Skupoća životnih namirnica

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42970
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14186 times
Been thanked: 12752 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Masamune » 20 Oct 2021, 08:18

Evolucija covjeka i ljudske civilizacije ide naprijed i ne okrece se u proslost.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 08:22

Juce se smijem,otisao u banku i cekam u redu sa 40 penzionera.Eto jarana,ooo sta ima,jel to polog pazara? Ma ja reko.Joj kaze jesi levat,moras ba moderan bit,ja polazem na automatu,ne cekam.Ok reko,samo ti polazi ja imam i naloga domacih,ino...Pa kaze internet bankarstvo.Necu reko navracaju me na to a onda mi salju mailove pazi ovo,pazi ono,desilo se ovo,desilo se ono...Svoj ti poso.Imam ga na licnom,od firme jok.I stojim ja,cujem iza ronda nesta,jebe od do... :haha Drzi praonicu i rent a car.Pune ruke sitnih novcanica.Ubacio skoro sve i ostalo mu jedno 10 novcanica.Kako je on gurne ona flop nazad.Nece. :haha Haj ti reko oci moje lijepe u red nazad pa polozi j.... te moderna. :haha Neki dan mi stoji kamion na cesti kod brisela,desava mi se to vec par puta.Moram hitno t+0 uplatu uraditi da taj dan natovari robu.T+0 ide do 12h otprilike.Sve sam ja organizovo,dogovorio sa prodavcem,prevoznikom,stoji i ceka.Pare isprebacivo,polozio,imam dovoljno na tom racunu.Sretan i veseo odem da platim kaze pao sistem.Znaci ja kasnim sa utovarom,prevoznik ako ne natovari kasni na novu turu u sloveniju i gubi je.Nece da ceka,hoce da ide,zove sef,zove prodavac...Ja lagano apaurin i psovanje... :lupa
Last edited by HAVANA on 20 Oct 2021, 09:09, edited 1 time in total.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42970
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14186 times
Been thanked: 12752 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Masamune » 20 Oct 2021, 08:28

:oo

Mi ovdje smo još uvijek... ne znam ni šta bih rekao. Usvajamo sve što se provodi svugdje u razvijenim državama, a nemamo infrastrukturu, kadrove i sve ostalo koji će to kako treba implementirati, pa tako je češće da kod nas i padaju sistemi kad je to u pitanju i slično. Bosnu ne treba porediti sa ostalima...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by TAFKAP » 20 Oct 2021, 08:38

Skupo tj. skuplje je svuda, a to je posljedica lošeg vremena, suše na jugu, kiše na sjeveru Evrope, plus naravno cijene energenata su skočile.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80629
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7219 times
Been thanked: 11681 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by spacebound » 20 Oct 2021, 08:40

Mogu mislit kako su se nekad poljoprivrednici ibretili kad su vidjeli prvi kombajn :oo
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Taare » 20 Oct 2021, 08:42

Polako ba ljudi, bila je pandemija, svi smanjili proizvodnju. Sad im treba vremena da to pokrenu.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31674
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2691 times
Been thanked: 5144 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Matan » 20 Oct 2021, 08:52

Dobro, tehnologija je jedno, a bicton drugo..
I ja placam sve preko telefona i kartice..
Ali bictonu i slicnim prevarama, ne vjerujem..
Kad ukinu eure, onds nek pricaju o zamjenama..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 09:08

MarlboroGold wrote: 20 Oct 2021, 08:17 Pa tebi su ostala urezana neka druga vremena i ti sve gledas spram toga. Ono razumijem, ali vremena se mijenjaju. Za 50-100 godina ce roboti biti moleri, lakireri, parketari itd. Mozda ne u BiH jer mi kaskamo uvijek bar 30 godina za ostatkom svijeta, ali bice.
Vidim kako ce vec sad.Nema masine da moze izbaciti ljudski faktor i ruke,umijece.I sto zamislis i pocnes 100 stvari se iskomplikuje.Onda ti fali taj covjek.A tog covjeka nestaje...I da ga ima,kompletan nacin si promijenio,ne mozes rijesiti brzo.Vrijeme je novacZatreba ti taj covjek,njega nema,dok ga stvoris treba 100 stvari i puno vremena proci.Pogledaj sta se desava i kako ruke skacu...Ja se ne bojim nesto previse svega ovoga i zato sto volim i znam raditi rukama svasta. :srce
Last edited by HAVANA on 20 Oct 2021, 09:11, edited 1 time in total.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 09:09

MarlboroGold wrote: 20 Oct 2021, 08:28 :oo

Mi ovdje smo još uvijek... ne znam ni šta bih rekao. Usvajamo sve što se provodi svugdje u razvijenim državama, a nemamo infrastrukturu, kadrove i sve ostalo koji će to kako treba implementirati, pa tako je češće da kod nas i padaju sistemi kad je to u pitanju i slično. Bosnu ne treba porediti sa ostalima...
Trenutno kad uporedim sa belgijom,ja sam ba rahat pravo sta se ljudima desava.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42970
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14186 times
Been thanked: 12752 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Masamune » 20 Oct 2021, 10:04

spacebound wrote: 20 Oct 2021, 08:40 Mogu mislit kako su se nekad poljoprivrednici ibretili kad su vidjeli prvi kombajn :oo
Danas mnogi kritikuju pad nataliteta. Moja baka je isto to govorila, jer je živila u skroz drugom vremenu kad je bilo sasvim normalno, pa i potrebno, da porodica ima i desetoro djece. Svi su učestvovali u radovima, obradi zemlje itd. Nekad što je trebao čovjek raditi danas radi mašina i automatski što je desetoro moralo raditi danas mogu 2 čovjeka, a uskoro neće biti potreban nijedan. Moći ćeš kombajn upravljati preko laptopa dok ležiš na ležaljci i piješ limunadu. U svijetu je sve manja potreba za majstorima, jer ljudi ulažu u mehanizaciju, automatizaciju, robotiku itd. pogotovo u teškoj industriji. Možda bi sad neko rekao pa što onda naši odoše u Njemačku ako ne trebaju? To je samo privremeno. Švabe to sve manje rade i prepuštaju našima i migrantima i fokusiraju se sve više na IT industriju, jer će od nje sve zavisiti.

Tradicionalistima, ali i onim teškim antinaučnim stvorenjima koji su mahom vjerski zeloti je to trn u oku, jer su ubijeđeni da je to samo dekadencija dok istovremeno koriste sve ono najmodernije što je čovjek vremenom stvorio. Možete se vi opirati po tom pitanju, ali što se više opirete sve više će vam nabijati stres jer je daljna evolucija čovjeka i ljudske civilizacije neminovna.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Taare » 20 Oct 2021, 10:13

Biži ba malboro, živiš u nekom svijetu fantazije.
Ljudima fali zidara, tesara, mehaničara...
Danas zovem zidara da mi odradi nešto na kući, čojk kaže da je zauzet do proljeća.
Kakva digitalizacija, kurčevi, palčevi.
na granici ne mogu očitati bar kod za vakcinu.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42970
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14186 times
Been thanked: 12752 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Masamune » 20 Oct 2021, 10:29

To je realnost koja nas čeka, ali još uvijek smo daleko. Pogotovo mi u Bosni. Fale sad, ali će sve manje faliti.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42970
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14186 times
Been thanked: 12752 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Masamune » 20 Oct 2021, 10:36



Ovo je tek početak. Da ne postavljam ostalo.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 10:39

Salis se? Pa mali problem svijet stane i uruse se milioni ljudi.Juce skoda obustavila proizvodnju,cipovi jebeni.Hiljade i hiljade auta stoje,nemaju vise razloga ni da proizvode.Nemaju ih gdje lagerovati a ne mogu ih plasirati.Poslije odredjenog roka stajanja vani zakonski se drugacije tretiraju i idu daljni problemi.Audi otpusta 170000 radnika po nekom planu,ubrzo...Izbacili head up display,ovi sto ga imaju nek placu,ko ih jebe.Napravi ga majcin sine jebala te tehnologija i sminka.Jedan cip,svijet stane i uruse milioni radnih mjesta.E kae nisi moderan.Nisam.Lako je zamisliti njima programe i pm...Na djelu ih vidimo kakvi su.Sve su moguce zakomplikovali a kad je problem,ne mozes ga rijesiti...Sto rece fufe jebeni kod ne mogu ocitat a ne sta drugo.Evo nestane struje na granici,sta cemo? Prije je moglo.Lijepi papir ,olovka i pecat...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 10:40

Ko da gledam nesta ce mu se pojebat pa ce ti nanin kauc ofarbat. :haha Onda ce ga popravljat petorica i programirat,cekat dijelove.Dok dodje mogo si zgradu okrecit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 10:41

Ma moze to sve koristiti ali ljudski faktor izbaciti to je ravno ludilu.Jedno je kompjuter a sasvim drugo nesto sprovesti u djelo i da traje....
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42970
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14186 times
Been thanked: 12752 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by Masamune » 20 Oct 2021, 10:43

Pa ne mora značiti da što idemo ka takvom dobu da ljudi i dalje ne trebaju poznavati ono na čemu su prijašnje generacije radile i slično u slučaju nekih zajebancija. To ne možeš nikad isključiti niti bi trebali.

Olovka i papir nikad neće nestati iz upotrebe. To je svakako dobro za djecu zbog motorike i ostalog bez obzira i da dođe vrijeme da među nama hodaju roboti.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by greeneyes » 20 Oct 2021, 10:44

Ko oni kamioni s kamerama umjesto retrovizora. Poyebe ti se nesto oko elktronike i mos svirat qrcu :D.
Samo sabura

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54001
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15262 times
Status: Online

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by HAVANA » 20 Oct 2021, 10:50

greeneyes wrote: 20 Oct 2021, 10:44 Ko oni kamioni s kamerama umjesto retrovizora. Poyebe ti se nesto oko elktronike i mos svirat qrcu :D.
Ma ja ne znam ima li ista od toga da kad se pojebe nesto mozes uraditi.Stane ti auto mos qrcu svirat.Televizor se ugasi,baci ga u miljacku.Nema lupi sakom. :valja O kompjuterima i poslovanju da ne pricam.Evo sad sam poslao 28 slika,zena se od jutros jebe sa kompjuterom,memorija,slanje,nece,hoce,qrac palac a zurba,poso,kamioni,rokovi,carinski prekrsaj...Nek joj jos struje nestane da se roknemo svi.Mogo sam do sada izraditi fotografije i odnijeti ih na carinu... :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1542 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Kupus dvije marke, krompir ko tartuf, hljeb od mekinja izgledan

Post by TAFKAP » 20 Oct 2021, 10:56

Prave se cijele kuće uz pomoć 3D printera, agrokultura je već odavno automatizirana, kombajni voze autonomno uz pomoć GPSa.
Cijela logistika je do te mjere automatizovana, da je čovjek potreban samo za programiranje i održavanje.

Htjeli mi to ili ne htjeli, opirali se ili ne, promjena je neminovna, na nama je da se uklopimo ili budemo pregaženi.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests