Odliv mozgova

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Nole » 07 Feb 2016, 16:09

SPINERKA wrote:;)
Grešiš...Upravo najbolji odlaze jer takve svako želi da ima
Zavisi , mozda u tvojoj drzavi, takav mentalitet naroda--misle da je njihov ceo svet -osjecaju se kao na svom. :zubi :segacina

No za Bosnu , je to teze. Obrazovani ipak vecinom ostaju tu gdje su(ako njih bas smatramo za mozgove).
Ja mislim da mladi i visokopbrazovani odlaze i iz Bosne...nema tu neke razlike u mentalitetu između Srbije i Bosne. Ovde nema ni dovoljno radnih mesta za njih pa hteli ili ne moraju ići..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Melek » 07 Feb 2016, 16:28

Zagorka wrote:Ja sam ocekivala melek ce predloziti da on koga oplemeni i uzdigne :zubi
Hehe, ovakvi oko mene se ne uzdizu, taka ih sredina dala.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by SPINERKA » 08 Feb 2016, 03:23

Nole wrote:
SPINERKA wrote:;)
Grešiš...Upravo najbolji odlaze jer takve svako želi da ima
Zavisi , mozda u tvojoj drzavi, takav mentalitet naroda--misle da je njihov ceo svet -osjecaju se kao na svom. :zubi :segacina

No za Bosnu , je to teze. Obrazovani ipak vecinom ostaju tu gdje su(ako njih bas smatramo za mozgove).
Ja mislim da mladi i visokopbrazovani odlaze i iz Bosne...nema tu neke razlike u mentalitetu između Srbije i Bosne. Ovde nema ni dovoljno radnih mesta za njih pa hteli ili ne moraju ići..



:hm
No, mene zabrinjavaju ovi vec dokazani MOZGOVI - sto ih trpaju u-- Image sta ce mo bez njih. :roll
Image

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Konsultant » 08 Feb 2016, 09:21

Rockefeller wrote:Čvrsto vjerujem da postoje samo dva načina na koji BiH može na kraju izvući pobjedu. Jedan je da Bosna postane neki islamski pandan Americi. Država gdje će svi pametni muslimani bježati. Druga mogućnost je ujedinjene južnih Slavena i pravljenje slavenskog pandana Americi.
Mislis getoizacija ko Izrael? Amerika svoju prednost zasniva u bogatstvu raznolikosti.
Doduse dolaze nam Muslimi s BI, ono malo da vide zelenila, mada vise da duzica vidi puta.

Ujudinjenje J. Slavena dokle? Ex Yu, da li su Slovenci Slaveni? Upadaju li u tu kategoriju Bugari? Dokle granica.

String, Zagorka, cemu to nesto ogranicavati se na svoje mjesto? E sad pika li se tu kad se neko pomjeri iz svog mjesta, ode na neku drugu lokaciju ovdje ili vani, iskoristi priliku, vrati se i pokrene nesto svoje. Ili mislite od 0 se probija iz svog mjesta.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Rockefeller » 10 Feb 2016, 22:50

Konsultant wrote:
Rockefeller wrote:Čvrsto vjerujem da postoje samo dva načina na koji BiH može na kraju izvući pobjedu. Jedan je da Bosna postane neki islamski pandan Americi. Država gdje će svi pametni muslimani bježati. Druga mogućnost je ujedinjene južnih Slavena i pravljenje slavenskog pandana Americi.
Mislis getoizacija ko Izrael? Amerika svoju prednost zasniva u bogatstvu raznolikosti.
Doduse dolaze nam Muslimi s BI, ono malo da vide zelenila, mada vise da duzica vidi puta.

Ujudinjenje J. Slavena dokle? Ex Yu, da li su Slovenci Slaveni? Upadaju li u tu kategoriju Bugari? Dokle granica.

String, Zagorka, cemu to nesto ogranicavati se na svoje mjesto? E sad pika li se tu kad se neko pomjeri iz svog mjesta, ode na neku drugu lokaciju ovdje ili vani, iskoristi priliku, vrati se i pokrene nesto svoje. Ili mislite od 0 se probija iz svog mjesta.
Gledam neki dan kartu južnih Slavena kako prirodno izgleda država tih naroda. Odvojeni od svih ostalih Slavena drugim narodima (Austrija, Madjarska, Rumunija).
Image
Da postoji samo malo volje pa ako ništa da zbližimo bugarski i slovenski i od toga napravimo jugoslovenski jezik. Tržište 30-40 miliona ljudi, ne praviš reklamu na "deset" jezika, nego na jednom. Ajde EU će nam svima dati bescarinsku zonu al' džaba kad smo premali prije svega kao jezičko područje.

Zamisli institut iz Beograda koji naučnike pokušava uzeti iz bazena od trideset miliona ljudi namjesto iz bazena od sedam miliona.

Bosni ima nepovoljnu geografsku poziciju. Okružuje je premali broj zemalja i vazda će biti odvisna od odnosa sa njima. Prvo riješenje je za mene i moju logiku najbolji za sve.

Drugo riješenje je kako i sam kažeš getoizacija po uzoru na Izrael stim da bismo mi iskorištavali našu prednost toga da smo jedini normalni muslimani na svijetu i mogli bismo privući sve normalne muslimane na svijetu - takve koji vole ameriku, znaju koristiti Microsoft Office, preplatili su se na kanal PewDiePie-a i obožavaju Starbucks. I takvi muslimani bi onda stvarali državu za svakoga (i nemuslimane).

Prvo cilja na kvantitet, drugo na kvalitet. Prvo je prirodno riješenje, jeftinije, puno bolje. Drugo je skuplje, neprirodnije ali je jedini drugi put koji BiH može odabrati ako joj je cilj biti napredna zemlja koja ima šta reći svijetu po uzoru recimo na Holandiju, Austriju ili Singapur koje su male zemlje a imaju šta da kažu a ne samo nijemi posmatrač i vazda biti srednje razvijena zemlja iz koje oni koji imaju šta da kažu odlaze.

Moje mišljenje je da ni čovjek ni država sebi ne mogu dozvoliti da imaju ambicije biti u sredini ili kao neko u sredini, mislim da je to neodrživo. Priroda ne dozvoljava, na dugi rok samo suhi kvalitet opstaje.
Last edited by Rockefeller on 10 Feb 2016, 23:53, edited 1 time in total.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by String » 10 Feb 2016, 23:09

e pa sad ja kontam sto one nose one hidzabe...da se mozak ne odlije??
Image

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Ideja » 11 Feb 2016, 12:33

Dosadan si...
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Nole » 29 Feb 2016, 16:12

Subota veče, komšinicin sin seli negde i pravi žurku. Iznad stana sve trešti ja pizdim...oko 1 dođe klinac kući i nešto razgovaramo oko njegove budućnosti. Radi kao progamer u jednoj firmi kojoj svaka tri meseca sam mora da traži veću platu. To je rešio na vrlo jednostavan način, vidi konkurs u drugoj firmi ode na test i kada ga pitaju koliku platu bi želeo on im kaže onu koju želi izvući od sadašnjeg poslodavca. Sutra , ako dobije tamo sve uslove ode kod svog poslodavca i saopšti mu da želi toliku i toliku platu. Kako je dobar radnik uvek dobije ali želi u inostranstvo...tu noć ga pitam: a što ne radiš ovde još par godina "ispečeš zanat" i sa svojim najboljim drugom ne napravite vašu firmu pa vi strancima prodajete sat programiranja (od 20 do 100 evra je sat) zaposlite programere za opremu se ne sekiraj novac se može naći...Imaju oni već kontakte i na zapadu i sa Arapima, a može im se obezbediti još...Samo je rekao možda si i u pravu razmišljamo nas dvojica i o tome. Za neke poslove je bolje ovde imati preduzeće nego na zapadu. Tamo ni početnika nemožete naći za 1.000EUR a ovde seniori imaju 2.000 koji donose mnogo.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Bla » 28 Mar 2016, 01:53

I meni se počeo odljevati mozak. Ne znam šta da radim. Pomagajte.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119668
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5648 times
Been thanked: 12171 times
Contact:
Status: Offline

U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Maja » 01 May 2016, 21:34

Image
SARAJEVO - Hiljade zdravstvenih radnika, među kojima su stotine ljekara specijalista, otišlo je iz naše zemlje, i ta pojava, kažu u Ljekarskoj komori Federacije, poprima epidemijske razmjere. Vlasti ignorišu ovaj problem, iako se zdravstveni sistem već suočava s posljedicama – samo u prošle tri godine iz Bosne i Hercegovine otišlo oko 400 ljekara specijalista, saznaje Federalna televizija.

U učion jednog centra za strane jezike u Zenici, 60 odsto od 120 polaznika su zdravstveni profesionalci, mahom ljekari. Poznavanje određenog stepena njemačkog i engleskog jezika odnedavno je, uz posjedovanje odgovarajuće stručne spreme, uslov za dobijanje radnih dozvola u zemljama Evropske unije.

Almir Kavaz, anesteziolog u zeničkoj Kantonalnoj bolnici, sa porodicom uskoro odlazi iz naše zemlje, sa željom da osiguraju sebi budućnost. Dodaje kako unapređivanje njegovog znanja nije moguće ostvariti u našoj zemlji.

U Sindikatu doktora medicine i stomatologije kažu kako za problem odlaska ljekara iz naše zemlje odgovornost treba tražiti u nespremnosti vlasti da djeluju u korist zdravlja građana i zdravstvenog sistema.

Prim. dr. Haris Husremović, predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije ZDŽ-a, upozorava kako već sad nedostaje doktora – oprema se može i nabaviti, ali za jednog specijalistu trebaju desetine godina.

Ljekarska komora Federacije godinama upozorava da će se naša zemlja, zbog svjetskih migracijskih procesa, suočiti s problemom odlaska ljekara. Reakcije nadležnih su izostale i sada se suočavamo s posljedicama – samo u protekle tri godine iz Bosne i Hercegovine otišlo oko 400 ljekara specijalista.

«Ne budemo li smislili strategiju zasnovanu na boljem stimuliranju lijčnika, boljim uvjetima za njihovu edukaciju i rad, po uzusima moderne medicinske nauke, doći ćemo u situaciju da će se urušiti kompletan zdravstveni sustav Federacije», ističe za FTV prim. dr. Harun Drljević, predsjednik Ljekarske komore FBiH.

Ta se situacija može spriječiti sistemskim mjerama koje će vlasti kreirati uvažavajući zahtjeve i preporuke ljekarske struke.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Bla » 01 May 2016, 21:38

Ta se situacija može spriječiti sistemskim mjerama koje će vlasti kreirati
Najjednostavnije za početak je oduzeti im pasoše. :oo
Toga kod Tileta nije bilo. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Melek » 01 May 2016, 21:50

Tu malo koja strategija pomaze. Oni dok zakorace na tlo zapada vec su de facto bogati ljudi, toliko su trazeni.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Bla » 01 May 2016, 21:51

Ma pomaže ako im uz oduzimanje objasniš da imaju bližu i širu familiju i ne bi bilo dobro da im se nešto desi. :roll
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Čupava » 01 May 2016, 21:55

Hajd neka im je sa srecom..kad vec mogu...
.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96435
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34387 times
Been thanked: 21132 times
Contact:
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Rum » 01 May 2016, 23:00

Zaprdim im
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Vjetar » 01 May 2016, 23:17

E hoće se usrećiti zemlje u koje odu...

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Venera » 01 May 2016, 23:25

sta ste svi ljubomorni ? ljudi se skolovali 10 ili 12 godina za nemanje posla ili mizernu platu,naravnod a ce otici u svijet,pametni :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Vjetar » 01 May 2016, 23:27

Nisam ljubomoran, volio bih da svo medicinsko osoblje iz BiH ode negdje, a da dođu doktori iz neke afričke zemlje ili bilo koje druge a da nije balkansa.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Venera » 01 May 2016, 23:28

jesi ljubomoran :zubi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: U tri godine BiH napustilo 400 ljekara specijalista

Post by Vjetar » 01 May 2016, 23:30

Heeeej evo JE.

To si ti doktorica, ili si babica? Dabogda se zaposlila u Braunšvajnerhofenu i imala 12 000 ojra.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests