znate.


Tražiti dobrog radnika, katkad izgleda kao i traženje djeteline sa četiri lista.
:p


Moje iskustvo je obrnuto: Dobrih ljudi i dobrih radnika ima mnogo, i nije ih uopšte teško (pro)naći :o Štaviše, mnooooogo je dobrih ljudi i dobrih radnika trajno izrabljeno i unesrećeno, a i dan-danas je ta gadost u velikom zamahu ;)

Kako znaš da su dobri radnici? Jesi li radio s njima, nekad nešto, oko posla?
Nisam zamislio temu kao vadionu, zašto nema dobrih ljudi i dobrih radnika, a ti je odmah tu rasprostireš, pa tako da ispadam odma' i u startu u pravu :perezube
To se može u tren oka dokazati, dokumentovano. Ni na čemu se naši "poslodavci" nisu toliko uzdigli koliko na izrabljivanju ljudi (teškog a mizerno plaćenog te prekovremenog neplaćenog rada), zapošljavanju na crno, ucjenjivanju, na utaji poreza itd. Jasno, u tome imaju potpunu (prešutnu) podršku vlasti...


I ti si tu u pravu i to potpuno. Zloupotreba se nastavlja i dalje, prema mnogobrojnim radnicima u privatnom sektoru, s tim, da kako sam već rekao u prethodnom pasusu, nije to baš bit teme, jer ne vidim povezanost između te socijalne pojave oko izrabljivanja radnika, s karakternim osobinama radnika, ponaosob, svaki od njih.

Po tvome, ispada da postoje dobri ljudi, koji su i dobri radnici, ali oni trenutno nisu dobri jer ih se iskorištava. Kako su oni onda dobri ljudi? Svojim odbijanjem posla, otežavaju materijalnu situaciju svoje porodice i ostalih ljudi oko sebe, a sebi samima, uskraćuju radno iskistvo, godine staža, novac kakav-takav za sve potrebe itd?
online

User avatar
titicha
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1120
Joined: 12 Jul 2015, 00:39
Location: Varaždin-Banjaluka
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by titicha » 16 Aug 2016, 18:58

@drug mohr,osvrnut ću se na tvoj prvi post na ovoj temi
nije istina da dobrih i vrijednih radnika ima koliko hoćeš. Jesi li kao poslodavac probao naći dobrog i vrijednog radnika?
Vidiš,ja se za poslodavca tim poslom bavim zadnjih 4 g.u Hrvatskoj i zadnjih 6 mjeseci u BiH.
Stalno slušam priču kako je poslodavac zaštićen? A sa čim to,molim te?
Kad pitaš kandidata,na razgovoru za posao,,da li ste upoznati s novim zakonom o radu koji je donesen kod vas 19.01.2016.,,-većina kaže da nije (a svi su fakultetski obrazovani) ili kažu ,,znam samo da je sve u korist poslodavca,,
Ugl.ljudi pogrešno,u startu postavljaju stvari.
Hoće plaću 800-1000km ali ne misle o tome kako je prošlo vrijeme socijalizma,kad je bilo dovoljno da se pojaviš na poslu i da tu plaću dobiješ. ONA SE MORA ZARADITI! Taj dio propuste!
Ovdje u BL,svi su nam radnici prijavljeni,od otvaranja firme,od 01.03. i opet ne kuže da njihova plaća nije ono šta dobijaju na tekući,pola njih ne zna šta znači bruto plaća... I kad ih prijaviš,a to je najbolji dio, bez imalo srama,izostaju jer imaju nešto za obaviti i to bude 5-6 dana mjesečno,neki čak se i ne jave da neće doći na posao.
Kad im zbog toga daš otkaz,onda prijete inspekcijom jer,zamisli,,ugovor nije dobar,,
Nekima od njih (imaju faks i čak i 38.g) prvi pečat u radnoj knjižici je od mene!!
Imaju fiksni dio plaće + bonuse po učinkovitosti-hoćeš 800km-zaradi!
Pišem o većini ljudi s kojima se susrećem u ovih 6 mjeseci. Čast izuzecima!
Tako,da ne bi ja sve svaljivala na poslodavca. Kad trebaš posao,radiš i dokazuješ se. Ako poslodavac nije u redu,tražiš nešto bolje. Ali,od 30 njih koji dođu na razgovor za posao i čuju da plaća nije 800 km već se mora potruditi da je zaradi-niti se ne pojavi na poslu drugi dan.
Jedna,koja mi je radila 2 mjeseca,i koja nije bila zadovoljna plaćom,kad se došla žaliti pitala sam je,,da mi objasni,argumentima,kako je ona zaradila ovaj fiksni dio plaće? Ako mi to objasni ja ću joj istog trena isplatiti bonus do 1000km,,
Njen odgovor je bio,,ali ja imam dva fakulteta,ne mogu ja raditi za 500km,,!

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 19:37

Krokodil Behko wrote:
Mohr wrote:
To se može u tren oka dokazati, dokumentovano. Ni na čemu se naši "poslodavci" nisu toliko uzdigli koliko na izrabljivanju ljudi (teškog a mizerno plaćenog te prekovremenog neplaćenog rada), zapošljavanju na crno, ucjenjivanju, na utaji poreza itd. Jasno, u tome imaju potpunu (prešutnu) podršku vlasti...


I ti si tu u pravu i to potpuno. Zloupotreba se nastavlja i dalje, prema mnogobrojnim radnicima u privatnom sektoru, s tim, da kako sam već rekao u prethodnom pasusu, nije to baš bit teme, jer ne vidim povezanost između te socijalne pojave oko izrabljivanja radnika, s karakternim osobinama radnika, ponaosob, svaki od njih.

Pa kod tebe to, ne uviđanje povezanosti socijalnih pojava i oblikovanja mišljenja i karaktera ljudi, i jeste generalno problem i velika zabluda i slabost kod tumačenja društvenih pojava i problema. Opštepoznato je da upravo društvene okolnosti pod kojima se pojedinac nalazi u najvećoj mjeri oblikuju njegovu svijest. Ne misliš valjda da su to pjesmice uspavanke koje pamti iz djetinjstva ili pak svakodnevna molitva :o Zato ti moram ka'sti da upravo to (što tvrdiš da nije :o ) i jeste bit teme, sudeći po njenom naslovu, bez obzira šta si ti zamislio. Kako, molim te lijepo, ti sebi objašnjavaš onda tu socijalnu pojavu o teškom pronalaženju dobrih radnika, zanemarujući masovnu socijalnu pojavu izrabljivanja istih :roll Bezbeli našim (balkanskim, dakako) mentalitetom :123 OK, nemam ništa protiv, angažuj se onda na tom planu zajedno s Acom Vučićem i poduzmite masovnu studiju toga čudnog fenomena, angažujte experte raznih fela te osnujte institut za istraživanje homo-balcanicusa i njegova mentaliteta :D. Šta drugo da ti ka'em :cudi

Ne možeš jednu socijalnu pojavu gledati izolovano od druge, i to u ovom slučaju prve upravo direktno odgovorne za drugu, štaviše, dvaju (dabome, suprotnih, uvijek i svuda) nužno antagonistički suprotstavljenih polova. Ne možeš, da do trivijalnosti pojednostav(n)im, rješavati posljedicu ne znajući (ili pak ignorišući) njen uzrok.

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 19:39

Krokodil Behko wrote:
Kako znaš da su dobri radnici? Jesi li radio s njima, nekad nešto, oko posla?
Da, upravo tako znam, iz ličnog iskustva...

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 19:46

Krokodil Behko wrote:
Po tvome, ispada da postoje dobri ljudi, koji su i dobri radnici, ali oni trenutno nisu dobri jer ih se iskorištava. Kako su oni onda dobri ljudi?
Ovo je doista da ne kažem šta... :grana Dobar čovjek ne znači i ne podrazumijeva da je i idiot, jer samo bi potpuni idiot bio snishodljiv spram d(e)ranja vlastite kože. No dobro, ne poričem, ima, nažalost, i takvih, iz čisto socijalno-pojavne nužde. Dapače, svakim danom ih je sve više, širom globusa...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Krokodil Behko » 16 Aug 2016, 19:51

Mohr wrote:Opštepoznato je da upravo društvene okolnosti pod kojima se pojedinac nalazi u najvećoj mjeri oblikuju njegovu svijest. Ne misliš valjda da su to pjesmice uspavanke koje pamti iz djetinjstva ili pak svakodnevna molitva :o Zato ti moram ka'sti da upravo to (što tvrdiš da nije :o ) i jeste bit teme, sudeći po njenom naslovu, bez obzira šta si ti zamislio.
Jeste, to je opšte poznato, ali naslov glasi, Dobar čovjek-dobar radnik.
Ti si meni sad opet, samo predstavio neke okolnosti zbog kojih ti radnici nisu dobri ljudi, a ni dobri radnici.

Pojednostavljeno, ovako izgleda to tvoje objašnjenje:
Loše okolnosti=loši ljudi=loši radnici :cudi I kako je to sad u skladu s temom?

Ne mogu okolnosti biti opravdanje, za nečije loše karakterne osobine, ili loše radne (ne)navike.

Kako, molim te lijepo, ti sebi objašnjavaš onda tu socijalnu pojavu o teškom pronalaženju dobrih radnika, zanemarujući masovnu socijalnu pojavu izrabljivanja istih


Već sam ti eto, pojasnio. Ako je neko dobar čovjek i dobar radnik ,nda je on takav i pored svih loših socijalnih aspekata. Jednostavno, takav se rodio i nema tu nikakvog opravdanja.

Ono što je najgore, tvoje se pisanje svodi na onu socijalističku: Nikad oni mene ne mogu toliko malo platiti, koliko ja mogu malo raditi.
Tako si ti lično postavio stvari, jer mi pokušavaš objasniti, da postoje i dobri ljudi koji su dobri radnici, i ne samo to, nego ih ima mnogo, ali eto, oni ne pristaju da rade pod "lošim uvjetima". Dobro, np, nek mjere ulicu ali ih ne možemo nazivati dobrim radnicima.

Primjera radi, ja i moj jaran iz firme, nekako smo zajedno počeli raditi početkom 2000-ih i zajedno naplaćivali minimalce od oko 380 KM + oko 100 KM toplog obroka.
Bilo je naporno ali smo briljirali, u odnosu na konkurenciju. Napredovali različitim putevima. On putem mehanizacije, a ja putem organizacije.
On je na kraju postao špic majstor sa platom koja danas ide i do 1000 maraka, sa toplim obrokom, a ja kao referent za praćenje kvaliteta, u zadnjoj godini rada (2010) imao sam oko 750 sa toplim, a vjerovatno bih danas imao i 900..

Eto, priča prosta, napatili se ali smo se probili i svi su nas poštovali, jer smo volili da radimo i budemo odgovorni u poslu.
Ama polomili se od posla, ali niko nam nikad nije našao nikakvu manu, jer mi smo prosto bili rekorderi u svim zadacima, pa kako god.
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Dobar čovjek - dobar radnik

Post by Mohr » 16 Aug 2016, 19:58

Krokodil Behko wrote:
Svojim odbijanjem posla, otežavaju materijalnu situaciju svoje porodice i ostalih ljudi oko sebe, a sebi samima, uskraćuju radno iskistvo, godine staža, novac kakav-takav za sve potrebe itd?
Ovo dakle, ako ćemo tebi vjerovati i biti dosljedni onome što tvrdiš (a to je da je teško naći dobre ljude-radnike, a ne da tamo neki loši neće da rade i odbijaju pos'o) nije bit teme kako si je zamislio.


Inače, jasno da je ovakva tvoja postavka glupost par excellence, doista monstrouzno-cinična glupost, ali ne da mi se to sad objašnjavati, trebalo bi dosta vremena i prostora, a ne bi baš imalo svrhe. Noavac kakav-takav truć-truć :lala OK, novac kakav-takav, i rad(nik) kakav-takav, pošteno, hah :obrve Kakogod, u ovom tvom primjeru odjednom vidimo tvoju silnu zabrinutost za socijalne probleme i egzistencijalnu sigurnost tih nevaljalih radnika koji odbijaju posao i direktno rade protiv sebe i svojih obitelji. Valjda su (samo)ubojice, šta li :cudi

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests