Ekonomija dijeljenja

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Ekonomija dijeljenja

Post by storm » 04 Jul 2016, 17:14

Ekonomija dijeljenja u Europi do 2025. mogla bi imati promet od 570 milijardi eura
Piše: M.R.


Image
Foto: 123rf

NOVA analiza PwC-a pokazuje da bi se ukupni iznosi transakcija u pet najjačih europskih sektora ekonomije dijeljenja (izravne financijske usluge, organizacija usluga smještaja među fizičkim osobama, organizacija usluga prijevoza među fizičkim osobama, kućanske usluge na zahtjev i intelektualne usluge na zahtjev) mogli povećati 20 puta s današnjih 28 milijardi eura na 570 milijardi eura do 2025. godine, navodi se u priopćenju PwC-a.

Pružateljima usluga 85 posto vrijednosti transakcija

To će posebice pogodovati pružateljima usluga koji su predvidjeli da će zaraditi otprilike 85 posto ukupne vrijednosti transakcija ostvarenih u ekonomiji dijeljenja do 2025., tj. 487 milijardi eura.

Rast ekonomije dijeljenja u Europi bit će raširen, gdje četiri od pet ključnih sektora ekonomije dijeljenja predviđa ostvarivanje godišnjih transakcija u vrijednosti od 100 milijardi eura do 2025. godine. Samo sektor intelektualnih usluga na zahtjev neće doseći tu ključnu brojku. No i dalje postoji velik prostor za rast tog sektora za koji PwC predviđa da će se širiti 40 posto godišnje i do 2025. godine doseći ukupnu vrijednost godišnjih transakcija u Europi od 20 milijardi eura, što je povećanje u odnosu na manje od 1 milijarde eura u 2015. godini.

Ekonomija dijeljenja je budućnost

"Ekonomija dijeljenja sve brže stasa iz poznate sintagme na naslovnicima u automatski odabir mlađih potrošača u društvu. U nadolazećem desetljeću snaga ekonomije dijeljenja mogla bi je pretvoriti u uzor drugima u 'novoj stvarnosti' obilježenoj sporijim rastom diljem Europe.

Osim što donosi mogućnosti za dijeljenje dobitaka od rasta među većim brojem dionika šireg gospodarstva, europska ekonomija dijeljenja postala je ustaljen društveno-gospodarski trend koji temeljito mijenja naš način života. Od platformi za slobodna zanimanja koja mijenjaju način na koji radimo do platformi za dijeljenje hrane koje stvaraju načine za povezivanje lokalnih zajednica, tvrtke u ekonomiji dijeljenja omogućuju razvoj novih ekonomskih i društvenih interakcija diljem Europe”, kaže Rob Vaughan, ekonomist u PwC-u.

Na razini Europe u PwC-ovoj se analizi procjenjuje da bi prihodi ostvareni na platformama u pet ključnih sektora ekonomije dijeljenja mogli dosegnuti 83 milijardi eura do 2025. godine, odnosno povećati se s današnjih 4 milijardi eura.

Iza zvučnih naziva pojavio se raznolik ekosustav ekonomije dijeljenja: detaljno PwC-ovo istraživanje devet država članica EU-a otkrilo je da je do danas u tim regijama osnovano barem 275 organizacija koje podržavaju ekonomiju dijeljenja.

Čini se da će do 2025. godine, od pet ključnih sektora ekonomije dijeljenja kućanske usluge na zahtjev ostvariti najbrži rast i povećavati prihode za otprilike 50 posto godišnje. Razvoj tog sektora potiče nova generacija potrošača koji se sve češće okreću uslugama na zahtjev kako bi zadovoljili svoje potrebe u kućanstvu, kao što je npr. Deliveroo za dostavu hrane iz restorana i TaskRabbit za razne fizičke zadatke po principu "uradi sam".

Rast tek počinje

"Smatramo da rast u ekonomiji dijeljenja tek počinje. Procjenjujemo da će do 2025. godine mnoga područja ekonomije dijeljenja konkurirati po veličini svojim tradicionalnim pandanima.

Usred tog dramatičnog širenja Europa ima priliku za izgradnju statusa globalnog tržišta i inkubatora inovacija u ekonomiji dijeljenja. No, da bi postigla taj cilj, morat će razviti stabilniji, usklađen i dinamičan regulatorni okvir na razini EU-a i u svih 28 država članica.

Europski program za ekonomiju dijeljenja koju je nedavno predstavila Europska komisija prvi je proaktivni korak na putu do razvoja uspješnog okvira. Njime se nudi prilika svakoj državi članici da provjeri ispunjavaju li njezini propisi predviđenu svrhu te postoji li mogućnost za uklanjanje potencijalnih prepreka uz istodobnu zaštitu poštenog tržišnog natjecanja, prava iz radnog odnosa i potrošača. Pristup koji se temelji na dokazima bit će ključan zajedno s prilagodljivim načinom razmišljanja koji kreatorima politika omogućuje suradnju s poduzećima u ekonomiji dijeljenja i organizacijama u privatnom sektoru radi eksperimentiranja s novim regulatornim inovacijama”, kaže Vaughan.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Mirelam » 04 Jul 2016, 21:59

Jedno laicko pitanje? Da li to znaci da ce servis (ekonomija dijeljenja) da istisne proizvodnju i bude nosilac rasta? Slabo ja ovo kontam, pogotovo ovo-organizacija usluga smještaja među fizičkim osobama. :hm

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by storm » 04 Jul 2016, 22:22

Mirelam wrote:Jedno laicko pitanje? Da li to znaci da ce servis (ekonomija dijeljenja) da istisne proizvodnju i bude nosilac rasta? Slabo ja ovo kontam, pogotovo ovo-organizacija usluga smještaja među fizičkim osobama. :hm
Teški laik sam i ja što se toga tiče....donosim, jer se sve više piše o tome.
Ja vidim kao direktnu robno/uslužnu razmjenu u smislu da što više dobiješ za svoj novac bez nekih posrednika....teško da može i u kontekst sa proizvodnjom...nosilac rasta ne...ali grana koju ne smijemo ignorirati- svakako

Usluga smještaja funkcionira odlično....probao sam par puta i nemam primjedbi.
Jednostavno se na stranici ponuđač prijavi, predstavi smještaj i slobodne termine....za kupca je još jednostavnije...ukucaš grad, željeni termin....razne filtere (cijena noćenja, mikrolokacija, komfor) i samo ti izbaci pogotke :cudi
mnogi imaju sad čak i mogućnost rezervacije bez plaćanja kreditnom karticom (što je mnoge odvraćalo od korištenja usluge)
eto ja sam koristio 5 puta zadnjih godina (booking.com) i jedne zamjerke nemam.
ponuđač stranici vjerojatno mora platiti postotak....ali i tu su cake :oo
Prijavimo da je otkazan booking i privatno se raskusuramo :ooo balkanska posla :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Mirelam » 04 Jul 2016, 22:55

Eto vidis , ja to nisam najbolje shvatio, ali cim mi pocnu ovakvim birokratskim jezikom pricati dize mi se kosa na glavi.
Kaze-izravne financijske usluge, organizacija usluga smještaja među fizičkim osobama, organizacija usluga prijevoza među fizičkim osobama, kućanske usluge na zahtjev i intelektualne usluge na zahtjev.
Ni ovo prvo -izravne finansijske usluge.Sta se smatra pod tim? Ne kontam :cudi
Ok ovo pod smjestajem si mi razjasnio.
Da evo napisem i neka moja iskustva. Koristim i ja booking i do sad nisam imao problema. Vise manje sam zadovoljan i imas mogucnost da bodujes usluge i das feed back, na koji raja obraca paznju, sto znaci da iznajmljivac ce se potruditi da ima visok raiting. Po pitanju prevoza pojavljuje se jedna varijanta koju do sada nisam probao a zove se bla-bla car. Znaci upises rutu gdje treba da ides i koliko vas je, a onda se javljaju ljudi koji toga dana idu u tom pravcu i imaju slobodna mjesta u autu. Podjele se troskovi benzina i autoputa i konkurentno je vozu ili solo voznji.
U velikim gradovima kolega mi je otkrio servis car-go ili go car , ne sjecam se. Uglavnom imas preko telefona gdje je parkirano auto i mozes da ga koristis umjesto taksija ali samo u gradu.Sve funkcionise preko kreditne kartice i broja predjenih kilometara. Auta su naravno cipovana i kodirana da bi ih otvorio i upalio. Nisam koristio, ali mi kolega rece da je mnogo povoljnije od taksija i gradskog prevoza . Placas na km.
Smejstaj za ferije, turizam i sl. Postoji razmjena stanova. Npr ti imas stan u Ljubljani,, a neko u Padovi. Dogovorite termin od sedam dana, ti vamo, on kod tebe i sve za 0 eura.
Za kucanske i intelektualne usluge ne znam, mada vjerovatno postoje i tu neke seme.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3944 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Veca » 04 Jul 2016, 22:59

...ja znam,mi stogod ovdje zaradismo,Merkelica podijeli dunjaluku, :grana
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3944 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Veca » 04 Jul 2016, 23:04

...jesam li ja to promasila temu? :valja :oo
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Mirelam » 04 Jul 2016, 23:12

Ma šta ima veze, u dobrom si društvu. :ooo

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3944 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Veca » 04 Jul 2016, 23:15

...jbg.,procitah samo naslov,rekoh,tu smo :plavi ...nisam pogrijesila,jele?
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Mirelam » 04 Jul 2016, 23:19

Ma jok, na pravom si mjestu. :valja

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26707
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14760 times
Been thanked: 3944 times
Status: Offline

Re: Ekonomija dijeljenja

Post by Veca » 04 Jul 2016, 23:20

...pa,aj da nastavimo :valja :ooo
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests