Kapitalizam

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 23 Mar 2016, 22:12

Mohr wrote:Šta nam čo'ek svašta nablAbeta :hihi
Da, nablabeta, al' uzeću za primjer ovaj zoološki vrt iz Socratesovog posta.

Ljudi su po prirodi gramzivi, i takvi su vjerovatno od svog postanka. Bogaćenje i moć su zvijezde vodilje naše civilizacije.
Istina je da Ovcama povremeno pukne film pa naprave revoluciju i promijene društveno uređenje, samo da bi iznjedrile nove Svinje. I otprilike se tako vrti kroz čitavu istoriju.
Kapitalizam je itekako pogodno tlo za takvo općenje sa Ovčicama. Psi su u stvari takođe Ovce ali u psećoj koži. Tim ovcama, tj. psima je data mrvica privilegija za koju su oni spremni da urade i stvari najnezamislivije prosječnoj Ovci. Štiteći na taj način svoju privilegiju od ostalih ovaca, koje su tu samo zbog šišanja, a ujedno štiteći i Svinje, što je i prvenstvena namjena tih privilegija. Kod nas se to kaže "zavadi pa vladaj", s tim da ta "zavada" ne mora uopšte biti u klasičnom smislu. Ali npr. prosječan budžetski korisnik će svim silama nastojati da očuva svoju privilegiju cuclanja sa državne sise. Tako da Psi nisu samo neke oficijelne formacije namijenjene čuvanju poretka. Nego npr. i ona najobičnija nervozna teta na bilo kojem šalteru. A koji će u slučaju potrebe biti upotrijebljeni da sačuvaju Svinje od Ovaca. Tj. Ovce će biti upotrijebljene protiv Ovaca (nije zgoreg ponoviti da su Psi u stvari Ovce). I tako je od pamtivijeka.

I to se neće promijeniti. Čisto sumnjam da revolucija tu može nešto postići, al' da se ne ponavljam.

Tako da je jedina moguća stvar da se iz jednačine izbace bogaćenje i moć. Da te dvije stvari postanu potpuna besmislica. Tek onda se homo sapiens može transformisati u neku verziju 2 istoga.

A dobar korak prema tom cilju jeste da civilizacija ovlada npr. fuzijom, što će otškrinuti vrata toj transformaciji, jer (uslovno rečeno) beskonačna energija omogućava da samo bogaćenje postane nebitna stvar, i da se kao civilizacija okrenemo pametnijim stvarima poput naprđivanja na ovoj temi. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 22:33

Bla wrote: Tako da je jedina moguća stvar da se iz jednačine izbace bogaćenje i moć. Da te dvije stvari postanu potpuna besmislica. Tek onda se homo sapiens može transformisati u neku verziju 2 istoga.
Otprilike tako. Nema napretka bez rada oko najjčih poriva kod ljudi, s tim da čak i ako ovladamo fuzijom, ostaje tu pitanje moći gledano sa psihološkog aspekta. Postoje ljudi gladni moći, jer novac već imaju u nepotrošivim količinama. Moć, dominacija, suzbijanje protivnika.. Neće se to nikad iskorijeniti.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 23 Mar 2016, 22:35

Možda, ali ako nemaš šta da daš za uzvrat, nemaš onda ni moć, jer jebe se Psima, pardon, Ovcama, za tvojim porivima.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120364
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6956 times
Been thanked: 7874 times
Status: Online

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 22:49

Mensečini da će život biti dosadan, u tom vaktu :hm
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 23 Mar 2016, 23:51

No sikiriki, ipak su znatno veće šanse da ćemo se istrijebiti nego prevazići te nedostatke ljudske psihe.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 29 Mar 2016, 19:18

Bla wrote:
Da, nablabeta, al' uzeću za primjer ovaj zoološki vrt iz Socratesovog posta.

Ljudi su po prirodi gramzivi, i takvi su vjerovatno od svog postanka. Bogaćenje i moć su zvijezde vodilje naše civilizacije.
Istina je da Ovcama povremeno pukne film pa naprave revoluciju i promijene društveno uređenje, samo da bi iznjedrile nove Svinje. I otprilike se tako vrti kroz čitavu istoriju.
Kapitalizam je itekako pogodno tlo za takvo općenje sa Ovčicama. Psi su u stvari takođe Ovce ali u psećoj koži. Tim ovcama, tj. psima je data mrvica privilegija za koju su oni spremni da urade i stvari najnezamislivije prosječnoj Ovci. Štiteći na taj način svoju privilegiju od ostalih ovaca, koje su tu samo zbog šišanja, a ujedno štiteći i Svinje, što je i prvenstvena namjena tih privilegija. Kod nas se to kaže "zavadi pa vladaj", s tim da ta "zavada" ne mora uopšte biti u klasičnom smislu. Ali npr. prosječan budžetski korisnik će svim silama nastojati da očuva svoju privilegiju cuclanja sa državne sise. Tako da Psi nisu samo neke oficijelne formacije namijenjene čuvanju poretka. Nego npr. i ona najobičnija nervozna teta na bilo kojem šalteru. A koji će u slučaju potrebe biti upotrijebljeni da sačuvaju Svinje od Ovaca. Tj. Ovce će biti upotrijebljene protiv Ovaca (nije zgoreg ponoviti da su Psi u stvari Ovce). I tako je od pamtivijeka.


I to se neće promijeniti. Čisto sumnjam da revolucija tu može nešto postići, al' da se ne ponavljam.

Tako da je jedina moguća stvar da se iz jednačine izbace bogaćenje i moć. Da te dvije stvari postanu potpuna besmislica. Tek onda se homo sapiens može transformisati u neku verziju 2 istoga.

A dobar korak prema tom cilju jeste da civilizacija ovlada npr. fuzijom, što će otškrinuti vrata toj transformaciji, jer (uslovno rečeno) beskonačna energija omogućava da samo bogaćenje postane nebitna stvar, i da se kao civilizacija okrenemo pametnijim stvarima poput naprđivanja na ovoj temi. :oo

Vrlo dobro :aplauzz

A gdje nestade istrebljenje u ovoj tvojoj formuli :roll


Istinabog, nije uobičajeno da ovce napastvuju svinje (no slažem se da može ponekad da se desi i takav incident) :hihi ali da sad ne cjepidlačimo :pusi

User avatar
dobre.vibracije
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 986
Joined: 13 Sep 2015, 13:11
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by dobre.vibracije » 29 Mar 2016, 19:34

mali offtopic, nadam se da ne zamjerate.
svaka cast sudionicima rasprave posljednjih par stranica. ovakve se edukativne rasprave cijene i nadam se da ce ih bit vise.
socrates, zbilja si obogatio forum svojim dolaskom.
Danas sam tu, a sutra daleko..

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 29 Mar 2016, 20:10

Mohr wrote: Vrlo dobro :aplauzz

A gdje nestade istrebljenje u ovoj tvojoj formuli :roll
Nisam baš siguran na šta se pitanje odnosi jer je šturo napisano, pa pod pretpostavkom da aludiraš na ono kad sam par puta postavio uslov "ako se ne istrijebimo", odgovoriću na to.
Čovječanstvo već posjeduje tehnologiju da u priličnoj mjeri samo sebe istrijebi. Što direktno (nuklearni rat ili nešto novo u budućnosti), što indirektno, svojim djelovanjem na samu planetu o kojoj još uvijek 100% ovisi. A tome možemo dodati i to da je trenutno nesposobno da preživi neku kataklizmu koja eventualno može da zadesi samu planetu, a da ne govorimo da ona sama po sebi ima rok trajanja.
Mohr wrote: Istinabog, nije uobičajeno da ovce napastvuju svinje (no slažem se da može ponekad da se desi i takav incident) :hihi ali da sad ne cjepidlačimo :pusi
Gledaj na to kao par svinja pregaženih stampedom ovaca. Koje onda sebi ponovo iznjedre nove svinje. Al' tu se već ponavljam.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 29 Mar 2016, 21:33

Socijalizam vole samo oni koji su imali beneficije u njemu i oni koji ga nisu ni doživjeli :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mirelam » 29 Mar 2016, 21:36

Znaci od La Fontaina i Pink Floyda, pa do fuzije i beskonacne energije i na kraju transformacije necega u nesto, kada sve to zaokruzimo mozda sta i zakljucimo. Nedostaje jos kako usiriti Mlijecne puteve i kako putovati kroz crne rupe i onda cemo znati sta o kapitalizmu. :ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 29 Mar 2016, 21:42

Ma razvrstaju oni to poslije po pripadajućim temama. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 29 Mar 2016, 21:44

Džaba se gubite u filozofijama....greška svakog sistema je čovjek...ili kvaliteta...ali uglavnom se radi o grešci :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 30 Mar 2016, 00:17

storm wrote:Socijalizam vole samo oni koji su imali beneficije u njemu i oni koji ga nisu ni doživjeli :pusi
Prenesi tu svoju formulaciju na kapitalizam, pa u(s)poredi kvantitetU privilegiranih ;)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 30 Mar 2016, 00:22

Mohr wrote:
storm wrote:Socijalizam vole samo oni koji su imali beneficije u njemu i oni koji ga nisu ni doživjeli :pusi
Prenesi tu svoju formulaciju na kapitalizam, pa u(s)poredi kvantitetU privilegiranih ;)
Na osnovu čega privilegirani.....poduzetnosti, rada, sposobnosti- nauštrb podobnosti i rođačkih veza ....prenijeo :pusi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 30 Mar 2016, 07:10

dobre.vibracije wrote:mali offtopic, nadam se da ne zamjerate.
svaka cast sudionicima rasprave posljednjih par stranica. ovakve se edukativne rasprave cijene i nadam se da ce ih bit vise.
socrates, zbilja si obogatio forum svojim dolaskom.
Puno ti hvala na lijepim riječima. Nisam još završio na ovu temu. Samo tražim vremena da nastavim. :zubi

Dosadiću nekima dok ne dođemo do nekih zaključaka i predviđanja. :pusi

Iako sam dao Marxu glas za njegovo "odumiranje države", očigledno je da se to nije desilo i da se čovječanstvo negdje zagubilo.

I ne slažem se sa onima koji tvrde da teorija nema svoju ulogu u objasnjavanju modernog svijeta.
. . . . . . . . .

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 30 Mar 2016, 07:54

No no socrates...
Itekako ima teorija svoju ulogu pa i nužnost... Jer konstatiramo da se još nije pojavio model, koji bi čovjeku bio pogodan.
Ja tvrdim samo da je zasad kapitalizam najbliži tome, jer na to me navodi da razvijeniji dio čovječanstva funkcionira na tom principu :cudi
Da je idealan, daleko od toga...
Ali da je bolji od totalitarizama (pa i u najnevinijem obliku) i teokracija, to sam siguran.

I pridružujem se opaski dobro vibrirajućeg... Bez obzira na povremena razilaženja u mišljenju - odličan si u raspravi i svakako dobitak za forum.
:ok
Možda malo smanjiti notu osobnog u raspravi, kao što je "obračun" sa kolegom Salahuddinom ali svi smo tome podvrgnuti - eto prvi ja ponekad :oo
Ne treba biti nečiji odvjetnik, svako tu brani svoje stavove, eto ja samo iskreno kažem što mislim :pivo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 31 Mar 2016, 01:33

storm wrote:No no socrates...
Itekako ima teorija svoju ulogu pa i nužnost... Jer konstatiramo da se još nije pojavio model, koji bi čovjeku bio pogodan.
Ja tvrdim samo da je zasad kapitalizam najbliži tome, jer na to me navodi da razvijeniji dio čovječanstva funkcionira na tom principu :cudi
Da je idealan, daleko od toga...
Ali da je bolji od totalitarizama (pa i u najnevinijem obliku) i teokracija, to sam siguran.

I pridružujem se opaski dobro vibrirajućeg... Bez obzira na povremena razilaženja u mišljenju - odličan si u raspravi i svakako dobitak za forum.
:ok
Možda malo smanjiti notu osobnog u raspravi, kao što je "obračun" sa kolegom Salahuddinom ali svi smo tome podvrgnuti - eto prvi ja ponekad :oo
Ne treba biti nečiji odvjetnik, svako tu brani svoje stavove, eto ja samo iskreno kažem što mislim :pivo
Na kom (to) principu funkcionira razvijenijij dio čovječanstva? I u čemu je razvijeniji? U prisluškivanju ljudi u spavaćim sobama? Ili NSA-ovom prisluškivanju Frau Merkel? Ili u reality-show-ovima krajnje konzekventno demonstriranima u vidu terorističkih ("samoubilačkih") napada? Valja biti pogolem idiot pa (po)pušiti tu foru :pusi


Od tog razvijenijeg dijela svijeta svakako funkcionira jedan mali, veoma mali procenat čovječanstva, dok je većina u tom razvijenijem dijelu izrabljivana raja, najamna radna snaga, makako vi to pokušavali predstaviti ili nazvati.


(U)zalud vam trud svirači Image Prošla su vremena kad je gakanje gusaka moglo spasiti Capitol ;)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 31 Mar 2016, 02:33

Eh kad mu zagovornik tvrdog komunizma predbaci prisluškivanje te dobar život ili kajgod - šićušne grupe ljudi.. :888 laku noć

Odoh uz grohot natrag u krevet..

Uljepša mi noćno pišanje :D.

De mi za dobro jutro još samo nadji ekvivalent čistki ;)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 31 Mar 2016, 02:46

Mohr wrote:
storm wrote:No no socrates...
Itekako ima teorija svoju ulogu pa i nužnost... Jer konstatiramo da se još nije pojavio model, koji bi čovjeku bio pogodan.
Ja tvrdim samo da je zasad kapitalizam najbliži tome, jer na to me navodi da razvijeniji dio čovječanstva funkcionira na tom principu :cudi
Da je idealan, daleko od toga...
Ali da je bolji od totalitarizama (pa i u najnevinijem obliku) i teokracija, to sam siguran.

I pridružujem se opaski dobro vibrirajućeg... Bez obzira na povremena razilaženja u mišljenju - odličan si u raspravi i svakako dobitak za forum.
:ok
Možda malo smanjiti notu osobnog u raspravi, kao što je "obračun" sa kolegom Salahuddinom ali svi smo tome podvrgnuti - eto prvi ja ponekad :oo
Ne treba biti nečiji odvjetnik, svako tu brani svoje stavove, eto ja samo iskreno kažem što mislim :pivo
Na kom (to) principu funkcionira razvijenijij dio čovječanstva? I u čemu je razvijeniji? U prisluškivanju ljudi u spavaćim sobama? Ili NSA-ovom prisluškivanju Frau Merkel? Ili u reality-show-ovima krajnje konzekventno demonstriranima u vidu terorističkih ("samoubilačkih") napada? Valja biti pogolem idiot pa (po)pušiti tu foru :pusi


Od tog razvijenijeg dijela svijeta svakako funkcionira jedan mali, veoma mali procenat čovječanstva, dok je većina u tom razvijenijem dijelu izrabljivana raja, najamna radna snaga, makako vi to pokušavali predstaviti ili nazvati.


(U)zalud vam trud svirači Image Prošla su vremena kad je gakanje gusaka moglo spasiti Capitol ;)
Znaš...neki sam dan gledao dokumentarac upravo o Staljinu....dobar, onako od do, fino ide kronološki, sa dokumentima, zapisima, svjedoćanstvima, baš kvalitetno, ne neko ideološko njesra nebitno koje boje....novijeg datuma.
I privukla mi pozornost izjava jednog vojnika Crvene Armije.....išla je nekako ovako:
kad smo ulazili u Berlin, šokiralo nas je ono što smo zatekli u kučama......zavjese, kreveti, bijela posteljina, porculan, posuđe, lijep namještaj...i to gotovo svugdje gdje smo upali...i kod običnih ljudi.....za kog vraga su ti nijemci koga napadali :misli :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 04 Apr 2016, 08:19

Zanimljivo
Socijalistička propaganda koja počinje sitnim lažima, a na kraju završi milijunima mrtvih ili u boljem slučaju siromašnih i gladnih, često voli s visoka govorit o Americi. Iako niti tamo odavno nema pravog kapitalizma, a država svoje prljave šape gura posvuda, Amerika je za nemoćnu i staru Europu još Amerika. Njihov duh inovacija, poduzetništva i individualizma nenadmašan je. Sljedeći put kad vrijeđate Amerikance, sjetite se da je Njemačka siromašnija od Tennesseeja i Missourija.

Image
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests