Skupoća životnih namirnica

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: BLAGDANI Kilogram oraha 26, a tepsija baklave 88 KM

Post by Krokodil Behko » 22 Sep 2015, 17:52

Baš danas pogledah, 19.50 KM jezgra, ali nekako mi previše tamna.
Ili se presušila ili je to onaj malo kiselkasti orah.

Btw, moj mali novi orah rodio solidno, a od ova dva ogromna stara, bit će nekog roda.
Čekam da im opadne ona ljuska da ne prljam ruke :D.
online

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: BLAGDANI Kilogram oraha 26, a tepsija baklave 88 KM

Post by Terasa svjesti » 22 Sep 2015, 17:53

Od 25 mojih stabala solidno su rodila dva , dosta da se ne molim .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: BLAGDANI Kilogram oraha 26, a tepsija baklave 88 KM

Post by Biba » 22 Sep 2015, 17:59

Skupo je..cini mi se da su u Plodinama 80 kuna...ma trgovci...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: BLAGDANI Kilogram oraha 26, a tepsija baklave 88 KM

Post by Vladimir RUS » 22 Sep 2015, 18:51

Ja se sjećam, ne baš tako davno, kada je lješnik bio 16 KM za kilogram i manje, 10 KM.

Lješnicima, a i orasima raste cijena zbog manje ponude od potražnje. Globalno tržište ne može da isprati povećanu potražnju pošto je lješnik biljka koji daje puni rod tek nakon 7 godina od sadnje, a potražnja raste mnogo brže što dovodi do poskupljenja lješnika i oraha. Na ovoj cijeni možemo zahvaliti Turskoj koja je globalna velesila broj 1 kada su u pitanju orasi i lješnici. :oo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2017, 09:48

Image

Prosječna plaća u Federaciji u ovoj godini je 839 KM, saopćio je Federalni zavod za statistiku. Najvišu prosječnu plaću primaju u Kantonu Sarajevo 1.018 KM, a najnižu u Srednjobosanskom kantonu – 678 KM.

Kada idemo još detaljnije, najnižu plaću u Federaciji imaju zaposleni u Gračanici - 541 KM u prosjeku. Visina plaće određuje i kupovnu moć građana, pa se tako i formiraju cijene u trgovinama, na pijacama, u ugostiteljskim objektima.

Trebinjski ćevapi

Tim „Dnevnog avaza“ istražio je cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru i došao do zaključka da je najskuplje upravo u ova posljednja dva grada.

Sarajevska općina Centar, koja je, prema procjeni lidera SDA Bakira Izetbegovića, „vrednija od deset ostalih“, inače je rekorder po visini plaće isplaćene u FBiH. U prosjeku, žitelji ove općine imaju plaću 1.197 KM, ali plaćaju i najviše cijene.

Travnik je poznat po ćevapima, pa mnogi u grad dođu samo zbog ovog tradicionalnog specijaliteta. U Travniku je porcija ćevapa 3,5 KM, u Sarajevu najmanje 6,5, u Mostaru čak sedam, a u Trebinju i do deset KM po porciji.

Kada je u pitanju svježe meso, čini se da su cijene u svim gradovima skoro iste, teletina po kilogramu do 17 maraka, piletina četiri i više, junetina oko 6,5 KM.

Razlika u cijenama najviša je, čini se, kod zanatskih usluga.

U svim smo gradovima ispitivali koliko je sređivanje frizura, šišanje. U Zenici se za šišanje (muški frizer) naplaćuju tri KM, Travniku i Prijedoru pet, u Goraždu šest maraka, u Mostaru i Trebinju za frizuru se mora platiti i do deset KM, u Sarajevu ponegdje košta i do 12.

Pitali smo i građane ovih gradova koliko plaćaju kubik vode – u Tuzli je to 1,10 KM bez PDV-a, u Prijedoru kubik nakon februarskog poskupljenja košta 1,61 KM, a u Bijeljini tvrde da vjerovatno plaćaju najskuplju komunalnu vodu. No, po cijeni od 1,3 KM po kubiku jasno je da ima i skupljih gradova.

- Mostar godinama bije glas da je najskuplji grad u BiH. Brojna istraživanja svjedočila su upravo o tome da Mostarci plaćaju za većinu životnih namirnica i usluga znatno više nego u drugim gradovima BiH. Kafa u staroj gradskoj jezgri zna biti i tri KM – kažu nam Mostarci.

Prosječna plaća u Mostaru je 1.042 KM i grad na Neretvi nalazi se među prva tri u Federaciji s najvišim plaćama u prosjeku.

Viša primanja

Trebinje važi za jedan od najposjećenijih turističkih gradova u BiH, u koji dolaze mnogi turisti. Ali, u Trebinje, posebno vikendom, dolaze i mnogi mještani susjednih gradova iz Crne Gore i Hrvatske zbog dosta nižih cijena na čuvenoj trebinjskoj pijaci, ali i po kafićima i restoranima.

Građani se, pritisnuti računima, ratama kredita, obavezama, dovijaju na razne načine, vagaju, računaju, preračunavaju, te tako nerijetko prijeđu kilometre u potrazi za jeftinijom hranom, odjećom, higijenskim potrepštinama. Istraživanja pokazuju da građani BiH, u pravilu, kupuju samo osnovno te da za prosječnu potrošačku korpu trebaju skoro dvije prosječne plaće.

Banja Luka: Kafa u Skupštini 60 feninga

Najjeftinije mjesto u Banjoj Luci „za popit i pojest“ bez sumnje je restoran Narodne skupštine RS, u kojem je kafa 0,60 KM. Restoran će uskoro, kao i poslanici, na pauzu, ali to običnim građanima ionako ne znači ništa, jer će i dalje znatno skuplje plaćati osnovne namirnice u gradu na Vrbasu.


(avaz)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Melek » 28 Jun 2017, 16:24

To sa Trebinjem i posjecenosti vjerovatno ima da radi s onom pjesmom "Oj Trebinje, Trebinje..." :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Nice try » 28 Jun 2017, 16:45

Sve zavisi kakav je pjevač/ica i šta je očekivao/la od Trebinja :D.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by SPINERKA » 28 Jun 2017, 16:46

Ne vjerujem da je hrana u samoposlugama u Centru i na Ilidzi ,razlicita.
Nesto jeste, prodavnica kod ekonomeskom fakulteta ima vece cijne , sve ostale su tu negdje.

prodavao se poslovni prostor od 40 m2 blizu HODZICA cevabninice i trazeno 400 hiljada eura :DD

:lupa a cevapi 6,5 km
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by SPINERKA » 28 Jun 2017, 16:47

Cula sam da se Trebinje lijepo izgradilo .

:kafa
Image

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Socrates » 28 Jun 2017, 16:48

Jeftini cevapi, jebote :ok

Jesul' cemu?
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Melek » 28 Jun 2017, 16:49

Ma banjalucki su najbolji, kod Muje. Sve ostalo je farsa :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Socrates » 28 Jun 2017, 16:50

Kol'ko su kod Muje?
. . . . . . . . .

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Melek » 28 Jun 2017, 16:51

Blage veze nemam, jeo sam ih zadnji put tamo 2010-te
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2017, 18:25

Travnički jeftini, a bogami velike porcije. Cijela pogača :D
Mislim da je to oko cijena ogledalo standarda, mada su u Mostaru malo pretjerali. Još malo pa kao sa kafama po Stradunu.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Maja » 03 Jul 2017, 00:29

Meni se čini da je Čapljina najskuplji grad u BiH

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Hannibal » 03 Jul 2017, 00:50

na stupu je gorivo najjeftinije napravili onu gazpromovu pumpu sa losim prilazom pa morali da snize cijene za 10 feninga i dolazi raja i iz drugih naselja da tu sipa
🐽

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Nice try » 03 Jul 2017, 09:01

Maja wrote: 03 Jul 2017, 00:29 Meni se čini da je Čapljina najskuplji grad u BiH
Čapljina je i prije bila poskupa,pogotovo u Robnoj kući,Pčelici Maji i sl.
Sjećam se da smo po garderobu išli u Metković ili u Mostar jer je bilo jeftinije i bolji izbor.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119711
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5666 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Maja » 03 Jul 2017, 10:48

Vidim ja i po kozmetici. Znam koje su cijene u Mostaru tih istih proizvoda. U CP i 30 posto skuplje sve.
Tacno, i mi smo isli u Metkovic i Mostar u nabavku.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by Mala_Mu » 03 Jul 2017, 11:50

Ma gdje je to musko šišanje kod nas 3 km :lupa
Vecinom 5 negdje i vise :hm

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Uporedili smo cijene u Zenici, Travniku, Goraždu, Tuzli, Prijedoru, Bijeljini, Sarajevu i Mostaru

Post by damir5 » 03 Jul 2017, 12:08

5 + 2 ili 3 da beton popije kafu :ooo
Me? Wrong? Never! Image

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests