Kapitalizam

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 08:32

Mohr wrote:

To što je konkurencija tobož' i slučajno (ali samo privremeno) u korist građana je nus-pojava te borbe. Kao što rekoh, njen jedini cilj je eliminacija konkurenata odnosno postizanje monopola, a ne nikakva altruistična misija, pa ako hoćeš, ni antropološka funkcija.


Nadalje, ne govorim ja o pojedinačnim slučajevima (kojih ima svakakvih), pričam o sistemu. To što ti kao pojedinac možda i nisi dobio subvenciju, ne znači da ga tisuće drugih nisu dobili. I da taj sakati-anticlimax kapitalističke logike bude potpun, uglavnom se podstiču oni koji već imaju, i to što više imaju, tim veći poticaj :o Osim toga, sam kažeš da si, "ni kriv ni dužan", uhljebio par aparatčika, koji - kao što kažeš - ne vrijede i ne zavređuju ništa, što je dovoljno da se i sam upitaš zašto je to tako? No, to je cijena koju sistemu morate platiti, da bi ste se održa(va)li ;) unutar njega.


Kakvo teoretiziranje. Navodim stvari iz svakodnevice, golim okom vidljive svakom od nas. Ne proizvodi teorija praxu, drugar moj, nego obrnuto, praxa potiče (na) teoretsko promišljanje stvarnosti koju živimo :pusa


A gdje ja to (i to nacrno) radim, na Cubi :D.
Pa evo ti primjer:
mi radimo dobro neke stvari i jeftinije od jedne x firme ( stvaran slučaj iz moje prakse)
konkuriramo za posao koji raspisuje općina i unatoč boljoj ponudi ja gubim posao....
taj od x dobar je sa referentom i oni se fino namire
to nije konkurencija i to nije moguće u Austriji.....moguće je u Sloveniji.
Eto to mene tjera na promipšljanje gdje je kapitalizam, a gdje uhljebaško partijski sistem veze i poznanstava :misli

Dalje:
u Austriji (ima frend firmu iste branše) dok ja trebam kilu papira i desetine vrata svaki mjesec obići, za poslovanje, čovjek sve riješi u par minuta sa dva papira....
netko mu duguje za izvedbu radova? e tu država upada....ako se ne podmiri u 30 dana država ima fond za isplatu, a onaj dužnik više ne postoji kao poslovni subjekt.
E to ja želim da je funkcija države- ona je moj servis, a ne da me se sjeti samo kad moram svoje podmiriti.

I za kraj:
samo u ekonmsko lošim zemljama prodiru ideologije u sve pore društva... moš' misliti kako se švicarci ili austrijanci bave ideologujama - punog džepa ( ili barem džepa da ne misli 20og ili prije, kako će do prvog)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mirelam » 23 Mar 2016, 08:33

storm wrote:U jednoj rečenici bi to sažeo :
Da je država servis (Svih) građana, a ne sama sebi (uglavnom) namjena... Kako je slučaj kod nas.

Naravno tu sad na to možemo dodavati i širiti bit i pojmove poput socijale i sigurnosti i mnogih drugih, da to bude funkcionalno.
Meni sad bih izgleda kako si napisao, da štiti samo one koji izvlače korist. A nije još ugledala kapitalizam.
Ljudi bježe van u kapitalizam i ne vračaju se. Nešto ne štima?
Pa negdje se mora zivjeti :ooo
Mislim da je Socrates to vrlo korektno objasnio. Znam da je tesko odvojiti pogled od lokalne zajednice ,medjuim gledajuci globalno, stvari su vise nego strasne. Probaj naci podatke o rezultatima ovog novog imperijalnog kapitalizma jer ovaj stari model je prevazidjen a pozivas se na njega. Eto te ko .....nostalgicar
:ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Bla » 23 Mar 2016, 08:35

Nemam sada vremena
ali samo da vam ubacim jednu od najvaznijih karika koja se izostavlja u trucanju o privredjivanju.
Banke
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 08:38

Mirelam wrote:
storm wrote:U jednoj rečenici bi to sažeo :
Da je država servis (Svih) građana, a ne sama sebi (uglavnom) namjena... Kako je slučaj kod nas.

Naravno tu sad na to možemo dodavati i širiti bit i pojmove poput socijale i sigurnosti i mnogih drugih, da to bude funkcionalno.
Meni sad bih izgleda kako si napisao, da štiti samo one koji izvlače korist. A nije još ugledala kapitalizam.
Ljudi bježe van u kapitalizam i ne vračaju se. Nešto ne štima?
Pa negdje se mora zivjeti :ooo
Mislim da je Socrates to vrlo korektno objasnio. Znam da je tesko odvojiti pogled od lokalne zajednice ,medjuim gledajuci globalno, stvari su vise nego strasne. Probaj naci podatke o rezultatima ovog novog imperijalnog kapitalizma jer ovaj stari model je prevazidjen a pozivas se na njega. Eto te ko .....nostalgicar
:ooo

Pa mogao si negdje u exyu ostati :ooo
De znam, gadosti su sve to....nažalost biramo samo manje zlo( ili manje teži put) po sebe, da opstanemo :cudi

Odoh....zove me kapitalizam :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 08:44

storm wrote:
Socrates wrote:
Pa to je klasična podvala, Storm. Daleko od toga da bih ja sudio o ljudima na taj način, ali ovi sto su to napisali treba da se zapitaju mnogo stvari.

Oni o jednakosti i pravdi pričaju iz privilegovane pozicije. To je klasična podvala.

Primjer: Crnci u Americi su kroz robovlanistvo iskoristavani vjekovima, tokom kojih su bijelci uzeli svo privatno vlasništvo, izmanipulirali sve ekonomske odnose i akumulirali ogroman kapital.

Kako uopste se može onda pričati o jednakosti izmedju crnaca i bijelaca, ako ukidanje ropstva nije popraćeno i ponovnim sagledavanjem ekonomskih odnosa.

To je kao da igraju utakmicu dva tima, i jedan tim je u lancima prvo poluvrijeme, a drugi im zabije 90 golova. U drugom poluvremenu im skinu lance i kazu: "e sad ćemo ravnopravno, pa ko je bolji neka pobjedi". A već vode 90:0.
Je .....cijeli zapadni kapital u velikoj mjeri počiva na kolonizaciji i robovlasništvu iz prošlih vremena.
(ne potpisujem ni ja sve ovo napisano :jok )
Ali pričam o danas i sad...možemo mi idealizirati i tražiti sustave.
Mene zanima model koji se najviše približava mješavini prava, standarda i prilici za sve (manje više).
Komunizam je fino napisan, ali drži vodu samo u teoriji.
Svi ponavljaju da se komunizam nije dokazao u praksi. Medjutim, zaboravljaju da se i kapitalizam nije nešto dokazao u praksi. Drugi Svjetski Rat je direktna posljedica katastrofalne manjkavosti, pohlepe i kratkovidosti kapitalizma. Pa svi manji i veci sukobi u svijetu od tada do danas, zaključno sa Sirijom.
. . . . . . . . .

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mirelam » 23 Mar 2016, 08:50

A feudalizam, begovati, kleronacionalne zajednice nisu za moj ukus ali ono bas nikako. Stvore mi dijareju a cesto i povracanje.:ooo
Ali eto ti si ostao. :valja

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 23 Mar 2016, 08:51

storm wrote:
Pa evo ti primjer:
mi radimo dobro neke stvari i jeftinije od jedne x firme ( stvaran slučaj iz moje prakse)
konkuriramo za posao koji raspisuje općina i unatoč boljoj ponudi ja gubim posao....
taj od x dobar je sa referentom i oni se fino namire
to nije konkurencija i to nije moguće u Austriji.....moguće je u Sloveniji.
Eto to mene tjera na promipšljanje gdje je kapitalizam, a gdje uhljebaško partijski sistem veze i poznanstava :misli

Dalje:
u Austriji (ima frend firmu iste branše) dok ja trebam kilu papira i desetine vrata svaki mjesec obići, za poslovanje, čovjek sve riješi u par minuta sa dva papira....
netko mu duguje za izvedbu radova? e tu država upada....ako se ne podmiri u 30 dana država ima fond za isplatu, a onaj dužnik više ne postoji kao poslovni subjekt.
E to ja želim da je funkcija države- ona je moj servis, a ne da me se sjeti samo kad moram svoje podmiriti.

I za kraj:
samo u ekonmsko lošim zemljama prodiru ideologije u sve pore društva... moš' misliti kako se švicarci ili austrijanci bave ideologujama - punog džepa ( ili barem džepa da ne misli 20og ili prije, kako će do prvog)

O korupciji unutar kapitalističkog sistema suvišno je govoriti. Ona je tu sveprisutna, ona je lajt-motiv tih pregalaca. I budi siguran da je ima i u Austriji.


No, reci mi sad ovo, zašto bi država plaćala nečiji privatni dug? Nije li to apsurd? Taj će tobož' nestali odnosno bankrotirani "poslovni subjekt" mirne duše otvoriti novu tvrtku i nastaviti operisati, a država (tj. raja) je platila njegov dug, i tako u(o)krug. Pa to je stara priča, moj @stormaga ;)

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mohr » 23 Mar 2016, 08:55

Bla wrote:Nemam sada vremena
ali samo da vam ubacim jednu od najvaznijih karika koja se izostavlja u trucanju o privredjivanju.
Banke
O privređivanju? Kome? Čemu?

Nismo mi zaboravili na lihvare, dapače, no bolje bi bilo da se, prije nego nas prosvijetliš, sam zapitaš ko je, kada, kako i zašto (protivustavno, dabome) prepustio kompletan javni (nacionalni) platni promet prepustio privatnim bankama?

(P)a onda možemo dalje ;)

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 09:01

Mirelam wrote:A feudalizam, begovati, kleronacionalne zajednice nisu za moj ukus ali ono bas nikako. Stvore mi dijareju a cesto i povracanje.:ooo
Ali eto ti si ostao. :valja
Pa iskreno....da sam 1995 znao u šta će se pretvoriti ta moja državica, sigurno bi se otisnuo.
Nešto se čudno dogodilo zapravo....1995-2005 je bilo dosta bolje nego sad.....a sad ni nemam volje i nekakav uhodani posao je tu....poklopi se, bori i što ćeš :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mirelam » 23 Mar 2016, 09:04

Mohr wrote:
Bla wrote:Nemam sada vremena
ali samo da vam ubacim jednu od najvaznijih karika koja se izostavlja u trucanju o privredjivanju.
Banke
O privređivanju? Kome? Čemu?

Nismo mi zaboravili na lihvare, dapače, no bolje bi bilo da se, prije nego nas prosvijetliš, sam zapitaš ko je, kada, kako i zašto (protivustavno, dabome) prepustio kompletan javni (nacionalni) platni promet prepustio privatnim bankama?

(P)a onda možemo dalje ;)
Ma ja sam samo ovlas dodirnuo, ali i to mi bi dovoljno za gastritis :ooo

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 09:08

Mohr wrote:

O korupciji unutar kapitalističkog sistema suvišno je govoriti. Ona je tu sveprisutna, ona je lajt-motiv tih pregalaca. I budi siguran da je ima i u Austriji.


No, reci mi sad ovo, zašto bi država plaćala nečiji privatni dug? Nije li to apsurd? Taj će tobož' nestali odnosno bankrotirani "poslovni subjekt" mirne duše otvoriti novu tvrtku i nastaviti operisati, a država (tj. raja) je platila njegov dug, i tako u(o)krug. Pa to je stara priča, moj @stormaga ;)
Miješaš lobiranje i korupciju.
i ne meni kroz redove nametati da idealiziram kapitalizam, samo pričam o manjem zlu.
Ajde samo stani na jedan međunarodni aerodrom i pogledaj ljude....koji su?
Putuju kanađani, amerikanci, australci, skandinavci, zapadna europa.....nešto se nisam nagledao korejaca, venezuelanaca, kubanaca...

eh da i rusi.... ako postoji suroviji oblik kapitalizma od Putina i njegovih oligarha, te veće klasne razlike između šaćice suludo bogatih i hrpe sirotinje - onda ne znam ništa.


To sam saznao kroz priču sa frendom....raspitati ću se, koji je to mehanizam države, je li neka institucija osiguranja poslovanja, neki oblikk sindikata- ne znam....ali je bitno da država ne dopušta, da ostaneš nenaplaćen, drugo me ne zanima.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 09:13

Socrates wrote:
Svi ponavljaju da se komunizam nije dokazao u praksi. Medjutim, zaboravljaju da se i kapitalizam nije nešto dokazao u praksi. Drugi Svjetski Rat je direktna posljedica katastrofalne manjkavosti, pohlepe i kratkovidosti kapitalizma. Pa svi manji i veci sukobi u svijetu od tada do danas, zaključno sa Sirijom.
Velika depresija 30ih godina?
Nije se dokazao, ali funkcionira i dan danas sa mnogim varijacijama...to je činjenica :cudi
Koji to sistemi do sad u čovjećanstvu nisu bazirani na ratovima, pohlepi i osvajanjima?
Do čovjeka je....tu se opet miješamo sa religijom :grana
ona tema koja je religija najnasilnija...eto koji je sistem najnasilniji?
A nasilja, ratova, porobljavanja na sve strane.....jedini zajednički faktor je ljudska pohlepa.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Mirelam » 23 Mar 2016, 09:57

Storme to za Austriju mislim da je tacno.Potrazilac podnosi zahtjev o neplacenim potrazivanjima i drzava zabranjuje rad firmi dok se ne rijesi duga.Ukratko blokira sredstva i sl. Mozda neko zna vise , pa nek napise.
Sto se tice Rusije i to je tacno, medjutim to je taj danasnji kapitalizam infiltriran preko ekonomista Cikaske neoliberalne skole. Evropa jos uvijek nije potpuno legla na tu rudu, medjutim korporacije koje se pojavljuju u obliku drzave, narocito Amerike su na dobrom putu da to srede.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 10:02

Znači država nam nije potrebna? Ok, da sasvim slučajno neko ne zna neki drugi efikasan princip, na osnovu kojeg bi ljudi na nekoj teritoriji, živjeli koliko-toliko prosperitetno ili bar preživljavali u miru, bez da stalno strepe za živu glavu, strepe za posao, za ono što zarade, za krov nad glavom, za djecu, za milion drugih stvari?

Znači, kako izgleda taj sistem idealne države, ako ona uopšte treba postojati?

Po mogućnosti u kratkim crtama, bez upotrebe hiljadu praznih rečenica i komunističko-utopijskih seruckanja, baš kao i ovaj post?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Krokodil Behko » 23 Mar 2016, 10:44

Još samo nešto da dodam, nekako mi najglasniji oni koji uopšte ne žive u BiH, oko ovog pitanja.
Da žive, shvatili bi da je bolja ikakva nego nikakva država i vlast. Bar tome smo mi svjedoci, dok kao taoci sjedimo i čekamo da se Bakir Sebijin i Mile Rašin, dogovore oko bilo čega.
Shvatili bi koliko je velika vijest, kad makar jedan iz te klape završi pdo nekom optužnicom, ili bar istragom.
Shvatili bi koliko su bitne one vijesti, koje ja rijetko objavljujem na portalu, jer ih niko ni ne pročita, a kamo tek da komentariše. Koga je briga za pokrivenost uvoza izvozom? Koga je briga za pad izvoza električne energije?
To su sve stvari zbog kojih mi trebamo imati jaku državu, a u smislu efikasnosti u provođenju reformi i ostalih zadataka. Nije dovoljno reći kako država treba da bude na usluzi građanima, jer to znamo svi. Treba reći i na koji način se to postiže.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 10:54

Tko kaže da država nije potrebna?
Napisano da nije potreban glomazna uhljebaška aparatura nije jednako da država nije potrebna...
Pa inače pričamo o kapitalizmu a ne o Bosni koja isti nije ni omirisala... Osim poneke blagodati kad se partijski znalci koriste blagodatima istog samo do mjere koja njima odgovara.
A to nije država ni za tebe ni za mene, bez obzira gdje živio :cudi

Ne ide na tebe behko pitam mohra i socratesa da mi predlože sistem koji u praksi bolje djeluje?
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by storm » 23 Mar 2016, 10:58

Kako se postiže da je država servis građana?
Ne treba ni biti pametan za to... Samo prepisati.
Samo... Onda otpada bogaćenje elite... Ne privredne, to je do neke mjere i opravdano... Nego političke elite.
Dovoljno je indikativno da su političari tu najbogatiji. A ne npr industrijalci...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Lebowski » 23 Mar 2016, 11:28

Komunizam u SK je najstabilniji sistem, bez ikakvih padova i oscilacija već 100 godina.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 11:32

Krokodil Behko wrote:Znači država nam nije potrebna? Ok, da sasvim slučajno neko ne zna neki drugi efikasan princip, na osnovu kojeg bi ljudi na nekoj teritoriji, živjeli koliko-toliko prosperitetno ili bar preživljavali u miru, bez da stalno strepe za živu glavu, strepe za posao, za ono što zarade, za krov nad glavom, za djecu, za milion drugih stvari?

Znači, kako izgleda taj sistem idealne države, ako ona uopšte treba postojati?

Po mogućnosti u kratkim crtama, bez upotrebe hiljadu praznih rečenica i komunističko-utopijskih seruckanja, baš kao i ovaj post?
Recenice nisu nikad prazne.

Na ovo se može odgovoriti na više načina. Ovisnost o državi je ista situacija kao kada heroin diler podržava tvoju ovisnost i pravi profit od toga. Nazalost, u ime drzava milioni sirotih ljudi ginu, ali to ne mijenja situaciju. Sa druge strane, čak i da zaključimo da je država neophodna, opet se može postaviti nekoliko hiljada pitanja.

Thomas Hobbes se je pitao iste stvari kao i ti kada je pisao Leviathan. Zamislio je stanje bez ikakvih pravila (State of Nature) I zakljucio dvije stvari. Prva, covjekov osnovni pokretač je sebični interes. Drugo, u pomenutom Stanju Prirode, sebični interesi pojedinaca bi došli u sukob. Posto ljudi ne bi imali načina da riješe ove sukobe, po Hobbes, nastao bi rat sviju protiv sviju. Život bi bio "usamljenicki, siromašan, gadan, brutalan i kratak".

Hobbes dakle zaključuje da je razumno da svaki čovjek sa svakim drugim čovjekom sporazumno udje u dogovor koji naziva Drustveni Ugovor (Social Contract). Po tom ugovoru, drzava bi bila dužna da uređuje odnose medju ljudima, a jedina obaveza države je da čuva puki život svojih subjekata. Država, po Hobbes-u, ima apsolutni suverenitet. Riječ suverenitet je važna jer odredjuje vrhovnu moć.

Hobbes je značajan jer je prvi u politickoj filozofiji koristio termine State of Nature I Social Contract. Sa druge strane, čitav život je proveo ustrasen, jer je pisao Leviathan u vrijeme revolucije u Engleskoj, kada se nije znalo kakav će biti rezultat socijalnih previranja.
. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Kapitalizam

Post by Socrates » 23 Mar 2016, 11:36

Krokodil Behko wrote:Još samo nešto da dodam, nekako mi najglasniji oni koji uopšte ne žive u BiH, oko ovog pitanja.
Da žive, shvatili bi da je bolja ikakva nego nikakva država i vlast. Bar tome smo mi svjedoci, dok kao taoci sjedimo i čekamo da se Bakir Sebijin i Mile Rašin, dogovore oko bilo čega.
Shvatili bi koliko je velika vijest, kad makar jedan iz te klape završi pdo nekom optužnicom, ili bar istragom.
Shvatili bi koliko su bitne one vijesti, koje ja rijetko objavljujem na portalu, jer ih niko ni ne pročita, a kamo tek da komentariše. Koga je briga za pokrivenost uvoza izvozom? Koga je briga za pad izvoza električne energije?
To su sve stvari zbog kojih mi trebamo imati jaku državu, a u smislu efikasnosti u provođenju reformi i ostalih zadataka. Nije dovoljno reći kako država treba da bude na usluzi građanima, jer to znamo svi. Treba reći i na koji način se to postiže.
Polako, doći ćemo i do toga. Ako jaku državu očekuješ od Bakira i Dodika, odmah da ti kažem da je nikad nećeš doživjeti. Ne samo zbog Dodika, nego zbog obojice. I da drugi dođu, neće biti bolje.
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests