Posao - kamion kiper

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Posao - kamion kiper

Post by kiper » 03 Aug 2017, 22:06

Prvo da pozdravim sve forumaše! Upravo sam se registrovao na forum i ovo mi je prvi post :)

Pokušat ću kratko objasniti situaciju i nadam se da će mi neko moći pomoći, najbolje kad bi bio neki forumaš sa iskustvom vezano za kamione :)
Uspio sam uštediti manju sumu novca koju bih rado uložio u novi dodatni posao, želja je već odavno nabavka manjeg kamiona kipera i da sa njim radim. Razloga je puno zašto baš želja za takvim poslom ali elem nejse. Malo sam krenuo u tu svu priču previše amaterski i naivno, nisam vjerovao da je toliko komplikovano i zahtjevno dovesti sebe zakonski u red da mogu voziti i raditi malim običnim kiperom. Bio bih stvarno zahvalan ako mi neko može odgovoriti na ova pitanja:

Da li stvarno moram barem prijaviti obrt kao djelatnost prijevoza pa na taj obrt onda uzeti kamion? Ako da, mjesečni fiksni troškovi dolaze već na minimalno 500 KM (Paušalno uplačivanje sebi doprinosa i sl., knjigovođa, sigurno svaki mjesec nekakvih taksi...) tako da mimo održavanja kamiona, goriva, registracije i ostalih direktnih troškova imam minimalno 500 KM mjesečno troškova pa taman da nemam ni jedne ture taj mjesec!?

Ako navedem da je djelatnost npr. "prijevoz građevinskog materijala" onda nisam u stanju prevoziti npr. zimi drva ili komšiji pčelaru njegove košnice!?

Sve kada slušam "trebaš ovo, trebaš ono..." nije mi nikako jasno kako opstaju ostali ljudi koji imaju kamione, ne mislim sada na velike građevinske firme ili prijevoznike sa preko 10 velikih tegljača, nego baš na ovako male poduzetnike.
U zadnje vrijeme posmatram po gradu kamione kakvi mene zanimaju, svaki dan su na točkovima, voze šljunak, kamenje, materijal, sada je sezona drva i svakodnevno voze "gore-dolje" a ja kako god bacim računicu - nema je.

Kako neko sa jednim kamionom može prevoziti sav taj materijal, da mu piše "za vlastite potrebe..." i da živi od toga? :cudi
Ja ne očekujem da se oparim sa ovim nego da pokrijem sve troškove, da imam za amortizaciju kamiona pa da ne moram i za 5 godina voziti isti kamion, da poplačam sve obaveze i da mi ostane nekakva sitna "dodatna zarada" sa poslom koji me stvarno zanima.

Ima li hljeba tu? :hm

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Pasaga » 03 Aug 2017, 22:16

kiper wrote: 03 Aug 2017, 22:06 Prvo da pozdravim sve forumaše! Upravo sam se registrovao na forum i ovo mi je prvi post :)

Pokušat ću kratko objasniti situaciju i nadam se da će mi neko moći pomoći, najbolje kad bi bio neki forumaš sa iskustvom vezano za kamione :)
Uspio sam uštediti manju sumu novca koju bih rado uložio u novi dodatni posao, želja je već odavno nabavka manjeg kamiona kipera i da sa njim radim. Razloga je puno zašto baš želja za takvim poslom ali elem nejse. Malo sam krenuo u tu svu priču previše amaterski i naivno, nisam vjerovao da je toliko komplikovano i zahtjevno dovesti sebe zakonski u red da mogu voziti i raditi malim običnim kiperom. Bio bih stvarno zahvalan ako mi neko može odgovoriti na ova pitanja:

Da li stvarno moram barem prijaviti obrt kao djelatnost prijevoza pa na taj obrt onda uzeti kamion? Ako da, mjesečni fiksni troškovi dolaze već na minimalno 500 KM (Paušalno uplačivanje sebi doprinosa i sl., knjigovođa, sigurno svaki mjesec nekakvih taksi...) tako da mimo održavanja kamiona, goriva, registracije i ostalih direktnih troškova imam minimalno 500 KM mjesečno troškova pa taman da nemam ni jedne ture taj mjesec!?

Ako navedem da je djelatnost npr. "prijevoz građevinskog materijala" onda nisam u stanju prevoziti npr. zimi drva ili komšiji pčelaru njegove košnice!?

Sve kada slušam "trebaš ovo, trebaš ono..." nije mi nikako jasno kako opstaju ostali ljudi koji imaju kamione, ne mislim sada na velike građevinske firme ili prijevoznike sa preko 10 velikih tegljača, nego baš na ovako male poduzetnike.
U zadnje vrijeme posmatram po gradu kamione kakvi mene zanimaju, svaki dan su na točkovima, voze šljunak, kamenje, materijal, sada je sezona drva i svakodnevno voze "gore-dolje" a ja kako god bacim računicu - nema je.

Kako neko sa jednim kamionom može prevoziti sav taj materijal, da mu piše "za vlastite potrebe..." i da živi od toga? :cudi
Ja ne očekujem da se oparim sa ovim nego da pokrijem sve troškove, da imam za amortizaciju kamiona pa da ne moram i za 5 godina voziti isti kamion, da poplačam sve obaveze i da mi ostane nekakva sitna "dodatna zarada" sa poslom koji me stvarno zanima.

Ima li hljeba tu? :hm
IMA .... ... jos se moze i umocit ....

Drug,ideja nije losa.
Dobro je da pozitivno razmisljas,negledas da ubijes dzadu...nekud .... :D.
Ako imas kamion,bilo kakav,sve na bjelo,mozes prevozit bilo sta.
Znam to iz iskustva.Registrujes se kao prevoznik...usluzna djelatnost.
To sto neki registruju za vl. potrebe,a krenu u biznis,to je protuzakonito i kaznjivo je.
Ako ti konkurencija nije jaka,to prvo snimis,ti mozes solidno zivjet od toga.
Last edited by Pasaga on 03 Aug 2017, 22:20, edited 1 time in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Bla » 03 Aug 2017, 22:18

čim kupiš i registruješ
odmah pravac Njemačka :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by kiper » 03 Aug 2017, 22:24

Hvala na odgovoru :)


ali kako misliš ovo:
Pasaga wrote: 03 Aug 2017, 22:16
Znam to iz iskustva.Registrujes se kao prevoznik...usluzna djelatnost.
da se registrujem kao prevoznik, obrt ili? Ima li uopće šta drugo osim DOO i obrta?

Kakvi me troškovi tu čekaju?



@bla ne bih za Njemačku :ooo

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Pasaga » 03 Aug 2017, 22:28

kiper wrote: 03 Aug 2017, 22:24 Hvala na odgovoru :)


ali kako misliš ovo:
Pasaga wrote: 03 Aug 2017, 22:16
Znam to iz iskustva.Registrujes se kao prevoznik...usluzna djelatnost.
da se registrujem kao prevoznik, obrt ili? Ima li uopće šta drugo osim DOO i obrta?

Kakvi me troškovi tu čekaju?
Postoje alternative.
Kad to prijavis,to je tvoja firma,ti si zaposlen
Ako nemozes izdrzat dadzbine za puno radno vrjeme,prijavis pola...4 sahata...50%.
Tu mozes malo i da zaradis.
Kakvi su troskovi,i koliko je toga danas,nebih ti mogao reci jer sa tim se ne susrecem vec odavno.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Bla » 03 Aug 2017, 22:44

kiper wrote: 03 Aug 2017, 22:24 @bla ne bih za Njemačku :ooo
Onda prouči zakon ;)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... /22bos.htm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120408
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Krokodil Behko » 03 Aug 2017, 22:58

kiper wrote: 03 Aug 2017, 22:24 da se registrujem kao prevoznik, obrt ili? Ima li uopće šta drugo osim DOO i obrta?


Ne znam kako je sad, ali nekad se samostalna djelatnost registrovala, pri opštini i koštalo je do 300 maraka. d.o.o. je skupa varijanta i za to ti treba i novca na računu, a možda se i na sudu registruje, ili je bar tako nekad bilo sa bivšim djl.

Većinu davanja, po zakonu, daješ zbog sebe, staž, osiguranje itd.
Nije niko dužan da ti plaća staž, samo zato što si ti kupio kiper i registrovao sam. djelatnost.

Uglavnom, zlatno je pravilo da ti imaš posla s tim kamionom, pa ako ima, onda ni ti nameti neće biti toliki problem. Pošto je kiper, pretpostavljam da ćeš prevoziti razne "refuzne robe" koje se samo iskipaju
online

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by kiper » 03 Aug 2017, 23:23

Bla wrote: 03 Aug 2017, 22:44
Onda prouči zakon ;)
hoću, hvala na linku :)

Krokodil Behko wrote: 03 Aug 2017, 22:58
Uglavnom, zlatno je pravilo da ti imaš posla s tim kamionom, pa ako ima, onda ni ti nameti neće biti toliki problem. Pošto je kiper, pretpostavljam da ćeš prevoziti razne "refuzne robe" koje se samo iskipaju
Ako Bog da posla :klanja
Da, planirao sam većinu vremena prevoziti šljunak i kamen, ali nije mi problem ni isprljati ruke ako se neko seli pa stvari većih gabarita isto prevoziti.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Bla » 03 Aug 2017, 23:25

al' mu na novoj lokaciji, naplatiš prevoz, i hladnokrvno iskipaš :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Mutevelija » 03 Aug 2017, 23:26

Našo si hram gdje ćeš se moliti.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Mutevelija » 03 Aug 2017, 23:27

Ja za sve što sam građavinare radio piše "Za vlastite potrebe imaju firme" a to je za vlastite potrebe malo paradajza papirka luka krompira, a on voza špere arnjeve, jarmove i građevinski materijal :grana
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by kiper » 03 Aug 2017, 23:28

Bla wrote: 03 Aug 2017, 23:25 al' mu na novoj lokaciji, naplatiš prevoz, i hladnokrvno iskipaš :D.
ovako nekako

Image


:D. :D.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Bla » 03 Aug 2017, 23:30

konačno neko ko ima dara za popraviti :ok
dobrodošao na forum :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Hannibal » 03 Aug 2017, 23:32

ja ti preporucujem da radis na crno dok ne stanes na noge. moj amidza je tako poceo sa kamioncicem pa onda uzeo sleper pa onda jos jedan i jos ne znam ni sam koliko i sve na crno i onda tek kad je otvorio stovariste poceo se zajebavat sa papirima
🐽

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Mutevelija » 03 Aug 2017, 23:32

Ja sam htio c1 ici kategoriju ali rekoh ko ce to i propadose mi testovi haj makar imam b kategoriju.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by kiper » 03 Aug 2017, 23:33

Mutevelija wrote: 03 Aug 2017, 23:26 Našo si hram gdje ćeš se moliti.
Mutevelija, ništa bez Božije pomoći ;)
Mutevelija wrote: 03 Aug 2017, 23:27 Ja za sve što sam građavinare radio piše "Za vlastite potrebe imaju firme" a to je za vlastite potrebe malo paradajza papirka luka krompira, a on voza špere arnjeve, jarmove i građevinski materijal :grana
Pa to mene i zbunuje, što imam osjećaj da ih većina "mulja" jer nemam baš računice ali ja lično želim da budem uredan, da kada me zaustavi policija da nema za šta da me vuče za rukav kao ni inspekcija.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Mutevelija » 03 Aug 2017, 23:34

Ma muljaju ba imam iskustva u 3 građevinske firme sam radio na svakima piše za vlastite potrebe.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Hannibal » 03 Aug 2017, 23:37

moras da imas spremno uvijek kod sebe po 5 eura kad te zaustavi policija, znaci samo otvoris prozor das pare i nastavis dalje bez razgovora. tako to funkcionise, jer policija ti u kamionu uvijek moze nac nesto neispravno i pisat kaznu
🐽

User avatar
kiper
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 03 Aug 2017, 21:24
Location: Krajina
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by kiper » 03 Aug 2017, 23:39

Bla wrote: 03 Aug 2017, 23:30 konačno neko ko ima dara za popraviti :ok
dobrodošao na forum :oo
Hvala :sram

Hannibal wrote: 03 Aug 2017, 23:32 ja ti preporucujem da radis na crno dok ne stanes na noge. moj amidza je tako poceo sa kamioncicem pa onda uzeo sleper pa onda jos jedan i jos ne znam ni sam koliko i sve na crno i onda tek kad je otvorio stovariste poceo se zajebavat sa papirima

Prijatelju, ne bih ja opstao "na crno" ni dva dana, odmah bi prijave padale :DD
a isto tako nisam ni u mogućnosti ni da registrujem kamion na sebe kao obično fizičko lice.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37870
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2940 times
Been thanked: 2280 times
Status: Offline

Re: Posao - kamion kiper

Post by Pasaga » 04 Aug 2017, 07:46

Gospon kiper ..... :) ,ti moras imat i crni para u tom poslu.
To se fino sa musterijama dogovoris.
Skupo ce te doci odrzavat kamion od bjelih para,a cjenu je tesko
dizat,radi konkurencije.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests