Kapitalizam

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 11:59

Socrates wrote: Hobbes je značajan jer je prvi u politickoj filozofiji koristio termine State of Nature I Social Contract. Sa
State of nature je nemoguć, jer vodi u anarhiju, a razloge si opisao i sam.
Ali, nemoguć je i Social contract, jer ja ne znam da je isti igdje u historiji čovječanstva primjenjen.

Obično se za primjer jake države u davnoj prošlosti uzima Egipat. Šta se tamo desilo?
nakon početka procesa nastajanja sahare, ljudi (obično lovačka društva) su se pomicali na sjever i istok, u potrazi za plodnijim tlom, gdje su krenuli ispočetka. Odmah su nastale klase, jer neko je imao više, a neko manje žita, neko je vješto trgovao, a neko je opet, bio dobar vrač. Dešava se, da se trgovac udružuje sa drugim trgovcem, protiv trećeg, a taj treći se ujedinjuje sa četvrtim, protiv prve dvojice i jedino bi to mogao biti taj Social Contract, ali baš pod tim nazivom, u neku ruku, jer su se udruživali pripadnici istih klasa i bilo je to malo manje idealistično udruživanje, nego u toj postavci koju si ti citirao.
Udruživali su se i vračevi, pa je nastala religija, koju su oni naravno dobro unovčavali.
Naravno, postojali su i reketaši koji su štitili ovaj ili onaj lobi i na kraju je najjači reketaš postao Faraon, koji je samog sebe proglasio za sina sunca, odnosno za boga.

Pošto je bilo puno razdora, dogovoreno je da je faraon predstavnik svih tih lobija i udruženja, a oni, svako na svom terenu, ubiru poreze i jedan dio daju faraonu i svećenicima.

Tako je nastala država i do dana današnjeg, tu se ništa nije promijenilo.
Sirotinja se naravno nije udruživala, pošto je njihov jedini mogući cilj bio da sačuvaju živu glavu, izrode djecu i nadaju se boljem, bar za potomstvo. Znači, i sirotinja je stremila ka višim slojevima, a to je slučaj i danas, pa tako da se ni tu ništa nije promijenilo.

Fajnali, vizija države nekog pojedinca, zavisi od njegovog položaja unutar tog društva i njegovih interesa, kao i ambicija.

Vjerovao ili ne, tako je i na internetu. Razdori i ratovi ne odgovaraju nikome.
Jobs i Gates su surađivali čak i usred onih sudskih procesa oko krađe i prekrađe korisničkog interfejsa (šifra Xerox PARC). Svi oni lijepo zarađuju u svojoj virtualnoj državi i nema potrebe da se svađaju i kvare sebi samima toliko unosne poslove.

Zaključak: Pojedinac u društvu, ma kako i koliko bio mutav, ima životne ciljeve i ambicije i da bi došao do njih, mora ići legalnim putem u skladu sa zakonom, kojeg naravno postavlja i predstavlja država i koja je tu da bi izbalansirala i pomogla svakom građaninu, da ostvari bar jedan dio zacrtanog.
Državu možemo popravljati i osavremenjivati, da bi lakše obavila te poslove i svako ko radi drugačije, automatski je s druge strane zakona, pred kojim bi svi trebali biti jednaki.
tako dođosmo do nastanka kriminala.
kao što se vidi iz priloženog, kriminal je aktivnost protiv države, koja je predstavnik svih građana, u cilju sticanja kriminalne zarade, ili nanošenja štete lojalnom građaninu, čime se napada sam temelj države, te je svaki kriminal napad i na državu, a ne samo na neke pojedince ili pojedine kategorije unutar države.

Možda iz tog razloga sudski procesi i počinju sa: Država BiH protiv tog i tog.

Mogao bih još ali neku obavezu imam sad, pa do daljnjeg...
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 13:25

State of Nature I Social Contract su izrazi koji su oni koristili da objasne drzavu. Nije Hobbes bukvalno mislio da ti I ja sjednemo i potpisujemo ugovor.

Svejedno, John Locke je opalio zidarski samar Hobbesu (salim se), I rekao mu: "Cekaj malo Thomo, koji ti je moj, sta si se toliko udepresirao, nije sve tako crno"
Locke je znacajan zbog nekoliko stvari. Bio je filozofski otac Liberalizma, na njegovoj misli je politicki zasnovana Amerika i imao je ogroman uticaj na mladog Marxa.

Locke je razmotrio Hobbesov State of Nature I zakljucio sljedece stvari;

1) U Stanju Prirode vlada jednakost I niko nema pravo da maltretira druge ljude. Ako je ovo ispunjeno, sve ostalo je dozvoljeno.

2) On ovo stanje naziva Zakon Prirode (Law of Nature), u kojem covjek ima sljedeca prava; pravo na zivot, zdravlje, slobodu, I privatnu imovinu

2) Ako mu neko narusi ta prava, covjek ima pravo da se brani I kazni onoga koji je povrijedio Law of Nature.

3) Ljudi, kao svjesna bica, su, zbog Zakona Prirode, udruzeni u Gradjansko (?) Drustvo (Civil Society)

Treba da se primjeti da je Locke vec uspostavio nekoliko parametara udruzivanja ljudi a da jos nije spomenuo drzavu. Po Lockeu, za razliku od Hobbesa, gradjansko drustvo ima neupitan suverenitet.
Zasto onda drzava? Locke je zakljucio da je subjektivnost kojom bi ljudi kaznjavali one koji povrijede Zakon Prirode bila neprakticna I mogla da dovede do rusenja gradjanskog drustva. Zbog toga predlaze minimalnu drzavu da implementira takozvanu Izvrsnu Moc Zakona Prirode.

Jos nekoliko stvari oko Lockea.

Prvo, po njemu, svaki covjek u Stanju Prirode moze da stekne privatnu imovinu tako sto svoj rad pomijesa sa prirodnim resursom.

Drugo, ako drzava prestane ili odbije da radi ono za sta joj je gradjansko drustvo dalo mandat, Locke tu drzavu smatra drzavom u pobuni. I gradjansko drustvo ima pravo da je zamijeni drugom drzavom.

Trece, ako je jedno gradjansko drustvo uredjeno, pripadnici imaju obavezu da pomognu ljudima u neuredjenim gradjanskim drustvima. Zvuci poznato?

Cetvrto, Locke, kao I Hobbes, je bio Kalvinist. Svojim pisanjem je trazio da oslobodi moc takozvane protestantske radne etike, koja je, po mnogima, bila glavni motor industrijske revolucije.

Peto, iako je pisao o religijskoj toleranciji, Locke je trazio da Katolicka Crkva bude zabranjena u Engleskoj. Smatrao je da Katolicka Crkva moze da bude samo destabilizirajuci factor u drzavi.

Sesto, Social Contract, po Lockeu, se potpisuje izmedju gradjanskog drustva I drzave.

I na kraju, po mnogim ljevicarima, Locke je svoju teoriju o radu (labour-mixing theory) na kraju uprskao time sto je ipak dozvolio da bogatiji ljudi kupuju rad siromasnijih ljudi.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 13:45

Jean-Jacques Rousseau je, naravno (a ko ne bi) popizdio zbog ove dvojice, Lockea I Hobbesa, I u kratkoj pauzi izmedju zavodjenja zena, komponiranja muzike I putovanja po bijelom svijetu je napisao, gledajuci drustvo oko sebe, sljedecih nekoliko opaski;

Covjek je rodjen slobodan, ali je svuda u okovima.

Nijedan covjek ne bi trebao da bude toliko siromasan da osjeti potrebu da proda svoj rad I nijedan covjek ne bi trebao biti toliko bogat da moze da kupi tudji rad.

U Engleskoj, ljudi imaju demokratiju samo za vrijeme izbora I nikad vise.

Vise o ovome kasnije. :pusi
. . . . . . . . .

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Biba » 23 Mar 2016, 15:05

Koje slobode..na sva usta se o njima govori..."na crkvena zvona" se stavljaju..i sve vise se krse...
Budemo mi ko kerovi zacipirani...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 16:48

Teorije, teorije, teorije, samo teorije.
Ja sam govorio o tome kako je nastala prva država, te da savremene države, itekako liče na nju.
Vjerovatno postoje razlozi zbog kojih je to tako. Ljudi su malo manje savršeni i njihove su pobude nešto malo niže, od prikazanog, u tim teorijama, a o čemu svjedoči haos na planeti: Ratovi, bolesti, totalno zagađenje svega, siromaštvo u većem dijelu svijeta itd.
Nije se to sve desilo voljom moćnika, nego ljudskom psihom. Poprilično sam siguran da će te teorije morati da čekaju još par stoljeća, ako ova planeta preživi još toliko, a naučnici ne vjeruju u to.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 17:11

Krokodil Behko wrote:Teorije, teorije, teorije, samo teorije.
Ja sam govorio o tome kako je nastala prva država, te da savremene države, itekako liče na nju.
Vjerovatno postoje razlozi zbog kojih je to tako. Ljudi su malo manje savršeni i njihove su pobude nešto malo niže, od prikazanog, u tim teorijama, a o čemu svjedoči haos na planeti: Ratovi, bolesti, totalno zagađenje svega, siromaštvo u većem dijelu svijeta itd.
Nije se to sve desilo voljom moćnika, nego ljudskom psihom. Poprilično sam siguran da će te teorije morati da čekaju još par stoljeća, ako ova planeta preživi još toliko, a naučnici ne vjeruju u to.
Izvini, ali kako moze moderna drzava da lici na Egipat? Da li je potrebno da navodim u koliko se aspekata moderna drzava razlikuje od ovoga sto si opisao gore?

Prve drzave koje su bile nalik na modernu drzavu su Republike Venecija I Firenca. Firenca vise nego Venecija. Tamo imas slicne ekonomske odnose, vanjske odnose, strani uticaj, religijski uticaj slican danasnjem, odupiranje religijskom uticaju, vojske I njihove interese, neku vrstu ustava, podizanje klase koja hoce i finansijski moze da srusi stare stubove moci, stvaranje bankarskog sistema koji se, izmedju ostalog odrzava i finansiranjem ratova, poreski system koji je i danas u opticaju, industriju, itd.

Nije ni slucajno da je prvi politicki realista, Machiavelli I rodjen I radio je u Firenci. Njegovog Princa I danas citaju da razumiju kako se vlada.

Dakle, izvini, ali Egipat nikako ne moze imati veze sa danasnjom drzavom.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 23 Mar 2016, 17:14

Prvo, ako ga je uopće i imao, onda taj uticaj na Bradonju sasma sigurno nije bio "ogroman" :o Teško da je on bio oduševljen jednim kalvinističkim kvijetistom :hihi Bradonja je još kao mladić raskrstio čak i sa Hegelom, koji sasma sigurno jeste imao pogolem uticaj na nj ;)


Šta je građansko društvo? Tko ga sačinjava? A što je pak država nasuprot njemu? Kako su nastale te dvije, da tako ka'emo, skupine koje imaju da između se potpišu Društveni ugovor? Ako već postoji to nekakvo društvo (kao kompaktna cjelina, koja funkcioniše) čemu onda da ono s nekim od njega nezavisnim potpisuje ugovor, i to ni manje ni više nego upravo društveni :roll

Nije država ništa drugo doli društvena nadgradnja, skrojena po mjeri vladajuće klase.


I na kraju, ne kupuju bogatiji od siromašnijih njihov rad, jer bi u tom slučaju morali platiti punu cijenu proizvoda (njihova rada), a tu onda ne bi bilo profita), nego kupuju njihovu radnu snagu odnosno vrijeme za koje će do mile volje koristiti tu (živu i neprocjenjivu) radnu snagu, a tu već itekako ima prostora za profit ;)

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Biba » 23 Mar 2016, 17:15

Znamo da ratovi postoje otkad i ljudi.
Navodno su ratovali jos u vrijeme kad su neka plemena znala obrađibati zemlju a neznalice ih poubijale da pokupe plodove umjesto da su naucili raditii..

Psiha psiha..sebicnost iliti pohlepa...
Pa i Teslubsu opljackali i nisu dozvolili dobrobit za sve ljude...

Dokle je odrziv kapitalizam...do koje granice siromasni mogu trpjeti....tj. moze li se taj sustav urusiti uopce...bez Bozjeg sopinga..mislim kazne...
Ljudi nisu sposobni ponasati se drukcije.....neki....
:ovaj
Jel Irska pofatala bankare i procvjetala...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 17:28

Mohr wrote:Prvo, ako ga je uopće i imao, onda taj uticaj na Bradonju sasma sigurno nije bio "ogroman" :o Teško da je on bio oduševljen jednim kalvinističkim kvijetistom :hihi Bradonja je još kao mladić raskrstio čak i sa Hegelom, koji sasma sigurno jeste imao pogolem uticaj na nj ;)


Šta je građansko društvo? Tko ga sačinjava? A što je pak država nasuprot njemu? Kako su nastale te dvije, da tako ka'emo, skupine koje imaju da između se potpišu Društveni ugovor? Ako već postoji to nekakvo društvo (kao kompaktna cjelina, koja funkcioniše) čemu onda da ono s nekim od njega nezavisnim potpisuje ugovor, i to ni manje ni više nego upravo društveni :roll

Nije država ništa drugo doli društvena nadgradnja, skrojena po mjeri vladajuće klase.


I na kraju, ne kupuju bogatiji od siromašnijih njihov rad, jer bi u tom slučaju morali platiti punu cijenu proizvoda (njihova rada), a tu onda ne bi bilo profita), nego kupuju njihovu radnu snagu odnosno vrijeme za koje će do mile volje koristiti tu (živu i neprocjenjivu) radnu snagu, a tu već itekako ima prostora za profit ;)
Gradjansko drustvo (a mozda i nije pravi izraz na nasem) je opisano gore. Gradjansko Drustvo cine svi ljudi koji zive zajedno u odredjenom politickom sistemu. Nisam ni trebao da spominjem Drustveni Ugovor, jer ste se uhvatili njega k'o pijan plota. :zid Niko ni sa kim ne sjedi da potpise ugovor, nego su ova dvojica htjeli da naglase da se udruzivanje ljudi ne vrsi slucajno, nego ljudi koji zive u nekoj zajednici imaju ugovor koji obuhvata sve djelove zajednice i kojim im se garantuju odredjena prava. Uostalom, pravo poznaje kategoriju "implied contract".

Drzavu, valjda, ne moram da objasnjavam. Ona je, po Lockeu, nuzno zlo.

I ako cu bas da tjeram mak na konac, komunisticki projekti po svijetu su I propali jer nisu bili u stanju da pronadju rjesenje za problem drzave. Po Marxu, ona propada spontano. Medjutim, prije nego sto je spontano propala u takozvanim komunistickim drzavama, uspostavila se hijerarhija, i onda je drzava morala da postoji da zastiti interese najvisih dijelova te hijerarhije.
Last edited by Socrates on 23 Mar 2016, 17:34, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 17:33

Socrates wrote:
Krokodil Behko wrote:Teorije, teorije, teorije, samo teorije.
Ja sam govorio o tome kako je nastala prva država, te da savremene države, itekako liče na nju.
Vjerovatno postoje razlozi zbog kojih je to tako. Ljudi su malo manje savršeni i njihove su pobude nešto malo niže, od prikazanog, u tim teorijama, a o čemu svjedoči haos na planeti: Ratovi, bolesti, totalno zagađenje svega, siromaštvo u većem dijelu svijeta itd.
Nije se to sve desilo voljom moćnika, nego ljudskom psihom. Poprilično sam siguran da će te teorije morati da čekaju još par stoljeća, ako ova planeta preživi još toliko, a naučnici ne vjeruju u to.
Izvini, ali kako moze moderna drzava da lici na Egipat? Da li je potrebno da navodim u koliko se aspekata moderna drzava razlikuje od ovoga sto si opisao gore?

Prve drzave koje su bile nalik na modernu drzavu su Republike Venecija I Firenca. Firenca vise nego Venecija. Tamo imas slicne ekonomske odnose, vanjske odnose, strani uticaj, religijski uticaj slican danasnjem, odupiranje religijskom uticaju, vojske I njihove interese, neku vrstu ustava, podizanje klase koja hoce i finansijski moze da srusi stare stubove moci, stvaranje bankarskog sistema koji se, izmedju ostalog odrzava i finansiranjem ratova, poreski system koji je i danas u opticaju, industriju, itd.

Nije ni slucajno da je prvi politicki realista, Machiavelli I rodjen I radio je u Firenci. Njegovog Princa I danas citaju da razumiju kako se vlada.

Dakle, izvini, ali Egipat nikako ne moze imati veze sa danasnjom drzavom.
Nisam ja tu mislio na formu, nego na suštinu.
U Starom Egiptu, imali smo bogataše, siromašne, trgovce, političare, naučnike, religiju, sud, vladare, vojsku, policiju, pa čak i neku vrstu bankarstva, jer posuđivanje novca i robe postoji od prvog trenutka otkako su te stvari i nastale. Sve to imamo i danas. Ništa nije prestalo postojati i to su ti mehanizmi države kojima ti mijenjaš samo formu, svojim zadnjim postom, a ništa se ne mijenja u suštini, niti se nešto od toga ukida. Sve dok postoje ti mehanizmi ni država ne može evoluirati dlaeko od postojećeg stanja i to mi je nekako logično.
U najvećoj je vezi sa ljudskom psihom i raznim pobudama, jer one se vjerovatno nisu mijenjale u zadnjih 6000 godina, pa zato i osjećamo potrebu za svim tim mehanizmima.
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 23 Mar 2016, 17:37

Pravo poznaje svašta. Ni ono nije nište drugo doli puki protokol (zatečenih) proizvodnih odnosa. Dakle, čista sankcija stanja na terenu. Kao što i sam kažeš građansko društvo (već) živi u određenom političkom sistemu, i onda vladajuća klasa taj politički sistem nadgrađuje represivnim aparatom - dakle državom - s ciljem da trajno održi trenutne društvene a ustvari klasne odnose i pozicije, je l' tako ;)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 17:38

Krokodil Behko wrote:
Socrates wrote:
Krokodil Behko wrote:Teorije, teorije, teorije, samo teorije.
Ja sam govorio o tome kako je nastala prva država, te da savremene države, itekako liče na nju.
Vjerovatno postoje razlozi zbog kojih je to tako. Ljudi su malo manje savršeni i njihove su pobude nešto malo niže, od prikazanog, u tim teorijama, a o čemu svjedoči haos na planeti: Ratovi, bolesti, totalno zagađenje svega, siromaštvo u većem dijelu svijeta itd.
Nije se to sve desilo voljom moćnika, nego ljudskom psihom. Poprilično sam siguran da će te teorije morati da čekaju još par stoljeća, ako ova planeta preživi još toliko, a naučnici ne vjeruju u to.
Izvini, ali kako moze moderna drzava da lici na Egipat? Da li je potrebno da navodim u koliko se aspekata moderna drzava razlikuje od ovoga sto si opisao gore?

Prve drzave koje su bile nalik na modernu drzavu su Republike Venecija I Firenca. Firenca vise nego Venecija. Tamo imas slicne ekonomske odnose, vanjske odnose, strani uticaj, religijski uticaj slican danasnjem, odupiranje religijskom uticaju, vojske I njihove interese, neku vrstu ustava, podizanje klase koja hoce i finansijski moze da srusi stare stubove moci, stvaranje bankarskog sistema koji se, izmedju ostalog odrzava i finansiranjem ratova, poreski system koji je i danas u opticaju, industriju, itd.

Nije ni slucajno da je prvi politicki realista, Machiavelli I rodjen I radio je u Firenci. Njegovog Princa I danas citaju da razumiju kako se vlada.

Dakle, izvini, ali Egipat nikako ne moze imati veze sa danasnjom drzavom.
Nisam ja tu mislio na formu, nego na suštinu.
U Starom Egiptu, imali smo bogataše, siromašne, trgovce, političare, naučnike, religiju, sud, vladare, vojsku, policiju, pa čak i neku vrstu bankarstva, jer posuđivanje novca i robe postoji od prvog trenutka otkako su te stvari i nastale. Sve to imamo i danas. Ništa nije prestalo postojati i to su ti mehanizmi države kojima ti mijenjaš samo formu, svojim zadnjim postom, a ništa se ne mijenja u suštini, niti se nešto od toga ukida. Sve dok postoje ti mehanizmi ni država ne može evoluirati dlaeko od postojećeg stanja i to mi je nekako logično.
U najvećoj je vezi sa ljudskom psihom i raznim pobudama, jer one se vjerovatno nisu mijenjale u zadnjih 6000 godina, pa zato i osjećamo potrebu za svim tim mehanizmima.
Nema sanse da te ubijedim da nisi u pravu, pa se predajem.

Usporedjivati Ameriku danas sa Egiptom prije sest hiljada godina je uzaludan pokusaj. To se tako jednostavno ne radi.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 17:40

Mohr wrote:Pravo poznaje svašta. Ni ono nije nište drugo doli puki protokol (zatečenih) proizvodnih odnosa. Dakle, čista sankcija stanja na terenu. Kao što i sam kažeš građansko društvo (već) živi u određenom političkom sistemu, i onda vladajuća klasa taj politički sistem nadgrađuje represivnim aparatom - dakle državom - s ciljem da trajno održi trenutne društvene a ustvari klasne odnose i pozicije, je l' tako ;)
Pa tu se mi I slazemo. Tu nema govora. Zato sam ovoj dvojici I naznacio greske.

Tek je Rousseau krenuo u malo postenije tumacenje drzave. Francuska Revolucija je uveliko bila inspirisana njegovim pisanjem.
. . . . . . . . .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 17:45

Socrates wrote: Nema sanse da te ubijedim da nisi u pravu, pa se predajem.

Usporedjivati Ameriku danas sa Egiptom prije sest hiljada godina je uzaludan pokusaj. To se tako jednostavno ne radi.

Pa dobro, de mi navedi gdje nisam bio u pravu?
Koja je od navedenih kategorija ukinuta, u međuvremenu?
Ok, sad imamo ustave i imamo više demokratije nego prije, ali to je rezultat razvoja tehnologije i tog istog građanskog društva o kojem ti pišeš, s tim da ja govorim o mehanizmima države, a oni su isti.
online

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 23 Mar 2016, 17:51

OK, Francuska (buržoaska) revolucija jeste bila inspirisana Rousseauovim, ali i Diderotovim i Voltaireovim & co. (Enciklopedistima) pisanjem. Ima tu i (utopiste :DD ) Cabeta, i Fouriera itd. Ali, buržoazija je otpjevala svoje. Ona je svoju historijsku ulogu kao pokretačka (revolucionarna) snaga odigrala ;) I sad tavori u svom filistarskom mjaukanju :D. Strahujući podjednako (doduše kao i onomad) i od krupnih kapitalista i od proletarijata :obrve

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 17:56

Krokodil Behko wrote:
Socrates wrote: Nema sanse da te ubijedim da nisi u pravu, pa se predajem.

Usporedjivati Ameriku danas sa Egiptom prije sest hiljada godina je uzaludan pokusaj. To se tako jednostavno ne radi.

Pa dobro, de mi navedi gdje nisam bio u pravu?
Koja je od navedenih kategorija ukinuta, u međuvremenu?
Ok, sad imamo ustave i imamo više demokratije nego prije, ali to je rezultat razvoja tehnologije i tog istog građanskog društva o kojem ti pišeš, s tim da ja govorim o mehanizmima države, a oni su isti.
Eto sam navodiš više demokratije. U Egiptu je vladar mogao odsjeci glavu kome je htio i kad je htio.

Već u Firenci, vladar nije smio ni da pokaže da ima apsolutnu moć, čak je morao da sakriva bogatstvo, a kamoli da odsjeca glave kako mu volja.
. . . . . . . . .

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 23 Mar 2016, 18:43

Biba wrote: Dokle je odrziv kapitalizam...do koje granice siromasni mogu trpjeti....tj. moze li se taj sustav urusiti uopce...
Može i hoće, pod uslovom da se ne istrijebimo.
A kada će se to desiti ne zavisi od vladara ni političara, kapitalista, bankara, illuminata, sociologa, politologa, niti kardiologa, ni od radničke klase, ni seljaka, pa ni forumaša, ni od čega nego isključivo od fizičara, naravno, ako se u međuvremenu ne istrijebimo. Tu bi ujedno trebao biti kraj i države o kojoj se u posljednjih X postova piše.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 23 Mar 2016, 18:54

Šta nam čo'ek svašta nablAbeta :hihi

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 20:22

Biba wrote:Znamo da ratovi postoje otkad i ljudi.
Navodno su ratovali jos u vrijeme kad su neka plemena znala obrađibati zemlju a neznalice ih poubijale da pokupe plodove umjesto da su naucili raditii..

Psiha psiha..sebicnost iliti pohlepa...
Pa i Teslubsu opljackali i nisu dozvolili dobrobit za sve ljude...

Dokle je odrziv kapitalizam...do koje granice siromasni mogu trpjeti....tj. moze li se taj sustav urusiti uopce...bez Bozjeg sopinga..mislim kazne...
Ljudi nisu sposobni ponasati se drukcije.....neki....
:ovaj
Jel Irska pofatala bankare i procvjetala...
Pa bas I ne znam da li se kapitalizam moze obuzdati. Kada se je pokazalo da kapitalizam nije efikasan u rjesavanju ekonomskih odnosa, prije Drugog Svjetskog Rata, fasizam I komunizam su "skocili jedan drugom za vrat" I vidjeli smo gdje je to zavrsilo.

Kapitalizmu, u principu, ako bas nije mir koji im je po volji, odgovara i rat, a ljude grupisane po nacionalnim drzavama I drzavicama I nije nesto tesko natjerati da se ubijaju. Cak bih rekao da je veoma moguce da kapitalizmu pod odredjenim uslovima i u datom trenutku moze da odgovara I nuklearni rat koji ce pocistiti za njih dovoljan broj ljudi sa Zemlje.

Da bas ne ispadne da davim samo sa teorijom, odnose u kapitalizmu je dosljedno opisao Roger Waters na Pink Floyd albumu Animals. Samo su tri grupe ljudi, tvrdi Waters. Svinje, koje imaju ekonomsku I politicku moc, Psi koji su istrenirani od Svinja da odrzavaju sistem koji konstantno donosi profit Svinjama, I Ovce koje jedine imaju revolucionarni potencijal, ali nemaju nacina da ga realizuju.

Waters je, recimo, sam sebe svrstao u Pse. Na kraju albuma, Ovce jesu digle revoluciju.

[ytube][/ytube]
. . . . . . . . .

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mirelam » 23 Mar 2016, 21:58

Znaci ovdje se preslo na aplikativnu filozofiju, koja opet nidze nije upotrebljena, ali postoji kao takva. :ooo

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests