Odliv mozgova

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Odliv mozgova

Post by Ideja » 11 Jan 2016, 17:29

ODRON mozgova

Hodam po bolnicama i klinikama sa djetetom i razmišljam o odlivu mozgova, tj. odlasku stručnjaka.

Razmišljam o toj društvenoj pojavi i o tome kako je mi zamišljamo kada o njoj pričamo. Mi zamišljamo kako će bolnice opustjeti, kako će školovani stručnjaci, hirurzi, specijalisti, ljekari otići i kako će njihove ordinacije, laboratorije, operacione sale ostati prazne dok će čekaonice biti pune pacijenata.

Neće.

U tome i jeste problem.

Sve te ordinacije, laboratorije, operacione sale će se napuniti nadriljekarima, svakojakim lauferima, tj. onima koji će ugledati svoju šansu da ugrabe dobro plaćena mjesta na blef, na trehu i ti ćeš morati da učiš da razabereš između pravog stručnjaka specijaliste i onoga ko se samo tako predstavlja.

A to ti je k'o minsko polje, moj ti.

Da se barem javno zna i prizna da kod nas nema stručnjaka, da nema ljekara, da su svi otišli negdje gdje je bolja plata pa bi i ti tamo zapuc'o (Npr.: prije nije bilo nekih fakulteta, pa ako hoćeš to nešto da studiraš – ideš u Zagreb, Beograd…), ali jok! Neće ovi da pokriju te troškove. K'o vele: šta fali našim stručnjacima? Ti nisi lud da kažeš nešto javno da se ovi ne uvrijede jer valja ti im pod nož, gluhobilo.

Spriječe te tako raznim nekim zakonima i smicalicama da odeš za stručnjacima koji su otišli tamoneđe tako da si ti osuđen na ove koji su tu, pa šta ti dragi Bog da.

I nije to samo u medicini tako, već u svemu. U svemu je to tako. U – sve- mu!

Šta ćeš više i kud’ ćeš dalje kada predsjednik saveza samostalnih sindikata BiH ne zna napamet kolika je visina (tj. nizina) najniže plate u Federaciji BiH.

Postavi se pitanje: pa šta taj zna i čime se on uopšte bavi – ono – zaoprave?

niksicblog.wordpress.com
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Ideja » 11 Jan 2016, 17:30

Znači općepoznato nam je svima da ljudi masovno odlaze iz zemlje . Među njima je dosta visoko obrazovanih ljudi i ostalih koji nisu visoko obrazovani ali iznimno talentirani i u nemogućnosti da pokažu i razvijaju svoj talenat. Uzroci zašto ljudi odlaze su nam isto manje više poznati; nezaposlenost, nemogućnost usavršavanja, “prisiljavanje“ aktivnosti u nekoj političkoj partiji da bi napredovao, mito, korupcija… bez naznaka da će se u bližoj budućnosti nešto promijeniti.
Hoće li istinski obrazovanih ljudi biti zaista sve manje i hoćemo li osiromašiti u kvalitetnom kadru na svakom polju kao što Nikšić u svom blogu kaže? Samo eto jedno od pitanja koje me trenutno zaokupilo a tema je svakako za sve povezano sa odlivom mozgova.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Chloe » 11 Jan 2016, 20:36

[ytube][/ytube]

Vijeca ucenika srednjih skola BiH su imali projekat na ovu temu. U svim gradovima su ucenici imali organizovane javne tribine. Bila sam razocarana malim odazivom svojih sugradjana, a koliko se sjecam ni druga mjesta nisu bolje prosla.

:ideja

Sjetila sam se, projekat je bio naziva: "Otici ili ostati?!".

Veliki problem na kojem se nista ne radi. Nije politicarima izgleda u interesu. :ljut
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120351
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Online

Re: Odliv mozgova

Post by Krokodil Behko » 11 Jan 2016, 22:30

Pa dobro, mala smo zemlja, ali imamo puno fakulteta :D
Nadam se da odlaze manje kvalitetni iz te branše. Teško je maloj zemlji napraviti veliku industriju. To ne mogu ni neke razvijenije zemlje. Šta mislite, da Slovenija zadrži sve svoje stručnjake? Evo, ovih dana čitam neki klinac iz BiH radi na razvoju vještačke inteligencije i suradnik je velikih firmi, međutim, podrazumijeva se da takvog ne možemo zadržati.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81111
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Odliv mozgova

Post by Julia-Klara » 03 Feb 2016, 20:09

A i sta mu ponuditi?
Eto ja nisam nikakav strucnjak bila, sad jesam,ali moj posao se u Bosni ne moze unovciti :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by String » 03 Feb 2016, 20:12

Hidzab -Protiv odliva mozga :D.
Image

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by storm » 03 Feb 2016, 20:16

Kod nas je veći problem pOdliv mozgova :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Nole » 03 Feb 2016, 20:16

Krokodil Behko wrote:Pa dobro, mala smo zemlja, ali imamo puno fakulteta :D
Nadam se da odlaze manje kvalitetni iz te branše. Teško je maloj zemlji napraviti veliku industriju. To ne mogu ni neke razvijenije zemlje. Šta mislite, da Slovenija zadrži sve svoje stručnjake? Evo, ovih dana čitam neki klinac iz BiH radi na razvoju vještačke inteligencije i suradnik je velikih firmi, međutim, podrazumijeva se da takvog ne možemo zadržati.
Grešiš...Upravo najbolji odlaze jer takve svako želi da ima

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by String » 03 Feb 2016, 20:19

Za mene prava muda ima onaj ko napravi nesto od onog sto ima na mjestu gdje zivi.
Ovako postaje samo rob...a na kraju samo odbaceni ulozak hemijske olovke...
Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Melek » 03 Feb 2016, 23:27

String wrote:Za mene prava muda ima onaj ko napravi nesto od onog sto ima na mjestu gdje zivi.
Cast izuzetcima: Fahro, Kirba, Dodo..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Konsultant » 07 Feb 2016, 00:59

Ideja wrote:Znači općepoznato nam je svima da ljudi masovno odlaze iz zemlje . Među njima je dosta visoko obrazovanih ljudi i ostalih koji nisu visoko obrazovani ali iznimno talentirani i u nemogućnosti da pokažu i razvijaju svoj talenat. Uzroci zašto ljudi odlaze su nam isto manje više poznati; nezaposlenost, nemogućnost usavršavanja, “prisiljavanje“ aktivnosti u nekoj političkoj partiji da bi napredovao, mito, korupcija… bez naznaka da će se u bližoj budućnosti nešto promijeniti.
Hoće li istinski obrazovanih ljudi biti zaista sve manje i hoćemo li osiromašiti u kvalitetnom kadru na svakom polju kao što Nikšić u svom blogu kaže? Samo eto jedno od pitanja koje me trenutno zaokupilo a tema je svakako za sve povezano sa odlivom mozgova.
Nece biti manje obrazovanih gradjana vec manje korisnih stanovnika koji stalno borave u BiH. To sto odlazi viskoskolovani kadar, trenutno izgleda lose, ostaje mali broj sposobni i vecina muljatora ili jaslasha. Skoro svi koji idu vani, ostanu vezani za BiH, neko manje neko vise, do sada jos nisam cuo za slucaj da je neko ama dibidus rekao odo, nikad se necu vratiti niti me vise iko iz BiH ne interesuje. Da, odlaze ljudi jer im se nude bolji uslovi. Isto tako neki od njih ce pokupiti znanje, vratiti se ovdje osnovati firmu, neki ce pomoci nekome za poslovnu priliku, neki poslati novac svojima. Pozitivne stvari svakako. Zdravstveni sistem je u klincu, ma koliko to zamazivali, tamo nista ne funkcionise kako treba, a to mi tradicionalno rjesavamo vezama ili kovertom.

Irska je bila u slicnoj situaciji. Ona ima najvecu dijasporu oko 70-80 miliona. Proslo je dosta vremena dok su se u toj zemlji desile pozitivne stvari, dok su dosli pravi ljudi na pozicije, dali strancima i dijaspori povoljnosti za otvaranje firmi. Evo sada imaju najveci priv. rast u EU. Tako ce i kod nas majka priroda skloniti trenutne blokatore. Vecina bi volila se sutra probuditi i ono sve funkcionise kako treba, ljudi se vracaju, posla ko u prici... Mislim da nasa generacija nece vidjeti neko blagostanje. Imamo nesto nadprosjecno inteligentne omladine, samo ne nesto iznad prosjeka regiona.

JK, moze se unovciti samo ne za isti iznos koji vani dobijas i ne trci se pretjerano ovdje za kadrom. Tesko je bas naci posao u gradu i drzavi gdje je privreda mrsava. Da bi te neko primio treba se otvoriti pozicija, sto bas nije tako cesto u BiH. Stagnacija je u svim poljima. Bolja stvar je raditi outsourcing servisa. Okupis tim, radis za inostranstvo. Naravno to ne ide preko noci, valja prokrciti put. Ne vidim nista lose ostati tu gdje jesi.

A sta fali i ziviti vani? Je li to neki grijeh napustiti maticnu drzavu? Svako treba sebi odrediti zivotni put. Definitno smo propusteni sami sebi, ovi beli godinama vec ne stvaraju bolje uslove, samo prazna prica. Rascistis sa sobom, ostajes ili ides, sta dobijas sta gubis. Situacija se nece promjeniti sama od sebe, trenutno je premali broj ljudi bi pokrenuli pozitivne stvari.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Rockefeller » 07 Feb 2016, 01:20

Čvrsto vjerujem da postoje samo dva načina na koji BiH može na kraju izvući pobjedu. Jedan je da Bosna postane neki islamski pandan Americi. Država gdje će svi pametni muslimani bježati. Druga mogućnost je ujedinjene južnih Slavena i pravljenje slavenskog pandana Americi.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120351
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7868 times
Status: Online

Re: Odliv mozgova

Post by Krokodil Behko » 07 Feb 2016, 09:34

Nole wrote:
Krokodil Behko wrote:Pa dobro, mala smo zemlja, ali imamo puno fakulteta :D
Nadam se da odlaze manje kvalitetni iz te branše. Teško je maloj zemlji napraviti veliku industriju. To ne mogu ni neke razvijenije zemlje. Šta mislite, da Slovenija zadrži sve svoje stručnjake? Evo, ovih dana čitam neki klinac iz BiH radi na razvoju vještačke inteligencije i suradnik je velikih firmi, međutim, podrazumijeva se da takvog ne možemo zadržati.
Grešiš...Upravo najbolji odlaze jer takve svako želi da ima

Nisam ni tvrdio suprotno. Ako neko nema perspektivu u BiH i još ako ta nauka kod nas zaostaje (a zaostaju sve redom), podrazumijeva se da će on otići tamo gdje će ga dobro plaćati, plus što može nešto učiniti i samog sebe ostvariti, u svojoj profesiji.
online

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by SPINERKA » 07 Feb 2016, 11:45

;)
Grešiš...Upravo najbolji odlaze jer takve svako želi da ima
Zavisi , mozda u tvojoj drzavi, takav mentalitet naroda--misle da je njihov ceo svet -osjecaju se kao na svom. :zubi :segacina

No za Bosnu , je to teze. Obrazovani ipak vecinom ostaju tu gdje su(ako njih bas smatramo za mozgove).
Image

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81111
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10156 times
Been thanked: 6994 times
Status: Online

Re: Odliv mozgova

Post by Julia-Klara » 07 Feb 2016, 11:55

Ostaju, doklegod ne nadju nacin da izadju iz Bosne.
A strucnjaci cu cijenjeni. U nasu firmu su doveli (i dovode) ljude iz BiH i susjednih zemalja,cak i kad treba srediti papire i vizu.

Znaci, kad ima rupa - kroz nju se bjezi!
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Podrinjac » 07 Feb 2016, 12:09

Nema ovdje kruha.
Ovdje se više cjene osobe koje kradu, nego osobe koje završe škole. Ovdje se u prvi plan stavljaju crkve i džamije , nego poboljšanje obrazovnog sistema. Mladi se radije upuštaju u kriminal, nego u školovanje. Samo pametni odlaze iz ove propasti. Ovdje se obrazovani i talentirani ljudi ne mogu dokazati jer nemamo državu za to. Kome da se dokazuju ? Bakiru, Radončiću, Dodiku ?
Ovdje se problemi gomilaju, samo se čeka sekunda kada će se to sve eskalirati. A kada eskalira, biće gore nego u Siriji.

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Podrinjac » 07 Feb 2016, 12:14

String wrote:Hidzab -Protiv odliva mozga :D.

:D. :D.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Zagorka » 07 Feb 2016, 16:01

String wrote:Za mene prava muda ima onaj ko napravi nesto od onog sto ima na mjestu gdje zivi.
Ovako postaje samo rob...a na kraju samo odbaceni ulozak hemijske olovke...
Istog sam misljenja. Ja mogu pobjeci,ali tu sam.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Melek » 07 Feb 2016, 16:04

Odliv ne odliv, ovi ovdje nasi oko mene papanstina zesca, svi pipe odvrcu-zavrcu a ima ih more.
Bas me zanima gdje su te nase "oaze" s malo mozga zaglavile? Volio bih, naime, da malo stupim
u kontakt i sa takvima za promjenu, da me malo neko oplemeni i uzdigne..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Odliv mozgova

Post by Zagorka » 07 Feb 2016, 16:08

Ja sam ocekivala melek ce predloziti da on koga oplemeni i uzdigne :zubi
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: Guesswhosback and 10 guests